Κι αν σε "χτυπούν" ξαφνικά μνήμες από την "πρώην" τι κάνεις;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Κι αν σε "χτυπούν" ξαφνικά μνήμες από την "πρώην" τι κάνεις;

    Κι αν όταν εκεί που όλα είναι καλά υπάρχουν στηγμές που ξυπνάνε μνήμες τότε τι; Χωρίζεις;

    Είμαι με μια κοπέλα εδώ και περίπου 10 μήνες και πάλι μετά από καιρό άρχισαν να τριγυρνάνε στο μυαλό μου οι μνήμες από την προηγούμενή μου σχέση... Ίσως επειδή πλησιάζει η ημερομηνία που θα είχαμε επέτειο (4 χρόνια θα κλείναμε). Εκεί τι κάνεις; Χωρίζεις; Το λές; Το αφήνεις να φύγει;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    το αφηνεις να φυγει...

    εκτος αν πανω στην πραξη σκέφτεσαι την πρωην.. χεχε εκει μπερδευετε το πραμα

  3. #3
    Όχι... Πάνω στην πράξη δεν τη σκέφτομαι. Αυτό είναι το μόνο σήγουρο

  4. #4
    Τραβας μια μαλακια να σου περασει.Χαζομαρες ειναι αυτα με τις πρωην και τα απωθημενα.Να κοιτας το τωρα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Την θυμαμαι την περιπτωση.
    Ακομα σε χτυπουν οι μνημες;
    Και τι ακριβως εννοεις;
    Ολοι εχουμε αναμνησεις απο το παρελθον και παλιες σχεσεις. Δεν παθαινεις αμνησια επειδη αγαπας καποιον αλλον πλεον.
    Οι αναμνησεις ειναι πολυ φυσικο να υπαρχουν.
    Το θεμα ειναι οτι εισαι πια τοσο καιρο στην σχεση σου.
    Μπορεις να κρινεις αν προτιμας την προηγουμενη.
    Η και καποια τριτη! Ξερω κι εγω; για να εισαι τοσο αναποφασιστος, μηπως δεν θες καμια τους και φοβασαι να μεινεις μονος;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Ποιος δεν έχει μνήμες από το παρελθόν του ; εκτός αν δεν έχει παρελθόν πράγμα σχεδόν απίθανο.. μη τα σκαλίζεις.. εκτός αν η νέα σου σχέση ήταν πατερίτσα για να ξεπεράσεις την προηγούμενή αλλά οι άνθρωποι δεν είναι δεκανίκια ούτε εσύ κισσός για να πιάνεσαι πάνω τους.. δεν στο παίζω φιλόσοφος απλά λέω.. αν είσαι μπερδεμένος μείνε μόνος για να ξεκαθαρίσεις τι σου γίνεται..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Aπο την μακραν εμπειρια μου , παντα θα σενοχλει λιγακι καποια σχεση που ναυαγησε , δικαιως η αδικως , λιγακι ομως , ειναι φυσιολογικο , δεν μπορεις να προκαλεσεις αμνησια στον εαυτο σου ........................το παραπανω απο λιγακι ειναι αφυσικο ............οτιδηποτε σεχει στεναχωρησει σαυτην την ζωη , αφηνει ενα τραυματακι , μικρουλι μεν , αλλα υπαρκτο , το απωθεις στο υποσυνειδητο , και ληγει εκει το θεμα ............καλυτερα βεβαια να το εκλογικευσεις , μην σου μεινει απωθημενο , αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια ............

  8. #8
    Απλά δεν σταμάτησα σχεδόν ποτέ να σκέφτομαι τι κάνει και πως είναι. Και αυτό δεν είναι σωστό, απλά δεν μπορώ και να κάνω και αλλιώς. Απλά τώρα τελευταία με έχει πιάσει κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σαν να νιώθεις ότι χάνεις κάτι για πάντα από τη ζωή σου (ακόμα κι αν δεν το είχες) και σου βγαίνουν διάφορα.
    Η αλήθεια είναι πως και η ζήλια της κοπέλας μου τώρα δεν με βοηθάει καθόλου. Με ζηλεύει για κάθε τι που κάνω και πάντα φέρνει στη συζήτηση την πρώην μου. Και το κάνει μονίμως...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Asiatas View Post
    Απλά δεν σταμάτησα σχεδόν ποτέ να σκέφτομαι τι κάνει και πως είναι. Και αυτό δεν είναι σωστό, απλά δεν μπορώ και να κάνω και αλλιώς. Απλά τώρα τελευταία με έχει πιάσει κάτι που δεν μπορώ να το εξηγήσω. Σαν να νιώθεις ότι χάνεις κάτι για πάντα από τη ζωή σου (ακόμα κι αν δεν το είχες) και σου βγαίνουν διάφορα.
    Η αλήθεια είναι πως και η ζήλια της κοπέλας μου τώρα δεν με βοηθάει καθόλου. Με ζηλεύει για κάθε τι που κάνω και πάντα φέρνει στη συζήτηση την πρώην μου. Και το κάνει μονίμως...
    ετσι οπως το περιγραφεις, δεν ξερω τι μπορει να σημαινει.
    κι εγω σκεφτομαι συχνα την μανα μου και λεω τι να γινεται κι αν ειναι καλα, αλλα δεν σκεφτομαι να χωρισω.
    το θεμα ειναι αν με αυτες τις σκεψεις, προβληματιζεσαι αν εχεις κανει σωστη επιλογη, αν σκεφτεσαι οτι κμε την πρωην θα περνουσατε καλυτερα, αν μετανοιωσες για τον χωρισμο ,κλπ.
    οσο για την νυν σου, σιγουρα ειναι πολυ απωθητικες οι σκηνες ζηλοτυπιας αλλα εχεις βαλει πολυ το χερακι σου.
    της εχεις προκαλεσει ανασφαλειες οταν της γνωστοποιησες οτι σκεφτεσαι την πρωην σου και την πιθανοτητα να ξαναεισαι μαζι της...
    απο την μια δεν την αδικω με αυτα που της ελεγες, απο την αλλη, δεν ειναι βιωσιμη μια σχεση με ασφυκτικη ζηλεια.
    εσυ πρεπει να δεις τι θα κανεςι.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    121
    Συνήθως σκεφτόμαστε τους πρώην, όταν δεν περνάμε καλά με τους νυν.
    Είτε έχεις αρχίσει να βαριέσαι ,είτε σε εχει κουρασει η ζήλια και για αυτο σκέφτεσαι τα περασμένα μετα από 10 μήνες σχέσης.
    Το θέμα είναι να δεις τι θα κάνεις με την σχέση σου. Δώσε λίγο χρόνο και δείξε περισσότερο ενδιαφέρον στην κοπελα σου να δεις πώς θα τα πάτε από εδώ και πέρα και πως θα αισθάνεσαι κι εσύ.
    Συμφωνώ με remedy ισως να της έχει προκαλέσει ανασφάλειες για την πρώην σου. Να το δεις και αυτό.
    Οπως και να έχει σου εύχομαι καλή τύχη :)

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 20:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 22:01
  3. Si Puo Fare Μπορεί να γίνει σκηνοθεσία Giulio Manfredonia (2008)
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2014, 01:20
  4. "Ο καλοθελητής" ή "Ο κερατάς μαθαίνει πάντα τελευταίος"
    By xart in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 15-09-2014, 12:57
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •