Όταν σε αποκαλούν χαζό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    7

    Όταν σε αποκαλούν χαζό

    Με αποκαλούν συχνά χαζη και νιωθω πολύ άσχημα. Ακόμα και τα άτομα που με γνωρίζουν για πρώτη φορά, (ειδικά τα άτομα που δεν με ξέρουν) πιστεύουν πως είμαι εντελώς καθυστερημένη. Το ξέρω ότι δεν έχει σημασία αλλά με κάνει να αισθάνομαι άσχημ, επειδή το λένε αρκετοί.Ίσως να φταίει το ότι γελάω συνέχεια ; Γιατί δίνω αυτή την εντύπωση; Είναι πραγματικά κανείς χαζός;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Να ρωτήσεις τους φίλους σου για ποιο λόγο δίνεις αυτή την εντύπωση. Αν χαζογελάς συνέχεια και δεν επικοινωνείς με τους άλλους στην κουβέντα, σίγουρα αυτό φταίει.

    Όταν σε πολλούς δίνεις την ίδια εντύπωση, κάτι στη συμπεριφορά σου τη δημιουργεί.

    Δεν πιστεύω πως είσαι "εντελώς χαζή". Οι τρείς τέσσερις προτάσεις που έγραψες εδώ έχουν συνοχή.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Να ρωτήσεις τους φίλους σου για ποιο λόγο δίνεις αυτή την εντύπωση. Αν χαζογελάς συνέχεια και δεν επικοινωνείς με τους άλλους στην κουβέντα, σίγουρα αυτό φταίει.

    Όταν σε πολλούς δίνεις την ίδια εντύπωση, κάτι στη συμπεριφορά σου τη δημιουργεί.

    Δεν πιστεύω πως είσαι "εντελώς χαζή". Οι τρείς τέσσερις προτάσεις που έγραψες εδώ έχουν συνοχή.
    Έχω ρωτήσει τους φίλους μου και μου λένε ότι απλά ειμαι χαρούμενη, τουλάχιστον προσπαθώ να δείχνω και δεν παίρνω αασήμαντα πράγματα στα σοβαρά. Απλα ισως να φταιει που είναι αυθόρμητη και οτι μου έρχεται στο μυαλό το λεω, ακόμα και ας είναι κοτσάνα. Καταντάει εκνευριστικό όμως και με στεναχωρεί γιατί δεν καταλαβαίνω τι φταίει στο τρόπο που συμπεριφέρομαι κυρίως.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Αν ενδιαφέρεσαι τώρα να το αλλάξεις αυτό, γιατί και αυτοί για να στο λένε με την πρώτη φορά που σε βλέπουν , τι άνθρωποι είναι ας πούμε, τέλος πάντων.......αν γελάς συχνά χωρίς προκαλείς γέλιο και στους άλλους με το δικό σου χιούμορ , αν είσαι φλύαρη γενικά, αν μιλάς για πράγματα που δεν ενδιαφέρουν τους άλλους και είσαι κουραστική, αν συζητάνε πράγματα και πετάγεσαι χωρίς να ξέρεις ένα αντικείμενο, αν λες χαρτί και καλαμάρι προσωπικές σου στιγμές σε παρέες .....όλα αυτά θα σε κάνουν να δείχνεις κάπως , λέω τώρα υποθετικά ότι μου ρχεται στο μυαλό, εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχουν χαζοί γενικά...φλύαροι , αθώοι κλπ υπάρχουν......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    1,026
    Αν όχι οι φίλοι, τότε ποιοι σε αποκαλούν χαζή? Πώς ξέρεις ότι άτομα που σε γνωρίζουν πρώτη φορά θεωρούν πως είσαι εντελώς χαζή?? Από πού τα μαθαίνεις?

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Έχεις σκεφτεί ότι μπορεί να σε ζηλεύουν για κάτι (επειδή είσαι πολύ όμορφη, επειδή τα 'χεις βρει με τον εαυτό σου ή επειδή γελάς) και να στο λένε γι'αυτό;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Χρόνια με αποκαλούν βλάκα σπούδασα δουλεύω βγάζω τα λεφτά μου ακόμα βλάκα με θεωρούν
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    7
    Η πρώτη εντύπωση που δίνω συνήθως είναι αυτή, επειδή ίσως δεν παίρνω και τα πάντα στα σοβαρά και ούτε νομίζω πως είναι απαραίτητο. Τα άτομα που είναι κοντά μου όμως ξέρουν ότι μπορώ να μιλήσω σοβαρά όταν η περίσταση το απαιτεί. Δεν θέλω να είμαι κατσουφα, αλλά ούτε και να είμαι συνεχώς σοβαρή. Θέλω να είμαι ο εαυτός μου, αλλά αυτό πάντα θα το κρίνουν

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    7
    Δεν νομΊζω να είναι θέμα ζήλειας, αφού είναι πολλα τα άτομα:/ το σπαστικό είναι ότι όταν έχεις μια αντίθετη γνώμη ή απλά είσαι ευδιάθετος σε αποκαλούν χαζο

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    Quote Originally Posted by maria22 View Post
    Με αποκαλούν συχνά χαζη και νιωθω πολύ άσχημα. Ακόμα και τα άτομα που με γνωρίζουν για πρώτη φορά, (ειδικά τα άτομα που δεν με ξέρουν) πιστεύουν πως είμαι εντελώς καθυστερημένη. Το ξέρω ότι δεν έχει σημασία αλλά με κάνει να αισθάνομαι άσχημ, επειδή το λένε αρκετοί.Ίσως να φταίει το ότι γελάω συνέχεια ; Γιατί δίνω αυτή την εντύπωση; Είναι πραγματικά κανείς χαζός;

    χαζοι ειναι οι ιδιοι, μην τους δινεις σημασια!!!! να γελας συνεχεια και να το απολαμβανεις..Αυτο εχει σημασια, ο εαυτος σου!
    [I]Love...[/I]

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by maria22 View Post
    Με αποκαλούν συχνά χαζη και νιωθω πολύ άσχημα. Ακόμα και τα άτομα που με γνωρίζουν για πρώτη φορά, (ειδικά τα άτομα που δεν με ξέρουν) πιστεύουν πως είμαι εντελώς καθυστερημένη. Το ξέρω ότι δεν έχει σημασία αλλά με κάνει να αισθάνομαι άσχημ, επειδή το λένε αρκετοί.Ίσως να φταίει το ότι γελάω συνέχεια ; Γιατί δίνω αυτή την εντύπωση; Είναι πραγματικά κανείς χαζός;
    Ζηλεια , αγαπητη , ζηλεια , δεν αρεσει καποιος που γελαει συνεχως , κι εγω νεωτερος , ολο χαμογελαγα , χωρις λογο , ημουν και ειμαι χαρωπος ανθρωπος , και με κοροιδευαν πισω απο την πλατη μου ...................χαζοι ειναι αυτοι που κλαινε την μοιρα τους ..........................το θεμα ειναι ποιος θα γελασει τελευταιος ......................................

  12. #12
    Νομιζω υπαρχει μια ιδεολογια που οριζει οτι η "σοβαρη και εξυπνη γυναικα δε γελαει" ... χαχα ας γελασω τωρα. Το γελιο ή αλλιως "χαχανητο" κατι γεννεες το συνεδεσαν με ελαφροτητα και μη αξιοπιστη συμπεριφορα. Ναι. Πλυση εγκεφαλου.


    Στα χρονια που ζουμε το γελιο ειναι σπανιο και μονο για αυτο εφοσον σου βγαινει πηγαια δεν αξιζει να απολογηθεις ουτε να δωσεις εξετασεις iq για να μην νομιζουν οι αλλοι ( οι αλλοι εν τω μεταξυ γιατι παιρνουν το θαρρος και σε αποκαλουν ετσι ; μηπως στα οικεια σου ατομα να αρχισεις σιγα σιγα να αναφερεις πως δεν σου αρεσει το επιθετο ; λεω εγω τωρα ).

    Οσο γελας τοσο θα κομπλαρουν. Δικο τους θεμα. Εκτος και εαν σε πιανει σε περιστασεις που ειναι "αναρμοστες" σε μια κηδεια για παραδειγμα ακομα και εαν βγει ενος ανθρωπου ως αντιδραση δε θα κρατηθουν να μη το σχολιασουν.

    Αυτα...ελπιζω κατι καπως να σε καλυψα.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Posts
    523
    Quote Originally Posted by maria22 View Post
    Με αποκαλούν συχνά χαζη και νιωθω πολύ άσχημα. Ακόμα και τα άτομα που με γνωρίζουν για πρώτη φορά, (ειδικά τα άτομα που δεν με ξέρουν) πιστεύουν πως είμαι εντελώς καθυστερημένη. Το ξέρω ότι δεν έχει σημασία αλλά με κάνει να αισθάνομαι άσχημ, επειδή το λένε αρκετοί.Ίσως να φταίει το ότι γελάω συνέχεια ; Γιατί δίνω αυτή την εντύπωση; Είναι πραγματικά κανείς χαζός;
    Γλυκιά μου ζούμε σε μια εποχή κλάψας, ειρωνείας και πεσιμισμού.. μην τους κανεις την χάρη να γίνεις σαν και αυτούς, άλλο σοβαροφάνεια και άλλο σοβαρότητα.. πριν λιγα χρόνια στην πρακτική μου ενας επαγγελματίας της υγείας μου είχε πει πως μπορείς και είσαι πάντα χαμογελαστή, μάλλον δεν έχεις πληγωθεί ακόμα γι αυτό.. έκανε λάθος ακόμα χαμογελάω παρά τις κακουχίες καμιά φορά μου το επιβάλω αλλά δεν σταματάω.. Μην δίνεις σημασία στην κακεντρέχεια τους

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Γιατί ρε παιδιά ''σπάνιο το γέλιο'' και ''εποχή κλάψας''? Γέλιο υπάρχει , τώρα τι σταυρό κουβαλάει ο κάθε ένας άλλο θέμα..........

    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    το θεμα ειναι ποιος θα γελασει τελευταιος ......................................
    Αυτός που δεν κατάλαβε το ανέκδοτο..............

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by imagine View Post
    Να ρωτήσεις τους φίλους σου για ποιο λόγο δίνεις αυτή την εντύπωση. Αν χαζογελάς συνέχεια και δεν επικοινωνείς με τους άλλους στην κουβέντα, σίγουρα αυτό φταίει.

    Όταν σε πολλούς δίνεις την ίδια εντύπωση, κάτι στη συμπεριφορά σου τη δημιουργεί.

    Δεν πιστεύω πως είσαι "εντελώς χαζή". Οι τρείς τέσσερις προτάσεις που έγραψες εδώ έχουν συνοχή.
    εγω δε θα ενιωθα καθολου ασχημα γιατι ο καθενας θα μπορουσε να σε σηκωφαντει αλλα εσυ οταν τον αγνοεις συστηματικα καπια μερα θα παρει χαμπαρι οτι χαζος ηταν ο ιδιος που καθησε κ σπαταλησε τοσο χρονο απο τη ζωη του προσπαθοντας να σε εκνευρισει.

Similar Threads

  1. όταν μιλάει το ποτό...ή όταν γίνεσαι ρεζίλι...
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 50
    Last Post: 30-11-2012, 17:55
  2. Χαζο προβλημα..αλλα....
    By jennyjuly in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 07-08-2012, 11:33
  3. όταν..
    By Phoenix.S in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 24-01-2012, 21:25
  4. ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΜΑΣ ΘΥΜΙΖΟΥΝ Η ΟΤΑΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΤΗΝ ΨΥΧΩΣΗ ΜΑΣ?
    By ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 14-12-2011, 15:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •