Ιδιότρροπος ή τοξικός τύπος??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 59
  1. #1

    Ιδιότρροπος ή τοξικός τύπος??

    Μια σειρά σοβαρών προβλημάτων που είχα τα τελευταία χρόνια, όπως ένα χρόνιο πρόβλημα της υγείας μου και ο θάνατος της μητέρας μου, που ήταν και ο μόνος δικός μου άνθρωπος, τα αντιμετώπισα με τη στήριξη του ίδιου ψυχοθεραπευτή. Αυτό σημαίνει ότι αναπτύχθηκε μακροχρόνια θεραπευτική σχέση, με τα σύν και τα πλην.

    Τα θετικά είναι πως, σίγουρα δυνάμωσα μέσα σ' αυτήν την ψυχοθεραπυτική σχέση. Παραμένω μεν εσωστρεφής χαρακτήρας, ωστόσο έπαψα να είμαι ανασφαλής και ξεπέρασα στο μέτρο του δυνατού τα όσα προβλήματα έπρεπε μόνη να λύσω.

    Πέρα της τριβής που φέρνει σε κάθε σχέση ο χρόνος και μέσα στην παραζάλη μου ν' ανταποκριθώ στα όσα 'επρεπε μόνη να ξεπεράσω, στη ζωή μου μπήκαν καινούριοι άνθρωποι, όπως συνήθως γίνεται στις περιπτώσεις αυτές. Αν και είχαν καλές προθέσεις, τα άτομα αυτα λειτούργησανν παρεμβατικά, πιθανόν για να με προστατέψουν, χωρίς ωστόσο να γνωρίζουν καλά εμένα, τις ανάγκες μου και πάνω στον παρορμητισμό της νέας τους γνωριμίας.

    Αν και για μένα ήταν τρομερά δύσκολο να χάσω τον μόνο δικό μου άνθρωπο, το θάνατο της μάνας μου εννοώ και ταυτόχρονα να έχω και προσωπικά πρόβλημα υγείας, "ήμουν δυνατή και δεν χρειαζόταν να μου τρώει λεφτά κανένας ψυχολόγος", ισχυρίζονταν όλοι όσοι με γνώριζαν στο διάστημα αυτό.

    Ωσπου να μπορέσω να ισορρπήσω στις δικές μου δυνάμεις, ξέσπασαν κόντρες και στη σχέση μου με τον θεραπευτή. Τώρα εκείνο που ξέρω είναι ότι, αν δεν βασιστείς στις δικές σου δυνάμεις. εσωτερικά τουλάχιστον. μην περιμένεις τίποτα κι από κανέναν. Γιατί οι ίδιοι που μου έλεγαν "εγώ δεν σ' αφήνω ποτέ, μη δίνεις άλλο χρήμα σ' έναν ψυχολόγο, που θα έπρεπε να σε βλέπει πια δωρεάν. Σαν πατέρας σου..."

    Ε, λοιπόν, αυτά τα ίδια άτομα, απομακρύνθηκαν πλήρως από κοντά μου ή ευθέως με.... στέλνουν στο θεραπευτή μου! Εχουν προβλήματα δικά τους, δεν προλαβαίνουν, τους κυνηγά η οικονομική κρίση κλπ.

    Αποφεύγω να κρίνω ή να βάζω ταμπέλες, όμως και ο εν λόγω θεραπευτής, σαν άνθρωπος ήταν απόμακρος από την αρχή που τον γνώρισα. Στη δουλειά του μοιάζει σαν τους παλιούς αυστηρούς δασκάλους και κάπως υπερβολικά αγχωτικός.

    Επηρεάστηκα από τις κόντρες μας. που ανακίνησαν μέσα μου παλιές ανασφάλειες και για ένα διάστημα ήταν ολοφάνερο ότι είχε κόντρες με τη γυναίκα του, που τον έπαιρνε συνεχώς τηλέφωνο.
    Δεν χρειάζομαι πλέον συχνά ψυχοθεραπεία, άρα δεν τον βλέπω παρά μια φορά το μήνα ή όποτε χρειαστώ. Ομως με προβληματίζει, ως και τρομάζω με την απότομη και αγχώδη συμπεριφορά του, που την εισπράττω πιο έντονα πλέον.

    Θυμίζει τοξικό τύπο πια ο θεραπευτής μου.

    Εχω μια σχέση βαθιάς εμπιστοσύνης, που δύσκολα θα αναπτύξω με άλλον θεραπευτή. Κι ούτε θέλω πια να εμπλακώ ξανά σε ψυχοθεραπείες, πήρα ότι ήταν να πάρω εδώ.

    Εξάλλου, πριν λίγα χρόνια μιλούσαμε για ιδιότροπους, παράξενους ανθρώπους και δεν τα ρίχναμε όλα στον ψυχολογικό τομέα. "Είναι τοξικός και παρουσιαζει μια ψυχοπάθεια", μου είπε πρόσφατα φίλη ψυχολόγος, όταν της μίλησα σχετικά για το θέμα.

    Είναι τοξικός ή μήπως οι κόντρες μεταξύ μας, ο ιδιόρρυθμος χαρακτήρας του, σε συνδυασμό με την απώλεια του μόνου δικού μου ανθρώπου, με κάνουν άθελά μου να παρεξηγώ;;

    Μεγάλος πια σε ηλικία, 'δικαιούται' την παραξενιά!

    Κάποιο πρόσφατο αγχωτικό ξεσπασμά του, μ΄έκανε να τρομάξω, οπότε πήρα απόσταση. Μετρώ τις παραμέτρους κι αφήνω το χρονο να μου δείξει τι πρέπει να κάνω και πάλι για έναν άνθρωπο που με βοηθά σε όπου μπορεί και παραμένει πολλά χρόνια κοντά μου με σταθερότητα.

    Ευχαριστώ για τον χρονο σας και θα χαρώ ν' ακούσω τις δικές σας απόψεις.
    Last edited by Αναζητηση; 13-01-2017 at 06:47.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    εχω μπερδευτει λιγο με το μηνυμα σου και κυριως με τις αναφορες στις αποψεις των φιλων σου.
    ο προβληματισμος σου ειναι αν ο ανθρωπος αυτος σου κανει καλο η κακο κι αν εχει γινει τοξικος κι ειναι ακαταλληλος για θεραπευτης,
    ή το αν θα επρεπε να σε συναναστρεφεται πλεον σαν φιλος οπως πιστευουν οι φιλοι σου?
    το δευτερο ειναι ευκολο.
    ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ.
    ο θεραπευτης ειναι επαγγελματιας κι οσο οικειο προσωπο και να φαινεται/ειναι, κανει μια δουλεια μαζι σου.
    θα σκεφτοσουν ποτε θα σε βοηθαει ο οδοντιατρος σου φιλικα, επειδη πηγαινεις αρκετο καιρο?
    αλλο το να εχεις ειδικες τιμες λογω παλιου πελατη κι αλλο να αναφερονται ιδιοτητες φιλικες, πολλω δε μαλλον πατρικες...

    στο πρωτο σκελος μονο εσυ μπορεις να απαντησεις.
    αν νοιωθεις οτι δεν σε βοηθαει πια, μπορεις να απευθυνθεις σε αλλον η απλα να σταματησεις, αλλα ενας ξενος πως θα μπορουσε να ξερει τι ακριβως γινεται εμταξυ σας και πως νοιωθεις εσυ?

  3. #3
    Nefeli28
    Guest
    Νομιζω πως η αναζητηση αυτο εθεσε ως ερωτημα.
    Παραθετει την ιστορια και τις σκεψεις της, οσον αφορα τις γνωμες μας για τον θεραπευτη της. Κανείς μας δεν ειναι ουτε η ιδια ουτε ο θεραπευτης της. Αλλα, μήπως κανεις μας ειναι ο οποιοσδήποτε μοιραζεται εδω μεσα τα αγχη και τις αγωνιες του; Ολοι ακουμε και διαβαζουμε αυτα που γραφονται και εαν θελουμε μοιραζομαστε τις σκεψεις μας.

    Αναζητηση, καταλαβαινω οτι εισαι σε μια φαση κόντρας και αμφιβολιας για τον θεραπευτή σου. Δεν ειναι σπάνιο φαινόμενο. Σαφως ειναι ανθρωποι κι αυτοι με τα δικα τους τρωτα κι ευαισθητα σημεια, αλλα εμεις πηγαινουμε εκει για να βοηθηθουμε. Πληρωνουμε για να φτιαξουμε καποια πραγματα. Εαν η θεραπευτικη διαδικασια δεν μας ικανοποιει, τοτε πρέπει να σκεφτούμε σοβαρα το ενδεχόμενο αλλαγης θεραπευτη.
    Οταν ενας θεραπευτης νιωθουμε οτι δεν μας αντιμετωπιζει καλα, αφηνει δικες του ανασφαλειες να επηρεάζουν τη θεραπευτική σχεση ή με απλα λογια περισσότερο μας βλαπτει η επαφη μαζι του παρα βοηθάει, τοτε νομιζω πως αυτος ο ανθρωπος δεν ειναι ο κατάλληλος για μας.
    Εαν βοηθηθηκες στο παρελθον απο αυτον, αλλα τωρα νιωθεις μια τοξικοτητα οπως λες, υπαρχουν ενα σωρο ερμηνειες να δοθουν για τη σταση του (απο το οτι επηλθε κορεσμος απο τα πολλα χρονια, μεχρι το οτι ετσι ειναι σαν ανθρωπος), αλλα μονο μια λυση: αλλαγη/διακοπη θεραπευτη.
    Πως μπορουμε να δεχομαστε/ανεχομαστε εναν τοξικο θεραπευτη οταν ενα απο αυτα που χρειάζεται να αλλαξουμε στη ζωη μας ειναι να διωξουμε απο πανω μας την τοξικοτητα και τους τοξικους ανθρωπους;

    Ανεφερα παραπανω οτι ειναι κι αυτοι ανθρωποι. ΔΕΝ μπορω να δεχτω με τιποτα ομως οτι θα βγάζουν τις αδυναμιες, τις αλυτες συγκρουσεις και τα κομλπεξ τους στους ασθενείς τους.ΔΕΝ είμαστε φιλοι τους, γνωστοί τους, συγγενεις τους για να το κανουν αυτο. Ειμαστε ασθενείς τους και αυτοί κανουν μια δουλειά.
    Οπως εμεις στη δουλειά μας ΔΕΝ βγαζουμε και δεν πρεπει να βγάζουμε τα ψυχολογικα μας, ετσι κι εκεινοι ΟΦΕΙΛΟΥΝ να δειξουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ, ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΑΡΤΙΟΤΗΤΑ σε αυτο που κανουν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Νομιζω πως η αναζητηση αυτο εθεσε ως ερωτημα.
    Παραθετει την ιστορια και τις σκεψεις της, οσον αφορα τις γνωμες μας για τον θεραπευτη της. Κανείς μας δεν ειναι ουτε η ιδια ουτε ο θεραπευτης της. Αλλα, μήπως κανεις μας ειναι ο οποιοσδήποτε μοιραζεται εδω μεσα τα αγχη και τις αγωνιες του; Ολοι ακουμε και διαβαζουμε αυτα που γραφονται και εαν θελουμε μοιραζομαστε τις σκεψεις μας.
    ...
    να το θεσω αλλιως.
    τα στοιχεια και οι περιγραφες που μας δινει η αναζητηση, ειναι ΠΑΡΑ πολυ λιγα για να κρινουμε αν ο τυπος εχει περιεργη η επιληψιμη συμπεριφορα, οποτε αυτο που λεω ειναι, οτι σημασια εχει πως το αισθανεται εκεινη.
    εσυ για παραδειγμα, εδωσες πολυ αναλυτικες περιγραφες για το τι συνεβαινε. βασει του οτι θεωρουμε καθε μαρτυρια ειλικρινη, εκει μπορω να εχω αποψη, εδω οχι

  5. #5
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εχω μπερδευτει λιγο με το μηνυμα σου και κυριως με τις αναφορες στις αποψεις των φιλων σου.
    ο προβληματισμος σου ειναι αν ο ανθρωπος αυτος σου κανει καλο η κακο κι αν εχει γινει τοξικος κι ειναι ακαταλληλος για θεραπευτης,
    ή το αν θα επρεπε να σε συναναστρεφεται πλεον σαν φιλος οπως πιστευουν οι φιλοι σου?
    το δευτερο ειναι ευκολο.
    ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ.
    ο θεραπευτης ειναι επαγγελματιας κι οσο οικειο προσωπο και να φαινεται/ειναι, κανει μια δουλεια μαζι σου.
    θα σκεφτοσουν ποτε θα σε βοηθαει ο οδοντιατρος σου φιλικα, επειδη πηγαινεις αρκετο καιρο?
    αλλο το να εχεις ειδικες τιμες λογω παλιου πελατη κι αλλο να αναφερονται ιδιοτητες φιλικες, πολλω δε μαλλον πατρικες...

    στο πρωτο σκελος μονο εσυ μπορεις να απαντησεις.
    αν νοιωθεις οτι δεν σε βοηθαει πια, μπορεις να απευθυνθεις σε αλλον η απλα να σταματησεις, αλλα ενας ξενος πως θα μπορουσε να ξερει τι ακριβως γινεται εμταξυ σας και πως νοιωθεις εσυ?
    Δεν θα μπορούσα να δω σαν απλό φίλο τον θεραπευτή μου, σαφώς.
    Αυτές ήταν γνώμες φίλων, που ούτε ήξεραν από ψυχοθεραπεία και σχεδόν έχουν φύγει από τη ζωή μου.
    Συνταξιούχος πια ο θεραπευτής μου, μου τονίζει να του έχω εμπιστοσύνη και αν τύχει να φύγει βιαστικός, κανονίζει να μιλήσουμε στο τηλέφωνο όσο και όταν το έχω ανάγκη.
    Είναι της σχολής Γιουνγκ και των θεραπευτών εκείνων που πρεσβεύουν ότι ο θεραπευτής δεν πρέπει να προσποιήται ή να δείχνει απρόσωπος. Υπάρχει ολόκληρη βιβλιογραφία στο θέμα αυτό.
    Λίγο η επιρροή των φίλων, λίγο η δική του φλου συμπεριφορα του, έγιναν αιτία να του κάνω ευθέως σκληρή κριτική. Σέβεται πολύ τη γνώμη μου, λέει ότι κι αυτός κοντά μου μαθαίνει πολλά.
    Από ένα σημείο και μετά στις μακροχρόνιες ψυχοθεραπείες η σχέση γίνεται αμφίδρομη. Πλέον ο ένας βοηθά τον άλλον.
    Φυσικά και όταν τον βλέπω, δεν θέλω να κουβαλά δικά του προβλήματα και άγχη και είναι πολύ δυσάρεστο να βλέπεις τον θεραπευτή σου να μη βλέπει την ώρα να λήξει η συνεδρία. Ή να τον απασχολεί η γυναίκα του με τηλέφωνα, στο χρόνο της συνεδρίας μου, που πληρώνω αδρά.

    Ο άνθρωπος ειναι καλός στη δουλειά του, όμως θέλει να δεχτώ και το ανθρώπινο κομμάτι του και σίγουρα έχει πρόβλημα με τον εαυτό του.
    "Ασε με εμένα, μη δίνεις σημασία σ΄αυτά που λέω κάποιες φορές. αλλά στις πράξεις μου για σένα..." μου τονίζει ο ίδιος ξανά και ξανά.

    Ομως σκέφτομαι κι αφήνω τον χρονο να μου δείξει, αν, μέσα στα δικά μου προβλήματα, μπορώ να προσπερνώ άγχη, νευρικότητα του θεραπευτή μπροστά μου;;

    Αυτό το ερώτημα θέτω στον εαυτό μου και σκέφτηκα να τη μοιραστώ μαζί σας.
    Δηλ: "Δεν πειράζει, πέρασε και η ηλικία του, αφού κάνει τόσα και τόσα για σένα και σε βοηθά όπου και όσο μπορεί σταθερά χρόνια τώρα, μην δίνεις σημασία στις ιδιοτροπίες του. Τον ξέρεις καλά πια".

    Και πάλι σας ευχαριστώ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Αναζήτηση, με τον θεραπευτή σου, ψυχανάλυση κάνετε;

  7. #7
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    να το θεσω αλλιως.
    τα στοιχεια και οι περιγραφες που μας δινει η αναζητηση, ειναι ΠΑΡΑ πολυ λιγα για να κρινουμε αν ο τυπος εχει περιεργη η επιληψιμη συμπεριφορα, οποτε αυτο που λεω ειναι, οτι σημασια εχει πως το αισθανεται εκεινη.
    εσυ για παραδειγμα, εδωσες πολυ αναλυτικες περιγραφες για το τι συνεβαινε. βασει του οτι θεωρουμε καθε μαρτυρια ειλικρινη, εκει μπορω να εχω αποψη, εδω οχι
    Ανοιξα τη στήλη / θέμα για να διαβάζω κι εγώ τις ακέψεις μου ως απλώς αναγνώστης -"ψυχρά".

    Προς το παρόν δίνω χρόνο στον εαυτό μου και αποφεύγω την πολύ ενδοσκόπηση.
    Νιώθω βαθιά πικρία για κάποιους, που πίστευα γι΄αληθινούς φίλους, να διαβάλουν σ'΄εμένα τον θεραπευτή μου ως άχρηστο στη δουλειά του και παραδόπιστο, που "μου τα τρώει κανονικά".
    Γι' αυτούς δεν μετρούσε ο θάνατος του μόνου δικού μου ανθρώπου και πόσο χαμένη ένιωθα.

    "Η μητέρα σου γλίτωσε.... νόμος της φύσης... γέλα, τραγούδα, αυτή είναι με τους αγγέλους πια...", άκουγα να μου λένε. Η Αναζήτηση είναι δυνατή, όλα μπορεί να τα αντέξει, κατ΄αυτούς.

    Μα, όλοι οι θεραπευτές παίρνουν αμοιβή, πολλοί μάλιστα χρεωνουν και συνεδρίες, που εσύ δεν πας.

    Θέλω να σβήσω αυτές τις φωνές, για να σκεφτώ καθαρά. Να μετρήσω παραμέτρους, που όντως εγώ μόνο μπορώ να ξέρω. Γι' αυτό δεν επεκτείνομαι παραπάνω, προς το παρόν.

    Ωστόαο, μεγάλωσα και δεν πρέπει ν' αφήνω παλιές ανασφάλειες να με κατακλύζουν. Δεν πρέπει να συγχέω τον προβληματικό γάμο των γονιών μου, με τις κόντρες που έχει μπροστά μου ο θεραπευτής στο τηλέφωνο με τη σύζυγό του, πχ. Σε όλα τα επαγγελματα κάποια στιγμή εμπλέκεται ο οικογενειακός μας βίος.

    Επιθυμώ νηφάλιες τις αποφάσεις μου...

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    ......"σε βοηθα όπου και όσο μπορει...."
    Μα αυτη ειναι η δουλεια του! Πληρωνεται γι'αυτο. Ειναι υποχρεωμενος να σε βοηθήσει οπου και οσο μπορει!
    Δεν το κανει για την ψυχη της μανας του.
    Εσυ δεν εισαι υποχρεωμένη να δεχεσαι οποιαδηποτε ιδιοτροπια κατω απο το πρόσχημα "το ανθρώπινο στοιχειο του".
    Ολοι εχουμε το ανθρωπινο στοιχειο μας, αλλα στη δουλεια μας ΔΕΝ βγαζουμε τα σπασμενα στους αλλους. Δεν ξεσπάμε τα αγχη μας, δεν αφήνουμε το γαμο να παμε για πουρναρια (ελεος πια με αυτα τα τηλεφωνα απο γυναικες/φιλους/μπατζανακηδες που χτυπάνε και το σηκωνουν εν ωρα συνεδρίας που οσο περναει το ταληρακι πεφτει....
    Συγνωμη αναζητηση για την ενταση. Φυσικα και δεν τα χω με σενα και αυτα που λες, σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ.
    Με τους ειδικούς τα χω, που το'χουν ξεφτιλισει το θεμα.
    Τα πενηνταευρα να πεφτουν κι ας γινει ο,τι να'ναι. Κι ας τσαντιζονται, θυμωνουν, φωνάζουν με τους ασθενεις, ας αδιαφορουν, ας γκομενιζουν, ας βγαζουν τα κομλπεξ τους, ας αυτοπροβαλλονραι, ας μιλανε για τους εαυτους τους, ας κανουν θεραπεια εκεινοι μαζι μας....ας...ας....
    Ελεος πια! Γεμισαμε ενα καρο προβληματικους που υποτιθεται βοηθάνε στα προβληματα μας. Και τελικα κάποιοι απο αυτους ειναι χειροτερα απο τους ασθενεις τους.

    Αναζητηση, καταλαβαινω οτι εισαι εκει πολλα χρονια κι η σχεση ειναι ιδιαίτερη, αλλα σου θυμιζω πως τον βλεπεις για να σε βοηθησει. Τον πληρωνεις για να σου κανει δουλεια.
    Αν δεν αισθανεσαι ικανοποιημενη απο αυτο που λαμβανεις, χρειάζεται να απομακρυνθεις.
    Σιγουρα θα ξερεις καλυτερα απο μενα, οτι εχουν ΟΛΑ τα εργαλεια να μας κρατανε εκει για οσο θελουν. Να κοντρολαρουν το μεσα μας και να ΜΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΙ. Ξερουν πολυ καλα να το χειριζονται αυτο.
    Στο χερι μας ειναι να δουμε τι πραγματικά μας βοηθαει και τι οχι.
    Αυτοί απο μας ζουνε.

  9. #9
    Quote Originally Posted by Έρις View Post
    Αναζήτηση, με τον θεραπευτή σου, ψυχανάλυση κάνετε;
    Γνωσιακή και συμπεριφορική τροποποίηση σκέψεις και αυμπεριφοράς, της σχολής Γιουνγκ.

  10. #10
    Nefeli28
    Guest
    Μπορεις/θελεις να πεις με ποια αφορμή ξεκινησες ψυχοθεραπεία;

  11. #11
    Σ΄ευχαριστώ για τις απόψεις σου Νεφέλη.
    Σε λίγο, όπως πάμε, θα βλέπουμε και χειρουργούς να διακόπτουν εγχείρηση, γιατί η γυναίκα τους νομίζει ότι έπαθε ξαφνικό Αλτσχάιμερ και τους καλεί επειγόντως!!!!!!!

    Απαντώ στο ίδιο μήνυμαμ Νεφέλη, για να μη θυμίζουμε τσατ.
    Η αφορμή που ξεκίνησα ψυχοθεραπεία, ήταν μια βαριάς μορφής κατάθλιψη. Κοιμόμουν όλη μέρα, όλα τα φώτα και τα παράθυρα κλειστά επί επτά χρόνια και με έντονες σκέψεις αυτοκτονίας. Το είχα προσπαθήσει, αλλά απετυχε η απόπειρα μου στα 25 μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Αναζητηση View Post
    Μια σειρά σοβαρών προβλημάτων που είχα τα τελευταία χρόνια, όπως ένα χρόνιο πρόβλημα της υγείας μου και ο θάνατος της μητέρας μου, που ήταν και ο μόνος δικός μου άνθρωπος, τα αντιμετώπισα με τη στήριξη του ίδιου ψυχοθεραπευτή. Αυτό σημαίνει ότι αναπτύχθηκε μακροχρόνια θεραπευτική σχέση, με τα σύν και τα πλην.

    Τα θετικά είναι πως, σίγουρα δυνάμωσα μέσα σ' αυτήν την ψυχοθεραπυτική σχέση. Παραμένω μεν εσωστρεφής χαρακτήρας, ωστόσο έπαψα να είμαι ανασφαλής και ξεπέρασα στο μέτρο του δυνατού τα όσα προβλήματα έπρεπε μόνη να λύσω.

    Πέρα της τριβής που φέρνει σε κάθε σχέση ο χρόνος και μέσα στην παραζάλη μου ν' ανταποκριθώ στα όσα 'επρεπε μόνη να ξεπεράσω, στη ζωή μου μπήκαν καινούριοι άνθρωποι, όπως συνήθως γίνεται στις περιπτώσεις αυτές. Αν και είχαν καλές προθέσεις, τα άτομα αυτα λειτούργησανν παρεμβατικά, πιθανόν για να με προστατέψουν, χωρίς ωστόσο να γνωρίζουν καλά εμένα, τις ανάγκες μου και πάνω στον παρορμητισμό της νέας τους γνωριμίας.

    Αν και για μένα ήταν τρομερά δύσκολο να χάσω τον μόνο δικό μου άνθρωπο, το θάνατο της μάνας μου εννοώ και ταυτόχρονα να έχω και προσωπικά πρόβλημα υγείας, "ήμουν δυνατή και δεν χρειαζόταν να μου τρώει λεφτά κανένας ψυχολόγος", ισχυρίζονταν όλοι όσοι με γνώριζαν στο διάστημα αυτό.

    Ωσπου να μπορέσω να ισορρπήσω στις δικές μου δυνάμεις, ξέσπασαν κόντρες και στη σχέση μου με τον θεραπευτή. Τώρα εκείνο που ξέρω είναι ότι, αν δεν βασιστείς στις δικές σου δυνάμεις. εσωτερικά τουλάχιστον. μην περιμένεις τίποτα κι από κανέναν. Γιατί οι ίδιοι που μου έλεγαν "εγώ δεν σ' αφήνω ποτέ, μη δίνεις άλλο χρήμα σ' έναν ψυχολόγο, που θα έπρεπε να σε βλέπει πια δωρεάν. Σαν πατέρας σου..."

    Ε, λοιπόν, αυτά τα ίδια άτομα, απομακρύνθηκαν πλήρως από κοντά μου ή ευθέως με.... στέλνουν στο θεραπευτή μου! Εχουν προβλήματα δικά τους, δεν προλαβαίνουν, τους κυνηγά η οικονομική κρίση κλπ.

    Αποφεύγω να κρίνω ή να βάζω ταμπέλες, όμως και ο εν λόγω θεραπευτής, σαν άνθρωπος ήταν απόμακρος από την αρχή που τον γνώρισα. Στη δουλειά του μοιάζει σαν τους παλιούς αυστηρούς δασκάλους και κάπως υπερβολικά αγχωτικός.

    Επηρεάστηκα από τις κόντρες μας. που ανακίνησαν μέσα μου παλιές ανασφάλειες και για ένα διάστημα ήταν ολοφάνερο ότι είχε κόντρες με τη γυναίκα του, που τον έπαιρνε συνεχώς τηλέφωνο.
    Δεν χρειάζομαι πλέον συχνά ψυχοθεραπεία, άρα δεν τον βλέπω παρά μια φορά το μήνα ή όποτε χρειαστώ. Ομως με προβληματίζει, ως και τρομάζω με την απότομη και αγχώδη συμπεριφορά του, που την εισπράττω πιο έντονα πλέον.

    Θυμίζει τοξικό τύπο πια ο θεραπευτής μου.

    Εχω μια σχέση βαθιάς εμπιστοσύνης, που δύσκολα θα αναπτύξω με άλλον θεραπευτή. Κι ούτε θέλω πια να εμπλακώ ξανά σε ψυχοθεραπείες, πήρα ότι ήταν να πάρω εδώ.

    Εξάλλου, πριν λίγα χρόνια μιλούσαμε για ιδιότροπους, παράξενους ανθρώπους και δεν τα ρίχναμε όλα στον ψυχολογικό τομέα. "Είναι τοξικός και παρουσιαζει μια ψυχοπάθεια", μου είπε πρόσφατα φίλη ψυχολόγος, όταν της μίλησα σχετικά για το θέμα.

    Είναι τοξικός ή μήπως οι κόντρες μεταξύ μας, ο ιδιόρρυθμος χαρακτήρας του, σε συνδυασμό με την απώλεια του μόνου δικού μου ανθρώπου, με κάνουν άθελά μου να παρεξηγώ;;

    Μεγάλος πια σε ηλικία, 'δικαιούται' την παραξενιά!

    Κάποιο πρόσφατο αγχωτικό ξεσπασμά του, μ΄έκανε να τρομάξω, οπότε πήρα απόσταση. Μετρώ τις παραμέτρους κι αφήνω το χρονο να μου δείξει τι πρέπει να κάνω και πάλι για έναν άνθρωπο που με βοηθά σε όπου μπορεί και παραμένει πολλά χρόνια κοντά μου με σταθερότητα.

    Ευχαριστώ για τον χρονο σας και θα χαρώ ν' ακούσω τις δικές σας απόψεις.
    εγω θα σ προτεινα να αλλαξεις ψυχοθεραπευτη....και αμεσα κιολας..οτι ηταν να σ δωσει αυτος στο εχει δωσει...
    και μην σκεφτεσαι π να τρεχω και που να γνωριζω και να εμπιστευομαι....θα το κανεις..δεν ειναι τιποτα....
    απλα τα σκεφτεσαι αυτα επειδη ο ψυχοθεραπευτης σ ...προσπαθει να σ χτισει μια σχεση εξαρτησης...

    θεωρεις οτι σ εχει βοηθησει μετα απο τοσο καιρο? ...για μενα εχει αποτυχει οικτρα να σ βοηθησει με βαση αυτα π λες......
    και λες οτι τωρα πας μια φορα τον μηνα δλδ παλια ποσο πηγαινες?

  13. #13
    Nefeli28
    Guest
    Η σχεση εξάρτησης ειναι ψηλα στη λίστα αυτών που επιδιώκουν.
    Έχουν οπως ειπα πριν, ΟΛΑ τα εργαλεία για να το κάνουν.
    Και το κάνουν. Γιατι τους συμφερει.
    Συμφωνω με nick, ο,τι ειχε να σου δωσει στο εδωσε.
    Φαντάζομαι οτι σε εχει βοηθησει σε ενα βαθμό, αλλα θυμίσου οτι το περισσοτερο το εχεις κανει εσυ.
    Εισαι πολλα χρονια εκει, τι αλλο μενει να γινει; απο ενα σημειο και μετα η διαδικασία ανακυκλώνεται με τροπο που να μην γινεται ισως αμεσα αντιληπτο απο εμας, ομως δεν παυει να συμβαινει.

  14. #14
    Σας ευχαριστώ πολύ όλους!
    Σε ένα φόρουμ στο ίντερνετ, δεν γίνεται να επεκταθώ στις παραμέτρους που πρέπει να σκεφτώ, γιατί τίθενται πολύ λεπτά προσωπικά δεδομένα μου.
    Ηδη το ότι είμαι σε απόσταση, ανοιχτά πια. αυτό σημαίνει μια σοβαρή στροφή από την πλευρά μου.
    Εχω ήδη μιλήσει με τρεις γυναίκες ψυχολόγους, με τη μία από αυτές για αρκετούς μήνες και με προοπτική μου να αντικαταστήσει τον πρώτο ψυ μου. Και οι τρεις θέλησαν εξ αρχής να εξασφαλίσουν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τέσσερεις συνεδρίες το μήνα από μένα, με το "Καλημέρα". Μάλιστα, σ' εμένα φάνηκε να ζω μια τραγελαφική επανάληψη της πρώτης μου ψυχοθεραπείας.
    Ναι. με είχε χειραγωγήσει, όχι πια και το ξέρει και ο ίδιος ότι δεν έχει πάνω μου την κυριαρχία που είχε.
    Ας μην κατηγορούμε μόνο τους ψυχοθεραπευτές, γιατί και οι κοινωνίες μας, μας θέλουν μάζα και πειθαρχημένη αγέλη.
    Φεύγω μακριά από όσους με έκαναν να τους ανοιχτώ περισσότερο από όσο ήθελα, προσωπικά. Γιατί αυτοί που ξέρουν πολλά για σένα, μπορεί να σε πληγώσουν και πολύ.

    Καλή συνέχεια σε όλους μας!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Απαραδεκτος εν ωρα συνεδριας να τον παιρνει τηλ.η γυναικα του ! Στον ενδοκρινολογο που παω εχω υποθυροειδισμο ποτε δεν εχει τυχει να τον παρει η γυναίκα του οταν ειναι εκει, είναι εκεί! Και συ να πληρώνεις αδρα μετα απο χρόνια ε της σχολης γιουνγκ ας γίνει μιας σχολής πιο ανθρώπινης δεν τα παίρνω πάντα της εχω πάρει τόσα ολον αυτόν τον καιρό. Ζητείται άνθρωπος αυτο θα πω εγω και καλα στα παίρνει αλλά τότε να επιλυει τα προβληματα με την συζυγο να του ζητας και συ λεφτά για τις συμβουλές σου μην είσαι κορόιδο να δει πως είναι!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Ο τοξικός της σχέσης
    By Toxikos1994 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 20-11-2015, 15:02
  2. Υπάρχουν γυναίκες που τους αρέσει αυτός ο τύπος άντρα;
    By Jane in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 115
    Last Post: 03-07-2009, 10:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •