Απάντηση -κατάθεση προσωπικής ιστορίας στην ιστορία του blackcrow - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 76 to 84 of 84
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Εχω αυτες τις μερες ενα πισωγυρισμα. Ενω αισθανομουν καλυτερα και να αφηνω σιγα σιγα πισω μου το μαλακα τον ψυχοτετοιο και τη ζημια που μου εκανε, αυτες τις μερες γυριζω εκει πισω σε οσα εγιναν και νιωθω πολυ χάλια...
    ξεκινησες κατι με αλλον (κανονικο), θεραπευτη?
    αν ναι, μηπως θα εκανε καλο να συζητας το προβλημα που σου δημιουργησε εκεινος, παρα τα παλιοτερα θεματα σου?
    μηπως ειναι καλο να ακουσεις κι απο εκεινον, ποσο λαθος σου συμπεριφεροταν και ποσο δικιο εχεις να διαμαρτυρεσαι? γιατι ΕΧΕΙΣ δικιο, μην αμφιβαλεις γι αυτο.

  2. #77
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    ξεκινησες κατι με αλλον (κανονικο), θεραπευτη?
    αν ναι, μηπως θα εκανε καλο να συζητας το προβλημα που σου δημιουργησε εκεινος, παρα τα παλιοτερα θεματα σου?
    μηπως ειναι καλο να ακουσεις κι απο εκεινον, ποσο λαθος σου συμπεριφεροταν και ποσο δικιο εχεις να διαμαρτυρεσαι? γιατι ΕΧΕΙΣ δικιο, μην αμφιβαλεις γι αυτο.
    Σε ευχαριστώ remedy για την απαντηση.
    Ναι εχω ξεκινησει με αλλη ψυχολογο (γυναικα ευτυχως). Ολο αυτο τον καιρο περίπου 4 μηνες μιλησαμε σχεδον αποκλειστικα για αυτον και ολη την εμπειρία μου εκει.
    Με βοηθησε πολυ στο να βαλω τα πράγματα στη σωστη τους θεση και να καταλαβω απο ολη αυτη την ιστορια πολλα πράγματα που αφορουν εμενα.
    Εαν δεν ειχα αυτη τη στηριξη, δεν θα τα ειχα καταφερει, θα με ειχαν κλεισει καπου.
    Για πολυ καιρο, πιστευα οτι ολο το φταιξιμο ηταν δικο μου.
    Οτι εγω ημουν υπαιτια για ο,τι συνεβη με εκεινον. Το προβλημα της ιδψ σε ολο του το μεγαλειο.
    Τωρα, ειμαι σε πολυ πιο συγκροτημενη φάση και μπορω απο απόσταση να δω τα πράγματα καθαρα.
    Ξέρω οτι αυτος ο ανθρωπος δεν ηταν κατάλληλος για μενα. Η ολη θεραπευτική σχεση που αναπτύχθηκε, ηταν καταστροφικη για μενα.
    Θα του καταλογιζω παντα την ευθυνη οτι εβλεπε την κατρακυλα μου και με αφηνε να γκρεμοτσακιζομαι.
    Δεν με επιασε ποτέ οπως μου ειχε υποσχεθει.
    Εγω εφυγα απο κει μεσα για να μπορέσω να ζησω και να μην καταστραφω ολοτελα.
    Απλα αυτες τις μερες, νιωθω μια περιεργη αισθηση απωλειας αυτου του ανθρώπου. Καλως ή κακώς ειχα δεθει μαζι του...

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Σε ευχαριστώ remedy για την απαντηση.
    Ναι εχω ξεκινησει με αλλη ψυχολογο (γυναικα ευτυχως). Ολο αυτο τον καιρο περίπου 4 μηνες μιλησαμε σχεδον αποκλειστικα για αυτον και ολη την εμπειρία μου εκει.
    Με βοηθησε πολυ στο να βαλω τα πράγματα στη σωστη τους θεση και να καταλαβω απο ολη αυτη την ιστορια πολλα πράγματα που αφορουν εμενα.
    Εαν δεν ειχα αυτη τη στηριξη, δεν θα τα ειχα καταφερει, θα με ειχαν κλεισει καπου.
    Για πολυ καιρο, πιστευα οτι ολο το φταιξιμο ηταν δικο μου.
    Οτι εγω ημουν υπαιτια για ο,τι συνεβη με εκεινον. Το προβλημα της ιδψ σε ολο του το μεγαλειο.
    Τωρα, ειμαι σε πολυ πιο συγκροτημενη φάση και μπορω απο απόσταση να δω τα πράγματα καθαρα.
    Ξέρω οτι αυτος ο ανθρωπος δεν ηταν κατάλληλος για μενα. Η ολη θεραπευτική σχεση που αναπτύχθηκε, ηταν καταστροφικη για μενα.
    Θα του καταλογιζω παντα την ευθυνη οτι εβλεπε την κατρακυλα μου και με αφηνε να γκρεμοτσακιζομαι.
    Δεν με επιασε ποτέ οπως μου ειχε υποσχεθει.
    Εγω εφυγα απο κει μεσα για να μπορέσω να ζησω και να μην καταστραφω ολοτελα.
    Απλα αυτες τις μερες, νιωθω μια περιεργη αισθηση απωλειας αυτου του ανθρώπου. Καλως ή κακώς ειχα δεθει μαζι του...
    ποιος ξερει τι να ειναι αυτο.. το "συνδρομο της στοκχολμης", θα το εχεις υποψη σου, πιστευω. μαλλον κατι τετοιο???

    ειναι φυσιολογικο νεφελη, και δεν αναιρει το κακο που σου εκανε αυτος ο ανθρωπος και η λαθος αντιμετωπιση του παριστανοντας σου τον θεραπευτη. και ΟΥΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΝΟΧΕΣ που ενω ξερεις ποσο λαθος συμπεριφεροταν, εχεις στιγμες νοσταλγιας. ειναι παγιδα, δεν φταις εσυ αν καπου τον σκεφτεσαι.

    να σου θυμισω οτι ακομα και ο χειροτερος εκμετελλευτης η κακοποιητικος ανθρωπος η και εγκληματιας ακομα, εχει καλα στοιχεια μεσα του που μπορει καποιος "αντικειμενικα' να του αναγνωρισει.
    ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΑΝΟΥΝ ΣΩΣΤΟ Η ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ.
    ειναι ομως πιθανο μετα απο τοσα χρονια συναναστροφης να τα εχεις δει και να του τα αναγνωριζεις.
    ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΥΤΟ, ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ.

    "νοσταλγησε" οτι σου κανει κεφι, χωρις ενοχες οτι επειδη συμβαινει αυτο, ησουν λαθος εσυ.
    ΑΥΤΟΣ ηταν λαθος και ειμαι βεβαιη οτι εχει παραβει οχι μονο κανονες δεοντολογιας αλλα και τον νομο.
    μονο που ειναι δυσκολο να το αποδειξεις.
    αλλα τουλαχιστον μην βασανιζεσαι και μην αμφιβαλεις για το δικιο σου.

    ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΧΕΣΑΙ ΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΕΦΙ με την ψ σου, στο θεμα οταν εχεις αμφιβολιες, κι ας τα ειπατε εκτενως.
    γι αυτο ειναι εκει.
    καλη ηρεμια σου ευχομαι :)

  4. #79
    Nefeli28
    Guest
    Σε ευχαριστώ πολυ!
    Σιγουρα ειναι κατι σαν συνδρομο Στοκχολμης....
    Θα συνεχισω την προσπάθειά μου. Δεν εχω και αλλη επιλογη.
    Τουλαχιστον καταφερα να μην αφορισω ολο τον κλαδο και να απευθυνθω εκ νέου καπου που νιωθω και ηδη εισπραττω οτι με βοηθαει....

  5. #80
    Νεφελη θα γραψω εδω οτι εγραψα και στο αλλο θεμα περι ναρκισσων αλλά να το επεκτεινω.
    Εγω οταν εκανα θεραπεια, με ετρωγε μεσα μου αν ισχυει το ζητημα " των μακροπροθεσμα θεραπευομενων= σου τρωω φραγκα αβερτα.

    Ρωταω λοιπον μετα απο 7 νομιζω συνεδριες ποια ειναι η γνωμη για την διαδικασια και οτι η ψυχοθεραπεια ειναι χομπυ και πολυτελεια και απαντα η ψυχοθεραπευτρια " εαν ο αλλος ερχεται για να περναει την ωρα του χωρις διαθεση για αλλαγη και ουσιαστικα "δουλευει και εμενα" τοτε λυπαμαι αλλα μπορει να αποκτησει ενα νεο χομπυ οπως η κηπουρικη.

    Δε περιμενα τετοια απαντηση. Για αυτο βλεποντας το επιχειρημα οτι δε μπορουσε γιατι ακουγε μακακιες, εκνευριστηκα. Πληρωνοταν και δεν ειχε κανενα δικαιωμα να υψωνει φωνη και αντε πες ειναι ανθρωπος εκανε λαθος να την χαμηλωνε !!!

    *** Νεφελη μου, εχεις διανυσει μεγαλο δρομο. Οσο κακο σου εφερε αυτος ο ανθρωπος θα το κανεις δυναμη, γνωση και σιγουρα με τον δικο σου τροπο θα δεις οτι θα βοηθας και αλλους ανθρωπους. Να χαιρεσαι τα πλασματακια σου και εδω ειμαστε, υπομονη και θα ξεθωριασει αυτο το τραυμα. Θα ειναι εκει μεν σαν φωτακι να προσεχεις αλλά ειμαι αισιοδοξη οτι εισαι αρκετα δυνατη. Συγκρατουμαι να μην γραψω κοσμητικα επιθετα για τη συμπεριφορα του δηθεν ειδικου αυτου.
    Last edited by Constantly curious; 30-01-2017 at 19:54.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  6. #81
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Νεφελη θα γραψω εδω οτι εγραψα και στο αλλο θεμα περι ναρκισσων αλλά να το επεκτεινω.
    Εγω οταν εκανα θεραπεια, με ετρωγε μεσα μου αν ισχυει το ζητημα " των μακροπροθεσμα θεραπευομενων= σου τρωω φραγκα αβερτα.

    Ρωταω λοιπον μετα απο 7 νομιζω συνεδριες ποια ειναι η γνωμη για την διαδικασια και οτι η ψυχοθεραπεια ειναι χομπυ και πολυτελεια και απαντα η ψυχοθεραπευτρια " εαν ο αλλος ερχεται για να περναει την ωρα του χωρις διαθεση για αλλαγη και ουσιαστικα "δουλευει και εμενα" τοτε λυπαμαι αλλα μπορει να αποκτησει ενα νεο χομπυ οπως η κηπουρικη.

    Δε περιμενα τετοια απαντηση. Για αυτο βλεποντας το επιχειρημα οτι δε μπορουσε γιατι ακουγε μακακιες, εκνευριστηκα. Πληρωνοταν και δεν ειχε κανενα δικαιωμα να υψωνει φωνη και αντε πες ειναι ανθρωπος εκανε λαθος να την χαμηλωνε !!!

    *** Νεφελη μου, εχεις διανυσει μεγαλο δρομο. Οσο κακο σου εφερε αυτος ο ανθρωπος θα το κανεις δυναμη, γνωση και σιγουρα με τον δικο σου τροπο θα δεις οτι θα βοηθας και αλλους ανθρωπους. Να χαιρεσαι τα πλασματακια σου και εδω ειμαστε, υπομονη και θα ξεθωριασει αυτο το τραυμα. Θα ειναι εκει μεν σαν φωτακι να προσεχεις αλλά ειμαι αισιοδοξη οτι εισαι αρκετα δυνατη. Συγκρατουμαι να μην γραψω κοσμητικα επιθετα για τη συμπεριφορα του δηθεν ειδικου αυτου.
    Σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου και τον χρονο σου.
    Σας ακουω ολους προσεκτικα.
    Αυτο που ξερω μεσα μου ειναι πως παρολη τη νοσταλγια και την απωλεια που νιωθω τωρα, καταφερα να γλιτωσω απο κατι που δεν μου εκανε καθολου καλο.
    Μετα απο πολλους μηνες, μπορω να κανω πραγματα καθημερινα αυτονοητα που οσο ημουν εκει σε αυτον δεν μπορούσα να τα κανω, οπως να βγω απο το κρεβάτι, να παιξω με τα παιδια μου, να μιλησω με φίλους, να παω καπου με τον αντρα μου, να κανω ολα αυτα που εκανα παλια (ειχα πολλα χομπι)
    Σταδιακα νιωθω πως ξαναβρισκω τον εαυτο μου. Και ταυτοχρονα αντιλαμβανομαι το ποσο πολυ τον αφησα να χαθει στη δινη αυτης της ασχημης θεραπευτικης σχεσης.
    Ξερω πως θα μαθω μεσα απο αυτο.
    Μαλλον οι περισσότεροι ανθρωποι μαθαινουμε τελικα με το πολυ δυσκολο και επιπονο τροπο.
    Θελω να πιστευω οτι η δυναμη που με εκανε να φυγω απο αυτη την καταστροφικη διαδικασία, θα με βοηθησει να φτιαξω μια καλη πορεια για τη συνεχεια.

  7. #82
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο συμβαινει στην αρχη δηλ σου φαινεται επιπονος ο τροπος επιμενοντας ομως τελικα παθαινεις ανοσια ο βρεγμενος τη βροχη δε τη φοβαται.

  8. #83
    Nefeli28
    Guest
    Αυτη την ανοσία περιμενω, αλλα δεν ερχεται....
    Και κάθομαι εδω να με τρωνε οι σκεψεις....
    ....μήπως τελικα ο ψυχοτετοιος ηταν μια χαρα και τελικα φταιω εγω...., μηπως εγω δεν ημουν ικανη να βοηθηθω απο τις μεθοδους του, μηπως εγω δεν τον αξιολογησα σωστα, μηπως...μηπως....μηπως....

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Οχι βρε νεφελη ηταν ενας κακός ψυχοθεραπευτής τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο ! Και δεν προσπάθησε να ξαναεπικοινωνήσει και μαζί σου ειδες λοιπόν πόσο σε αγαπούσε....

Page 6 of 6 FirstFirst ... 456

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 24-05-2014, 18:18
  2. ανχος καταθεση στη αστυνομια
    By predator in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 14-02-2010, 11:37
  3. Η συνέχεια της ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΜΑΣ αντιπαράθεσης.
    By weird in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 111
    Last Post: 16-04-2009, 05:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •