Αποθεραπεια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Αποθεραπεια.

    Ολοι οσοι εχουμε επισκεφθει τουλαχιστον εναν ειδικο ψυχικης υγειας, ανεξαρτητως προβλήματος/διαταραχής, το ζητούμενο ηταν παντα ενα: η αποθεραπεία.
    Υπαρχει, γινεται, συμβαινει; Κι αν ναι, ποσος καιρος θεωρειται ενα "γενναιο" διαστημα για να οδεύει καποιος προς τα κει; (αναλογα παντα με τους προσωπικους του χρόνους)
    Οι θεραπευτες διαιωνιζουν θεραπευομενους ή υπαρχουν κι αυτοι που στέκονται πλαι στον ασθενη για να τον βοηθήσουν να ανοιξει τα φτερα του;
    Ενα νομισμα εχει παντα δυο οψεις.
    Μια ιστορια δυο πλευρές.
    Κι ο καθενας απο μας μια οπτικη στα πράγματα.
    Απευθυνομαι σε οσους εχουν κανει ψυχοθεραπεία και ειναι κοντα στο τελος ή εχουν ολοκληρωσει τη διαδικασία και βρισκονται ή οχι στο σταδιο αυτο της αποθεραπειας.
    Σε προσωπικο επιπεδο, πιστευω οτι εκει εξω υπάρχουν και τα δυο.
    Απατεωνες που διαιωνίζουν πελατες και ενσυνειδητοι επαγγελματιες που οδηγουν τους ασθενεις στην αποθεραπεία.
    Τα εχω δει/ζησει και τα δυο.
    Εσεις τι εμπειρία εχετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εγω και τις δυο φορες που πηγα στον ψυχ μου αποθεραπευτηκα και μαλιστα πολυ γρηγορα......αλλα αλλη ιδιοσυγκρασια εχω εγω και αλλη τα αλλα ατομα.......γι αυτο αποθεραπευτηκα και πολυ γρηγορα....
    υπαρχουν δυστυχως ατομα που εχουν πολυ αδυναμη προσωπικοτητα....και ειναι ποιο δυσκολη η αποθεραπεια...
    Σε κάποιον τοίχο έγραψα με κόκκινο μελάνι, πως η καρδιά μου δεν χτυπά αφού εσένα χάνει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Στα βιβλία αυτοβοήθειας που διαβάζω αποθεραπεύτηκαν πλήρως άνθρωποι , δύσκολες περιπτώσεις ετσι όχι εύκολες πχ.μια κοπέλα που την κακοποιούσε ο πατέρας της από παιδάκι σεξουαλικά, άνθρωποι με απόπειρες κτλ.εδώ έγινε καλά το παιδί με τα δελφίνια που μετά το μπουλινγκ που έφαγε δεν θυμότανε ποιός ητανε καν και ξαναπεκτησε ζωη εκανε σχεση με κοπελα, γυρισε σπίτι! Αν μπορεσαν αυτοί σιγουρα μπορούμε και μεις απλα θελει χρήμα που δεν εγω δεν εχω , υπομονη, αγάπη απο τους δικους μας , ούτε αυτό έχω και πολύ καλό ειδικό που εδω απετυχα να βρω οποτε ειμαι στα χαλια που είμαι.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •