Πονος στο στομαχι
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    4

    Πονος στο στομαχι

    Καταρχην καλισπερα σας ειμαι 18 χρονων και αντιμετοπιζω προβλημα με το στομαχι μου.Εκανα γαστροσκοπηση και δεν βρεθηκε απολυτως τιποτε..οπως επισης και για ελκο-βακτηριδιο δεν βρεθηκε τιποτε..αλλα συνεχιζει να με ποναει...Αγχωδης δεν ειμαι.Μηπως γνωριζετε τι πρεπει να κανω Η ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΩ??

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    ωχχχ τεο,
    αμα σου βρουν τι εχεις να μου πεις και εμενα...
    εχω και εγω κατι πονους.

    Ειναι γιατι με μπινελικωνουν συνεχεια.
    αγκρρρ....

  3. #3
    Τεό, μπορεί να είναι και από νεύρα ή άγχος, αφού έκανες εξετάσεις, μην ανησυχείς..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    4
    Αλλα η βλακεια ειναι οτι το στομαχι μου με ποναει,οταν σηκωνομαι παντα το πρωι...και μετα μου περναει...και πιο συγγεκριμενα οταν τρωω,εστω το οτιδιποτε...τι να πω

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Τα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω πριν απο 5 μηνες περιπου, με την μονη διαφορα οτι ανακατευομουν και λιγακι....Πηγα σε εναν γιατρο και εκανα ακριβως τις ιδιες εξετασεις με εσενα αλλα δεν μου βρηκε τπτ...επειδη ομως συνεχιζα να ταλαιπωρουμαι πηγα και σε εναν δευτερο και μου ειπε οτι ειχα Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση-οισοφαγίτιδα!Με την καταλληλη φαρμακευτικη θεραπεια και με καποιες τροφες που επρεπε να αποφευγω..αυτη τη στιγμη ειμαι πολυ καλυτερα και μου εχει μεινει ακομα 1 μηνας για να σταματησω την θεραπεια τελειως.......

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    4
    Να σου πω και μετα...πηγες σε νοσοκομειο,ιδιωτικο γιατρο ??τι εκανες για να σου βρει οτι εχεις Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση??

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    72
    Πηγα σε ιδιωτικο γιατρο.....!!!!!Στο νοσοκομειο που ειχα παει ενα βραδυ απλα μου ειχαν πει οτι περναγα ηπια γαστρεντεριτιδα...καμια σχεση δηλαδη!Εκανα παλι απο την αρχη τις ιδιες εξετασεις..ολοιδιες με τις δικες σου!!!

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    63
    Τεό μήπως αφήνεις το στομαχι σου πολλές ώρες άδειο;

    Επίσης καπνίζεις και πίνεις πολλούς καφέδες; Τρώς ετοιματζίδικα συχνά;
    Μηπως πίνεις ελάχιστο νερό;

    Εγω ειχα ετσι πρόβλημα σαν και σένα και απο εξετασεις όλα οκ. Οτι ετρωγα καθοταν τοσο βαρια στο στομάχι που μερικές φορές εκανα και εμετό.
    Τελικά ηταν ευαίσθητο το στομάχι μου, με πείραζαν οι καφέδες, και τα βαριά και περίπλοκα φαγητά(συνδυασμός τροφών). Τωρα με διατρόφη και σωστούς συνδυασμούς ειμαι οκ. Επίσης χρειαζόταν να πίνω πολύ νερο(3 λίτρα) και συχνά και μικρά γεύματα(5 την ημέρα).

    Ακομα ρόλο παίζει και η φάση που βρίσκεσαι. Μπορεί να μην εισαι αγχώδης τύπος αλλα σίγουρα στην ηλικία αυτή θα στρεσάρεσαι και αυτό μπορεί να \"χτυπάει\" υποσυνείδητα στο στομάχι σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    20
    ακριβώς το ίδιο με την Έλξη κι εγώ. έκοψα τους καφέδες και αρχισα να τρώω πολλά και μικρά γευματα ( το στομάχι δεν πρέπει να μένει πολλές ώρες άδειο) και βελτιώθηκε πάρα πολύ η κατάσταση. πάρε και μια δεύτερη γνώμη από κάποιον γιατρό.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    4
    Ελξη ισως και να εχεις δικαιο..γιατι οντωσ δεν πινω και πολυ νερο..αλλα οπωσ επισης ουτε πινω καφε αλλα ουτε και καπνιζω..διοτι αθλουμαι...

  11. #11
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    63
    Και εγω αθλούμαι τεο. Δεν εχεις κάποιον προπονητή ή γυμναστή για να σου πει πως να τρέφεσαι; Εμενα μου ειπαν πως θελει πολλά φρούτα και λαχανικά καθως και λιγο παραπάνω πρωτεινες. Αναλογα βέβαια με την ασκηση. Αυτο με το νερό και τα συχνα γευματα χρειαζεται απο την στιγμή που γυμνάζεσαι. Ρωτα και καποιον διαιτολόγο.

  12. #12
    Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    96
    Άν είναι κάτι οργανικό/παθολογικό πιστεύω ότι οι γαστρεντερολόγοι/παθολόγοι σε συνδυασμό με τις εξετάσεις που σε παρέπεμψαν να κάνεις θα σε είχαν κατατοπίσει.Απ την άλλη ψυχογενής ή ψυχοσωματική παθολογία δεν φέρνει μόνο το άγχος (συνειδητοποιημένο) υπο μορφή γαστρίδας.Υπάρχουν και οι σωματοποιήσεις ,η προβολή δηλαδή ψυχικών προβλημάτων σε όργανα του σώματος μας που έχουν έναν ασυνείδητο ψυχικό συμβολισμό. Μιλήσε με ψυχίατρο-ψυχαναλυτή και ίσως βγάλεις κάποια άκρη...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •