Ξηροστομία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    davidh
    Guest

    Ξηροστομία

    Γεια σας και καλή χρονιά παιδια. Εχω φρικαρει λιγο. Εχει εδω και μερικες ημερες (μια εβδομαδα περιπου) εχω ξηροστομια. Δεν ξερω αν ειναι απο τα φαρμακα. Πρνω 20mg ladose 1 το πρωι, 2 abilify 15mg το πρωι και 4 των 25mg topamac και μισο akineton retard 4mg το βραδυ και 1 50mg risperdal consta ενεση καθε 2βδομαδες. Πριν κανα 2μερες επερνα +2 λαντοζ και +μισο ακινετον αλλα ανεβασα πιεση και μου τα μειωσε ο γιατρος και μου εγραψε ενα χαπι για τη πιεση το λοπρεσορ. Ειμαι σχεδον 37 ετων. Διαβασα ενα αρθρο που ανεφερε πιθανες αιτιες για ξηροστομιας τα AIDS / Νευρολογικα / Φαρμακα και κατι αλλα. Εγω το καλοκαιρι (Αυγουστο) εκανα σεξ χωρις προφυλαξη λετε να εχω AIDS?
    Εχουν περασει 7 μηνες και δεν εχω βγαλει αλλα συμπτωματα. Μονο τη ξηροστομια.
    Πηγα να κανω εξετασεις σημερα γιαυτο σε ιδιωτη και μου λεει η μικροβιολογος ταμειο; της λεω Προνοια, τη ρωταω ποσο κανουν απο μονες τους μου λεει: εε... κανα 80αρι... (λες και τις πουλουσε με το κιλο) ενω παλιοτερα πληρωνα οταν ανησυχουσα και εκανα εξετασεις στο ιδιο ιατρειο μονο 20€. Δλδ τι μπορει να εγινε; Με υποτιμησε; και μου ειπε και ψεματα;

    Το θεμα ειναι η ξηροστομια ομως.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    νομιζω οτι δεν πρεπει να ανησυχεις. μετα απο λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ ειδα πως και το abilify, και το topamac, και το ladose, και το risperdal στις συχνες παρενεργειες αναφερουν την ξηροστομια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #3
    davidh
    Guest
    ναι με διαβεβαιωσε και ο γιατρος. τζαμπα τρομαξα. απλα τριγυρνουσε και τοσους μηνες στο μυαλο μου η σκεψη αυτη. ολα καλα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    169
    εμενα ξηραινεται ξερενεται μεχρι και ο λαιμος μου βηχω σα δαιμονισμενη και απο την ενταση κατουριεμαι κιολας και μου φευγουν πορδες αστα για πουθενα δεν ειμαι

  5. #5
    davidh
    Guest
    χαχαχαχαχα :P

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •