Αγορα --Αξιζει?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 16 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 230
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864

    Αγορα --Αξιζει?

    ΘΕλω να αγορασω ενα κινητο με 750 ευρω...
    Δεν δουλευω.....δεν μπορω να το παρω με δοσεις......οικονομικα κρεμομαι απο τους γονεις μου...
    τα λεφτα τα βρηκα .....αλλα λογω τις καταστασης π επικρατει και λογω οτι οι γονεις μ στερουνται πολλα για να ζω ανετα εγω...
    Ηθελα να το παρω , αλλα με επιασαν τυψεις..........


    Πιστευεται οτι θα επρεπε να το αγορασω?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    οχι........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Αν τα λεφτά είναι από το χαρτζιλίκι σου, τα έχεις βάλει κάτω και βλέπεις ότι προτιμάς το κινητό από το να κάνεις κάποια δραστηριότητα (πχ ταξίδι με φίλους) κάντο. Είναι ένας τρόπος να μάθεις να βάζεις προτεραιότητες. Αν σκοπεύεις να το αγοράσεις και μετά να ζητάς επιπλέον λεφτά για τις δραστηριότητες που δεν μπορείς πλέον να κάνεις τότε όχι.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    ρεεεε 750 ευρω για ένα κινητο? χτυπα ένα με 150 και εισαι αρχοντας... ελπιζω να μην θεωρηθεί διαφημηση αλλα το Lenovo vibe στα 109 ευρω είναι παραπανω από σουπερ...

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    τι λεει ρε φιλε!!! Σε επιασαν οι τυψεις? Δεν ξερω αλλα καλυτερα να μην το παρεις, κριμα δεν λυπασαι τους γονεις σου?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Αν τα λεφτά είναι από το χαρτζιλίκι σου, τα έχεις βάλει κάτω και βλέπεις ότι προτιμάς το κινητό από το να κάνεις κάποια δραστηριότητα (πχ ταξίδι με φίλους) κάντο. Είναι ένας τρόπος να μάθεις να βάζεις προτεραιότητες. Αν σκοπεύεις να το αγοράσεις και μετά να ζητάς επιπλέον λεφτά για τις δραστηριότητες που δεν μπορείς πλέον να κάνεις τότε όχι.
    tαξιδια εχω κανονισει για τα χριστουγεννα και ειναι αλλα λεφτα......ναι μετα ενοειται οτι πρεπει να μ εξασφαλισουν τις εξοδους μου....αυτα ειναι εξτρα....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by noumac View Post
    ρεεεε 750 ευρω για ένα κινητο? χτυπα ένα με 150 και εισαι αρχοντας... ελπιζω να μην θεωρηθεί διαφημηση αλλα το Lenovo vibe στα 109 ευρω είναι παραπανω από σουπερ...
    κοιτα εχω πολυ καλυτερο απο αυτο ..εχω στην κατοχη μου το samsung s4 ...αλλα θελω κατι πολυ καλυτερο δεν μ καλυπτει πλεον...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    τι λεει ρε φιλε!!! Σε επιασαν οι τυψεις? Δεν ξερω αλλα καλυτερα να μην το παρεις, κριμα δεν λυπασαι τους γονεις σου?
    χαχα ναι μ (ψηλο)πιασαν....κοιτα απο την μια τους λυπαμαι....αλλα στο παρελθον ας πουμε οτι εξαιτιας αυτων δεν ειμαι πλουσιος τωρα....οποτε πρεπει να μ εξασφαλισουν μια ανετη ζωη

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αν τα ειχες δουλεψει τα λεφτα, ας τα εκανες ό,τι ήθελες!
    Απο τη στιγμη που ειναι των γονιών, πρεπει να εισαι καπως υπευθυνος στη διαχειριση τους. Τουλαχιστον...

    Θα ακουστω σκληρη παλι αλλα ακουγεσαι ανωριμος...
    Περασες μια ψυχωση λογω ουσιων, εισαι στα 25 και δεν εχεις δουλεψει ποτε, πτυχιο στο αμεσο μελλον γιοκ, και τα μονα που σε απασχολουν ειναι αν θα τα φτιαξεις με μια γκομενα μεγαλυτερη ή το ακριβο κινητο...

    Και τωρα θα γινω αθυροστομη...
    εχεις ακουσει την παροιμια, εδω ο κοσμος καιγεται και το ....μπιπ.... χτενιζεται?
    ε αυτο κανεις!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αν τα ειχες δουλεψει τα λεφτα, ας τα εκανες ό,τι ήθελες!
    Απο τη στιγμη που ειναι των γονιών, πρεπει να εισαι καπως υπευθυνος στη διαχειριση τους. Τουλαχιστον...

    Θα ακουστω σκληρη παλι αλλα ακουγεσαι ανωριμος...
    Περασες μια ψυχωση λογω ουσιων, εισαι στα 25 και δεν εχεις δουλεψει ποτε, πτυχιο στο αμεσο μελλον γιοκ, και τα μονα που σε απασχολουν ειναι αν θα τα φτιαξεις με μια γκομενα μεγαλυτερη ή το ακριβο κινητο...

    Και τωρα θα γινω αθυροστομη...
    εχεις ακουσει την παροιμια, εδω ο κοσμος καιγεται και το ....μπιπ.... χτενιζεται?
    ε αυτο κανεις!
    πωπω μαρα τι βγαζει το στοματακι σου
    λοιπον εγω ειμαι της αποψης οτι δεν πρεπει να βιαζεσαι στην ζωη σ σε τιποτα...
    τωρα δλδ στην ηλικια μ τι πιστευεις οτι θα επρεπε να μ απασχολει?
    Εφοσον ακομα θελω κανα 1μησι χρονο για την σχολη...και σπουδαζω δεν μπορω να δουλεψω....
    δλδ δεν μπορω να καταλαβω τι θα επρεπε να μ απασχολει?αληθεια δεν υπαρχει κατι αλλο να μ απασχολει....οι γκομενες ,σε ποιο κλαμπ θα παω,τα ρουχα μ,το αμαξι μ,αυτα μ απασχολουν....αα και τι κανει η ομδα μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Μπορεις να δουλεψεις εθελοντικα. Να μαθεις καμια ξενη γλωσσα. Να μαθεις ενα μουσικο οργανο. Υπολογιστες σε βαθος. Απειρα πραγματα υπαρχουν....
    Θα μπορουσες να κανεις τα απειρα stage και Internships σε εταιρειες ως φοιτητης στο εξωτερικο. Και εσυ καθεσαι και χαλαλιζεσαι με τα κλαμπ και τις γκομενες. Δε λεω, καλα κι αυτα αλλα οχι μονο αυτα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μπορεις να δουλεψεις εθελοντικα. Να μαθεις καμια ξενη γλωσσα. Να μαθεις ενα μουσικο οργανο. Υπολογιστες σε βαθος. Απειρα πραγματα υπαρχουν....
    Θα μπορουσες να κανεις τα απειρα stage και Internships σε εταιρειες ως φοιτητης στο εξωτερικο. Και εσυ καθεσαι και χαλαλιζεσαι με τα κλαμπ και τις γκομενες. Δε λεω, καλα κι αυτα αλλα οχι μονο αυτα.
    εθελοντικα να δουλεψω δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυρριο....εδω ουτε για 700 ευρω δεν προκειται να δουλεψω.....ξενη γλωσσα ξερω ,φετος θα παρω και το τελικο πτυχιο...του χρονου θα παω κινεζικα η αραβικα....πτυχιο υπολογιτων θ κανω μετα τα χριστουγεννα....
    Επισης ξεκιναω μια επιχειρηση απο τον μαιο οταν και θα παρω την επιδοτηση.....ε τι αλλο να κανω?οχι μεγαλη επιχειρηση 3-4 χιλ το χρονο μαξ θα βγαζω-και θα χρειαζεται μονο 15 μερες να ειμαι εκει....
    οταν τελειωσω μ το καλο ισως παω και αμετικη για ενα μεταπτυχιακο...
    Αμα δουλευα τωρα δεν θα ειχα χρονο για τπτ.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    εθελοντικα να δουλεψω δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκατομυρριο....εδω ουτε για 700 ευρω δεν προκειται να δουλεψω.....ξενη γλωσσα ξερω ,φετος θα παρω και το τελικο πτυχιο...του χρονου θα παω κινεζικα η αραβικα....πτυχιο υπολογιτων θ κανω μετα τα χριστουγεννα....
    Επισης ξεκιναω μια επιχειρηση απο τον μαιο οταν και θα παρω την επιδοτηση.....ε τι αλλο να κανω?οχι μεγαλη επιχειρηση 3-4 χιλ το χρονο μαξ θα βγαζω-και θα χρειαζεται μονο 15 μερες να ειμαι εκει....
    οταν τελειωσω μ το καλο ισως παω και αμετικη για ενα μεταπτυχιακο...
    Αμα δουλευα τωρα δεν θα ειχα χρονο για τπτ.....
    καλα μη βαρας... για την εμπειρια το ειπα. Αλλα προφανως εσυ εχεις βρει το κοκαλακι της νυχτεριδας, οπως μας λες, εχεις τη λυση ετοιμη και τα σκυλια δεμενα... (σε πειραζω)...

    δεν ξερω, αλλα psychologically speaking νομιζω οτι μια μεγαλομανια την εχεις...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Everywhere
    Posts
    4,864
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    καλα μη βαρας... για την εμπειρια το ειπα. Αλλα προφανως εσυ εχεις βρει το κοκαλακι της νυχτεριδας, οπως μας λες, εχεις τη λυση ετοιμη και τα σκυλια δεμενα... (σε πειραζω)...

    δεν ξερω, αλλα psychologically speaking νομιζω οτι μια μεγαλομανια την εχεις...
    δεν σ βαραω , αφου ξερεις οτι σ συμπαθω...παρολο π εισαι αγρια
    χαχαχα...δεν εχω βρει τη λυση..αλλα θεωρω παρολο π δεν ειμαι 18 ακομα ειμαι σ καλο δρομο..
    ενταξει εμπειρια θα αποκτησω αργοτερα......τωρα θελω χαλαρα ενα 3ωρο σχολη-ενα 3-4ωρο σπιτι να αραζω στο πισι...και να βγαινω για καφε ,βολτες,ποτα ,αραγματα τις υπολοιπες ωρες κ.α.....εαν δουλευα ποσο μαλλον εθελοντικα δεν θα ειχα χρονο για τπτ...και σιγα μην παω ν πλουτιζω τους αλλους δουλευοντας τσαμπα....

    Μεγαλλομανια εχω οντως..........

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    100
    Quote Originally Posted by melissa View Post
    Αν τα λεφτά είναι από το χαρτζιλίκι σου, τα έχεις βάλει κάτω και βλέπεις ότι προτιμάς το κινητό από το να κάνεις κάποια δραστηριότητα (πχ ταξίδι με φίλους) κάντο. Είναι ένας τρόπος να μάθεις να βάζεις προτεραιότητες. Αν σκοπεύεις να το αγοράσεις και μετά να ζητάς επιπλέον λεφτά για τις δραστηριότητες που δεν μπορείς πλέον να κάνεις τότε όχι.
    Αυτό.

    Μια ερώτηση Νικ. Εφόσον λες αυτό:

    Quote Originally Posted by nick190813 View Post
    tαξιδια εχω κανονισει για τα χριστουγεννα και ειναι αλλα λεφτα......ναι μετα ενοειται οτι πρεπει να μ εξασφαλισουν τις εξοδους μου....αυτα ειναι εξτρα....
    ...θεωρείς πως οι γονείς σου είναι υποχρεωμένοι να σου καλύπτουν αυτά τα έξοδα;

Page 1 of 16 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αρθρο : Από το ψυχιατρικό άσυλο στην αγορά εργασίας
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 11-09-2014, 21:56
  2. Αγορά νυχοκόπτη (για άνθρωπο)
    By giannis94 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-06-2013, 01:38
  3. Την Βοήθεια σας για αγόρα παρακάλω..!
    By Molostroi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 06-01-2011, 22:15
  4. Βοήθεια για αγορά κάποιων βιβλίων.
    By melissa_virus in forum Αγαπημένα Βιβλία Ψυχολογίας
    Replies: 13
    Last Post: 07-02-2009, 20:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •