Απάντηση -κατάθεση προσωπικής ιστορίας στην ιστορία του blackcrow - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 84
  1. #16
    Nefeli28
    Guest
    Τι εννοείς Αλέξανδρε?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Το οτι τον ερωτευτηκες τωρα το ειδα....
    ο τυπος ηταν χειριστικος και επαιζε ρολο! Νομιζω γενικα οσοι εχουν σχεση με ναρκωτικα ξερουν το παιχνιδι της εξαρτησης και του εθισμου...
    Ισως για αυτο να σου τον συστησαν, οτι και καλα ειχες εμμονες/εθισμους οποτε αυτος που δουλευε με χρηστες θα βοηθουσε κι εσενα.

    Αφου ειδες οτι δουλεια σε σενα, με πρακτικα αποτελεσματα, δεν γινοταν, τι ηταν αυτο που σε ελκυε να συνεχισεις μαζι του? και αφου οντας παντρεμενη με παιδια, περασες τη λεπτη κοκκινη γραμμη και ειχες συναισθηματα για εναν αλλο αντρα? δηλαδη τι σου προσφερε η καθε συνεδρια μαζι του?
    δεν μπορει, κατι θα σου εδινε για να το συνεχιζεις και να πληρωνεις ενα καρο λεφτα σε καιρο κρισης, ενω εχεις σπιτι, αντρα και παιδια.

    Αυτα δεν στα λεω για να μου δωσεις απαντηση, δεν κανω ανακριση, ουτε περιμενω απαντηση... εσυ μεσα σου τα εχεις ξεκαθαρισει?

    Τωρα το να νιωθεις ενοχες γιατι δεν τσεκαρες τι πτυχιο εχει και ποιας σχολης ψυχοθεραπεια εφαρμοζει μου φαινεται καπως ατοπο...γιατι στον συστησαν! δεν τον βρηκες τυχαια στο δρομο...
    Νομιζες οτι πηγες σε ψυχολογο. Που ειχε βοηθησει κι αλλους.

    Και ο αντρας σου πως ετυχε να πηγαινει στον ιδιο? αφου στον συστησαν στην εργασια σου. Στον αντρα σου ποιος τον συστησε?? και καλα τοσο καιρο δεν ειχε τυχει να το συζητησετε οτι βλεπετε ψυχολογο? αφου ο αντρας σου βλεπει ποσο βασανιζεσαι καθημερινα δεν σου ελεγε μα καλα αυτος ο ψυχολογος τι κανει? αφου χειροτερευεις...

    Για αυτο σου ειπα και πιο πανω οτι ειναι εκφανση της ιδψ σου ολο αυτο. Αμα το ψειρισεις προκυπτουν πολλα ερωτηματα...

    Μερικες φορες φοβομαστε το αυτονοητο και καταληγουμε να μπερδευομαστε περισσοτερο. Παλια και εγω τους νοσοκομειακους γιατρους δεν τους εμπιστευομουν καθολου, τι τεμπεληδες τους ελεγα, αδιαφορους, κλπ. Με την εμπειρια που περασα με νοσηλεια συγγενους μου, τωρα, πρωτα σε δημοσιο νοσοκομειο θα παω και μετα ολα τα αλλα. Να παρω μια γνωμη απο εκει και βλεπω μετα. Υπαρχουν και ψυχολογοι στα νοσοκομεια. Κλεισε ενα ραντεβου εκει, και πηγαινε σε εναν ψυχιατρο να ρυθμιστεις...η σεροτονινη σου πρεπει να εχει πεσει στα πατωματα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    καλα αν φτασεις τα 50 και κατι μνμ θα σου εξηγισω. :-/

  4. #19
    Nefeli28
    Guest
    Τελικά δεν ξέρω αν πραγματικά τον ερωτεύτηκα ή έτσι βάφτιζα τότε την εξάρτηση μου από αυτόν. Συμφωνώ μαζί σου για τον χειρισμό του. Μέσα στα κόλπα ήταν, εμπόριο εξάρτησης έκανε. Είχε όλα τα εργαλεία να με φέρει εκεί που ήθελε. Να δημιουργήσει τις συνθήκες εθισμού.
    Και το πέτυχε γιατι ειπαμε είμαι ψυχαναγκαστικη. Δηλαδή κόλλημα και εμμονές. Διανα!
    Τον άντρα μου είχε ζητήσει να τον δει 2 φορές. Οπότε είχαν γνωριστεί. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι ο άντρας μου μη γνωρίζοντας κάποιον άλλο σκέφτηκε να επισκεφτεί αυτόν. Έκαναν λίγο καιρό συνεδρίες. Προς το τέλος το δικό μου.
    Όσο για το τι ήταν αυτό που με κράτησε εκεί εθισμένη ή ερωτευμένη ενώ έχω άντρα και παιδιά, αυτό είναι το μόνο εύκολο να σου απαντήσω.
    Καταρχάς ούσα απόφοιτος τμήματος ψυχολογίας (ΦΠΨ ), φιλοσοφικουρα και αναλυτικουρα μέχρι αηδίας, με γοήτευσε το γεγονός ότι κάναμε συζητήσεις "επιπέδου" που είχαν να κάνουν με φιλοσοφία, αρχαία ελληνική μυθολογία και τέτοια. Παράλληλα σου θυμίζω ότι γράφαμε....σχεδόν δοκίμια ο ένας στον άλλο. Παράλληλα ήθελα πολύ να πιστέψω όλα αυτά που έλεγε: ότι θα με κάνει καλά πηγαίνοντας πίσω στις ρίζες του προβλήματος κι ότι μόνο έτσι λύνονται όλα τα ψυχολογικά. Όταν δηλαδή έρχεσαι αντιμέτωπος με τις βαθύτερες εσωτερικές συγκρούσεις καο τον κακό εαυτό σου. Ήμουν πνιγμένη μέχρι το λαιμό από τη διαταραχή και γατζωθηκα από πάνω του.
    Δεν μπορούσα τότε να διακρίνω το σωστό από το λάθος.

  5. #20
    Nefeli28
    Guest
    Αλέξανδρε δεν είναι υποχρεωτικό να διαβάζουν οι άνθρωποι τις ιστορίες των άλλων...

  6. #21
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Aν και δε με αφορά δεν νομίζω πως είπε κάτι κακό ο αλέξανδρος.Απλά όταν φτάσεις στα 50+ δημόσια μηνύματα θα σου δοθεί η δυνατότητα να ανταλλάσεις προσωπικά μηνύματα με τα άλλα μέλη και ο αλέξανδρος θα σου απαντήσει κάτι που για δικούς του λόγους,δεν μπορεί να το γράψει δημόσια εδώ στο φόρουμ

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    τον κατηγγειλες καπου για να μην καψει και αλλο κόσμο?

  8. #23
    Nefeli28
    Guest
    Είμαι καινούρια στο φόρουμ και δεν το ήξερα αυτό με τα 50. Ζητώ συγνώμη.

  9. #24
    Nefeli28
    Guest
    Έχω μιλησει με δικηγορο. Για καταγγελία δεν παίζει γιατί οι σύμβουλοι δεν έχουν κλάδο για να τους καταγγειλεις. Είναι χωρίς άδεια εξασκησεως επαγγέλματος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι κατευθείαν μήνυση.Και μετά ξεκινάς στα δικαστικά τα οποία θα τραβήξουν 5-6 χρόνια με πολλά λεφτά και ψυχικό κόστος. ...

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Έχω μιλησει με δικηγορο. Για καταγγελία δεν παίζει γιατί οι σύμβουλοι δεν έχουν κλάδο για να τους καταγγειλεις. Είναι χωρίς άδεια εξασκησεως επαγγέλματος. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι κατευθείαν μήνυση.Και μετά ξεκινάς στα δικαστικά τα οποία θα τραβήξουν 5-6 χρόνια με πολλά λεφτά και ψυχικό κόστος. ...
    ναι υπαρχουν διαφορα νομικα κενα γενικοτερα στους κλαδους αυτους αλλα από οσο γνωριζω Ελληνική Εταιρεία Συμβουλευτικής ειναι το αντιπροσωπευτικο τους οργανο (ετσι γραφει το site τους τουλαχιστον). Δεν κανεις το κοπο να τους ενημερωσεις μηπως αυτοι μπορουν να κανουν τίποτε? http://hac.com.gr/index.php?lng=1

  11. #26
    Nefeli28
    Guest
    χάχα χα! !!!! Έχει υπάρξει υψηλόβαθμο μέλος ο συγκεκριμένος εκεί!! Καλο ε!
    Αυτοί είναι όλοι σύμβουλοι που μάχονται για να νομιμοποιησουν το επάγγελμα του συμβούλου στην Ελλάδα. Όπως αντιλαμβανεσαι είναι κλίκα. Εκεί κι αν δεν μπορώ να απευθυνθώ.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Καταρχάς ούσα απόφοιτος τμήματος ψυχολογίας (ΦΠΨ ), φιλοσοφικουρα και αναλυτικουρα μέχρι αηδίας, με γοήτευσε το γεγονός ότι κάναμε συζητήσεις "επιπέδου" που είχαν να κάνουν με φιλοσοφία, αρχαία ελληνική μυθολογία και τέτοια. Παράλληλα σου θυμίζω ότι γράφαμε....σχεδόν δοκίμια ο ένας στον άλλο. Παράλληλα ήθελα πολύ να πιστέψω όλα αυτά που έλεγε: ότι θα με κάνει καλά πηγαίνοντας πίσω στις ρίζες του προβλήματος κι ότι μόνο έτσι λύνονται όλα τα ψυχολογικά. Όταν δηλαδή έρχεσαι αντιμέτωπος με τις βαθύτερες εσωτερικές συγκρούσεις καο τον κακό εαυτό σου. Ήμουν πνιγμένη μέχρι το λαιμό από τη διαταραχή και γατζωθηκα από πάνω του.
    Δεν μπορούσα τότε να διακρίνω το σωστό από το λάθος.
    Aυτος στη συζητηση που εκανες μαζι του σε καλυπτε? δηλαδη ειχε το γνωστικο υποβαθρο να ανταποκριθει?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #28
    Nefeli28
    Guest
    Αυτός καταρχάς αυτοπροβαλλοταν..Μιλούσε πολύ για τον εαυτό του.
    Από τα 45 λεπτά της συνεδρίας τα 20 μιλούσε επίσης για φιλοσοφία. Η προσέγγιση ας πούμε ότι ήταν κάτι μεταξύ ψυχανάλυσης και υπαρξισμου. Δεν έχω και άλλη εμπειρία για να ξέρω.
    Γενικα ήταν δυσνοητος κι όταν του έλεγα δεν καταλαβαίνω κάτι πως το εννοείς, δεν το έκανε κατανοητό. Μιλούσε με γρίφους και διφορούμενα μηνύματα. Σαν να δημιουργούσε /συντηρούσε ένα μυστηριακό κλίμα γύρω από εκείνον και τη διαδικασία...
    Από ένα σημείο και μετά η συμπεριφορά του ήταν ηξεις-αφίξεις. Μια έλεγε κάτι, μια το έπαιρνε πίσω. Δεν καταλάβαινα τι είναι αλήθεια και τι όχι. Αυτό με εξαντλουσε και με έριχνε σε ένα χάος.
    Συνέχεια ένιωθα ότι έπεφτα σε βαθύ σκοτάδι.
    Έφευγα από το γραφείο και ήμουν χειρότερα. Βουλιαζα στην απελπισία....
    Δεν ξέρω αν έτσι είναι οι ψυχοθεραπείες...Αν νιώθεις αυτη τη ματαιοτητα και τον ατελείωτο ψυχικό πόνο.
    Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;
    Μήπως εγώ τα έβλεπα όλα λαθος;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    χάχα χα! !!!! Έχει υπάρξει υψηλόβαθμο μέλος ο συγκεκριμένος εκεί!! Καλο ε!
    Αυτοί είναι όλοι σύμβουλοι που μάχονται για να νομιμοποιησουν το επάγγελμα του συμβούλου στην Ελλάδα. Όπως αντιλαμβανεσαι είναι κλίκα. Εκεί κι αν δεν μπορώ να απευθυνθώ.
    μπλεξιμο τοτε.... τουλαχιστον δεν ρωτας το Παρατηρητήριο για τα Δικαιώματα στο Χώρο της Ψυχικής Υγείας μπας και εχουν καμια καλυτερη ιδεα γι αυτο;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Τελικά δεν ξέρω αν πραγματικά τον ερωτεύτηκα ή έτσι βάφτιζα τότε την εξάρτηση μου από αυτόν. Συμφωνώ μαζί σου για τον χειρισμό του. Μέσα στα κόλπα ήταν, εμπόριο εξάρτησης έκανε. Είχε όλα τα εργαλεία να με φέρει εκεί που ήθελε. Να δημιουργήσει τις συνθήκες εθισμού.
    Και το πέτυχε γιατι ειπαμε είμαι ψυχαναγκαστικη. Δηλαδή κόλλημα και εμμονές. Διανα!
    Τον άντρα μου είχε ζητήσει να τον δει 2 φορές. Οπότε είχαν γνωριστεί. Κάποια στιγμή το καλοκαίρι ο άντρας μου μη γνωρίζοντας κάποιον άλλο σκέφτηκε να επισκεφτεί αυτόν. Έκαναν λίγο καιρό συνεδρίες. Προς το τέλος το δικό μου.
    Όσο για το τι ήταν αυτό που με κράτησε εκεί εθισμένη ή ερωτευμένη ενώ έχω άντρα και παιδιά, αυτό είναι το μόνο εύκολο να σου απαντήσω.
    Καταρχάς ούσα απόφοιτος τμήματος ψυχολογίας (ΦΠΨ ), φιλοσοφικουρα και αναλυτικουρα μέχρι αηδίας, με γοήτευσε το γεγονός ότι κάναμε συζητήσεις "επιπέδου" που είχαν να κάνουν με φιλοσοφία, αρχαία ελληνική μυθολογία και τέτοια. Παράλληλα σου θυμίζω ότι γράφαμε....σχεδόν δοκίμια ο ένας στον άλλο. Παράλληλα ήθελα πολύ να πιστέψω όλα αυτά που έλεγε: ότι θα με κάνει καλά πηγαίνοντας πίσω στις ρίζες του προβλήματος κι ότι μόνο έτσι λύνονται όλα τα ψυχολογικά. Όταν δηλαδή έρχεσαι αντιμέτωπος με τις βαθύτερες εσωτερικές συγκρούσεις καο τον κακό εαυτό σου. Ήμουν πνιγμένη μέχρι το λαιμό από τη διαταραχή και γατζωθηκα από πάνω του.
    Δεν μπορούσα τότε να διακρίνω το σωστό από το λάθος.
    Αυτο σκεφτομουν κι εγω...οτι δεν ηταν ερωτας αλλα εξαρτηση, κατι σου ξυπνησε, καπου σε ενεπνευσε και για αυτο κολλησες... Πιστεψες ισως οτι θα σου δωσει τη λυση στις εμμονες και επαθες εμμονη με αυτον...
    Γενικα εχεις ταση να εξαρτασαι απο αλλους? εχεις την ταση να υποτασσεσαι? ή εντυπωσιαζεσαι με καποιον ή με κάποια ιδεα και χάνεις το μυαλο σου?


    Νομιζω οτι κατι τετοιοι δεν αντιλαμβανονται καν τι προβλημα εχεις... το θεωρουν παραξενια, εκκεντρικοτητα, ιδιοτροπια...
    Αμφιβαλλω αν στο ελαχιστο πηρε πρεφα τι του ελεγες. Και πολυ αμφιβαλλω αν σου αποκαλυψε τις συγκρουσεις σου, μαλλον σου δημιουργησε καινουργιες...

    Στο σπιτι σου, στις δουλειες, εισαι λειτουργικη? στα παιδια σου?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 24-05-2014, 17:18
  2. ανχος καταθεση στη αστυνομια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-02-2010, 10:37
  3. Η συνέχεια της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΑΣ αντιπαράθεσης.
    By weird in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 111
    Last Post: 16-04-2009, 04:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •