Μήπως χρειάζομαι ψυχίατρ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276

    Μήπως χρειάζομαι ψυχίατρ;

    Καλησπέρα θα μπω κατευθείαν στο θέμα για να μην κουράζω. . είμαι 18 στα 19 ετών μερικές φορές με μια κάτι και χαμογελάω από μόνος μου είτε όταν είμαι στην δουλεια (βοηθος σερβιτόρου ) είτε όταν είμαι στον δρόμο. . αλλά μόνος μου πάντα.. δεν γελαω όμως και να ακούγεται απλώς χαμογελάω. Έχει διαφορά. .αυτό με βάζει σε πολλές σκέψεις. .. παραλληλα όταν συμβαίνει αυτο (θα ακουστεί περιεργα αλλά με βοήθαει ) σκέφτομαι κάτι κακό. .. η κάτι που δεν μου αρέσει την ζωή μου.. πχ ότι αύριο έχω να πάω για δουλειά. .η ότι δεν πέρασα σε καμία σχολή και τώρα ξανά δίνω. . Όσο και να φαίνεται περίεργο όταν χαμογελάω, σκέφτομαι επιτηδες κάτι τέτοιο για να σταματήσω. . Παραλληλα να προσθέσω κάτι ακόμα διαφορετικό το οποίο παλι μου φερνει πολύ άγχος.. ότι δενέχω φίλους και κυρίως κοπέλα. .κοπελα το ξέρω οτίμπορωνα βρω και ότι είναι λίγος νωρίς και τα σχετικά. . Έίχα αρκετές σχέσεις παλιότερα και ξέρω πάνω κάτω πως νιώθει ένας άνθρωπος. . έ το χρειάζομαι και εγώ αυτό. . Μα ούτε φιλους; τότε κανω εγώ ίσως κάποιο λάθος... συνομιλικους (έτσι μπορείς να του πεις σε αυτή η ηλικία πλέον η γνωστόυς ) έχω αρκετούς. . Το θέμα είναι πως εκεινοι δεν με θέλουν. . Δεν το λέει κανείς το έχω καταλάβει... είμαι όλη την ώρα πίσω από εναν υπολογιστή και παίζω παιχνίδια να ξεχαστω και δεν διαβάζω πάρα μόνο λίγο για ο φροντιστήριο....η όταν δουλεύω τότε και πάλι τις υπόλοιπες ώρες θα καώ πολύ αλλά με την δουλειά ξεφεύγω λίγο. . Να προσθεσω πώς δω αλλά 3 αδέρφια .. η μία 7 ο άλλος 20 και η άλλη 21... ακούω τις προτασεις σας......

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    209
    Δεν μπορώ να σου πω αν θες ψυχιατρο αλλά αφού σε προβληματιζουν τόσο αυτα που αναφερεις ώστε να αναρωτιέσαι θα σου πρότεινα να τα πεις σε κάποιον που μπορεί να σε συμβουλεύσει σωστά. Πριν μπεις στην διαδικασία ψυχιατρου μπορείς να δεις έναν ψυχολόγο και αν χρειάζεσαι ψυχιατρο λογικά θα στο πει. Για μένα ο ψυχιατρος συνεπάγεται αγωγή ...
    Ερώτηση. Όταν χαμογελας είναι χωρίς λόγο ή έχεις σκεφτεί κάτι αστείο η χαρούμενο πριν?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    κακο ειναι να χαμογελας?
    μηπως ανησυχεις οτι οσοι σε βλεπουν σε περνανε για χαζο, η δεν αρεσεις στον ιδιο σου τον εαυτο και θελεις να το κοψεις?
    κατι νευρικο ειναι, ισως κι απο το αγχος σου, ισως ειναι καποιο τικ που εχεις παρουσιασει.
    πηγαινε σε ψυχολογο, γιατι σε ψυχιατρο? εκτος αν ειναι και ψυχοθεραπευτης ο ψυχιατρος που ειναι και το καλυτερο.

    αν σταματησεις τις ασχημες σκεψεις, τι θα συμβει? εχεις δοκιμασει? θα χαμογελας σε ολη την διαδρομη?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Καλυτερα να χαμογελας , παρα να κλαις , για σκεψου το κι ετσι .....................μικρος , χαμογελαγα κι εγω συνεχεια , κι λεγαν καποιοι , που ειναι ο ΄ετσι ΄( τραβωντας με τα χερια τις ακρες του στοματος τους ) ............αυτο δεν μεμποδισε να ειμαι συμπαθης και αγαπητος , τουναντιον ............................και τωρα χαμογελω , αλλα πιο αραια ......κι απο μεσα μου τις περισσοτερες φορες ........

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Έχετε δικιό ίσως να με πιάνει αυτό λόγο του όσα μου συμβαίνουν. . Προπαθωντας να τα ξεπεράσω. .αλλά είμαισυνέχεια κολλημένος στον υπολογιστή και δεν διαβάζω όσο θα έπρεπε και είναι δευτερη φορά που δίνω πανελλήνιες. ..πρέπει να βρω έναν τρόπο να κάθομαι λιγότερη ώρα στον υπολογιστή και να διαβάζω περισσότερο για να περάσω εκεί που θέλω. . Ένας λόγος που δρν βρίσκω κάποια κοπέλα η κάποιον καινούργιο φίλο είναι αυτός ότι δεν είμαι σε κάποιο καινούργιο 'περιβάλλον' να γνωρίω άτομα. . όλοι περασαν από όσους ξέρω εκεί που ήθελαν ΕΚΤΟ από εμένα...ακούω τις συμβουλές σας!!


    ΥΓ: να προσθέσω ότι έχω δυσλεξία εδώ και χρόνια αν και αυτό δεν παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    εγω δεν εχω συμβουλες για να προσηλωθεις στον στοχο σου.
    μονο το κινητρο ειναι τετοιου ειδους συμβουλη.
    εχεις ισχυρο κινητρο??

    εσυ θα βρεις την δυναμη να αφοσιωθεις και να προσπαθησεις, αν το να περασεις ειναι αρκετα σημαντικο για σενα.
    οι συμβουλες τι να σου κανουν?

    προσωπικα, ειχα τεραστιο θεμα να συγκεντρωθω να διαβασω για πανελληνιες και δεν εβρισκα το παραμικρο ενδιαφερον στα μαθηματα που διαβαζα. να φανταστεις, οτι παρατουσα το διαβασμα για να διαβασω... κατι πιο ενδιαφερον απ τα μαθηματα.

    περασα τελικα, αλλα ηταν η πιο απωθητικη δραστηριοτητα μου, μεχρι τωρα.βρηκα τεραστιο ενδιαφερον στις σπουδες μου ομως και σε εκεινα τα διαβασματα. μακαρι να μπορουσα να σπουδαζω ακομα..

    καλη επιτυχια

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    276
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εγω δεν εχω συμβουλες για να προσηλωθεις στον στοχο σου.
    μονο το κινητρο ειναι τετοιου ειδους συμβουλη.
    εχεις ισχυρο κινητρο??

    εσυ θα βρεις την δυναμη να αφοσιωθεις και να προσπαθησεις, αν το να περασεις ειναι αρκετα σημαντικο για σενα.
    οι συμβουλες τι να σου κανουν?

    προσωπικα, ειχα τεραστιο θεμα να συγκεντρωθω να διαβασω για πανελληνιες και δεν εβρισκα το παραμικρο ενδιαφερον στα μαθηματα που διαβαζα. να φανταστεις, οτι παρατουσα το διαβασμα για να διαβασω... κατι πιο ενδιαφερον απ τα μαθηματα.

    περασα τελικα, αλλα ηταν η πιο απωθητικη δραστηριοτητα μου, μεχρι τωρα.βρηκα τεραστιο ενδιαφερον στις σπουδες μου ομως και σε εκεινα τα διαβασματα. μακαρι να μπορουσα να σπουδαζω ακομα..

    καλη επιτυχια

    Καλησπέρα αν όταν λέτε κινητρο εννοείται στοχουν. Εκεί είναι που μερικές φορές τι χάνω. . Σκέφτομαι μήπως δεν ακολούθησα αυτο που ηθελα η απλά είναι θέμα βαρεμάραενός το ότι δεν διαβαζω.. ήμουν σε επαγγελματικο λύκειο όπου εκεί έχουμε ειδικότητες. Και στις πανελληνιες δινουμέ δύο μαθήματα ειδικότητας. Έχω είχα ακολουθησει πληροφορική διότι αυτό με ενδιαφέρει .. αλλά στα δύο μαθήματα αυτά. Τα πάω αρκετά καλά. Θα μπορούσα όμως και καλύτερα. ...Δεν ξέρω τι φταίει. ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by giannis97 View Post
    Καλησπέρα αν όταν λέτε κινητρο εννοείται στοχουν. Εκεί είναι που μερικές φορές τι χάνω. . Σκέφτομαι μήπως δεν ακολούθησα αυτο που ηθελα η απλά είναι θέμα βαρεμάραενός το ότι δεν διαβαζω.. ήμουν σε επαγγελματικο λύκειο όπου εκεί έχουμε ειδικότητες. Και στις πανελληνιες δινουμέ δύο μαθήματα ειδικότητας. Έχω είχα ακολουθησει πληροφορική διότι αυτό με ενδιαφέρει .. αλλά στα δύο μαθήματα αυτά. Τα πάω αρκετά καλά. Θα μπορούσα όμως και καλύτερα. ...Δεν ξέρω τι φταίει. ..
    ο στοχος
    ειναι η επιτυχια στις πανελληνιες.
    το κινητρο, ειναι ο λογος που θελέις να περασεις.
    πχ, επειδη σου αρεσει το αντικειμενο, η επειδη θελεις να περασεις σε αλλη πολη να κανεις φοιτητικη ζωη μακρια απο τους γονεις, κλπ
    δεν ξερω τα κινητρα σου.

    μην αγχωνεσαι τοσο. η πληροφορικη που σου αρεσει, διδασκεται και σε ιδιωτικες σχολες.
    κανε οτι καλυτερο μπορεις κι αν δεν τα καταφερεις ξεκινα μια ιδιωτικη σχολη ειτε με βοηθεια των δικων σου, ειτε δουλευοντας και μαζευοντας λεφτα για τις σπουδες.

Similar Threads

  1. Μήπως είμαι τρελός, μήπως τα' χω χαμένα.. που λέει και το τραγούδι;;
    By Nestwr in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 49
    Last Post: 08-03-2014, 20:14
  2. Μήπως έχω ADHD?
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 19-03-2013, 00:17
  3. Μήπως Χρειάζομαι Βοήθεια
    By zanazan in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 19-05-2012, 02:36
  4. Μήπως πάσχω από ΙΔΨ;;;
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 30-09-2010, 14:33
  5. μηπως???? Ε ΟΧΙ....
    By kapios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 11-03-2009, 22:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •