Έγκυος - νιόπαντρη με διπολικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9

    Έγκυος - νιόπαντρη με διπολικό

    Καλημέρα σας παραθέτω αυτό που μου συμβαίνει, καθώς ειμαι πραγματικά απελπισμένη. Είμαι 28 χρονών και έγκυος στον 7ο μήνα. Πριν περίπου ένα χρόνο ερωτεύτηκα και με ερωτεύτηκε ένας υπέροχος άνθρωπος γεμάτος ζωή. Από την πρώτη στιγμή μείναμε μαζί στο σπίτι του. Παρασύρθηκα σε κατι που τότε φάνταζε ονειρεμένο. Έμεινα πολυ γρήγορα έγκυος και τον Αύγουστο παντρευτήκαμε. Μέχρι και το γαμο είχαν συμβεί καποια περιστατικά στα οποία ξαφνικά με έδιωχνε θύμωνε , πίστευε ότι τον απατώ , ρωτούσε αν το παιδί ειναι δικό του. Εγώ πίστευα ότι όλο αυτό με προσβάλει, αρχικά με αποδείξεις του εξηγούσα ότι δεν ισχύουν αυτά και μετά απο ένα σημείο ακολουθούσαν δικές μου εκρήξεις θυμού. Συνήθως τον έβριζα και κάποιες φορές σε επιθέσεις του ότι είμαι ψεύτρα και το παιδί ειναι άλλου τον χαστούκιζα ή έσπαγα κατι κλαίγοντας. Μέχρι καη την προηγούμενη του γάμου μας έγινε κατι παρόμοιο. Πλέον ειμαι στον 7ο μήνα Μενουμε χωρια διότι έχουν έρθει οι δικοί του από το χωριό στο σπίτι που μέναμε. Δεν μιλώ μαζί τους πια ή μάλλον δεν μου μιλάνε γιατι θεωρούν ότι τον κατέστρεψα Επειδή τον σφαλιαρηςα. Τον συμβουλεύουν να με αφήσει. Ο ίδιος μια βδομάδα μου λέει να γυρίσω και μια βδομάδα χωρίς λόγο μου ζητάει να φύγω γιατι τον κατέστρεψα. Μάλιστα καταλαβαίνω ότι ειναι εκφράσεις αλλων. Το θέμα μου δεν είναι οι άλλοι. Το θέμα μου ειναι ο ίδιος. Πλέον ειμαι σίγουρη ότι ειναι διπολικος οι δικοί του γνωρίζουν και επειδή ζουν σε κλειστή κοινωνία το μεταφράζουν ότι ειναι άντρας και τον ισοπέδωσα. Τον αγαπώ ειναι ένας υπέροχος άνθρωπος όταν ειναι σε ηρεμία. Τι κάνω; περιμένω το παιδί του κατι το οποίο δεν δείχνει να ενδιαφέρει ούτε αυτόν ούτε την οικογένεια του. Με έδιωξαν απο το σπίτι βρήκα μια γκαρσονιέρα για να γεννηθεί το παιδί να μένουμε εκεί. Μιλώ με ψυχολόγο ή οποία μου προτείνε το forum σας. Και σε όλο αυτό θεωρούν ότι φταίω Εγω.και ότι είχα τους σκοπούς μου από την αρχή. Τελευταία είχαμε και επεισόδια ότι πίστευε ότι κατι έκρυψα στην ντουλάπα του ή πήρα - δεν διευκρίνιζε για να φωνάξω την αστυνομία και να τον κατηγορήσω- όποτε έγκυο όλη νύχτα με έψαχνε. Μπορώ να τον βοηθήσω και να σώσω τον γαμο μου; ή τα παρατάω και βγαίνει διαζύγιο όσο ειναι νωρίς; τον αγαπάω και δεν θέλω να τον αφήσω ετσι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by Dimi88 View Post
    Πριν περίπου ένα χρόνο ερωτεύτηκα και με ερωτεύτηκε ένας υπέροχος άνθρωπος γεμάτος ζωή. Από την πρώτη στιγμή μείναμε μαζί στο σπίτι του. Παρασύρθηκα σε κατι που τότε φάνταζε ονειρεμένο. Έμεινα πολυ γρήγορα έγκυος και τον Αύγουστο παντρευτήκαμε. Μέχρι και το γαμο είχαν συμβεί καποια περιστατικά στα οποία ξαφνικά με έδιωχνε θύμωνε , πίστευε ότι τον απατώ , ρωτούσε αν το παιδί ειναι δικό του. Εγώ πίστευα ότι όλο αυτό με προσβάλει, αρχικά με αποδείξεις του εξηγούσα ότι δεν ισχύουν αυτά και μετά απο ένα σημείο ακολουθούσαν δικές μου εκρήξεις θυμού. Συνήθως τον έβριζα και κάποιες φορές σε επιθέσεις του ότι είμαι ψεύτρα και το παιδί ειναι άλλου τον χαστούκιζα ή έσπαγα κατι κλαίγοντας. Μέχρι καη την προηγούμενη του γάμου μας έγινε κατι παρόμοιο......
    Τι κάνω; περιμένω το παιδί του κατι το οποίο δεν δείχνει να ενδιαφέρει ούτε αυτόν ούτε την οικογένεια του. Με έδιωξαν απο το σπίτι βρήκα μια γκαρσονιέρα για να γεννηθεί το παιδί να μένουμε εκεί. Μιλώ με ψυχολόγο ή οποία μου προτείνε το forum σας. Και σε όλο αυτό θεωρούν ότι φταίω Εγω.και ότι είχα τους σκοπούς μου από την αρχή. Τελευταία είχαμε και επεισόδια ότι πίστευε ότι κατι έκρυψα στην ντουλάπα του ή πήρα - δεν διευκρίνιζε για να φωνάξω την αστυνομία και να τον κατηγορήσω- όποτε έγκυο όλη νύχτα με έψαχνε. Μπορώ να τον βοηθήσω και να σώσω τον γαμο μου; ή τα παρατάω και βγαίνει διαζύγιο όσο ειναι νωρίς; τον αγαπάω και δεν θέλω να τον αφήσω ετσι.
    αυτος εχει παραλογες η αδικες ιδεες, θυμωνει, και εχεις την υποψια οτι εχει διπολικη διαταραχη.
    εσυ θυμωνεις, βριζεις, σπας πραγματα και εφτασες να σηκωνεις χερι στον συντροφο σου! και το ξεπερνας ετσι απλα...
    προφανως εχεις κι εσυ προβληματα, οτι κι αν ειναι αυτα.
    ασχολησου με τα δικα σου κι ασε αυτον να τον περιθαλψει η οικογενεια του.
    ουτε γιατρος εισαι, ουτε μπορεις να βοηθησεις εναν ανθρωπο που εχετε προσωπικα ζητουμενα μαζι.

    αφου δεν σε θελουν, φυγε. με το ζορι δεν γινεται.
    γνωρισες εναν ανθρωπο και σε 3 μηνες εμεινες εγκυος και τον παντρευτηκες... αυτο ειναι απλα επιπολαιοτητα? εσυ το λες ενθουσιασμο μαλλον.
    μαζι με ολα τα υπολοιπα, εξακολουθει να ειναι ενθουσιασμος?

    μαλλον δεν ειστε καλος συνδυασμος, οτι και να συμβαινει στον καθενα σας.
    εσυ κοιτα να ηρεμησεις και να βρεις τι σου συμβαινει με την βοηθεια της ψυχ και να φερεις σε περιβαλλον ηρεμιας το παιδι σου, στον κοσμο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μήπως είναι λιγο μαμάκιας; ή ας το πουμε οχι πολυ δυναμικός; τι έχεις παρατηρήσει γενικότερα;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μήπως είναι λιγο μαμάκιας; ή ας το πουμε οχι πολυ δυναμικός; τι έχεις παρατηρήσει γενικότερα;
    ενας μαμακιας, σε κατηγορει οτι εκανες παιδι με αλλον κι οτι εχεις κρυψει κατι στην ντουλαπα του για να τον ενοχοποιησεις?
    μηπως απαντας σε αλλο θεμα?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Dimi88 View Post
    Καλημέρα σας παραθέτω αυτό που μου συμβαίνει, καθώς ειμαι πραγματικά απελπισμένη. Είμαι 28 χρονών και έγκυος στον 7ο μήνα. Πριν περίπου ένα χρόνο ερωτεύτηκα και με ερωτεύτηκε ένας υπέροχος άνθρωπος γεμάτος ζωή. Από την πρώτη στιγμή μείναμε μαζί στο σπίτι του. Παρασύρθηκα σε κατι που τότε φάνταζε ονειρεμένο. Έμεινα πολυ γρήγορα έγκυος και τον Αύγουστο παντρευτήκαμε. Μέχρι και το γαμο είχαν συμβεί καποια περιστατικά στα οποία ξαφνικά με έδιωχνε θύμωνε , πίστευε ότι τον απατώ , ρωτούσε αν το παιδί ειναι δικό του. Εγώ πίστευα ότι όλο αυτό με προσβάλει, αρχικά με αποδείξεις του εξηγούσα ότι δεν ισχύουν αυτά και μετά απο ένα σημείο ακολουθούσαν δικές μου εκρήξεις θυμού. Συνήθως τον έβριζα και κάποιες φορές σε επιθέσεις του ότι είμαι ψεύτρα και το παιδί ειναι άλλου τον χαστούκιζα ή έσπαγα κατι κλαίγοντας. Μέχρι καη την προηγούμενη του γάμου μας έγινε κατι παρόμοιο. Πλέον ειμαι στον 7ο μήνα Μενουμε χωρια διότι έχουν έρθει οι δικοί του από το χωριό στο σπίτι που μέναμε. Δεν μιλώ μαζί τους πια ή μάλλον δεν μου μιλάνε γιατι θεωρούν ότι τον κατέστρεψα Επειδή τον σφαλιαρηςα. Τον συμβουλεύουν να με αφήσει. Ο ίδιος μια βδομάδα μου λέει να γυρίσω και μια βδομάδα χωρίς λόγο μου ζητάει να φύγω γιατι τον κατέστρεψα. Μάλιστα καταλαβαίνω ότι ειναι εκφράσεις αλλων. Το θέμα μου δεν είναι οι άλλοι. Το θέμα μου ειναι ο ίδιος. Πλέον ειμαι σίγουρη ότι ειναι διπολικος οι δικοί του γνωρίζουν και επειδή ζουν σε κλειστή κοινωνία το μεταφράζουν ότι ειναι άντρας και τον ισοπέδωσα. Τον αγαπώ ειναι ένας υπέροχος άνθρωπος όταν ειναι σε ηρεμία. Τι κάνω; περιμένω το παιδί του κατι το οποίο δεν δείχνει να ενδιαφέρει ούτε αυτόν ούτε την οικογένεια του. Με έδιωξαν απο το σπίτι βρήκα μια γκαρσονιέρα για να γεννηθεί το παιδί να μένουμε εκεί. Μιλώ με ψυχολόγο ή οποία μου προτείνε το forum σας. Και σε όλο αυτό θεωρούν ότι φταίω Εγω.και ότι είχα τους σκοπούς μου από την αρχή. Τελευταία είχαμε και επεισόδια ότι πίστευε ότι κατι έκρυψα στην ντουλάπα του ή πήρα - δεν διευκρίνιζε για να φωνάξω την αστυνομία και να τον κατηγορήσω- όποτε έγκυο όλη νύχτα με έψαχνε. Μπορώ να τον βοηθήσω και να σώσω τον γαμο μου; ή τα παρατάω και βγαίνει διαζύγιο όσο ειναι νωρίς; τον αγαπάω και δεν θέλω να τον αφήσω ετσι.
    Γεια σου. Κατ'αρχας αν υπάρχει όντως πρόβλημα, πρέπει να σταματήσεις να λες ψέματα και να πεις την αλήθεια, γιατί αν όντως υπάρχει πρόβλημα, πρέπει να οριστεί επακριβώς για να οριστεί αποδοτική λύση. Λες ψεμματα ότι πήγες σε ψυχολόγο. Ο ψυχολόγος δε θα σε παρέπεμπε σε συμβουλάτορες που ως επι το πλείστον έχουν διαταραγμένη αντίληψη της πραγματικότητας και είναι ανίκανοι σε μικρό η μεγάλο βαθμό να σου να σου δώσουν μια οριστική και ρεαλιστική λύση ή ακόμα και γνώμη/άποψη στο πρόβλημα σου. Επίσης ο ψυχολόγος δεν θα ασχολιόταν με το να διερευνήσει τις προθέσεις και τις συμπεριφορές των υπολοιπων συντελεστών της εξελισόμενη κατάστασης, αλλα θα προσπαθούσε να προβάλεις σε αυτόν το τι πραγματικά θέλεις εσυ και τι μπορείς εσύ να κάνεις στην παρούσα φάση, γιατί αυτή και μόνο είναι η δουλεια του ψυχολόγου.
    1ον οι αμφιβολίες που εκδηλώνει ο σύντροφος σου και οι εκρήξεις οργής δεν είναι σώνει και ντε διπολική διαταραχή. Χρόνια τρέχουμε σε ψυχολόγους και μέχρι να ορισουν επ'ακριβώς το είδος της προσωπικότητάς μας και να αποφανθούν για την πάθηση ειδικοί ψυχικής υγείας, μάλλιασε η γλώσσα μας να μιλάμε. Πως βγήκε πόρισμα για το τι εχει ο αντρας σου εξ αποστάσεως, είναι το 8ο θαύμα.
    2ον υπάρχει τεστ DNA που μπορεί να γίνει κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. λες ότι είχατε προβλήματα από την αρχή της κύησης, ένα τεστ θα σας εσωζε από πολλούς καυγάδες και εντάσεις.
    3ον είσαι έγγυος, ακόμα και η παραμικρή συναισθηματική μετάπτωση έχει φοβερες επιπτώσεις στην ανάπτυξη του παιδιου πως σκέφτεσαι να προστατεύσεις και εσένα και το παιδί σου; άσχετα από τον τύπο, πρέπει να παραμένεις ήρεμη. Το μωρό που επέλεξες να φέρεις στον κόσμο είναι απροστάτευτο, είσαι υπεύθυνη να το προστατεύσεις. Τι σκέφτεσαι γι αυτό;
    4ον Όποιος έχει νοσήσει ψυχικά, έχει χάσει ή έχει διαστρευλώσει την αντίληψη που έχει για την πραγματικότητα. Αυτό ισχύει για κάθε ψυχικό νόσημα. Εάν ισχυριστούμε πως ο σύντροφός σου πάσχει από κάποια ψυχική νόσο τι σε κάνει να πιστεύεις πως οποιαδήποτε δική σου ενέργεια θα επαναφέρει την αντίληψη της πραγματικότητας και την δεξιότητα αναγνώρισης των επιθυμιών στο σύζυγό σου ουτοσώστε να αποθεραπευτεί και να συνεχίζεται τη ζωή σας.
    5ον Σχετικά με εσένα, έχεις αναρωτηθεί για την αυτοεκτίμησή σου; πως μπορεί να λες πως θέλεις να σώσεις έναν άνθρωπο ενώ πουθενά δεν δείχνεις στο κείμενο ότι θέλεις να υπερασπιστείς και να προστατεύσεις τον εαυτό σου;

    Με συγχωρεις για το μεγάλο μηνυμα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    Λες ψεμματα ότι πήγες σε ψυχολόγο. Ο ψυχολόγος δε θα ..
    μην εισαι τοσο σιγουρη.
    κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι, ανικανοι κι ανηθικοι ψυχολογοι αναμεσα στους κανονικους.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    μην εισαι τοσο σιγουρη.
    κυκλοφορουν πολλοι ασχετοι, ανικανοι κι ανηθικοι ψυχολογοι αναμεσα στους κανονικους.
    Ναι κυκλοφορούν ρέμεντυ. Αλλά επειδή εχω γίνει μαμά, αν μου έκανε τέτοιο πράγμα ο αντρας μου ενώ ημουν έγγυος δε θα εψαχνα στο ιντερνετ κι ας είχα επεισοδιάκι κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης. Δηλαδή ήρθα και σου έσκασα το λιγοτερο 30 ευρώ σε εσένα που είσαι επιστήμονας και υποτίθεται ειδικός και με παραπέμπεις σε φόρουμ να βρω λυσεις, να με στηρίξει κτλ και μάλιστα σε περίοδο που και υπο κανονικές συνθήκες τα λεφτά φεύγουν σαν νερό λογω εγκυμοσύνης. Και άντε δεν την στηριξε δεν την βοηθησε να κατευθυνει τη σκεψη της, το πιο απλό που θα το έκανε και η γειτόνισσα που είναι 89 χρονώ θα ήταν να της πει να πάει σε δικηγόρο. Υποτίθεται ο αντρας της έχει το πρόβλημα, αυτή είναι υγιής ψυχικά και οι ορμόνες στην εγκυμοσύνη όχι απλά σε κάνουν μαχητική σε σχέση με την υπεράσπιση του παιδιου που κουβαλάς μέσα σου, υαινα σε κάνουν. Μπορεί να σε κανουν να κλαις να κοιμάσαι να γελας χωρις λόγο αλλά έως και επιθετική γίνεσαι για να προστατεύσεις το εμβρυο.
    Μπορεί να είμαι υπερβολικά καχύποπτη αλλά μου αφήνει την εντύπωση πως λέει ψέματα και δεν έχω λόγους για να καταπιεστώ να το εκφράσω.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,189
    Kutsuni είσαι χείμαρρος,αλλά συμφωνώ με την τοποθέτησή σου.

    Θεματοθέτρια,γνωρίζεις έναν άνθρωπο και αμέσως πλακώνεσαι στους γάμους και στις εγκυμοσύνες;
    Συγνώμη κιόλας,αλλά η παρορμητικότητά σου είναι η κύρια υπεύθυνη για αυτά που σου έχουν συμβεί.
    Ενδείξεις δεν είχες πριν κάνετε παιδί και παντρευτείτε;
    Αλήθεια ότι ο άντρας σου,είναι διπολικός με ποιά κριτήρια έκανες την διάγνωση;
    Θα μπορούσε να είναι επίσης παρορμητικός όπως εσύ,ή να είναι μεθοριακός που πάλι έχει στοιχεία διπολισμού;

    Τέλος όντως πρέπει αυτό το διαστημα μάλλον να είσαι απόμακρη από τον συζυγό σου και όσο πιο ήρεμη μπορείς γιατί το έμβρυο αντιλαμβάνεται τα πάντα και μπορεί να είστε εσείς οι φταίχτες για μια μελλοντική ασθένεια του βρεφους που πρόκειται να γεννηθεί.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    Quote Originally Posted by kutchunie View Post
    ..... αυτή είναι υγιής ψυχικά και οι ορμόνες στην εγκυμοσύνη όχι απλά σε κάνουν μαχητική σε σχέση με την υπεράσπιση του παιδιου που κουβαλάς μέσα σου, υαινα σε κάνουν. Μπορεί να σε κανουν να κλαις να κοιμάσαι να γελας χωρις λόγο αλλά έως και επιθετική γίνεσαι για να προστατεύσεις το εμβρυο.
    Μπορεί να είμαι υπερβολικά καχύποπτη αλλά μου αφήνει την εντύπωση πως λέει ψέματα και δεν έχω λόγους για να καταπιεστώ να το εκφράσω.
    συγνωμη, αλλα δεν κινδυνευσε το εμβρυο...
    η αξιοπρεπεια της κινδυνευσε γιατι αμφισβητησε την ηθικη της.
    συμφωνω για τις ορμονες, αλλα το χερι το σηκωσε αυτη, οχι αυτος.
    δεν δικαιολογουνται τα παντα με μια εγκυμοσυνη και βεβαια οχι η χειροδικια..
    υπαρχουν οι ψυχιατροι, οι δικηγοροι, τα διαζυγια, οι φιλοι, πολλα αλλα μεσα..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    979
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    συγνωμη, αλλα δεν κινδυνευσε το εμβρυο...
    η αξιοπρεπεια της κινδυνευσε γιατι αμφισβητησε την ηθικη της.
    συμφωνω για τις ορμονες, αλλα το χερι το σηκωσε αυτη, οχι αυτος.
    δεν δικαιολογουνται τα παντα με μια εγκυμοσυνη και βεβαια οχι η χειροδικια..
    υπαρχουν οι ψυχιατροι, οι δικηγοροι, τα διαζυγια, οι φιλοι, πολλα αλλα μεσα..
    Ρέμεντη εννοείτε ότι κυνδινεύει το έμβρυο και άμεσα και έμμεσα όταν η μάνα δεν βιώνει την εγκυμοσύνη της σε σταθερό και ηρεμο περιβάλλον. όταν η μανα στρεσάρεται πόσο μάλλον να γίνονται τέτοιο χοντροί καυγάδες το έμβρυο δεν παραμένει αμέτοχο, δεν είναι ένα κομμάτι κρέας. Όταν στρεσαρεται ο ανθρωπος παράγει ορμόνες οι οποίες έχουν σοβαρές επιπτώσεις στη βιολογία του εμβρύου, ρωτα όποιον γιατρό θέλεις. Επίσης, η λεκτική βία κάποιες φορές πάει χέρι χέρι με την σωματική. Αγαπώ πολύ τον άντρα μου, πραγματικά τον αγαπω, αλλά αν αρχισε να φερεται αλλόκοτα θα φοβόμουν για το τι μπορεί να γίνει και θα εφευγα με σκοπό να προφυλάξω εμένα και τα παιδιά μου, έστω και αγέννητα. Δεν είναι στο χέρι μας να διαχειριστούμε την ψυχοπάθεια ή την απόκλιση κανενός ανθρώπου και ουτε να την προβλέψουμε με σιγουριά. Το παιδί σου δεν το προφυλάσεις μόνο όταν πάει κάποιος να το δείρει ας πούμε, ή να το αδικήσει. Και δεν είναι υπεράσπιση της ζωης του απλά και μόνο η αποφυγή μιας άμβλωσης.
    Η αξιοπρέπεια μας δεν είναι καθρεύτης των ξένων πεποιθήσεων, είναι η εικόνα που έχουμε εμείς για τον εαυτό μας. Αξιοπρέπεια μπορεί να έχει ένας ανθρωπος που έχει συκοφαντηθεί αλλά όχι ένας άνθρωπος που παραβαίνει τον προσωπικό κώδικα ηθικής του ακόμη κι αν δε το ξέρει κανείς.
    Εγώ βέβαια μίλησα για αυτοεκτίμηση, όχι για αξιοπρέπεια. Μας λέει ότι της φέρθηκαν άσχημα, ότι υποθέτει πως υπήρχε δολιότητα από πλευράς των γονέων του και με την στάση της (να θέλει να διορθώσει τα πράγματα που έτσι κι αλλιώς αν η νοσηρότητα είναι αυτή που περιγράφει δεν μπορεί να διορθώσει,) επιβεβαιώνει το ότι φταίει αναλαμβάνοντας την ευθύνη της επίλυσης, σα να δέχεται ας πουμε πως της άξιζε η αντιμετώπιση αυτή και πως είναι υπεύθυνη εφόσον την δημιούργησε να την λύσει.
    Τι να σου πω, κι εγώ διαραραγμένη είμαι, πέρασα πολύ ασχημη εγκυμοσύνη, αλλά ενστικτωδώς μπορώ να πω πως το ενστικτο της αυτοσυντήρησης επιβίωσης προστατευτικότητας αυξάνει σε υπερθετικό βαθμό.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    εχεις δικιο σε οσα σχολιαζεις κουτσουνι, αλλα δεν βλεπω ουτε μια γραμμουλα για το οτι η κοπελα εχει σηκωσει επανειλλημενα χερι πανω στον ανδρα της.
    ολα καλα, δηλαδη? μονο αυτος εχει προβληματα?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Καταρχήν να πω ψέματα γιατί? Με ξέρετε με είδατε κάπου; 'Η έχω κολλημένη φωτογραφία μου και το παίζω η τέλεια αψεγάδιαστη; Θεωρω ότι όλοι γράφουν αυτό που βιώνουν από τη δική τους πλευρά. Επισκέπτομαι ψυχολόγο η όποια έιναι και ειδική σε θέματα γάμου και αρχικά πηγαίναμε μαζί με τον άντρα μου. Οπότε ως έναν βαθμό μας εξετάζει ως ζευγάρι και πλέον έμ´ενα σαν μονάδα καθώς εκέινος αρνείται να ερχεται. Οπότε δεν νομίζω ότι είμαστε όλοι εδώ για ξεψαχνίσουμε αν οι ιστορίες μας είναι αληθινές. Δεύτερον, δεν γνωρίζω αν εγώ η ίδια ειμαι σε καλύτερη κατάσταση μπορεί να έχω εγώ κΑποια διαταραχή και να τα έκανα όλα Εγω. Το ψάχνω όμως φίλη μου. Τρίτον η ψυχολόγος μου μου πρότεινε αυτό και ένα ακόμη φόρουμ. Αν υποτιμάς τόσο πολύ τη δουλειά που γίνεται εδώ τότε απορώ γιατι είσαι μέσα και γράφεις. Τέλος έιπες ότι αν στο έκανε αυτό ο άντρας σου.... τι θα έκανες; αν θες να βοηθηςεις Αυτό πες μου. συμβουλή ψαχνω ανταλλαγή απ´οψεων και κάποια πρόταση. Όχι γιατι δεν έχω τι να κάνω. Όχι γιατι δεν έχω δικηγόρο που μου πρότεινε να περιμένω το 6μηνο γιατι αυτή τη στιγμή δεν μπορεί κανένας απο τους 2 να υποβάλλει αίτηση διαζυγίου καν. Αλλά γιατι από το να κλαις μέρα νύχτα δίχως σταματημό μου δίνει πολυ πιο πολυ κουράγιο να κουβεντιάςψ με ανθρ´ώπους που θα μιυ μιλήσουν αντικειμενικά γιατι δεν με ξέρουν και έχουν κάποιες παρόμοιες εμπειρίες.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Αυτό είναι και το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει. Και γι αυτό πιστεύω ότι έχω μερίδιο ευθύνης για όλο αυτό. Γι αυτό και προσπαθώ να δω τι πάει στραβά και με μένα. Οι φίλοι σου χαϊδεύουν τα αυτιά. Η αλήθεια ειναι όμως ότι ως έναν βαθμό έχω μερίδιο ευθύνης για τη ότι φερομουν έτσι κάθε φορά που εκείνος άρχιζε τις αμφιβολίες και τα φύγε τέλος ψεύτρα το παιδί τίνος είναι.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    9
    Σε ευχαριστώ για το τελευταίο. Αναφορικά με την εγκυμοσύνη, ο άντρας μου έχει ένα μικρό πρόβλημα που του έφερνε υπογόνιμοτητα αν δεν έκανε την κατάλληλη θεραπεία.. Βασιζόμενοι και οι 2 σε αυτό λειτουργούσαμε σχετικά ελεύθερα. Αυτός ειναι και ο λόγος που θεωρεί ότι το παιδί δεν ειναι δικό του.

  15. #15
    Πιστευω πως η αντιδραση σου να τον χαστουκισεις ηταν απολυτως φυσιολογικη.Ποιος αντρας με μυαλο λεει τετοιες μαλακιες στην εγγυο γυναικα του,χωρις καν να εχει ενδειξεις?Ανθρωπος εισαι και αντεδρασες δε φταις σε κατι.
    Εκει που φταις ειναι που εκανες παιδι με τετοιο ανθρωπο και μαλιστα τοσο γρηγορα.

    Επισης,απ'οτι καταλαβαινω προερχεται απο μια επαρχιακη οικογενεια με μεσανατολικα ηθη.Εφαγε χαστουκι ο μπουλης τους και τι εγινε?Ας μην ελεγε ******* την νυφη τους.Ας κατσει στο χωριουδακι του,να βρει καμια βλαχαρα που θα καθεται να τις τρωει και να του μεγαλωνει τα παιδια,και να το παιζει μαγκας στο καφενειο του χωριου.Δεν ειναι για παραπανω.

    Αν ηταν σωστοι γονεις,θα του εριχναν και εκεινοι φαπες για τις βλακειες που λεει.

    Τελος ειμαι κατα της ψυχολογικοποιησης των παντων.Δεν ειναι αναγκη να εχει ψυχολογικα,ισως απλα ειναι χοντρομαλακας.Κριμα για το παιδι που θα γεννηθει δηλαδη,σε περιμενει λουκι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σχέση με διπολικο
    By Marilenamor in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-04-2015, 17:54
  2. σχεση με καποιον διπολικο
    By 23bian in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 71
    Last Post: 04-04-2013, 18:10
  3. Θα ήθελα να γνωρίσω καποια/-ον διπολικό/-η
    By Pablo in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 15-12-2012, 09:25
  4. Η σχέση μ ένα διπολικο
    By George64 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 21-11-2012, 11:53
  5. Διακοπη Θεραπειας απο διπολικο σύνδρομο
    By Kat14 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 12-10-2006, 19:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •