Prin 3 meres ixa tin proti mou krisi panikou
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Prin 3 meres ixa tin proti mou krisi panikou

    Γεια σε όλους,

    Είναι ανακουφιστικό για μένα να ξέρω ότι υπάρχουν άνθρωποι που έχουν περάσει τα ίδια και οτι υπάρχει θεραπεία. Πριν από 3 μέρες γύρισα Αθήνα μετά από ένα μήνα διακοπές και εκεί που καθόμουν ήρεμα και ωράια και έπινα ουζάκια με το αγόρι μου και λέγαμε για το πως περάσαμε, ένοιωσα μια απίστευτη δυσφορία, ένα πλάκωμα στο στήθος και ένα μούδιασμα στο κεφάλι. Κατάλαβα ότι είναι πανικός γιατί το έχω ξαναπάθει αλλά ποτέ χωρίς λόγο. Μου πέρασε οταν ξέπλωσα και με τη βοήθεια του αγοριού μου που με ηρέμησε κάνοντάς μου μασάζ στα πόδια. Απέδοσα τον πανικό στο οτι μόλις είχα έρθει από διακοπές και στα ούζα και έπεσα για ύπνο. Την άλλη μέρα όμως ξαναγύρισε χειρότερα και δεν έλεγε να με αφήσει. Καταλάγιαζε αλλά δεν έφευγε τελείως. Αναγκάστηκα και πήγα στα επείγοντα όπου μου κάναν διάφορες εξετάσεις οι οποίες δείξαν ότι δεν έχω τίποτα παθολογικό. Την επόμενη μέρα έπρεπε να πάω πρώτη μέρα δουλειά και περιττό να πω ότι δεν ήθελα ούτε να βγω από το σπίτι, ούτε να μπω στο τρένο ούτε τίποτα. Εφτασα με τα χίλια ζόρια στη δουλειά και τρέμοντας για καινούρια κρίση (ένοιωθα συνέχεια στα όρια) αλλά δεν άντεξα πάνω από μία ώρα. Εφυγα για το Αιγινείτιο όπου εξήγησα τί μου είχε συμβεί σε μια ψυχιάτρο η οποία μου έδωσα xanax και seropram και μου εξήγησε ότι είχα κρίση πανικού και οτι το οτι φοβάμαι οτι θα μου ξανατύχει είναι αυτό που με κάνει να μην μπορώ να ησυχάσω. Εχω κανονίσει να δώ στο τέλος του μήνα μια ψυχίατρο και να αρχίσω θεραπεία αλλά δεν ξέρω αν είναι ειδική στον πανικό. Αυτές οι μέρες ήταν οι χειρότερες τις ζωής μου γιατί νοιώθω οτι δεν έχω τον έλεγχο του μυαλού μου. Τα φάρμακα με βοηθήσαν αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να στηρίζομαι για πάντα σε αυτά. Δεν μπορώ να δουλέψω, έρχομαι στη δουλειά αλλά είμαι όλη μέρα στο internet και ψάχνω για θέματα σχετικά με τον πανικό.

    Ξέρει κανείς που μπορώ να βρώ ειδικευμένους γιατρούς πάνω στις διαταραχές πανικού? Δεν θέλω να πάω σε κανα βλάκα που θα νομίζει οτι είμαι υποχόνδρια ή οτι έχω κατάθληψη ή κάτι τέτοιο.

    Ευχαριστώ,

    Μαρία

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Καλησπερα Μαρια και καλως ηρθες στο e-psychology,
    δεν υπαρχουν ψυχιατροι οι οποιοι να ειδικευονται στον πανικο συγκεκριμενα καθοτι η διαταραχη αυτη εντασσεται σε μια ομαδα διαταραχων με τη γενικη ονομασια αγχωδεις. Μαλλον εννοεις καποιον ο οποιος εκτος απο φαρμακοθεραπεια ειναι ειδικευομενος και σε ψυχοθεραπειες που επικεντρωνονται σε αγχωδεις διαταραχες.
    Κατα δευτερον κανενας γιατρος δεν ειναι βλακας και δε νομιζω οτι ειναι σωστο να αποκαλει καποιος εναν ειδικο ετσι αν πρωτα δεν ολοκληρωσει τη θεραπεια και αναλογως να κρινει. Η επιτυχια και η αποτυχια μιας θεραπειας εξαρταται κατα ενα πολυ μεγαλο μερος απο τον ιδιο τον ασθενη και οχι μονο απο το γιατρο η τον ψυχολογο. Επισης η διαγνωση ειναι μια αρκετα δυσκολη δυσκολη διαδικασια κατα την οποια ο ειδικος δεν βγαζει ενα συμπερασμα ετσι για να περναει η ωρα κοιταει τα συμπτωματα, τα γεγονοτα και το ιστορικο του ασθενους. Δε νομιζω λοιπον εφοσον ηδη μια ψυχιατρος στο αιγηνητειο σου ειπε οτι αυτο ειναι διαταραχη πανικου να λες οτι θα σε αντιμετωπισουν σαν καταθλιπτικη η υποχονδρια. Επισκεψου την ψυχιατρο που λες και αν δεν εχεις αποτελεσμα κανεις μια συζητηση μαζι της για αλλαγη θεραπειας η επισκεπτεσαι καποιον αλλο.

    φιλικα
    τεσσα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Και να συμπληρωσω για το ειδος της θεραπειας που ενδεικνυται σε αγχωδεις διαταραχες και εχει κατα βαση επιτυχια στο 70-90% των περιπτωσεων. Ειναι η γνωσιακη συμπεριφοριστικη θεραπεια. Γι αυτο καλο θα ηταν αν η ψυχιατρος που θα επισκεφτεις σου δωσει μονο φαρμακευτικη αγωγη να βρεις και καποιον ψυχολογο. Στο Ινστιτουτο ερευνας και θεραπειας της συμπεριφορας υπαρχουν πολλοι κλινικοι ψυχολογοι ειδικευμενοι σ αυτο το ειδος θεραπειας. Γιατι στις αγχωδεις διαταραχες μεγαλο ρολο εκτος απο τη φαρμακευτικη αγωγη παιζει και η ψυχοθεραπεια για πιο αμεσα και οριστικα αποτελεσματα.
    να σαι καλα
    τεσσα

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Athens
    Posts
    5

    Απάντηση στην Τέσσα

    Tessa ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου,

    όσο για το αν υπάρχουν γιατροί που είναι βλάκες δεν το είπα με την κυριολεκτική έννοια της λέξης. Αυτό που εννοώ είναι οτι και αυτοί είναι άνθρωποι και μπορούν να σφάλουν ή έχουν τα δικά τους προβλήματα που τους αποσπούν την προσοχή. Γενικά η αλήθεια είναι ότι δεν έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους γιατρούς γιατί και ο αδελφός μου αλλά και η πεθερά μου δουλέυουν σε νοσοκομείο και μου έχουν πει τα χειρότερα για κάποιους από αυτούς.

    Γενικά πάντως συγνώμη αν σε πρόσβαλλα με αυτό που είπα, δεν ξέρω αν είσαι γιατρός ή κάποιος δικός σου είναι. Απλά είναι σε αρκετά δύσκολη φάση αυτή την περίοδο και προσπαθώ να βρω τί να κάνω. Είναι από αυτές τις περιπτώσεις που λες οτι δεν θα συμβούν ποτέ σε σένα και έχω τρομάξει. Πάντα όλοι μου λέγαν ότι είμαι από τα σταθερότερα και δυνατότερα άτομα που έχουν γνωρίσει. Το να μην ελέγχο το μυαλό μου μου είναι αδυανόητο. Αλλά όπως είπες η θεραπεία είναι κατά κύριο λόγω στα χέρια του ασθενή και στη θέλησή του και εγώ σκοπεύω να το παλέψω.Οι συμβουλές σου με βοήθησαν. Περνάς ή έχεις περάσει τα ίδια?

    Ευχαριστώ και πάλι,

    Μαρία

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •