Απάντηση -κατάθεση προσωπικής ιστορίας στην ιστορία του blackcrow - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 84
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτός καταρχάς αυτοπροβαλλοταν..Μιλούσε πολύ για τον εαυτό του.
    Από τα 45 λεπτά της συνεδρίας τα 20 μιλούσε επίσης για φιλοσοφία. Η προσέγγιση ας πούμε ότι ήταν κάτι μεταξύ ψυχανάλυσης και υπαρξισμου. Δεν έχω και άλλη εμπειρία για να ξέρω.
    Γενικα ήταν δυσνοητος κι όταν του έλεγα δεν καταλαβαίνω κάτι πως το εννοείς, δεν το έκανε κατανοητό. Μιλούσε με γρίφους και διφορούμενα μηνύματα. Σαν να δημιουργούσε /συντηρούσε ένα μυστηριακό κλίμα γύρω από εκείνον και τη διαδικασία...
    Από ένα σημείο και μετά η συμπεριφορά του ήταν ηξεις-αφίξεις. Μια έλεγε κάτι, μια το έπαιρνε πίσω. Δεν καταλάβαινα τι είναι αλήθεια και τι όχι. Αυτό με εξαντλουσε και με έριχνε σε ένα χάος.
    Συνέχεια ένιωθα ότι έπεφτα σε βαθύ σκοτάδι.
    Έφευγα από το γραφείο και ήμουν χειρότερα. Βουλιαζα στην απελπισία....
    Δεν ξέρω αν έτσι είναι οι ψυχοθεραπείες...Αν νιώθεις αυτη τη ματαιοτητα και τον ατελείωτο ψυχικό πόνο.
    Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;
    Μήπως εγώ τα έβλεπα όλα λαθος;
    δεν ειναι ετσι... στην ψυχοθεραπεια ο θεραπευτης πρεπει να ειναι απολύτως ξεκαθαρος και να δινει να καταλαβαινει ο θεραπευομενος για τι πραγμα μιλάει (από εμπειρια μιλάω παντα).

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Αυτός καταρχάς αυτοπροβαλλοταν..Μιλούσε πολύ για τον εαυτό του.
    Από τα 45 λεπτά της συνεδρίας τα 20 μιλούσε επίσης για φιλοσοφία. Η προσέγγιση ας πούμε ότι ήταν κάτι μεταξύ ψυχανάλυσης και υπαρξισμου. Δεν έχω και άλλη εμπειρία για να ξέρω.
    Γενικα ήταν δυσνοητος κι όταν του έλεγα δεν καταλαβαίνω κάτι πως το εννοείς, δεν το έκανε κατανοητό. Μιλούσε με γρίφους και διφορούμενα μηνύματα. Σαν να δημιουργούσε /συντηρούσε ένα μυστηριακό κλίμα γύρω από εκείνον και τη διαδικασία...
    Από ένα σημείο και μετά η συμπεριφορά του ήταν ηξεις-αφίξεις. Μια έλεγε κάτι, μια το έπαιρνε πίσω. Δεν καταλάβαινα τι είναι αλήθεια και τι όχι. Αυτό με εξαντλουσε και με έριχνε σε ένα χάος.
    Συνέχεια ένιωθα ότι έπεφτα σε βαθύ σκοτάδι.
    Έφευγα από το γραφείο και ήμουν χειρότερα. Βουλιαζα στην απελπισία....
    Δεν ξέρω αν έτσι είναι οι ψυχοθεραπείες...Αν νιώθεις αυτη τη ματαιοτητα και τον ατελείωτο ψυχικό πόνο.
    Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;
    Μήπως εγώ τα έβλεπα όλα λαθος;
    ετσι οπως τα λες, καταλαβαινω οτι ο τυπος παριστανε οτι ξερει φιλοσοφια και με βαση αυτην, θεραπευε τους ιδεοψυχαναγκασμους σου.
    Ποια φιλοσοφια ομως? ηταν οπαδος καποιου ρευματος? ειχε κανει σχετικες σπουδες?
    Εγω στις ελαχιστες συνεδριες που εχω κανει με ψυχιατρο, καμια σχεση με αυτο που περιγραφεις... Λες τι θεμα εχεις, σε ρωταει καποια πραγματα για σενα, βγαζει μια καποια διαγνωση, οριζει και καποια αγωγη, και μετα ανα τακτα διαστηματα πχ καθε μηνα, πηγαινεις, λες την οποια βελτιωση σου και αναπροσαρμοζει την αγωγη.
    Τωρα ετσι οπως το περιεγραψες ξερεις τι μου θυμισες? κατι λεσχες αναγνωσης που μαζευονται διαφορα ατομα και με αφορμη ενα βιβλιο που εχουν διαβασει ολοι, συζητανε επι παντος επιστητου...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #33
    Nefeli28
    Guest
    Νομίζω πως θα συμφωνήσω μαζί σου γιατί ένιωθα ακριβώς έτσι. Ότι κατά πάσα πιθανότητα δεν έχει καταλάβει τι του λέω και τι μου συμβαίνει.
    Εντυπωσιαστηκα από αυτόν υπερβολικά γιατί ήρθε και κόλλησε σε πολύ δικά μου πράγματα. Όπως πχ η αγάπη μου για το γράψιμο και η ανάλυση σκέψεων και συναισθηματων. Πίστεψα ότι είναι ο σωτήρας μου και τον θεοποίησα μέσα μου. Τον αποθέωσα με έναν μοναδικό τρόπο.
    Θυμάμαι ότι τον υπερασπιζομουν με νύχια και με δόντια όταν κάποιος φαινόταν αρνητικός απέναντι του.
    (Η αδερφή μου που είχε πάει 2 φορές να τον δει είχε φρικάρει, μου έλεγε πως αντέχεις με αυτόν τον τύπο. ...)
    Ναι.Εξαρτώμαι από τους άλλους. Παλιότερα σε απόλυτο βαθμό. Τώρα το παλεύω. Εντυπωσιαζομαι από τους ανθρώπους και τους εμπιστεύομαι εύκολα.
    Έτσι κάπως την πάτησα. ...
    Βάλε : πίστη στον εαυτό μου μηδέν, ανάγκη για βοήθεια, απελπισία από την ΙΔΨ να βαράει ταβάνι, βρίσκω τον φιλοσοφικοψυχοβγαλτη που είχε όλα τα εργαλεία να μου φτιάξει την εξάρτηση στο φουλ, μυστηριακό κλίμα, κόλλημα και εμμονές στο Θεό και τώρα.....να βλέπω τι έγινε και να μην πιστεύω ότι τα έπαθα εγώ. ...
    Όσο για τη λειτουργικοτητα μου: οσο ήμουν εκεί σε αυτό το Γολγοθά, στο σπίτι δεν μπορούσα ούτε από δω εκεί να πάω. Συνέχεια στο δωμάτιο σε ένα κρεβάτι με τις σκέψεις και τις αναλύσεις για όλα αυτά. Βαριά κατάθλιψη.
    Όταν σταμάτησα ναι μεν έχω τον πόνο μου για όλα αυτά, αλλά δεν είμαι πια στον κόσμο μου. Προσπαθώ να είμαι σε όλα παρούσα. Παιδιά, διαβασματα, δραστηριοτητες, βόλτες. ...Σαν να σπελευθερωθηκε ένα κομμάτι μου από βαριά φυλακή. ....

  4. #34
    Nefeli28
    Guest
    Mara έτσι ακριβώς έμοιαζε. Σαν λέσχη ή φιλοσοφικό σαλόνι που είχαμε μαζευτεί και φιλοσοφουσαμε τις φιλοσοφίες. ....
    Όσο για τα πιστεύω του....Ναι. ..μου είχε αναλύσει τις θεωρίες του Ορφισμου καθότι ορφικος. Μου μιλούσε για μετενσάρκωση, Πλαγωνικη ψυχολογία και μύθους...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Να σε ρωτησω, ενιωθες στενοχωρια ή ολο αυτο που συνεβαινε με αυτον σε ειχε απορροφησει απολυτα και σου εδινε νοημα?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #36
    Nefeli28
    Guest
    Ήμουν απορροφημενη και προσηλωμενη σε ο,τι γινόταν και σε ο,τι έλεγε, αλλά ένιωθα στενοχώρια, ματαιοτητα και απογοήτευση. Μια διαρκής θλίψη και ένα συνεχές σκοτάδι.
    Μια μέρα με ρώτησε τι αισθάνομαι και του είπα είναι σαν να περπατάω σε ανεμοσκαλα πάνω από γκρεμό, σε ένα απόλυτο σκοτάδι γύρω μου και να μην υπάρχει τίποτα και κανεις να με βοηθήσει. Φως πουθενά.
    Ένιωθα συνέχεια μια μαυρίλα μια καταχνιά κι αυτό με τρόμαζε πολύ....Δεν ήξερα τι είναι όλα αυτά. Υπέθεσα από τηνα πολύ ανάλυση. ...
    Δεν ξέρω. Ήμουν διασκορπισμενη σε κομμάτια. Διαλυομουν συνεχώς. Κι εκείνος έλεγε : πρέπει να διαλυθείς κι άλλο. ...

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Εκεινος το εξελαβε φιλοσοφικα-διαλεκτικά και εφαρμοζε σε σενα θεωριες, εσυ προσπαθουσες να λυσεις τα ψυχοπαθολογικα σου και χρησιμοποιουσες "ασπιρινη" για την καταθλιψη...

    Αυτο το πρεπει να διαλυθεις κι αλλο, πολυ μαζοχιστικο! μπας και εχει κι αυτος καμια διαταραχη? γιατι ολη του η συμπεριφορα πολυ στραβη μου φαινεται....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #38
    Nefeli28
    Guest
    Κι εμένα μου φαινόταν στραβή, αλλά δυστυχώς δεν άκουγα τη φωνή μέσα μου γιατί αυτές οι αμφιβολίες είναι το πρόβλημα μου.Πίστευα ότι κάνω λαθος, ότι αντιστέκομαι στη θεραπεία όπως έλεγε συνέχεια, ότι κάτι πολύ ουσιώδες και ανώτερο δεν καταλαβαίνω. ...Στην ουσία αυτό για το οποίο είχα πάει, συνέχιζε να είναι εκεί και να χειροτερεύει.
    Θυμάμαι ότι αντί να σκέφτομαι τα δικά μου θέματα προς επίλυση, σκεφτόμουν τι εννοούσε με κάτι που είχε πει εκείνος. Όλα ήταν δυσνοητα, στο περίπου, κάπως μυστηριώδη, ήθελαν εξιχνίαση και μπόλικη φιλοσοφία.
    3 φορές ήμουν έτοιμη να φύγω και όταν του το είπα με είπε χειριστικη, εγωιστρια και ότι το παίζω συνθεραπευτρια. Μου ζήτησε να είμαι πιο ταπεινή, να καθίσω στα αυγά μου για να κάνουμε δουλειά.
    Μου είπε ότι τον αφήνω μόνο του και έτσι δεν προχωράμε.Ότι δεν γίνεται συνέχεια να νιώθω ματαιοτητα.
    Νομίζω πως ήθελα πολύ να πιστέψω ότι ήταν ο σωτήρας μου και για το λόγο αυτό ακούμπησα επάνω του μια υπερβολική κατάθεση ελπίδας και συναισθήματος. Τόσο ώστε να μην μπορώ πια να διακρίνω την αλήθεια και την πραγματικότητα.
    Ξέρω ότι εάν με είχα ακούσει νωρίτερα, σήμερα δεν θα ήμουν έτσι.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Πολυ μπερδεμενη φαση...
    Και σε παπα να ειχες παει, λιγοτερο μπερδεμενη θα ειχες καταληξει...

    Μη σου πω οτι αυτος στο κεφαλι σου μπορει να εκανε κανενα πειραμα με τις φιλοσοφικες θεωριες του και να γραψει κανενα βιβλιο μετα με τις εντυπωσεις του...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Πολυ μπερδεμενη φαση...
    Και σε παπα να ειχες παει, λιγοτερο μπερδεμενη θα ειχες καταληξει...

    Μη σου πω οτι αυτος στο κεφαλι σου μπορει να εκανε κανενα πειραμα με τις φιλοσοφικες θεωριες του και να γραψει κανενα βιβλιο μετα με τις εντυπωσεις του...
    χαχαχααχαχχαχα εισααι θεα ρε Μαρα

  11. #41
    Nefeli28
    Guest
    Και να πεις ότι δεν μου το'πε.....
    χαχσχσχα. ....αφού στο τέλος μου πρότεινε να δω εξομολογο!
    Φοβερός. Αυτός τώρα έχει πελατεία φουλ και εννοείται πως κάνει τα πειράματά του. Ασχολιοταν από ότι μου είχε πει με κάτι πρωτότυπο που είχε βρει: τη χρήση των μύθων ως εργαλείο στη συμβουλευτικη.
    Είναι σίγουρο ότι έκανε πειράματα στο κεφάλι μου.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Τι σκοπεύεις να κάνεις από εδώ και πέρα?

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Και να πεις ότι δεν μου το'πε.....
    χαχσχσχα. ....αφού στο τέλος μου πρότεινε να δω εξομολογο!
    Φοβερός. Αυτός τώρα έχει πελατεία φουλ και εννοείται πως κάνει τα πειράματά του. Ασχολιοταν από ότι μου είχε πει με κάτι πρωτότυπο που είχε βρει: τη χρήση των μύθων ως εργαλείο στη συμβουλευτικη.
    Είναι σίγουρο ότι έκανε πειράματα στο κεφάλι μου.
    δηλαδη,
    εσυ πληρωνες εναν τυπο που δεν ηταν ΚΑΝ ψυχολογος, για να σου κανει "θεραπεια" κι αυτος την ωρα που εσυ πληρωνες σου μιλουσε για τον εαυτο του και τις θεωριες του και στο τελος σε εστειλε να σε διαβασει παπας....

    καποιος πρεπει να αναλαβει την ενημερωση των πελατων ψυχοθεραπευτων, ωστε να μπορουν να καταλαβαινουν αν μιλανε με θεραπευτη η με χαρτοριχτρα.

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,604
    εχω μια απορια.
    εσυ εχεις σπουδασει ψυχολογια, αν το διαβασα σωστα.
    δεν γνωριζεις τι περιλαμβανει μια θεραπεια και τον τροπο που γινεται?
    εγω δεν εχω κανει ποτε, αλλα απο τα λιγα διαβασματα μου, ξερω οτι αυτο που σου εκανε και η συμπεριφορα του, δεν εχουν καμια σχεση με ψυχοθεραπεια.

  15. #45
    Nefeli28
    Guest
    Πρώτον, η σχολή που τελείωσα (ΦΠΨ )δεν βγάζει ψυχολογους, ούτε μαθαίναμε πώς γίνονται οι θεραπείες.
    Δεν είχα ούτε έχω ιδέα πώς πρέπει να είναι μια θεραπεία,γι'αυτό μοιράζομαι εδώ μαζί σας όλα αυτά που συνέβησαν. Δεν είχα άλλη εμπειρία και δεν ξέρω.
    Δεύτερον, η ίδια μου η διαταραχή με έκανε να κολλήσω εμμονικα σε αυτόν τον τύπο και προσπαθούσα θυμάμαι να τον δικαιολογώ συνέχεια και να τον υπερασπιζομαι πιστεύοντας ότι μόνο με αυτόν θα γινόμουν καλά....

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 24-05-2014, 17:18
  2. ανχος καταθεση στη αστυνομια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-02-2010, 10:37
  3. Η συνέχεια της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΑΣ αντιπαράθεσης.
    By weird in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 111
    Last Post: 16-04-2009, 04:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •