ψυχωσικα φαρμακα σε παιδι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    1

    ψυχωσικα φαρμακα σε παιδι

    καλημερα
    ειμαι μια απελπισμενη μανουλα ενος υπεροχου 8χρονου παιδιου
    ο γιος μου εχει δαδ (αυτισμο) υψηλης λειτουργικοτητας
    και κανουμε το πακετακι των θεραπειων οπου προχωρουσε καλα μεχρι που εμφανιστικαν νεα πραγματα..
    αρχικα παρουσιαστικε ΔΕΠΥ οπου λογω της σοβαροτητας της μπηκαμε σε αγωγη απο τον ιανουαριο του 16 με rispelen
    γενοσυμο του risperdal
    τον αυγουστο εμφανιστικαν εξωπυραμιδικα στο παιδι και του εδωσαν akineton oπου και ηρεμισε.
    στην διαρκεια εβλεπα οτι το rispelen δεν τον 'πιανει' μιλησαμε με αλλον ψυχιατρο απο το κεντρο που κανει τις θεραπειες και μου ειπε
    πως πρεπει να γινει αλλαγη του φαρμακου σε abilify
    καναμε εξετασεις στο παιδων και ξεκινησαμε.....
    ομως το παιδι χειροτερευει.....
    καθε μερα και χειροτερα....
    κρισεις καθημερινες, βιαια πολυ βιαια ξεσπασματα και η επιθετικοτητα στο κοκκινο!!!
    σε φαση να αρπαζει μαχαιρι και να σε κυνηγαει
    υποψιαζεται η ψυχιατρος οτι ξεκιναει σχιζο γιατι μας εχει διξει κατι πολυ πρωιμα σημαδια

    φοβαμαι οχι για εμενα αλλα για το παιδι
    οι κρισεις ειναι καθημερινες κ πολυ εντονες τοσο που νομιζεις οτι θα του σταματησει η καρδια του
    ανεβασαμε την δοση (επαιρνε 0,5 χ2) και εχουμε φτασει σε 1μλ πρωι- 0,5 μεσημερι και 0,5 βραδυ
    και σε λιγες μερες θα ανεβει κ η μεσημεριανη στο 1μλ

    δεν ξερω τι να σκευτω φοβαμαι για τον μικρο μου

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    εισαι σιγουρη οτι το παιδι σου χρειαζεται ψυχοφαρμακα? τα φαρμακα αυτα δεν δινονται σε παιδια συνηθως, αλλα απο την ηλικια των 18 και πανω! Απλα δεν εχουν μελετηθει επαρκως για ηλικιες παιδιων... εμενα μου φαινεται παραξενο αυτο, και θα σε συμβουλευα να μην δωσεις αλλα τετοια φαρμακα στο παιδι σου... και σαφως να παρεις και δευτερη γνωμη απο αλλον γιατρο... να εχει ενα παιδι σχιζοφρενεια απο τα 8 του? δεν ξερω αλλα ειναι μια ηλικια που ακομα αναπτυσσεται ο εγκεφαλος...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Κούκλα μέσα από την καρδιά μου στο λέω ο πατέρας μου με πήγε στο γιατρό όταν ήμουν μικρός του είπε ότι ζω πρόβλημα δε ξέρω τι του είπε με έστρωσε στη δουλειά και τι γυμναστική δεν καθόμουν λεπτό ακόμα δεν κάθομαι λεπτό έχω ψύχωση από τα είκοσι πέντε παίρνω φάρμακα και δουλεύω κανονικά είμαι αγρότης δηλαδή πάλι γυμναστική εγώ όταν ήμουν μικρός ήθελα κολυμβητήριο έμαθα καράτε και μπάλα και πήγα σε ΤΕΙ και πήγα και στρατό κανονικά με φάρμακα έχω κάποιες φιλίες γενικά καλά είμαι μόνο που άμα με δεις θα πεις ότι είμαι μελαγχολικός αυτό κατά τα άλλα είμαι αθλητής και σε διαστάσεις και σε επιδόσεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    δυσκολα!η διαταραχη του αυτισμου σπανια βελτιωνεται με αντιψυχωσικα ισως η διεγερση να υποχωρει Καλο θαταν να ψαξεις για διαφορετικη θεραπεια. Ψαξε για την ουσια CBD κ γενικα για φαρμακευτικη κανναβη
    Η αγνοια δεν μπορει να πεισει τη γνωση,οσο κι αν επαναλαμβανει την αμαθεια της.

  5. #5
    Εκτος απο την αγωγη των ουσιων που "ρυθμιζουν" βιολογικα κεντρα, σου συστησαν παραλληλα μια ειδικη επι του θεματος ; μια δασκαλα, μια ψυχολογο που να εχει γνωσεις, ευαισθησια, σεβασμο και επαγγελματισμο να σε ενημερωσει οσο το δυνατον περισσοτερο ; ισως οι επιθετικες δρασεις να αποτελουν παρενεργεια απο το σκευασμα, το ζητημα ειναι πως θελει υποστηριξη ο γονεας ( οι γονεις ) και το παιδι. Ευχομαι συντομα να σου γραψει - απαντησει καποια ή καποιος με περισσοτερες γνωσεις.
    Λογικα θα υπαρχει και ομαδα γονεων με παιδια με αυτισμο οπου εαν δεν μπορεις λογω αποστασης να απευθυνθεις ισως διαδικτυακα να βρεις τη στοιχειωδη υποστηριξη.

    Ευχομαι να βελτιωθει η κατασταση και να εχεις βρει καλο γιατρο. Σε καθε περιπτωση καλη δυναμη σε ολη την οικογενεια.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by manoyla View Post
    καλημερα
    ειμαι μια απελπισμενη μανουλα ενος υπεροχου 8χρονου παιδιου
    ο γιος μου εχει δαδ (αυτισμο) υψηλης λειτουργικοτητας
    και κανουμε το πακετακι των θεραπειων οπου προχωρουσε καλα μεχρι που εμφανιστικαν νεα πραγματα..
    αρχικα παρουσιαστικε ΔΕΠΥ οπου λογω της σοβαροτητας της μπηκαμε σε αγωγη απο τον ιανουαριο του 16 με rispelen
    γενοσυμο του risperdal
    τον αυγουστο εμφανιστικαν εξωπυραμιδικα στο παιδι και του εδωσαν akineton oπου και ηρεμισε.
    στην διαρκεια εβλεπα οτι το rispelen δεν τον 'πιανει' μιλησαμε με αλλον ψυχιατρο απο το κεντρο που κανει τις θεραπειες και μου ειπε
    πως πρεπει να γινει αλλαγη του φαρμακου σε abilify
    καναμε εξετασεις στο παιδων και ξεκινησαμε.....
    ομως το παιδι χειροτερευει.....
    καθε μερα και χειροτερα....
    κρισεις καθημερινες, βιαια πολυ βιαια ξεσπασματα και η επιθετικοτητα στο κοκκινο!!!
    σε φαση να αρπαζει μαχαιρι και να σε κυνηγαει
    υποψιαζεται η ψυχιατρος οτι ξεκιναει σχιζο γιατι μας εχει διξει κατι πολυ πρωιμα σημαδια

    φοβαμαι οχι για εμενα αλλα για το παιδι
    οι κρισεις ειναι καθημερινες κ πολυ εντονες τοσο που νομιζεις οτι θα του σταματησει η καρδια του
    ανεβασαμε την δοση (επαιρνε 0,5 χ2) και εχουμε φτασει σε 1μλ πρωι- 0,5 μεσημερι και 0,5 βραδυ
    και σε λιγες μερες θα ανεβει κ η μεσημεριανη στο 1μλ

    δεν ξερω τι να σκευτω φοβαμαι για τον μικρο μου
    Μακάρι να είχα κάποια γνώση και να μπορούσα να βοηθήσω.. έψαξα και στο νετ μηπως υπαρχει καμια ομοδα γονεων με παιδια που έχουν την ίδια πάθηση αλλά δεν βρήκα κατι.. :(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Μανούλα υπάρχει ομάδα στείλε μου προσωπικό μήνυμα σε παρακαλώ

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Πρώτη συμβουλή κόψε το φάρμακο στο παιδί ΤΩΡΑ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Μανούλα υπάρχει ομάδα στείλε μου προσωπικό μήνυμα σε παρακαλώ
    Δεν μπορεί να σου στείλει μήνυμα, πρέπει να έχει συμπληρώσει τα πενήντα σχόλια για να μπορέσει να στείλει..
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Quote Originally Posted by Jackie View Post
    Δεν μπορεί να σου στείλει μήνυμα, πρέπει να έχει συμπληρώσει τα πενήντα σχόλια για να μπορέσει να στείλει..
    Ωχ κατάλαβα! το email μου δεν μπορώ να το δώσω εδώ δυστυχώς!!! Ευχαριστωωωω τζάκυ

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    Αν μάς διαβάζει, ας κάνει διάφορα σχόλια για να μπορέσει να έρθει σε επικοινωνία μαζί σου.
    Παρακαλώ :)
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Μάλλον δεν μας διαβάζει........

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Μανούλα υπάρχει ομάδα στείλε μου προσωπικό μήνυμα σε παρακαλώ
    Quote Originally Posted by PAPA View Post
    Πρώτη συμβουλή κόψε το φάρμακο στο παιδί ΤΩΡΑ
    παπα ,καλημερα.
    εχετε καποιον γιατρο που συμβουλευει την ομαδα σας και ειναι κατα των φαρμακων στα παιδια?
    αποκλειεται σε καποιες περιπτωσεις να ειναι απαραιτητα?
    ως ασχετη ρωτω. απλα κανοντας την σκεψη οτι ο γιατρος που το εξετασε κατι παραπανω απο μας, θα ξερει.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    γεια Remedy! υποψιάζομαι ότι το φάρμακο προκάλεσε αυτές τις παρενέργειες στο παιδί , θέλω να μιλήσω με τη φίλη αλλά χάθηκε!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Θα συμφωνησω κι εγώ ότι φταίει το φάρμακο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 17:40
  2. μια αλλη γνωμη για τα ψυχωσικα συμπτωματα..
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-11-2013, 19:15
  3. Ψυχωσικά Βίτσια
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-04-2012, 23:24
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  5. ψυχωσικά συμπτώματα και διπολική διαταραχή
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2007, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •