Χρόνια δυσθυμία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39

    Χρόνια δυσθυμία

    Καλησπέρα.Είμαι 30 χρονών,πριν τρία χρόνια διαγνώσθηκα με δυσθυμία.Από τότε που με θυμάμαι είμαι υποτονική.Λειτουργική μεν, αλλά νιώθω πως σέρνομαι.Για δύο χρόνια περίπου έπαιρνα entact - έφτασα μέχρι 10mg και μισό (δηλαδή 15). Ένιωθα καλά -δε θα πω τέλεια.Σταδιακά το διέκοψα, ώσπου δεν έπαιρνα καθόλου. Συνεχίζω να σέρνομαι στη δουλειά, η οποία έχει γίνει βαρετή,πλέον δεν περιποιούμαι τον εαυτό μου τόσο και δε βρίσκω κανένα νόημα στο να βγω έξω.

    Δεν θέλω να ξαναπάρω χάπια..υπάρχει κάποια άλλη λύση;Δεν θέλω να χρειάζομαι χάπια για να είμαι καλά..έχω απογοητευθεί. Χρήματα για γιατρό ή ψυχοθεραπεία δεν υπάρχουν..Κάποιος που να τα κατάφερε με κάποιον άλλο τρόπο;Ομοιοπαθητική,βιβλίο ,προσευχή,κάτι;μια αληθινή ιστορία;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φιλη μου γιατι δεν θες να παρεις 1 χαπι την ημερα κ να εχεις μια εξαιρετικη ποιοτητα ζωης?
    θα σου ελεγα για ψυχοθεραπεια...αλλα δεν εχιες λεφτα..οποτε μετα μπορεις να παευθυνθεις στο κεντρο ψυχικης υγειας..
    επισης παρε neurobion οπωςς εδωσαν κ σε μενα..κ μαγνησιο καθε βραδι κ μπανανες(συνταγη του γιατρου μου για να ανεβουν τα επιπεδα σεροτονινης)..
    αν κ πιστευω οτι αν νιωθεις οτι δεν θες πχ να κανεις μπανιο εχεις ξεπερασει τα ορια της δυσθυμιας κ εχεις μπει σε κανονικη καταθλιψη..κ αυτο θελει αμεση αντιμετωπιση κ λυση.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39
    Θυμάμαι το πρώτο διάστημα που ξεκίνησα το entact,που με ταλαιπώρησε και δεν θέλω να το ξαναπεράσω,ειδικά αυτό το διάστημα που μου έχουν δοθεί κάποιες παραπάνω ευθύνες στη δουλειά.Και ενώ την πρώτη φορά ήμουν πολύ δεκτική με τα χάπια,γιατί σκεφτόμουν πως κάποια στιγμή θα σταματήσω να τα παίρνω,τώρα έγινα πολύ επιφυλακτική,σχεδόν αρνητική.Νομίζω πως από τότε που έκοψα τα χάπια σταδιακά εμφανίστηκε πάλι ό,τι είχα πριν.Δηλαδή για πάντα πρέπει να παίρνω χάπια;
    Μπάνιο μπορώ να κάνω,απλά όταν είναι να βγω από το σπίτι δε θα ασχοληθώ πολύ με μαλλιά,ρούχα,κτλ. Ό,τι βρω και έξω από την πόρτα. Και η διατροφή μου έχει γίνει άστατη,δεν έχω διάθεση για μαγείρεμα, και φυσικά και έβαλα κάποια κιλά. Και χάθηκα πάλι από οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον(και δεν έχω διάθεση και δεν θέλω να ξανακούσω "γιατί έτσι,είσαι μες στην κακομοιριά,κτλ").Το neurobion είναι βιταμίνη ή φάρμακο;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειναι βιταμινη b. κ μπορεις απλα να παιρνεις 2 την ημερα.ενα το πρωι ενα το απογευμα.κ μαγνησιο το βραδι πριν τον υπνο.βιταμινες ειναι ολα αυτα.
    ομως τα φαρμακα καλη μου κανουν 40 μερες να δρασουν , τα αντικαταθλιπτικα κ μεχρι να δρασουν σε κανουν λιιγο χειροτερα..ομως μετα απο 2 μηνες γινεσαι περδικι!
    εγω παρακαλαω τον γιατρο να μου δωσει αντικαταθλιπτικο κ δεν μου δινει γαμωτο!
    μονο οταν το παιρνω μετα απο καποιο καιρο νιωθω παλι ο εαυτος μου.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Τοτε που άρχισες να νιώθεις ετσι, μήπως αντιμετώπιζες κάποια προβλήματα, είχε γίνει κατι, κάποιες καταστάσεις; ή ξεκίνησε καπως τυχαία ενω ολα ηταν καλά;

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39
    Δυστυχώς έγινα αρνητική Anxious.Μου έχει κολλήσει στο μυαλό πως αν ξαναπάρω,μια ζωή θα παίρνω και σίγουρα θα έχει επιπτώσεις αυτό στη ζωή μου..εσένα για ποιο λόγο δε σου δίνει αντικαταθλιπτικά;

    kerasi από τα 14-15 μου ήμουν απαισιόδοξη,με χαμηλή αυτοπεποίθηση,μεγάλωσα σε περιβάλλον με πατέρα κακοποιητικό και μητέρα άπραγη,και σιγά σιγά έπεφτα και είχα πάντα αρνητικές σκέψεις (δεν αξίζω τίποτα,δεν έχει τίποτα νόημα,δεν είμαι σε τίποτα καλή).Αποφάσισα μετά από μία τραυματική σχέση στα 22-23 να πάω σε ψυχολόγους,έπειτα ψυχίατρο(με μεγάλα κενά ενδιάμεσα).Νομίζω πως,γράφοντας εδώ το κατάλαβα,σταμάτησα τα χάπια και μετά από 5-6 μήνες εμφανίστηκε αυτή η "απελπισία" για τον κόσμο και απλά η έλλειψη διάθεσης.Και από αρχές καλοκαιριού ως τώρα συνεχίζω έτσι..υποτονικά και χωρίς διάθεση,ευχαρίστηση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Το θυρεοειδη σου τον εχεις τσεκαρει??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39
    Ναι Mara.Τον έχω τσεκάρει και είναι όλα φυσιολογικά.Δυστυχώς..τουλ� �χιστον ας ήξερα τι έχω,γι αυτό λέω δυστυχώς

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,194
    Το πρόβλημα σου ξεκινάει από το σπιτι σου,όπως και ολων των ανθρώπων ανεξαιρέτως πλην ελάχιστων περιπτώσεων.
    Δεν σου υπόσχομαι εγώ προσωπικά ότι μπορείς να το ξεπερασεις χωρίς ψυχοθεραπεία,εκτός και αν καταφέρεις να βρεις ευχαριστα πράγματα στη ζωή σου!Βεβαια χωρίς χρήμα λίγο δυσκολάκι αυτό που λεω....οπότε μήπως να έβρισκες μία πιο κερδοφόρα εργασία,αν αυτό είναι δυνατόν και να πάρεις και λίγο χαπάκι για να μην σέρνεσαι;

  10. #10
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39
    Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για το χρόνο που μου διαθέσατε.Προσπαθώ πολύ Diana να βρω ευχάριστα πράγματα,αλλά δυστυχώς όταν κάτι με ευχαριστεί η ευχαρίστηση κρατά για λίγο.Το κακό της υπόθεσης είναι αυτή η ανεξήγητη πεσμένη διάθεση που νιώθεις..και όσο ψάχνεις να βρεις το γιατί πέφτεις πιο πολύ.Η αλήθεια είναι πως η προσέγγιση της anxious με τις βιταμίνες,μπανάνες,κτλ μου φάνηκε πολύ προσιτή.Αν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να μου συστήσει τέτοιους φυσικούς τρόπους,που να τον βοήθησαν να δει βελτίωση θα το εκτιμούσα πολύ.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39
    Οι μέρες περνάνε βασανιστικά.Καποιες ωρες ειμαι χαρούμενη,αλλά τις πιο πολλές νιωθω αγχωμένη,τρωω ακατάπαυστα γιατί εκείνη τη στιγμη νιωθω καλύτερα..εχω βάλει βαρος και δε μπορώ να με κοιταζω καν.Δε μπορω να ελεγξω το ποσο τρωω.Εβλεπα ατομα να κυκλοφορούν περιποιημενα και χαιρομουν και απεριποιητα που απορούσα γιατί κυκλοφορούν έτσι...πλέον ανήκω στη 2η κατηγορία.Ξερω πως ειμαι μες στην κακομοιρια..αλλα μπορείτε να με βοηθησετε?το χει περασει κανεις?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Cath View Post
    Οι μέρες περνάνε βασανιστικά.Καποιες ωρες ειμαι χαρούμενη,αλλά τις πιο πολλές νιωθω αγχωμένη,τρωω ακατάπαυστα γιατί εκείνη τη στιγμη νιωθω καλύτερα..εχω βάλει βαρος και δε μπορώ να με κοιταζω καν.Δε μπορω να ελεγξω το ποσο τρωω.Εβλεπα ατομα να κυκλοφορούν περιποιημενα και χαιρομουν και απεριποιητα που απορούσα γιατί κυκλοφορούν έτσι...πλέον ανήκω στη 2η κατηγορία.Ξερω πως ειμαι μες στην κακομοιρια..αλλα μπορείτε να με βοηθησετε?το χει περασει κανεις?
    ασχολεισαι εκτος απο την δουλεια σου με τιποτα δραστηριοτητες?
    δεν ειχα ποτε χρονια δυσθυμια,αλλα εχω περασει καταθλιψη....αυτο που μου ανεβαζε την διαθεση εκτος από το αντικαθλιπτηκο ηταν το κολυμβητηριο....
    αγωγη παιρνεις?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    βασανιστικα δε λες τιποτα! ...η ψυχουλα μας το ξερει!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    ασχολεισαι εκτος απο την δουλεια σου με τιποτα δραστηριοτητες?
    δεν ειχα ποτε χρονια δυσθυμια,αλλα εχω περασει καταθλιψη....αυτο που μου ανεβαζε την διαθεση εκτος από το αντικαθλιπτηκο ηταν το κολυμβητηριο....
    αγωγη παιρνεις?
    Δεν παίρνω τίποτα αυτό το διάστημα..Θέλω να ασχοληθώ με οτιδήποτε...π.χ.ξεκινώ μία-δύο, άντε τρεις μέρες συνεχόμενες, πηγαίνω για περπάτημα, τρέξιμο, μετά ξαναγυρνάω στα ίδια. Δεν έχω αντοχές...μου φαίνεται ανώφελο...νιώθω χαζός άνθρωπος.Οι άλλοι πως τα καταφέρνουν;Είμαι απλά τεμπέλα;Τι μου συμβαίνει;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    39
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    βασανιστικα δε λες τιποτα! ...η ψυχουλα μας το ξερει!
    πόσα ξέρει αυτή η ψυχούλα...και πόσα μπορεί να αντέξει ακόμη...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δυσθυμία
    By Στέλιος 1969 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 10-07-2011, 11:39
  2. Πιθανή δυσθυμία/κατάθλιψη?
    By celia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 19-04-2010, 16:52
  3. τι είναι η δυσθυμία
    By prasiniklosti in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2008, 13:54
  4. Δυσθυμία...ήταν το όνομά της
    By alavastros in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 22-11-2006, 13:21
  5. Η δυσθυμία?
    By SpyrosGR21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 20-10-2006, 13:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •