ΟΔΗΓΗΣΗ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: ΟΔΗΓΗΣΗ

  1. #31
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Οδυσσέα διάβασα την ιστορία σου και ειλικρινά όταν έφτασα στην τελευταία σελίδα και είδα οτι τα κατάφερες,χαμογέλασα!!!!!!!!!!� �πράβοοοο,συνέχισε δυνατά και μην φοβάσαι τπτ,απλά μη ξεχνάς ότι...όσο το σέβεσαι (το αυτοκίνητο)τόσο σε σέβεται και εκείνο!!!!!!!!!!!!!!!
    Προσωπικά ποτέ δεν έχω κάνει έστω και μια γρατζουνία στη ζάντα.....Το δίπλωμα το έβγαλα στα 18 μου και μέχρι τα 23 μου οδηγούσα κάθε φορά με λαχτάρα σαν τη πρώτη φορά....στα 23 μου όμως μπροστά μου είδα το αυτοκίνητο του ξάδερφου μου να φεύγει στον γκρεμό με άσχημο αποτέλεσμα!!Την επόμενη μέρα κι όλας έβαλα πωλητήριο στο αυτοκίνητο και απαρνήθηκα οτιδήποτε είχε ρόδες!!!Παρόλο που οι γύρω μου προσπαθούσαν να με βοηθήσουν εγώ δεν άκουγα κανέναν....η ιστορία αυτή κρατησε 1 χρονο....μέχρι που ένα βράδυ η μαμά μου έπρεπε να μεταφερθεί σε νοσοκομείο λόγω μεγάλου πυρετού...ο μπαμπάς μου σε επαγγελματικό ταξίδι και εγώ μόνη με την μητέρα μου...αναγκάστηκα λοιπόν να ξαναμπώ στην θέση του οδηγού....αυτό ήταν...μετά από τα πρώτα χιλιόμετρα,ξαναβρήκα το θάρρος μου και ξεπέρασα τις φοβίες μου!!!Μετά απο 2 μέρες αγόρασα πάλι αυτοκίνητο και αυτή τη στιγμή ανήκω σε club αυτοκινήτου και τρέχω ακόμα και σε αγώνες!!!!!!

    Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα να έχεις....με προσοχή!!!!!!!!!!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Γειά σου οδυσσέα, άργησα να δώ ότι ζήταγες εθελοντή
    από αθήνα είμαι κ μπορώ, αν χρειάζεσαι ακόμα φυσικά!
    Εφόσον ξεκίνησες να το παίρνεις, σίγα - σιγά κ θα του πάρεις τον αέρα.
    Θέλει κανά μήνα με 2 να σου φύγει το ίδρωμα στα χέρια κ το να πάω με το αυτοκίνητο ή όχι
    προσπάθησε να το χρησιμοποιείς καθημερινά κ όχι να εξαντλήσε.
    Ύστερα θα καταλάβεις πως εσύ μια χαρά πας, σύμφωνα με τον κοκ, είσαι προσεκτικός κ θα πιάσεις να θυμώνεις με τους γύρω σου κ τις βλακείες που κάνουν.
    Γι\'αυτό δεν πρέπει να φοβάσαι εσένα, αλλά να έχεις το νού σου στους γύρω για να προλαβαίνεις να αντιδράς!
    Δύο χρόνια οδηγώ, δεν είχα κανένα ατύχημα, ευτυχώς αντιδρώ σωστά κ έγκαιρα.
    Η ταχύτητα τις περισσότερες φορές κάνει τους οδηγούς να χάνουν τον έλεγχο, η άσχημη συμπεριφορά (όποιος προλάβει-προσπερναω γιατι παει σαν κοτα κλπ.), ο κακός υπολογισμος κ το πιστεύω ότι \"εγώ ξέρω\"(κάνω οτι θελω-τους παιρνω στο λαιμό μου), να μην πώ οτι οδηγηση κ αλκοολ δεν πάνε μαζί - εννοείται! Προσωπικά όποτε αισθανόμαι χάλια ψυχολογικά κ με αυτή την κούραση να σκοντάφτω κ στο σκαλοπάτι, μένω μέσα χωρίς να πάρω το ρίσκο να κινδυνεύσω ή να θεσω σε κίνδυνο τους γύρω μου.
    Γι\'αυτό όσο σίγουρος να νιώθεις κάποια στιγμή, φρόντισε να είσαι σκεπτόμενος οδηγός!
    Να είσαι καλά κ καλές διαδρομές!

  3. #33
    μπραβο οδυσσέα. αφού διάβασα ολες τις αναρτήσεις σου έφτασα και σε αυτή που έγραψες πως άρχισες να παιρνεις το αυτοκίνητο. έχω κι έγώ πρόβλημα με την οδήγηση.
    πήρα το δίπλωμα στα 19 στα 20 αγόρασα αυτοκίνητο και το κοιταγα. 3 με 4 βόλτες πήγα και αυτό ήταν. πριν απο ενα χρόνο και αφού έμαθε ο αδερφός μου το πουλήσαμε για να αγοράσει καινούργιο. και τώρα τον τελευταίο μήνα μου έχει κολλήσει πως πρέπει να μάθω και εγώ για προσωπική μου εξυπηρέτηση. σκέφτομαι συνέχεια τι παραπάνω έχουν οι άλλοι που μπορούν και γιατί όχι κι εγώ αλλά δεν γίνεται τίποτα. η φοβία μου είναι μήπως προκαλέσω κάποιο ατύχημα και τα βρισίδια που θα ακούσω. επίσης φοβάμαι μήπως δεν μπορώ να το οδήγήσω καλά και δεν μπορώ να το κύβερνήσω και πηγαίνει όπου θέλει αυτό.
    πες μου σε παρακαλώ τι σκέφτηκες και πως ξεκίνησες να το παιρνεις. να ξέρεις πως θα με βοηθήσει πολύ. ευτύχώς έχω άτομα για να με βοηθήσουν.

  4. #34
    αν θες μπες στο μπλοκ μου ου είναι στο προφίλ μου να δεις την ιστοριά μου με την οδήγηση.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Τέρμα τα γκάζια λέμε. Αριστερή λωρίδα και let god decide who\'s been good and who\'s been bad

    Όχι. Δεν είναι σωστό αυτο. Σταδιακά.

    Ήμουνα αρχάριος στο αμάξι που λες, Οδυσσέα, και ξαφνικά βρίσκομαι στην αριστερή λωρίδα. Σκατά λέω στη φίλη μου που καθόταν δίπλα μου. Εντάξει μου λέει, βλέπω και μόλις σου πω μπορείς να κάνεις δεξιά.

    Γάμησε τα λέω. Τώρα μπήκαμε στο χορό θα χορέψουμε.

    Δεν έχω βγει από την αριστερή λωρίδα έκτοτε.

    Δεν λέω ότι είναι καλό... αλλά είναι γαμάτο

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Κι η κοπέλα μου οδηγεί τόσο αργά που όλοι της κορνάρουνε. Ευτυχώς με βλέπουνε και κάνουνε μόκο όταν μας προσπερνάνε. Ο καθένας το δικό του ρυθμό. Να είναι καλά το μωρό μου.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Οδυσσέα, αλήθεια πώς νιώθεις τώρα που μπορεις κ οδηγεις...εννοώ εχεις περάσει στην επομενη φάση? Δεν πήρες τα πάνω σου?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    Μην το βάζεις κάτω οδυσσέα, ότι αφήνεις σε αφήνει!
    Τώρα που έκανες την πρωτη προσπάθεια, συνέχισε!!!
    Ίσα - ίσα, τώρα που έχει κίνηση ακολουθείς απλά την ροή, δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά παρα μόνο στο παρκάρισμα.
    Μην αγχώνεσαι, μια ιδέα είναι όλα!

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    12
    Aν σου πω τι τραβηξα εγω μεχρι να βγω στο δρομο δεν βθα το πιστευεις, ειχα το διπλωμα εικοσι χρονια καιεν ειχα πιασει τιμονι , ηαναγκυ με εκανε να οδηγήσω, ψαξε μέσα σου να β ρεις τι ειναι αυτο που σε τρομάζει πραγματικά. οδρομος ; τα αλλα αυτοκινητα; ηκινηση; μπορει ακομα και η ανηφορες ή το φρένο, μπορει και κατι αλλο βρεστο και αντιμετωπισετο.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Οδυσσεα , τώρα που είσαι ζεστός μην το αφήσεις !!!

    Καταλαβαίνω απόλυτα το πως αισθάνεσαι γιατί και εγώ πήρα το δίπλωμα και το άφησα στο συρτάρι για πολλά χρόνια γιατί φοβόμουν πολύ και δεν είχα κάποιον να με βοηθήσει στις πρώτες μου απόπειρες ...........

    Ευτυχώς αυτός ο άνθρωπος βρέθηκε (ο φίλος μου) ........ και έτσι σήμερα οδηγώ ..........

    Τι έχανα τόσα χρόνια !!!!!!!!!! Φοβερή αίσθηση ελευθερίας !

    ( ο πρώτος καιρός είναι δύσκολος , σιγά - σιγά αποκτάς (σχετική) εμπιστοσύνη στον εαυτό σου .......... εξοικειώνεσαι και αποκτάς άνεση .......... )


    Υ.Γ. Τώρα πρέπει να με βοηθήσει , ώστε να οδηγήσω και παπάκι ......... αν και κάποιοι το θεωρούν εύκολο , φοβάμαι ότι αν το επιχειρήσω θα πέσω .........

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •