ψυχωσικα φαρμακα σε παιδι - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by manoyla View Post
    καλημερα
    ειμαι μια απελπισμενη μανουλα ενος υπεροχου 8χρονου παιδιου
    ο γιος μου εχει δαδ (αυτισμο) υψηλης λειτουργικοτητας
    και κανουμε το πακετακι των θεραπειων οπου προχωρουσε καλα μεχρι που εμφανιστικαν νεα πραγματα..
    αρχικα παρουσιαστικε ΔΕΠΥ οπου λογω της σοβαροτητας της μπηκαμε σε αγωγη απο τον ιανουαριο του 16 με rispelen
    γενοσυμο του risperdal
    τον αυγουστο εμφανιστικαν εξωπυραμιδικα στο παιδι και του εδωσαν akineton oπου και ηρεμισε.
    στην διαρκεια εβλεπα οτι το rispelen δεν τον 'πιανει' μιλησαμε με αλλον ψυχιατρο απο το κεντρο που κανει τις θεραπειες και μου ειπε
    πως πρεπει να γινει αλλαγη του φαρμακου σε abilify
    καναμε εξετασεις στο παιδων και ξεκινησαμε.....
    ομως το παιδι χειροτερευει.....
    καθε μερα και χειροτερα....
    κρισεις καθημερινες, βιαια πολυ βιαια ξεσπασματα και η επιθετικοτητα στο κοκκινο!!!
    σε φαση να αρπαζει μαχαιρι και να σε κυνηγαει
    υποψιαζεται η ψυχιατρος οτι ξεκιναει σχιζο γιατι μας εχει διξει κατι πολυ πρωιμα σημαδια

    φοβαμαι οχι για εμενα αλλα για το παιδι
    οι κρισεις ειναι καθημερινες κ πολυ εντονες τοσο που νομιζεις οτι θα του σταματησει η καρδια του
    ανεβασαμε την δοση (επαιρνε 0,5 χ2) και εχουμε φτασει σε 1μλ πρωι- 0,5 μεσημερι και 0,5 βραδυ
    και σε λιγες μερες θα ανεβει κ η μεσημεριανη στο 1μλ

    δεν ξερω τι να σκευτω φοβαμαι για τον μικρο μου
    Εφτασε και στην Ελλαδα οπως στην αμερικη που γινεται χρονια η αλογιστη χρηση αντιψυχωτικων σε μικρα παιδια για ασημαντες αφορμες.ειναι υπερκινητικο εχει adhd δωστου αναλογα φαρμακα για τη διαταραχη ελλειματικης προσοχης οπως αμφεταμινες που ειναι εθιστικα και μπορει να το σπρωξουν στα ναρκωτικα.εχει καποιο πονο στη μεση δωστου οπιοειδη παυσιπονα μεχρι που εθιζεται και καταφευγει στην ηρωινη μετα.υπολογιζεται οτι τρεις στις τεσσερις περιπτωσεις χρηστων ηρωινης στην αμερικη εχουν ξεκινησει απο παυσιπονα πανε να αποβλακωσουν ολο το κοσμο.δεν λεω σε σοβαρες περιπτωσεις οπως στη ν δικη μου περιπτωση που εχω σχιζφρενεια ενταξει τα φαρμακα ειναι απαραιτητα μιας και αν δεν παρω εχω ανεξελεγκτη οργη και μπορει να χτυπησω συγγενεις και κοσμο οπως το εχω κανει αλλωστε στο παρελθον αλλα τωρα να δινεις σε ενα παιδακι 8 χρονων χωρις ιδιαιτερο προβλημα ψυχοφαρμακα ειναι καπως.και γω μην φανταστεις αο 15 χρονων ξεκινησα το χαπακωμα μετα απο χρηση κανναβης δυο χρονων και καταπιεσης απο την μανα μου αλλα δεν γινοταν αλλιως γιατι θα σκοτωνα καποιον εσπαγα πραγματα στο σπιτι μου και ειχα τασεις φονου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by makaris90 View Post
    Εφτασε και στην Ελλαδα οπως στην αμερικη που γινεται χρονια η αλογιστη χρηση αντιψυχωτικων σε μικρα παιδια για ασημαντες αφορμες.
    Ποια ηταν η ασημαντη αφορμη? Η γυναικα ειπε οτι το παιδακι εχει πολυ βιαιη και επιθετικη συμπεριφορα, "αρπαζει μαχαιρι και σε κυνηγαει" ηταν η φραση που χρησιμοποιησε.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    O αυτισμός δεν είναι κάτι ασήμαντο αλλά κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Το πως χειρίζεται δεν το ξέρω γιατί δεν είμαι ειδικός και δεν γνωρίζω πολλά για την πάθηση.
    Σ'αυτό που λέει ο makaris έχει δίκιο. Υπάρχει καταφυγή στα φάρμακα για περιπτώσεις παιδιών που απλά παρουσιάζουν μια διαφορετικότητα και η υπερκινητικότητα πχ διαγιγνώσκεται πολύ εύκολα ως Adhd. Ποιος ορίζει το φυσιολογικό και μη σε μια τόσο ευαίσθητη ηλικία. Είναι πολλές οι πτυχές της ψυχιατρικής που δημιουργούν σκεπτικισμό όταν το θέμα του υπερκέρδους είναι ένα φαινομενο που υφίσταται.

    @savatage η επιθετικότητα εμφανίστηκε μετά την χρήση αντιψυχωτικού.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by serios View Post
    O αυτισμός δεν είναι κάτι ασήμαντο αλλά κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Το πως χειρίζεται δεν το ξέρω γιατί δεν είμαι ειδικός και δεν γνωρίζω πολλά για την πάθηση.
    Σ'αυτό που λέει ο makaris έχει δίκιο. Υπάρχει καταφυγή στα φάρμακα για περιπτώσεις παιδιών που απλά παρουσιάζουν μια διαφορετικότητα και η υπερκινητικότητα πχ διαγιγνώσκεται πολύ εύκολα ως Adhd. Ποιος ορίζει το φυσιολογικό και μη σε μια τόσο ευαίσθητη ηλικία. Είναι πολλές οι πτυχές της ψυχιατρικής που δημιουργούν σκεπτικισμό όταν το θέμα του υπερκέρδους είναι ένα φαινομενο που υφίσταται.

    @savatage η επιθετικότητα εμφανίστηκε μετά την χρήση αντιψυχωτικού.
    Περα απο το υπερκερδος των φαρμακοβιομηχανιων το οποιο φυσικα συμφωνω οτι υφισταται, ας μιλησουμε για την περιπτωση του συγκεκριμενου παιδιου.
    Για να καταλαβω, υπαρχει περιπτωση να μην ειχε ψυχωση και να πηρε αντιψυχωτικα απο λαθος ψυχιατρου?
    Αν οντως δεν ειχε και δεν επρεπε να τα παρει, γινεται αυτα απο μονα τους να προκαλεσουν συμπτωματα σχιζοφρενειας οπως εγινε αργοτερα ή θα γινοταν ουτως ή αλλως στην πορεια λογω της διαταραχης? Και τελος, το κανουν κι αλλες φορες αυτο οι ψυχιατροι? Σε μια ιδιαιτερη περιπτωση αυτισμου που συνυπαρχει με ΔΕΠΥ να δινουν το ενα αντιψυχωτικο μετα το αλλο? Λειτουργουν με καποιο τροπο που μπορει να βοηθησει? Οπως για παραδειγμα καποια αλλα φαρμακα που επηρεαζουν το νευρολογικο συστημα ? ¨Η μιλαμε για μοιραιο ιατρικο σφαλμα ?

    Επισης, το ενδεχομενο ο ψυχιατρος να υποψιαστηκε ψυχωση εξαρχης και να μην το ειπε στη μανα για να μην την φρικαρει, αλλα γιαυτο να εγραφε αντιψυχωτικα, το αποκλειουμε? Και τελικα οι κρισεις επιθετικοτητας να ηταν επειδη δεν ειχε βρεθει σωστο φαρμακο και σωστη δοσολογια? Μιλαμε και για μικρο παιδακι αυτιστικο, οποτε η κατασταση δυσκολευει ακομα περισσοτερο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν θα επεκταθώ πολύ γιατί:
    1ον το θέμα είναι παλιό κ λείπει η θεματοθέτρια.
    2ον Δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις

    Νομίζω σε κάποιες παθήσεις οπως αυτισμός, asperger δίνουν μικρότερες ποσότητες αντιψυχωσικού αλλά δεν έχω ιδέα για αυτές τις διαταραχές και πως αντιμετωπίζονται οπτ για οτι λέω κρατάω επιφύλαξη.
    Αυτό που γνωρίζω για ορισμένα ψυχοφάρμακα είναι οτι μπορούν να προκαλέσουν αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που πάνε να αντιμετωπίσουν. Πχ ένας καταθλιπτικός μπορεί να είχε ήπια συμπτώματα κ με ένα αντικαταθλιπτικό να επιχείρησε αυτοκτονία ή ένας ψυχωσικός να έγινε ευερέθιστος και επιθετικός.
    Στο αν μπορεί το αντιψυχωσικό να δημιουργήσει συμπτώματα ψύχωσης το έχω κ γω σαν ερώτημα γιατί και γω ξεκίνησα με ήπια συμπτώματα και μετά την αγωγή όταν υποτροπίαζα γινόντουσαν σε κλίμακα όλο και χειρότερα μέχρι την ταμπέλα της σχιζοφρένειας. Αν κ σε μένα ο γιατρός με είχε προειδοποιήσει μετά την πρώτη υποτροπή ότι στην δεύτερη ίσως πάω σε σχιζο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Οποτε απο ο,τι καταλαβαινω δεν εχει ξεκαθαριστει αποδεδειγμενα αν μπορει το αντιψυχωσικο να προκαλεσει σχιζοφρενεια ή αν ειναι συνηθες να ακολουθει ουτως ή αλλως ανεξαρτητα απο την οποια αγωγη. Βεβαια σε αυτη την περιπτωση δεν καταλαβαινω ποιο το νοημα της αγωγης.. Εχει να διανυσει μιλια και μιλια ακομα η ψυχιατρικη....
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Η Δεπυ τι ειναι καινουρια μοδα? Εγω δηλαδη που μικρος ημουν πυρομανης τι επρεπε να μου δωσουν?
    Εγω δεν συμφωνω με αυτο που ειπε η ρεμεντυ οτι και καλα ειναι γιατρος και κατι παραπανω θα ξερει....δηλαδη επειδη εχει ενα πτυχιο και τι? Ποσοι απο αυτους ειναι οτι να ναι κυριολεκτικα....

    Οσο για το παιδακι ειμαι 100000% σιγουρος οτι την συμπεριφορα την εβγαλε απο το abilify δεν ειναι κακο να κανετε μια ερευνα...οπως θα πρεπε να κανει κι αυτη πκυ θελει να λεγεται μανα....
    Εγω οταν επερνα abilify ημουν 5 μερες αυπνος καπνιζα 45 τσιγαρα και πηγαινα περα δοθε....φαντασου ενα 8 χρονο......το συγκεκριμενο αντιψυχωτικο δεν ειναι κατασταλτικο....

    Περα απ αυτο....
    Το να δινεις τετοια φαρμακα σε ενα παιδακι του καταστρεφεις τη ζωη....
    Γονεις αμαθεις και γιατροι ημιμαθεις καταστρεφουν γενιες...
    Slipknot-Psychosocial......

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Πάντως είναι γεγονός οτι τείνουμε σαν κοινωνία να βαφτίζουμε διαταραχή όλο και μεγαλύτερο φάσμα συμπεριφορών που παλιότερα απλά αντιμετωπιζονταν ως μια ιδιαιτερότητα ή ένα ειδικό χαρακτηριστικό του ατόμου χωρίς να προκαλεί συγκεκριμένα προβλήματα στην ζωή του.

    Ειδικά αυτό με την Δεπυ και τα παιδιά μου φαίνεται τρομακτικό. Δεν έχω βέβαια τις γνώσεις για να ξέρω τι γίνεται αν υπάρχει όντως μια ακραία κατάσταση και ένα παιδί που μπορεί να γίνει επικίνδυνο για τον εαυτό του πχ ή τους άλλους αλλά είναι λίγο ρε παιδιά λες και θέλουμε όλους να τους βάλουμε σε ένα καλούπι. Ένα παιδί λίγο πιο ζωηρό, πιο υπερκινητικό που δεν μπορεί να μείνει ακίνητο 6 ώρες στο σχολείο αμέσως βαφτίζεται προβληματικό. Και η φάση είναι πως αυτά τα παιδιά τις περισσότερες φορές είναι πολύ έξυπνα και βαριούνται του θανατά στο σχολείο, αλλά όχι εμείς θέλουμε να το μάθουμε να κάθεται ακίνητο και να ακούει πράγματα που δεν το ενδιαφέρουν!!!

    Στην Αμερική είναι τεράστιος ο αριθμός των παιδιών που βρίσκονται σε φαρμακευτική αγωγή και δυστυχώς ο θεσμός του ψυχολόγου στα σχολεία που ζητάμε και εμείς εδώ και όντως πρέπει να υπάρχει, εκεί πια λειτουργεί απλά ως προπομπός του ψυχιάτρου που θα δώσει αγωγή. Οποιοδήποτε παιδί δε συμμορφώνεται με το σύστημα και διαφέρει με κάποιο τρόπο καταλήγει να χαπακώνεται.

    Για τα χάπια δεν έχω ιδέα τι παίζει, απλά έχω την εξής απορία. Πώς γίνεται να χορηγούνται σε παιδιά (στα οποία προφανώς δεν έχει αναπτυχθεί ακόμα πλήρως ο εγκέφαλος) χάπια που έχουν άμεση σχέση με τις λειτουργίες του εγκεφάλου και που οι ίδιοι οι ψυχίατροι δεν ξέρουν καν με σιγουριά την δράση τους;

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ελισαβετ αν θες την γνωμη μου φιλικα μην υο ψαχνεις το θεμα θα τρελαθεις....
    Η Δεπυ δεν ειναι τιποτα....και αν θες να μιλησουμε πιο εξειδικευμενα σου λεω ουι υπαρχουν χειροτερα πραγματα απο Δεπυ σε παιδια .....π.χ? Διαταραχη αγωγης με άλλα λογια το προσταδιο της αντικοινωνικης διαταραχης με συμπτωματα μπουλινγκ βασανισμους ζωων κλοπες πυρομανιες κτλπ....
    Εμενα η εμπειρια μου δειχνει οτι πολλες διαταραχες ναι δεν θεραπευονται αλλα διαχειριζονται με αλλους τροπους εκτος φαρμ. Αγωγης....τολμω να πω και με καλυτερη προγνωση και χωρις παρενεργειες καθως δεν μπαινει καμια ουσια στον οργανισμο.....
    Πολυ μπλα μπλα χαρτι στυλο και δουλεια με εαυτο ξερω ειναι δυσκολο αλλα ειναι για λιγους....
    Slipknot-Psychosocial......

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Καβ συμφωνώ αυτά είχε τότε κ δεν είχε γιατρούς
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #26
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    34
    http://www.cchr.gr/

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  12. #27
    Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    34
    Δεν νομιζω να βρειτε την σωτηρία στα φάρμακα, προσωρινή βοήθεια μπορεί.
    ΠΟΣΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ "ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ" ΑΠΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ;

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by Ammos View Post
    Δεν νομιζω να βρειτε την σωτηρία στα φάρμακα, προσωρινή βοήθεια μπορεί.
    ΠΟΣΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ "ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ" ΑΠΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ;

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    Εχεις καπου να το στηριξεις αυτο που λες? Παιρνεις την ευθυνη για το μελλον οποιουδηποτε ψυχωτικου ή και σχιζοφρενους το διαβασει και πει σταματαω τα φαρμακα? Θα ειναι ασφαλης ο ιδιος και ο περιγυρος του αν κοψει τα φαρμακα του?
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  14. #29
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ποια ηταν η ασημαντη αφορμη? Η γυναικα ειπε οτι το παιδακι εχει πολυ βιαιη και επιθετικη συμπεριφορα, "αρπαζει μαχαιρι και σε κυνηγαει" ηταν η φραση που χρησιμοποιησε.
    Με καλυψε στην απαντηση ο serios αν καποιος δεν εχει σακχαρο και παρει φαρμακα για το διαβητη τι θα παθει.θα πεθανει η θα λιποθυμισει αφου θα πεσει το σακχαρο σε μη φυσιολογικα πλαισια.ετσι και αν μπουκωνεις ενα παιδι ψυχοφαρμακα βαριας μορφης στην ηλικια των 6 7 ετων που ειναι σχεδον απιθανο να εχει ψυχωση σε αυτη την ηλικια ειναι μια στις 30,000 περιπτωσεις να εμφανισει καποιος παιδικη ψυχωση τι θα εκδηλωσει μετα που ειναι και υπο αναπτυξη ο εγκεφαλος του μα φυσικα προβληματα και μπορει η επιθετικη συμπεριφορα απο οτι καταλαβα απο λεγομεα της μανας να ξεκινησε απο αυτα τα ελειεινα φαρμακα δεν μπορει νατα δινουν με το παραμικρο παρα μοναχα οταν υπαρχει επιγουσα αναγκη

  15. #30
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Ammos View Post
    http://www.cchr.gr/

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    το βιντεο που ανεβασες ειναι της αιρεσης των σαιεντονολογων και τα ισοπεδωνει ολα σε καποιες περιπτωσεις χρειαζονται τα φαρμακα αλλιως θα αυξανονται εγκληματα βιαιης μορφης η θα καταληγουν αστεγοι ατομα με σοβαρα ψυχικα προβληματα ανικανα να αυτο εξηπηρετηθουν.σε μερικα εχει δικιο.Για να σου δωσω να καταλαβεις η σαιεντονολογια ειναι γενικα κατα των φαρμακων και καρκινο να χεις δεν πρεπει να κανεις αγωγη συμφωνα με αυτη την αιρεση.ετσι εξαλλου πεθανε και ο γιος του σαιεντονολογου τραβολτα για μια σπανια παθηση που ειχε που αν επαιρνε τα φαρμαα του οπως επρεπε θα ζουσε και πεθανε στην ηλικια των 16 ετων.μην τα ισοπεδωνουμε ολα

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 17:40
  2. μια αλλη γνωμη για τα ψυχωσικα συμπτωματα..
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-11-2013, 19:15
  3. Ψυχωσικά Βίτσια
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-04-2012, 23:24
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  5. ψυχωσικά συμπτώματα και διπολική διαταραχή
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2007, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •