κοινωνικη φοβια??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    114

    Thumbs down κοινωνικη φοβια??

    καλησπερα! εχω κατι που με προβληματιζει αρκετα! περνω αντικαταθληπτικα βασικα γτ πασχω απο αγχοτικη διαταραχη κ κρισεις πανικου!!! (δεν ξερω αν καπου κολλαει απλα το αναφερω) το προβλημα μου ειναι το εξης με τις παρεεσ μου ολα καλα ολα ωραια οταν ειμαστε μεγαλη παρεα μιλαω δημιουργω θεματα συζητησης αλλα οταν μενω μονο με ενα ατομο κολλαω σαν να μην εχω τι να πω! νιωθω φοβερη αμηχανια ! με ενα συγκεκριμενο ατομο ειδικα ενω κανουμε αρκετη παρεα στο τετ α τετ παγωνω! νομιζω πως αν δεν μιλησω εγω δεν θα μιλησει ποτε κ συνεχεια ειμαι στο αγχος κατι να πω, νιωθω πως δεν εχω θεματα προς συζητηση! δεν ξερω αν το "προβλημα" ειναι δικο μου ή η φιλη μου ειναι κλειστη σαν χαρακτηρας! πολλες φορες αναγκαζομαι να μιλαω για τριτα ατομα για να εχουμε κατι να πουμε! δεν ειναι ομως οτι μου αρεσει αυτο! χρειαζομαι λιγο σπρωξιμο νιωθω βαρετη! επισης δεν θελω να πεταω οτι βλακεια μου ερθει στο κεφαλι απο την αμηχανια!με την κοπελα γνωριζομαστε χρονια! εχω αρχισει να μιλαω για τα προσωπικα μου για να ανοιχτω να υπαρχει κουβεντα αλλα δεν ξερω παλι υπαρχουν παυσεις αμηχανιας! και δεν ειναι οτι δεν θελει να μου ανοιχτει ή να βγενουμε γιατι αυτη ειναι που στην ουσια με περνει τηλεφωνα για καφε,ποτο κλπ! απο τη στιγμη που αρχισε να συμβαινει αυτο φοβαμαι μηπως τελικα
    εχω θεμα κ δεν μπορω να επικοινωνησω γενικα!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by me lene popi View Post
    καλησπερα! εχω κατι που με προβληματιζει αρκετα! περνω αντικαταθληπτικα βασικα γτ πασχω απο αγχοτικη διαταραχη κ κρισεις πανικου!!! (δεν ξερω αν καπου κολλαει απλα το αναφερω) το προβλημα μου ειναι το εξης με τις παρεεσ μου ολα καλα ολα ωραια οταν ειμαστε μεγαλη παρεα μιλαω δημιουργω θεματα συζητησης αλλα οταν μενω μονο με ενα ατομο κολλαω σαν να μην εχω τι να πω! νιωθω φοβερη αμηχανια ! με ενα συγκεκριμενο ατομο ειδικα ενω κανουμε αρκετη παρεα στο τετ α τετ παγωνω! νομιζω πως αν δεν μιλησω εγω δεν θα μιλησει ποτε κ συνεχεια ειμαι στο αγχος κατι να πω, νιωθω πως δεν εχω θεματα προς συζητηση! δεν ξερω αν το "προβλημα" ειναι δικο μου ή η φιλη μου ειναι κλειστη σαν χαρακτηρας! πολλες φορες αναγκαζομαι να μιλαω για τριτα ατομα για να εχουμε κατι να πουμε! δεν ειναι ομως οτι μου αρεσει αυτο! χρειαζομαι λιγο σπρωξιμο νιωθω βαρετη! επισης δεν θελω να πεταω οτι βλακεια μου ερθει στο κεφαλι απο την αμηχανια!με την κοπελα γνωριζομαστε χρονια! εχω αρχισει να μιλαω για τα προσωπικα μου για να ανοιχτω να υπαρχει κουβεντα αλλα δεν ξερω παλι υπαρχουν παυσεις αμηχανιας! και δεν ειναι οτι δεν θελει να μου ανοιχτει ή να βγενουμε γιατι αυτη ειναι που στην ουσια με περνει τηλεφωνα για καφε,ποτο κλπ! απο τη στιγμη που αρχισε να συμβαινει αυτο φοβαμαι μηπως τελικα
    εχω θεμα κ δεν μπορω να επικοινωνησω γενικα!!!
    αυτο που λες δεν ειναι κοινωνικη φοβια ,ουτε καν πλησιαζει..

    απλα σε κομπλαρει αυτη η κοπελα....και μαλλον δεν εχετε χημεια σαν παρεα μεταξυ σας...συμβαινει......

    επισης οτι λες το λες αυθορμητα οχι απλα για να μιλησεις....οτι γουσταρεις εκεινη την ωρα σ ερθει το λες...αμα προσχεδιαζεις η απλα λες κατι ετσι επειδη δεν εχεται τι να πειτε λογικο να αποτυχει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by me lene popi View Post
    με ενα συγκεκριμενο ατομο ειδικα ενω κανουμε αρκετη παρεα στο τετ α τετ παγωνω! νομιζω πως αν δεν μιλησω εγω δεν θα μιλησει ποτε κ συνεχεια ειμαι στο αγχος κατι να πω, νιωθω πως δεν εχω θεματα προς συζητηση! δεν ξερω αν το "προβλημα" ειναι δικο μου ή η φιλη μου ειναι κλειστη σαν χαρακτηρας!
    Συμβαίνει κάποιες φορές να αισθανόμαστε με κάτι άσχημα, αλλά να μην καταλαβαίνουμε το γιατί. Το ότι δεν καταλαβαίνουμε το γιατί δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και η αιτία. Π.χ. μπορεί κάποιος να μας ζηλεύει και αυτό να μας κάνει να αισθανόμαστε άσχημα. Το ότι δεν καταλαβαίνουμε ότι μας ζηλεύει δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει το γεγονός αυτό. Έτσι, όποτε αισθανόμαστε άσχημα θα πρέπει να είμαστε όσο το δυνατόν ευαίσθητοι ώστε να καταλάβουμε τι συμβαίνει.

    Βέβαια, υπάρχει και η πιθανότητα να αισθανόμαστε με κάτι άσχημα, αλλά αυτό να οφείλεται στις δικές μας σκέψεις και στο πώς αντιμετωπίζουμε μια κατάσταση. Π.χ. μπορεί να έχω μάθει ότι όλες οι γυναίκες είναι ψέυτες. Έτσι, με κάθε γυναίκα που θα έρχομαι σε επαφή θα νιώθω ότι με κοροϊδεύει. Και έτσι, να αισθάνομαι άσχημα.

    Νομίζω ότι χρειάζεται αρκετή ειλικρίνεια για να μπορούμε να καταλάβουμε την κάθε μια περίπτωση.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    αυτο που λες δεν ειναι κοινωνικη φοβια ,ουτε καν πλησιαζει..

    απλα σε κομπλαρει αυτη η κοπελα....και μαλλον δεν εχετε χημεια σαν παρεα μεταξυ σας...συμβαινει......

    επισης οτι λες το λες αυθορμητα οχι απλα για να μιλησεις....οτι γουσταρεις εκεινη την ωρα σ ερθει το λες...αμα προσχεδιαζεις η απλα λες κατι ετσι επειδη δεν εχεται τι να πειτε λογικο να αποτυχει
    Συμφωνώ απόλυτα με τον nick190813, έχω την ίδια άποψη.....

Similar Threads

  1. Κοινωνική φοβία.
    By Joker in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 279
    Last Post: 17-08-2017, 17:04
  2. Κοινωνική φοβία
    By nick190813 in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 88
    Last Post: 26-05-2016, 03:28
  3. Κοινωνική φοβία;
    By Γάτος in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 26
    Last Post: 04-10-2015, 03:07
  4. Replies: 21
    Last Post: 25-09-2010, 10:50
  5. Κοινωνική φοβία???
    By Ντάλια in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 15
    Last Post: 25-12-2007, 02:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •