ψυχωσικα φαρμακα σε παιδι - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 34 of 34
  1. #31
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by Ammos View Post
    Δεν νομιζω να βρειτε την σωτηρία στα φάρμακα, προσωρινή βοήθεια μπορεί.
    ΠΟΣΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΟΥΝ "ΘΕΡΑΠΕΥΤΕΙ" ΑΠΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟ;

    Εστάλη από [device_name] στο E-Psychology.gr Mobile App
    Μπορει να μην γιατρευονται μερικες ψυχικες ασθενειες σοβαρες αλλα αντιμετωπιζονται σε μηδενικη βαση με τα φαρμακα.απο τοτε που υπερσυνταγογραφηθηκε το prozac στην Αμερικη to λεγομενο ladose στην Ελλαδα τα ποσοστα αυτοκτονιων στην Αμερικη επεσαν παρα πολυ σε βαθος τεσσαρων δεκαετιων οποτε να προσεχεις τι λες ακομα και ο αβρααμ λιλνον ο πρωτος προεδρος της αμερικης ειχε τοσο βαρια καταθλιψη που ελεγε αν συγκρινες τη δυστυχια μου με τη δυστυχια ολου του κοσμου δεν την ξεπερναει η δικη μου δυστυχια ειναι ανυποφορη και σε μεγαλυτερο βαθμο απο ολη τη δυστυχια του κοσμου.αν τοτε υπηρχαν τα αντικαταθλιπτικα σιγυρα η διαθεση του θαηταν πολυ καλυτερη

  2. #32
    Έχω μια ξαδέρφη 33 χρονών με αυτισμό βαρύ. Ξέρω ότι παίρνει φάρμακα ομως 2-3 φορές το χρόνο τα πράγματα χειρτερευουν..διαρκούν κάμποσο διάστημα και μετά επανέρχεται.. Τα μαθαίνω από τους γονείς της.. Από ότι μου έχουν πει η αιτία μπορεί να είναι το οτιδήποτε.. Σαν να την στρεσαρει κάτι, σαν μέσα της να βιώνει κάποια συναισθηματική αναταραχή και εκδηλώνεται χειρότερα. Διαρκεί ένα διάστημα και μετά ηρεμεί και πάλι. Δεν ξέρω αν αλλάζουν δοσολογία στα φάρμακα εκείνο το διάστημα..

  3. #33
    Banned
    Join Date
    Jan 2017
    Location
    LaLaLand
    Posts
    311
    manoula ελπιζω ναχεις τα ιμειλς ενεργοποιημενα και ελπιζω να πηρες και 2η και 3η γνωμη για το παιδακι. οι ψυχιατροι πολλες φορες μπερδευουν τις παθησεις, γιατι πολλες μοιαζουν.

  4. #34
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2022
    Posts
    15
    καλησπερα
    σα γονεας αυτιστικου παιδιου 10 χρονων, ηθελα να ρωτησω το εξης. Ξεκινησαμε με risperdal στην αρχη του χρονου αλλα επειδη η προλακτινη εκτοξευτηκε η παιδοψυχιατρος μας ειπε να παρουμε abilify. Το παιδι παιρνει abilify 5 ml καθε μερα εδω κι έξι μήνες. Σκοπος ηταν με τα δυο φαρμακα να μειωθει η διασπαση προσοχης και η υπερκινητικοτητα ωστε να μπορει να συγκεντρωνεται και να μην εχει καποιες εκρηξεις. Αλλα μετα από έξι μηνες δεν έχω δει καποια βελτιωση. Ισα ισα που μολις το παιδι επαιρνε 5 ml ειχε ξεσπασματα στο σχολειο χωρις λογο. Το διακοψαμε πριν μια βδομαδα. Δεν ξερω εάν το abilfy βοηθαει. Καποιο πρωι το παιδι ανεφερε οτι ζαλιζεται. Τι να πω! Πιστευω ότι εαν ρωτησω την παιδοψυχιατρο θα μου πει να αυξησω την δοση και φοβαμαι. Εχω γραψει το ιδιο ερωτηαμ και στο σαιτ noesi αλλα χωρις να λαβω καποια απαντηση!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ''Καλό παιδί'' vs ''Κακό παιδί''
    By WhyAlwaysMe? in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 262
    Last Post: 27-07-2019, 17:40
  2. μια αλλη γνωμη για τα ψυχωσικα συμπτωματα..
    By purity in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 13-11-2013, 19:15
  3. Ψυχωσικά Βίτσια
    By the_downward_spiral in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 03-04-2012, 23:24
  4. Replies: 92
    Last Post: 04-02-2010, 01:39
  5. ψυχωσικά συμπτώματα και διπολική διαταραχή
    By mboumbou in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 19-03-2007, 18:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •