Εγκυμοσύνη και σχέση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 36
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    5

    Εγκυμοσύνη και σχέση

    Καλησπέρα , είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ. Το πρόβλημα μου ξεκινάει από τον περασμένο Απρίλιο. Έμεινα έγκυος από τον πρώην μου ήταν μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη για την ακρίβεια ήταν σεξ αποχαιρετισμού που πήγε πολύ λάθος και δεν το καταλάβαμε προφανώς καν, ωστόσο τα όνειρα μου να έχω κάποτε παιδιά και η ηλικία μου (είμαι 33 χρονών) με απέτρεψαν από την άμβλωση. Στην αρχή της εγκυμοσύνης, πριν ακόμα μάθω πως είμαι έγκυος, ξεκίνησα μια σχέση με έναν άνθρωπο που ήθελα αρκετά πιο παλιά και όλα έδειχναν να πηγαίνουν καλά μέχρι τη μέρα που έμαθα για την εγκυμοσύνη, 1 μήνα μετά ουσιαστικά.Ουσιαστικά μέσα στον πανικό μου ζήτησα και τη δική του γνώμη για το τί θα ήθελε / θεωρούσε πως έπρεπε να κάνω.Ο ίδιος απέφυγε να μου δώσει απάντηση ουσιαστικά λέγοντας μου πως η σχέση αυτή έχει τελειώσει σε κάθε περίπτωση και μένει μαζί μου για το καλό μου για να με βοηθήσει κτλ Εγώ ωστόσο του τόνισα μόλις το έμαθε πως δεν περιμένω να μείνει στην ζωή μου.Σημειωτέον πως πριν το γεγονός με θεωρουσε γυναίκα της ζωής του και μιλούσαμε μέχρι και για γάμο. Με τον πρωην μου αποφασίσαμε να είναι παρών στη ζωή του παιδιού και να βοηθάει επομένως μέσα στο καλοκαίρι είχαμε πολλές συναντήσεις και πάρε-δωσε για γιατρούς και διαδικαστικά.Δεν έχω κακία απέναντι του ούτως ή άλλως ήταν κοινό λάθος. Το θέμα είναι πως η καινούρια μου σχέση εφόσον για όλο αυτό τον καιρό έμενε μαζί μου λέγοντας μου ουσιαστικά πως δεν είμαστε μαζί αλλά πως δε μπορούσε και να απαγκιστρωθεί λόγω συναισθημάτων, ωστόσο έδειχνε να με θέλει( και το έλεγε κιόλας) και να το περνάει μαζί μου όλο αυτό, ώσπου 3 μέρες πριν μου είπε πως δεν αντέχει τον πρώην μου να είναι παρών στη ζωή μου και ένα ξένο παιδί και θέλει να διακόψουμε κάθε επικοινωνία. Από εκείνη τη μέρα άρχισα να πέφτω πολύ ψυχολογικά και να σκέφτομαι πως η εγκυμοσύνη μου είναι ένα λάθος (εντάξει και πριν δεν ήμουν τραγικά καλύτερα, αλλά όχι αυτό το χάλι). Επίσης δεδομένου πως με τον πρώην μου δε θα είμαστε μαζί σαν ζευγάρι, με έχει πιάσει φοβία πως κανείς δε θα δεχτεί ένα ξένο παιδί και πως έχω χάσει κάθε δικαίωμα στην προσωπική ευτυχία και γενικά νιώθω συναισθήματα αναξιότητας και ένα αίσθημα απόλυτου κενού ενώ παράλληλα . Θεωρώ πως δε θα μπορώ να δεθώ με το μωρό και πως η ζωή μου καταστράφηκε. Άραγε υπάρχει ζωή για μια μόνη μητέρα ή το παιδί θα είναι πάντα εμπόδιο στην προσωπική ευτυχία? Έχω διαβάσει τα μύρια όσα στο νετ και γενικά θεωρώ πως υπάρχουν τεράστια στερεότυπα γύρω από τις γυναίκες που μεγαλώνουν μόνες ένα παιδί και θα ήθελα να ακούσω τις σκέψεις σας

    υγ. Σας παρακαλώ αν και έχετε κάθε δικαίωμα για αυστηρή κριτική, αυτομαστιγώνομαι ήδη δεν είναι καλή στιγμη.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    αν μπορουσα να κανω παιδια θα κανα και ας τα μεγαλωνα μονος...

    λογικο για τον νυν να μην αντεχει την κατασταση... και μπραβο στον πρωην που αναγνωριζει το παιδι και αναλαμβανει εστω και ετσι!

    ισως στην αρχη που θα μεγαλωνει το παιδι να είναι δυσκολα για σενα.. μανα μονη! αλλα δεν θα το μετανοιωσεις στην πορεια.. εχω κανα δυο γνωστες φιλες που τα μεγαλωσαν μονες τους και καμια δεν μετανοιωσε...

    αντε καλο κουραγιο... στην νεα σου ζωη

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πραγματικα με σταματησε η τελευταια σου φραση...

    εισαι παρα πολυ μπερδεμενη κι αντιφατικη.
    ξεκινας λεγοντας οτι κρατησες αυτο το παιδι ενω η σχεση σου ειχε τελειωσει, λογω "προχωρημενης" ηλικιας επειδη θελεις παρα πολυ ενα παιδι στην ζωη σου, παρολο που δεν ειχες σχεση πλεον, αρα ηξερες καλα οτι θα εισαι μονη σου, και καταληγεις οτι φοβασαι μηπως χρειαστει να το μεγαλωσεις μονη σου.
    με αυτο το σκεπτικο δεν το κρατησες? του να το μεγαλωσεις εστω και μονη σου?

    επισης, μας μιλας για μια νεα γνωριμια, την ιδια βδομαδα που χωρισες με τον πατερα του παιδιου προφανως, που στον ενα μηνα που γνωριζοσασταν η και νωριτερα, ελεγε κι εσυ το πιστευες οτι εισαι η γυναικα της ζωης του κι ανεπτυξε βαθια αισθηματα στο διαστημα αυτο.
    στην συνεχεια με την ιδια ευκολια σου ανακοινωσε οτι δεν εχει αισθηματα κι η σχεση σας ουσιαστικα εχει τελειωσει.
    νομιζω οτι ουτε εσυ ξερεις τι σου γινεται ουτε η νεα σου γνωριμια. και δεν εχεις και τροπο να το βρεις.

    αντι να το συζητας με ενα ματσο αγνωστους με διαφορες αποψεις περι ηθικης και συμπεριφορας, καλυτερα απευθυνσου σε εναν ειδικο να σε αντιμετωπισει υπευθυνα και να σε βοηθησει να καταλαβεις τι σου γινεται.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    αν μπορουσα να κανω παιδια θα κανα και ας τα μεγαλωνα μονος...

    λογικο για τον νυν να μην αντεχει την κατασταση... και μπραβο στον πρωην που αναγνωριζει το παιδι και αναλαμβανει εστω και ετσι!

    ισως στην αρχη που θα μεγαλωνει το παιδι να είναι δυσκολα για σενα.. μανα μονη! αλλα δεν θα το μετανοιωσεις στην πορεια.. εχω κανα δυο γνωστες φιλες που τα μεγαλωσαν μονες τους και καμια δεν μετανοιωσε...

    αντε καλο κουραγιο... στην νεα σου ζωη
    οι φιλες σου το ηθελαν εξ αρχης να τα μεγαλωνουν εστω και μονες επειδη αγαπουν τα παιδια, η δεν το ηθελαν και τους προεκυψε? υπαρχει μια μικρη διαφορα..

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    πραγματικα με σταματησε η τελευταια σου φραση...

    εισαι παρα πολυ μπερδεμενη κι αντιφατικη.
    ξεκινας λεγοντας οτι κρατησες αυτο το παιδι ενω η σχεση σου ειχε τελειωσει, λογω "προχωρημενης" ηλικιας επειδη θελεις παρα πολυ ενα παιδι στην ζωη σου, παρολο που δεν ειχες σχεση πλεον, αρα ηξερες καλα οτι θα εισαι μονη σου, και καταληγεις οτι φοβασαι μηπως χρειαστει να το μεγαλωσεις μονη σου.
    με αυτο το σκεπτικο δεν το κρατησες? του να το μεγαλωσεις εστω και μονη σου?

    επισης, μας μιλας για μια νεα γνωριμια, την ιδια βδομαδα που χωρισες με τον πατερα του παιδιου προφανως, που στον ενα μηνα που γνωριζοσασταν η και νωριτερα, ελεγε κι εσυ το πιστευες οτι εισαι η γυναικα της ζωης του κι ανεπτυξε βαθια αισθηματα στο διαστημα αυτο.
    στην συνεχεια με την ιδια ευκολια σου ανακοινωσε οτι δεν εχει αισθηματα κι η σχεση σας ουσιαστικα εχει τελειωσει.
    νομιζω οτι ουτε εσυ ξερεις τι σου γινεται ουτε η νεα σου γνωριμια. και δεν εχεις και τροπο να το βρεις.

    αντι να το συζητας με ενα ματσο αγνωστους με διαφορες αποψεις περι ηθικης και συμπεριφορας, καλυτερα απευθυνσου σε εναν ειδικο να σε αντιμετωπισει υπευθυνα και να σε βοηθησει να καταλαβεις τι σου γινεται.
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αρχικά μπήκα στο φόρουμ ζητώντας συγκεκριμένες απόψεις για συγκεκριμένο θέμα, αυτό δεν είναι η χρήση του? Ο ειδικός έπεται και έχει να κάνει με τη διαχείριση του θέματος από τη μεριά μου. Ήταν απλα καινουρια σχέση όχι καινουρια γνωριμία αλλά το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Κράτησα το παιδί για τους λόγους που ανέφερα για να το μεγαλώσω με την συνδρομή του πατέρα του αλλά χωρίς να έχουμε μεταξύ μας ερωτική σχέση και αυτό ήταν μια κοινή απόφαση. Δεν είμαι ταμένη να μείνω μια ζωή μόνη .Kαι αυτό είναι που ρωτάω ουσιαστικά είναι πόσο ισχυρά είναι το στερεροτυπα σήμερα? Επίσης με απασχολεί έντονα πως όλοι οι άντρες θα δείξουν την αντιμετώπιση που έδειξε ο νυν μου,ο προσφάτως πρώην δηλαδή.Φοβάμαι πως θα αντιμετωπίζομαι σαν μια "κατάσταση" όχι σαν άτομο πλέον και αυτό με φοβίζει και με ενοχλεί πολύ. Όσο για το μπερδεμένη , ναι αυτό είναι μεγάλο θέμα.

  6. #6
    carrie21, το θέμα σου απασχολεί πολλές κοπέλες στην ηλικία σου και όχι μονο, πολλές εκ των οποίων ντρέπονται και ταυτόχρονα φοβούνται επειδή είναι μητέρες με τέκνο γεννημένο εκτός γάμου. Ηθικά και θρησκευτικά η άμβλωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, για μένα δε ακόμη και στην περίπτωση του βιασμού μια γυναίκα δεν θα έπρεπε να φτάσει στο σημείο της έκτρωσης. Αν αναλογιστεί κανείς πόσα ζευγάρια προσπαθούν να τεκνοποιήσουν και δεν τα καταφέρνουν και προσφεύγουν στις λύσεις της υιοθεσίας, θα έλεγε κανείς χωρίς δεύτερη σκέψη, ότι είσαι ευλογημένη να κυοφορείς μια καινούργια ζωή και για αυτήν θα πρέπει να παλέψεις όλη σου την ζωή από εδω και στο εξής.

    Τόσο ο πατέρας του κυοφορούμενου όσο και ο πρώην σου φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι απλά παιδάκια στο μυαλό και δεν σε έβλεπαν ως κάτι σοβαρό, οι δε ίδιοι σε καμία περίπτωση δεν ξέρουν ότι οι άντρες πρέπει να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους. Ο δε πρώτος επειδή αναμένεται ένα δικό του παιδί, όπου θα πρέπει να μεγαλώσει μέσα σε μια οικογένεια με μητέρα και πατέρα, ο δε δεύτερος επειδή σου έταζε γάμους ή δεν ήταν αρνητικός σε αυτό το ενδεχόμενο και μόλις έμαθε ότι είσαι έγκυος σου συμπεριφέρθηκε όπως σου συμπεριφέρθηκε, έχοντας ως δικαιολογία την παρουσία του πρώην στην ζωή σου. Ήταν η εύκολη λύση για αυτόν, η δικαιολογία να φύγει μακριά από το "πρόβλημα" που ακούει στην εγκυμοσύνη σου. Στην πυρά λοιπόν και οι δυο για διαφορετικούς λόγους !!!

    Θα έρθω και σε σένα και θα προσπαθήσω να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου, μέσα από την δικιά μου ιστορία που βιώνω εδω και ένα σεβαστό χρονικό διάστημα, αν και αποφεύγω να μιλάω για μένα. Έχω μια κοπέλα η όποια έμεινε έγκυος στα 18 της, παντρεύτηκε, γέννησε, απατήθηκε τέσσερις φορές από τον και καλά άντρα της, στου παιδιού της σταμάτησε να αναπτύσσεται ο εγκέφαλος του κοντά στα 2,5 του χρόνια και τώρα είναι 14 χρονών με μυαλό δίχρονου, στα 22 της ξαναέμεινε έγκυος από τον ίδιο, έκανε έκτρωση, τον χώρισε και στο τέλος βρέθηκε χωρίς σπουδές και με ένα παιδί να προσπαθεί να μεγαλώσει. Οι δε φίλοι και φίλες της είναι όλοι gay και λεσβίες. Γνωρίζει εμένα, ξέρει ότι είμαι φουλ συντηρητικός στις απόψεις μου και αρκετά θρησκευόμενος άνθρωπος και δεν πίστευε ποτέ ότι θα δεχόμουν να είναι μητέρα ενός παιδιού, να κάνει παρέα μόνο με gay και να έχουμε σχέση. Πόσο λίγο με ήξερε όμως, και πόσο πολύ υποτιμούσε τον εαυτό της, πιστεύοντας ότι δεν θα βρεθεί κανείς να δεχτεί την μέχρι τώρα ζωή της και να θελήσει να φτιάξει μια νέα κοινή ζωή μαζί της...

    Το κακό με αυτή την κοπέλα είναι ότι ενώ έψαχνε να βρει κάποιον που θα την δεχόταν όπως είναι, η ίδια στην ερώτηση μου αν είχε ένας άντρας τέκνο γεννημένο εκτός γάμου, τι θα έκανε, η απάντηση της ήταν κάθετη: δεν υπήρχε περίπτωση να κάνει σχέση μαζί του γιατί δεν θα ήθελε την πρώην στα πόδια της, το ίδιο που έκανε και σε σένα ο πρώην σου !!! Δεν θα ήθελε τα χρήματα που θα έδινε αυτός για την διατροφή του παιδιού του, να στερηθούν από το δικό τους παιδί, αν και εφόσον έκαναν παιδί !!!

    Αν με ρωτήσεις, τι θα έκανα εγω εφόσον έβρισκα μια κοπέλα και το παιδί της ήταν νεογέννητο ή κυοφορούσε ακόμη, και αν δεχόμουν ή οχι να έχει σχέση με τον πρώην της, η απάντηση δεν είναι τόσο εύκολη. Και δεν είναι εύκολη γιατί θα ήθελα να νιώθω μια ασφάλεια δίπλα στην γυναίκα αυτή, θα ήθελα να μην έρχομαι δεύτερος στην ζωή της και φυσικά μέσα από πολύ κουβέντα και συζήτηση πιστεύω θα έβρισκα μια φόρμουλα και το παιδί να βλέπει τον πατέρα του και εγω να ήμουν καλά με την κοπέλα-γυναίκα μου. Παρόλο που συνεχίζω να πιστεύω, πως αν θέλεις να βλέπεις το παιδί σου, ας φρόντιζες να ήσουν δίπλα στην μητέρα του παιδιού ως ο πατέρας του παιδιού, ας αναλάμβανες όλες τις ευθύνες των πράξεων σου. Μην ξεχνάμε, γονείς του παιδιού είναι αυτοί που το μεγαλώνουν και όχι αυτοί που το συλλαμβάνουν και το φέρνουν στην ζωή. Αυτοί απλά το βλέπουν ως ενα παιχνίδι, το παίρνουν απλά να το κάνουν μια βόλτα, να του αγοράσουν ένα παιχνίδι το Πάσχα και τα Χριστούγεννα. Για αυτά δεν χρειάζεται ο βιολογικός γονέας υπάρχει και ο πνευματικός γονέας, ο νονός του παιδιού. Δεν θα μπω καθόλου στο νομικό μέρος της υπόθεσης, και αν και πόσο πρέπει να βλέπει ο πατέρας το παιδί, γιατί αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση...

    Βλέπεις, υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να θελήσουν να βρίσκονται με μια γυναίκα που έχει τέκνο γεννημένο χωρίς γάμο αρκεί βέβαια να είσαι και συ ξεκάθαρη απέναντι τους και να βάλεις όρια στον πατέρα του παιδιού και να φροντίσεις να μην νιώθει τρίτος ο νέος σου σύντροφος...

    Μόνη πάντως δεν θα μείνεις ποτε ξανά, γιατί θα έχεις ένα παιδί σε λίγο καιρό και καλό θα ήταν να αφιερώσεις όλη την ζωή σου σε αυτό, γιατί αυτό δεν φταίει σε τίποτα για τις επιλογές σου, γιατι αυτό είναι πλέον η προσωπική σου ευτυχία και μην ακούω ότι φοβάσαι πως δεν θα δεθείς με το μωρό και άλλα τέτοια γιατί τότε θα στα ψάλλω και σένα και μάλιστα πολύ άγρια :)
    Last edited by Försvarsadvokat; 02-11-2016 at 13:39.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    οι φιλες σου το ηθελαν εξ αρχης να τα μεγαλωνουν εστω και μονες επειδη αγαπουν τα παιδια, η δεν το ηθελαν και τους προεκυψε? υπαρχει μια μικρη διαφορα..
    η μια ηταν πιτσιρικι δεν ηξερε καν τι της γινοταν ειχε χωρισει πριν καν γινει 18... και όμως συνεχισε την ζωη της και παρολο που ειχε μικρα παιδια ηταν με έναν συντροφο που τα παιδια της τον συμπαθουσαν ιδιαιτερα...

    μια άλλη αφοσιωθηκε στα παιδια της και απλα εκανε περιστασιακα σχεσεις... εχω και αλλα παραδείγματα αλλα δεν εχουν σημασια

    όλα εξαρτωντε από την προσωπικοτητα που εχει η κάθε γυναικα... και μερικους αλλους παραγοντες... ισως όχι τοσους σημαντικούς..

    εισαι 33 οποτε το group target σου στους ανδρες να υποθεσω ότι είναι κατι μεταξυ 35 και 45 ουυυυ ξερεις ποσοι χωρισμένοι με παιδια υπαρχουν... ακομα και ελευθεροι δεν θα ελεγαν όχι για μια σχεση όταν μεγαλωσει λιγο το παιδι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Försvarsadvokat View Post
    Ηθικά και θρησκευτικά η άμβλωση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, για μένα δε ακόμη και στην περίπτωση του βιασμού μια γυναίκα δεν θα έπρεπε να φτάσει στο σημείο της έκτρωσης.
    Την ηθική του την ορίζει ο καθένας μόνος του άρα αυτό που λες δεν στέκει. Αν κάποιος παίρνει ηθικούς κανόνες από μια θρησκεία τότε ναι, αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που είναι ηθικοί χωρίς να πιστεύουν. Δεν υπάρχει ένα κοινό σύστημα αξιών εκεί έξω που ορίζεται ως μια πανανθρώπινη ηθική. Άρα καλύτερα να περιοριστείς στο ότι θρησκευτικά αυτό απαγορεύεται.

    Εύκολο να μιλάμε για το τι θα έπρεπε να κάνουν οι άλλοι σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής τους. Ειδικά όταν δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να βρεθούμε στη θέση τους - έγκυες από μια πράξη που ποτέ δεν συναινέσαμε...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Carrie21 δεν μπορώ να σου μιλήσω με παραδείγματα αλλά πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι που δεν κολλάνε στο ότι μια γυναίκα έχει παιδί από άλλον άντρα. Εύκολο να μεγαλώνεις ένα παιδί μόνη σου σίγουρα δεν είναι αλλά θα έχεις βοήθεια από τον πατέρα του και αυτό είναι πάρα πολύ σημαντικό. Αν κάποιος κολλάει σε αυτή τη δυναμική τότε δεν είναι ο κατάλληλος άνθρωπος για σένα και πας παρακάτω. Τι είχες, τι έχασες.

    Πλέον τα πράγματα έχουν δρομολογηθεί, σε λίγους μήνες θα έχεις το μωράκι σου και καλύτερο είναι να επικεντρωθείς εκεί για το χρόνο που απομένει. Δεν έχει νόημα να στρεσάρεσαι για καταστάσεις που δεν μπορείς πλέον να αλλάξεις. Επέλεξες να κρατήσεις το παιδί για τους λόγους που παρέθεσες, οι σκέψεις για το αν θα βρεις άλλο σύντροφο νομίζω ήταν ή για τις πολύ αρχές για να σε βοηθήσουν να καταλήξεις σε μια απόφαση ή για αργότερα αφού γεννήσεις το μωράκι σου και τα βάλεις όλα σε μια σειρά που θα πάρει κάποιο καιρό. Με την κοιλιά στο στόμα δεν υπάρχει λόγος να τα σκέφτεσαι αυτά, δεν βοηθάνε ούτε εσένα ούτε το μωρό σου.

  10. #10
    1)Πιστευω οτι ηταν εγωιστικη η αποφαση σου να φερεις ενα παιδι στον κοσμο,απλως για να ικανοποιησεις ενα προσωπικο σου στοχο,χωρις να εξασφαλισεις οτι αυτο το παιδι θα εχει μια σταθερη οικογενεια.Δεν καταλαβαινω τι αγχος σε επιασε στα 33 μολις.

    2)Λογικο ο καινουργιος να μη θελει να μπλεξει σε αυτην την κατασταση.Τι να εκανε?Να εκανε το μπαμπα νο.2 με το φυσικο μπαμπα απο διπλα?

    3)Το οτι εχεις παιδι δεν ειναι απαγορευτικο να κανεις σχεση ή να παντρευτεις,αλλα οπως και να το κανεις το παιδι ειναι ενας παραγοντας που περιπλεκει τα πραγματα και γινεται τροχοπεδη.Καλα καλα,δε θα εχεις και πολυ χρονο τον πρωτο καιρο να κανεις γνωριμιες και να βγαινεις ραντεβου.

    Το να εισαι single μητερα ειναι δυσκολο και για εσενα και για το παιδι κυριως ο,τι και να σου πουμε εμεις.Απλως πρεπει να σφιξεις τα δοντια και να το παρεις αποφαση.Θα πρεπει να εισαι και μανα και πατερας.Θα αλλαξει η ζωη σου 180 μοιρες.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by carrie21 View Post
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αρχικά μπήκα στο φόρουμ ζητώντας συγκεκριμένες απόψεις για συγκεκριμένο θέμα, αυτό δεν είναι η χρήση του? Ο ειδικός έπεται και έχει να κάνει με τη διαχείριση του θέματος από τη μεριά μου. Ήταν απλα καινουρια σχέση όχι καινουρια γνωριμία αλλά το ζητούμενο δεν είναι αυτό. Κράτησα το παιδί για τους λόγους που ανέφερα για να το μεγαλώσω με την συνδρομή του πατέρα του αλλά χωρίς να έχουμε μεταξύ μας ερωτική σχέση και αυτό ήταν μια κοινή απόφαση. Δεν είμαι ταμένη να μείνω μια ζωή μόνη .Kαι αυτό είναι που ρωτάω ουσιαστικά είναι πόσο ισχυρά είναι το στερεροτυπα σήμερα? Επίσης με απασχολεί έντονα πως όλοι οι άντρες θα δείξουν την αντιμετώπιση που έδειξε ο νυν μου,ο προσφάτως πρώην δηλαδή.Φοβάμαι πως θα αντιμετωπίζομαι σαν μια "κατάσταση" όχι σαν άτομο πλέον και αυτό με φοβίζει και με ενοχλεί πολύ. Όσο για το μπερδεμένη , ναι αυτό είναι μεγάλο θέμα.
    Δεν εννοουσα καθολου οτι δεν εχεις δικαιωμα να ρωτας εδω, αλλα οτι εδω οπως ειδες θα ακουσεις πολλα που μπορει να σε στεναχωρησουν η να σε μπερδεψουν χειροτερα αντι να σε βοηθησουν.

    Κατα τα αλλα, οχι μονο εσυ αλλα ο καθενας μας δεν ειναι ενας σκετος ανθρωπος, αλλα μια κατασταση!δεν μπορεις να εξαιρεσεις σε μιια γνωριμια τον τροπο ζωης του αλλου και τις υποχρεωσεις του!! Ουτε καν τις οικονομικες, ποσω μαλλον τις οικογενειακες.
    Δεν μπορεις να το αποφυγεις αυτο.

    Αυτος που λες δεν ηθελε ξενο παιδι με τον βιολογικο μπαμπα απο διπλα.
    Καποιος αλλος μπορει να μην θελει ΚΑΝ παιδια στην ζωη του, η να μην θελει προς το παρον. Και να θελει μια ανεμελη σχεση με ερωτα, ταξιδια, εξοδους και χωρις υποχρεωσεις.
    Καποιος αλλος να εχει κι ο ιδιος παιδια, να ειναι χωρισμενος και να του ταιριαζει μια χαρα ο τροπος ζωης που συνεπαγεται ενα μωρο.
    Ο παραλλος να θελει πολυ παιδια και να καλωσορισει και το δικο σου και να θελει να κανετε και μαζι, και παει λεγοντας....
    Αυτο που σιγουρα ισχυει ειναι οτι περιοριζονται οι ανδρες που θα σε ηθελαν αρχικα σαν γυναικα χωρις υποχρεωσεις , σε αυτους που δεν εχουν θεμα με τετοιου ειδους υποχρεωσεις.

    Οπως "ψαχνει" κανεις εναν συντροφο που να ταιριαζει σε αισθητικη, αποψεις κλπ, ετσι αυτονοητα κοιταζει και να του ταιριαζει η καθημερινοτητα που προκειται να ζησουν μαζι. Ετσι δεν ειναι;

  12. #12
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Την ηθική του την ορίζει ο καθένας μόνος του άρα αυτό που λες δεν στέκει. Αν κάποιος παίρνει ηθικούς κανόνες από μια θρησκεία τότε ναι, αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που είναι ηθικοί χωρίς να πιστεύουν. Δεν υπάρχει ένα κοινό σύστημα αξιών εκεί έξω που ορίζεται ως μια πανανθρώπινη ηθική. Άρα καλύτερα να περιοριστείς στο ότι θρησκευτικά αυτό απαγορεύεται.

    Εύκολο να μιλάμε για το τι θα έπρεπε να κάνουν οι άλλοι σε μια δύσκολη στιγμή της ζωής τους. Ειδικά όταν δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να βρεθούμε στη θέση τους - έγκυες από μια πράξη που ποτέ δεν συναινέσαμε...
    Εντελως off topic η απάντηση σου γιατί εδω δεν μιλάμε για εγκυμοσύνη και βιασμό και ούτε μιλάμε αν είναι ηθική ή μη ηθική μια έκτρωση γιατί δεν τίθεται θέμα έκτρωσης !!! Εγω αναφέρθηκα κάνοντας μια εισαγωγή στο σκεπτικό μου για να καταλήξω εκεί που κατέληξα δεν χρειαζόταν να σχολιάσεις αυτή την παράγραφο μου αλλά όλες τις υπόλοιπες...

    Επίσης αν δεν βιώσεις την κατάσταση που έχει αρχίσει να βιώνει αυτή η κοπέλα, αν δεν έχεις γνωρίσει ποτε σου καμία κοπέλα που βρίσκεται σε τέτοια θέση, αν δεν σου ανοίξει την καρδιά της και δεν σου πει πως νιώθει από τις συνεχείς σφαλιάρες που θα τρώει αυτή η κοπέλα τότε ότι και να πεις είναι λόγια του αέρα !!! Ούτε μπορείς να κρίνεις όσους δεν θέλουν μια γυναίκα με ένα τέκνο από προηγούμενο σύντροφο τους, ούτε ξέρεις πόσο καιρό θα την πάρει αυτή την κοπέλα να ξαναγίνει δεκτή από τον αντρικό πληθυσμό εν έτη 2016, ούτε μπορούμε να την πούμε καλά να πάθεις τώρα, αφού επέλεξες αυτή την ζωή...τώρα θα τα λουστείς !!!

  13. #13
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    1)Πιστευω οτι ηταν εγωιστικη η αποφαση σου να φερεις ενα παιδι στον κοσμο,απλως για να ικανοποιησεις ενα προσωπικο σου στοχο,χωρις να εξασφαλισεις οτι αυτο το παιδι θα εχει μια σταθερη οικογενεια.Δεν καταλαβαινω τι αγχος σε επιασε στα 33 μολις.

    2)Λογικο ο καινουργιος να μη θελει να μπλεξει σε αυτην την κατασταση.Τι να εκανε?Να εκανε το μπαμπα νο.2 με το φυσικο μπαμπα απο διπλα?

    3)Το οτι εχεις παιδι δεν ειναι απαγορευτικο να κανεις σχεση ή να παντρευτεις,αλλα οπως και να το κανεις το παιδι ειναι ενας παραγοντας που περιπλεκει τα πραγματα και γινεται τροχοπεδη.Καλα καλα,δε θα εχεις και πολυ χρονο τον πρωτο καιρο να κανεις γνωριμιες και να βγαινεις ραντεβου.

    Το να εισαι single μητερα ειναι δυσκολο και για εσενα και για το παιδι κυριως ο,τι και να σου πουμε εμεις.Απλως πρεπει να σφιξεις τα δοντια και να το παρεις αποφαση.Θα πρεπει να εισαι και μανα και πατερας.Θα αλλαξει η ζωη σου 180 μοιρες.
    Δεν νομίζω ότι βοηθάς πολύ λέγοντας ότι είναι εγωιστική η απόφαση της να φέρει ένα παιδί στον κόσμο για να ικανοποιήσει το εγω της, ούτε πιστεύω ότι δολίως έμεινε έγκυος. Η ίδια ζήτησε να μην κριθεί για αυτό που έκανε από αμέλεια της και απλώς θέλησε να ακούσει τα πιστεύω όλων πάνω στα στερεότυπα της ελληνικής κοινωνίας και κατά πόσο θα μπορέσει να δημιουργήσει την ζωή που ονειρεύεται με ένα τέκνο εκτός γάμου.

    Δεν το βρίσκω καθόλου λογικό ο καινούργιος να μην θέλει να μπλέξει σε αυτην την κατάσταση, γιατί ήταν ο ίδιος που μιλούσε για γάμους. Ξέρεις τι εστι γάμος ;;; Δεν το συζητάς για πλάκα με μια γυναίκα και μετά με την πρώτη δήθεν δυσκολία λακίζεις και φεύγεις !!! Γενικώς δεν συζητάς για γάμους μέσα σε μια σχέση ενος δυο μηνών...ανώριμος ως εκεί που δεν πάει τόσο ο πρώην όσο και η Carrie21 στο θέμα του γάμου !!! Εφόσον συζητούσαν για γάμο, είχαν ωριμάσει πολλά μέσα τους για να είναι αιτία ένα τέκνο να χωρίσουν !!!

    Επίσης δεν μας είπε ποτε η Carrie21 γιατί χώρισε με τον πατέρα του κυοφορούμενου και γιατί δεν προσπάθησαν να είναι ξανά μαζί μετά την εγκυμοσύνη. Για μένα αυτός ο άντρας είναι δις υπόλογος και υπαίτιος για όλα όσα θα συμβούν από εδω και στο εξής και πραγματικά με εξοργίζει η ηρεμία της Carrie21 απέναντι του !!!

    Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν είναι απαγορευτικό να βρεθεί σε σχέση ή και να παντρευτεί κιόλας και ότι θα είναι δύσκολα όχι μόνο στην αρχή αλλά κάθε μέρα μέχρι να μπορέσει να δημιουργήσει την ζωή που αυτή ονειρεύεται και επιθυμεί.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Quote Originally Posted by Försvarsadvokat View Post
    Εντελως off topic η απάντηση σου γιατί εδω δεν μιλάμε για εγκυμοσύνη και βιασμό και ούτε μιλάμε αν είναι ηθική ή μη ηθική μια έκτρωση γιατί δεν τίθεται θέμα έκτρωσης !!! Εγω αναφέρθηκα κάνοντας μια εισαγωγή στο σκεπτικό μου για να καταλήξω εκεί που κατέληξα δεν χρειαζόταν να σχολιάσεις αυτή την παράγραφο μου αλλά όλες τις υπόλοιπες...

    Επίσης αν δεν βιώσεις την κατάσταση που έχει αρχίσει να βιώνει αυτή η κοπέλα, αν δεν έχεις γνωρίσει ποτε σου καμία κοπέλα που βρίσκεται σε τέτοια θέση, αν δεν σου ανοίξει την καρδιά της και δεν σου πει πως νιώθει από τις συνεχείς σφαλιάρες που θα τρώει αυτή η κοπέλα τότε ότι και να πεις είναι λόγια του αέρα !!! Ούτε μπορείς να κρίνεις όσους δεν θέλουν μια γυναίκα με ένα τέκνο από προηγούμενο σύντροφο τους, ούτε ξέρεις πόσο καιρό θα την πάρει αυτή την κοπέλα να ξαναγίνει δεκτή από τον αντρικό πληθυσμό εν έτη 2016, ούτε μπορούμε να την πούμε καλά να πάθεις τώρα, αφού επέλεξες αυτή την ζωή...τώρα θα τα λουστείς !!!
    Αν μια γυναίκα νιώθει έτοιμη να φέρει ένα παιδί στον κόσμο καλά κάνει και το φέρνει. Αν πάλι δεν είναι, είναι επιλογή της και δικαίωμά της να κάνει έκτρωση. Το θέμα της ζωής και το αν έχει δικαίωμα μια γυναίκα να αποφασίζει για την τύχη του εμβρύου νομίζω έχει συζητηθεί και λυθεί στις περισσότερες πολιτισμένες χώρες. Το να λες ότι μια γυναίκα δεν πρέπει να κάνει έκτρωση απλά και μόνο επειδή έμεινε έγκυος και άλλες γυναίκες προσπαθούν και δεν τα καταφέρνουν είναι ένα λανθασμένο σκεπτικό. Αν δεν είναι έτοιμη να γίνει μάνα μόνο δυστυχία θα προκαλέσει. Το να λες ότι ούτε μετά από ένα βιασμό μια γυναίκα θα έπρεπε να ρίχνει ένα έμβρυο προϊόν βιασμού είναι εγκληματικό. Στερεί από τη γυναίκα θεμελιώδη δικαιώματα. Το ότι ήταν η εισαγωγή της απάντησης σου, δεν σημαίνει ότι βρίσκεται στο απυρόβλητο οποιουδήποτε σχολιασμού.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με τον προηγούμενο χωρίσατε επειδη δεν ήθελε να μείνεις εγκυος ή ηταν αλλοι οι λόγοι του χωρισμού;

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Η εγκυμοσυνη και αυτος..
    By kapakapa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 73
    Last Post: 16-07-2016, 11:45
  2. Κατάθλιψη και εγκυμοσύνη
    By kutchunie in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 18
    Last Post: 10-02-2016, 00:06
  3. Εγκυμοσυνη και ψυχοφαρμακα
    By deleted-member-09-05-2016 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 5
    Last Post: 17-06-2015, 10:05
  4. sooooooos εγκυμοσύνη???
    By mina@@ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 25-08-2012, 22:55
  5. χάπια και εγκυμοσύνη
    By lizettta in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 28-07-2007, 16:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •