Γιατί σκέφτομαι τέτοια πράγματα;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389

    Γιατί σκέφτομαι τέτοια πράγματα;;;

    Μερικές φορές σκέφτομαι πολύ άσχημα πράγματα και φοβάμαι ότι θα τα κάνω ενώ δεν θέλω... Για παράδειγμα το απόγευμα είχα πάει να δω ένα σκυλάκι που ξέρω που το χτύπησαν άσχημα και νοσηλεύεται στην εντατική και όσο ήμουν μέσα ανά διαστήματα ερχόταν ο νοσηλευτής να δει τι κάνω και τότε σκέφτηκα "τι φοβάται; να μην την πειράξω κι εγώ;" κι αυτόματα μου ήρθε στο μυαλό η εικόνα του εαυτού μου να την χτυπάω ενώ επ' ουδενί δεν θέλω να κάνω κάτι τέτοιο, το αγαπάω αυτό το σκυλάκι κι όταν έμαθα ότι χαροπάλευε ταράχτηκα τόσο που δεν μπορούσα να κοιμηθώ κι είχα πολύ αγωνία αν θα τα καταφέρει...
    Μου έχει τύχει και στο παρελθόν να σκεφτώ διάφορα τέτοια πράγματα που είναι άσχημα, δεν έχω πραγματοποιήσει ποτέ τίποτα αλλά με τρομάζουν πάρα πολύ αυτές οι σκέψεις... Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία να μου πει γιατί τα σκέφτομαι αυτά μέχρι το επόμενο ραντεβού μου με την ψυχολόγο μου;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια ...αλλα απο αυτα π εχω ακουσει
    μαλλον οφειλονται στην ιδψ....τι μαλλον δλδ σιγουρα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    εγω δεν εχω παρομοια εμπειρια ...αλλα απο αυτα π εχω ακουσει
    μαλλον οφειλονται στην ιδψ....τι μαλλον δλδ σιγουρα
    Γιατί όμως; Θέλω να πω ποιος είναι ο μηχανισμός αυτών των σκέψεων; Πώς ξεκινάνε; Ξέρεις;
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Γιατί όμως; Θέλω να πω ποιος είναι ο μηχανισμός αυτών των σκέψεων; Πώς ξεκινάνε; Ξέρεις;
    δεν ξερω τον μηχανισμο και πως ξεκινανε...αλλα ξερω οτι οφειλονται στην ιδψ...
    τα υπολοιπα ισως στα λυσει καποιος γνωστης πανω σ αυτο το κομματι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    δεν ξερω τον μηχανισμο και πως ξεκινανε...αλλα ξερω οτι οφειλονται στην ιδψ...
    τα υπολοιπα ισως στα λυσει καποιος γνωστης πανω σ αυτο το κομματι
    Θα περιμένω...ευχαριστώ όμως και γι' αυτό που μου είπες... :) Γιατί φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή κάνω κάτι κακό χωρίς να το θέλω...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Θα περιμένω...ευχαριστώ όμως και γι' αυτό που μου είπες... :) Γιατί φοβάμαι μήπως κάποια στιγμή κάνω κάτι κακό χωρίς να το θέλω...
    χωρις να το θελεις δεν προκειται να κανεις κακο...απλα θα σ ερχονται αυτα στο μυαλο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    χωρις να το θελεις δεν προκειται να κανεις κακο...απλα θα σ ερχονται αυτα στο μυαλο..
    Καλημέρα nick μετά από μια πολύ άσχημη νύχτα, δεν ήθελα να σηκωθώ απ' το κρεβάτι αλλά είπα να κάνω μια προσπάθεια όμως νιώθω χάλια αλλά δεν μπορώ και να ξανακοιμηθώ...είπα να το γράψω εδώ για να μην ανοίγω δυο παράλληλα θέματα και για κατάθλιψη, ίσως το κάνω μόνο αν συνεχιστεί αυτό...

    Όσο για το αρχικό θέμα δεν ξέρω, μερικές φορές φοβάμαι μήπως τρελαθώ και χάσω τον έλεγχο ή κάτι τέτοιο... :(
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Ειχα κααι εγω τετοιες σκεψεις οτι κανω κακο σε αλλους το προβλημα ειναι πως οταν εκοψα την αγωγη αυτα που σκεφτομουν τα κανα πραξη αλλα εγω δεν φοβαμαι μην τρελαθω ειμαι ηδη χαχαχαχα...
    Κυκνα αυτες οι σκεψεις ερχονται σαν απαντηση οταν βιωνεις στρεσογονες καταστασεις δεν ειναι τιποτα αλλα ειναι δυσφοριογονες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Ειχα κααι εγω τετοιες σκεψεις οτι κανω κακο σε αλλους το προβλημα ειναι πως οταν εκοψα την αγωγη αυτα που σκεφτομουν τα κανα πραξη αλλα εγω δεν φοβαμαι μην τρελαθω ειμαι ηδη χαχαχαχα...
    Κυκνα αυτες οι σκεψεις ερχονται σαν απαντηση οταν βιωνεις στρεσογονες καταστασεις δεν ειναι τιποτα αλλα ειναι δυσφοριογονες
    Καλησπέρα! :)

    Από άγχος άλλο τίποτα τις τελευταίες μέρες, έχω άγχος ακόμα και για απλά πράγματα όπως για παράδειγμα επειδή αργότερα πρέπει να πάω στο dvd club για να επιστρέψω κάτι ταινίες...αλλά με το σκυλάκι είχα ακόμα περισσότερο άγχος μην πεθάνει, λες γι' αυτό να μου γεννήθηκαν αυτές οι άρρωστες σκέψεις; Και δυσφοριογόνες είναι, δεν υπάρχει αμφιβολία πολύ κιόλας!
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    κοιτα κυκνε οσο αποφευγει στρεσογονες καταστασεις τοσο θα μεγαλωνουν μεσα σ οι αντιστοιχες φοβιες...
    πρεπει καποια στιγμη να τις αντιμετωπισεις....αρκετα τις αφησες...πρεπει να τις αντιμετωπισεις....ειναι επιπονη θεραπεια...το ξερω γτ ειχα και εγω κοινωνικη φοβια π μ προηλθε απο παραισθησεις....αλλα την ξεπερασα
    οσο την αφηνα μεγαλωνε...οταν καταλαβα τι επρεπε να κανω .....την τελειωσα......
    ενα βιβλιο μ βοηθησε να την ξεπερασω....εαν θες μπορω να στο πω........

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,389
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    κοιτα κυκνε οσο αποφευγει στρεσογονες καταστασεις τοσο θα μεγαλωνουν μεσα σ οι αντιστοιχες φοβιες...
    πρεπει καποια στιγμη να τις αντιμετωπισεις....αρκετα τις αφησες...πρεπει να τις αντιμετωπισεις....ειναι επιπονη θεραπεια...το ξερω γτ ειχα και εγω κοινωνικη φοβια π μ προηλθε απο παραισθησεις....αλλα την ξεπερασα
    οσο την αφηνα μεγαλωνε...οταν καταλαβα τι επρεπε να κανω .....την τελειωσα......
    ενα βιβλιο μ βοηθησε να την ξεπερασω....εαν θες μπορω να στο πω........
    Όντως τις αποφεύγω, έστειλα τον πατέρα μου να τις επιστρέψει για να μην βγω γιατί φοβάμαι τώρα που σκοτείνιασε αλλά και γιατί νιώθω χώμα ψυχολογικά και δεν θέλω καθόλου...λες ότι είναι λάθος, ε;

    Ναι, πες μου το βιβλίο...αλλά πες μου κι αν σε βοήθησε και κάτι άλλο εκτός απ' αυτό...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Όντως τις αποφεύγω, έστειλα τον πατέρα μου να τις επιστρέψει για να μην βγω γιατί φοβάμαι τώρα που σκοτείνιασε αλλά και γιατί νιώθω χώμα ψυχολογικά και δεν θέλω καθόλου...λες ότι είναι λάθος, ε;

    Ναι, πες μου το βιβλίο...αλλά πες μου κι αν σε βοήθησε και κάτι άλλο εκτός απ' αυτό...
    πολυ μεγαλο λαθος γτ μεγαλωνουν οι φοβιες μεσα μας.....το ιδιο εκανα και εγω...μεχρι π ειχαν γιγαντωθει μεσα μ....μολις ομως τις αντιμετωπισα συστηματικα φυγανε

    το βιβλιο λεγεται--> Φοβιες και πως να τις ξεπερασεται, JAmes Gardner και arthur H bell Οι συγγραφεις του

    ειναι αποκλειστικα για φοβιες.....για ολων των ειδων......π[ολυ καλο βιβλιο...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    double . . .
    Last edited by deep; 15-11-2016 at 00:19.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Ακριβώς από αυτό που περιγράφεις ξεκινάνε. Από τον φόβο σου μήπως εκδηλώσεις ψύχωση ή κάνεις κάτι κακό σε άλλους, δεν θα το άντεχες, θα "τρελαινόσουν" απ' τις τύψεις. Θες να έχεις τον έλεγχο του εαυτού σου, δεν νοείσαι να ξεφύγεις και να χάσεις τελείως την μπάλα, δεν θες να σε ελέγχουν οι οποιεσδήποτε σκέψεις, πόσο μάλλον να προχωρήσουν σε πράξεις και λανθασμένες συμπεριφορές. Τελειομανία, αυτομαστίγωμα, ανάγκη ελέγχου, υπερβολική αυστηρότητα. Έχω και εγώ ΙΔΨ και όλα αυτά που σου έγραψα ισχύουν για μένα. Απλά θεωρώ πως όλα ξεκινάνε από εδώ.

Similar Threads

  1. Τι ακριβως φταιει και εχω τετοια συμπτωματα; κυριως ορασης..αλλά και φοβος
    By oskfrez in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 03-11-2019, 15:06
  2. Γιατί τέτοια καταδίκη;
    By 85Eon in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 146
    Last Post: 19-02-2017, 18:09
  3. ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΤΙΜΩΡΙΑ?
    By ασπασια in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 21-08-2015, 17:03
  4. Γιατι να γινουν ετσι τα πραγματα??
    By lonelydeer in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 01-09-2014, 19:38
  5. βρεχει!!γιατι τετοια αντιδραση?
    By melene in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 47
    Last Post: 12-09-2009, 12:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •