ΟΔΗΓΗΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: ΟΔΗΓΗΣΗ

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Αθήνα
    Posts
    60
    Οδηγώ 30 χρόνια (όχι μόνο αυτοκίνητο αλλά σχεδόν ότι περπατάει, κολυμπάει και πετάει) και απο την πείρα μου, το μόνο που θέλω να σου πώ είναι ποτέ να μη φοβάσαι το αυτοκίνητο.
    Να το σέβεβαι όμως και να μην κάνεις παράτολμα πράγματα. Οτι δεν το σεβόμαστε, μας εκδικείται.
    Να προσπαθείς να προβλέπεις τις κινήσεις των άλλων οδηγών.
    Να οδηγείς έτσι ώστε να μη σε πιάνει άγχος. Στην ανάγκη βάλε λίγη μουσικούλα σε χαμηλή ένταση.
    Να βάζεις πάντα τα δικά σου όρια και στο χρόνο και στην ταχύτητα. Μην προσπαθείς να ξεπεράσεις τους άλλους γιατί θα ξεπεράσεις τα όρια του εαυτού σου.
    Να είσαι ψύχραιμος. Αυτοκίνητο είναι. Δεν θα σε φάει!
    Αν νοιώθεις ότι πρέπει να πάς σιγά και δεξιά, να το κάνεις, κι άσε τους άλλους που ενοχλούνται να κορνάρουν και να βρίζουν.
    Μη νευριάζεις και μην αγχώνεσαι για τίποτα και με κανέναν!!!!

    Αργά και σταθερά κάνε μικρές κοντινές βόλτες και σιγά-σιγά άρχισε να πηγαίνεις πιό μακρυά. (όπως τα πουλάκια όταν αρχίζουν να πετούν και φεύγουν απο τη φωλιά).
    Προσπάθησε να αποφύγεις τις ημέρες και τις ώρες μεγάλης αιχμής (π.χ. Σαββατοκύριακα)
    Θα σε βοηθήσει να αποκτήσεις αυτοπεποίθηση στο τιμόνι και να μη φοβάσαι τίποτα.

    Αυτά προς το παρόν, αν θυμηθώ και άλλα θα σου τα γράψω.
    Σου εύχομαι κάθε επιτυχία στο νέο σου εγχείρημα.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    70
    Eγω φιλε Οδυσσεα μεχρι και κρισεις πανικου εχω παθει στο τιμονι αλλα πιστεψε με ακομα και αυτες ξεπερνιουνται να ειναι καλα τα αλαρμ.Προσωπικα θεωρω καλυτερο να οδηγεις μονος σου και να μην εχεις κανεναν να σε ελεγχει η να επιβλεπει και η δικη μου γνωμη ειναι να πας κατευθειαν στην τρομερη κινηση (δεν κανω πλακα)οπου θα δεις οτι θα τα καταφερεις τελεια αυτη η πιεση που θα νιωσεις θα σε κανει να ξεμπλοκαρεις αμεσως και να προσαρμοστεις , θα σου προτεινα επισης να γελας με τα λαθη σου και να νιωθεις οτι και οι γυρω σου ετσι ηταν καποτε και μπορει και πολυ χειροτερα και οτι και να γινει πες χαριτολογωντας οτι εισαι μικρος και απειρος και ετσι θα σε συμπαθησουν χωρις να σε μπινελικωσουν.Σηκω πηγαινε τωρα εξω βολτιτσα και μην φοβασαι τιποτα η οδηγηση ειναι σαν περπατημα τοσο απλο και θα δεις οτι θα γινονται μηχανικα μετα ολα δεν θα σκεφτεσαι τιποτα...Πηγαινε τωρα και περιμενω νεα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Οδυσέα για προσπάθησε να βρες μία αλάνα και πολλά χαρτόκουτα και μετά ένα μήνα καθημερινής εξάσκηση θα δείς ότι το άγχος φεύγει.
    Μη ξεχνάς εξάλου ότι μόνο η αρχή είναι δύσκολη και ήταν δύσκολη για τον καθένα μας.
    been good, been bad. WILL GO ON

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Ρε συ Οδυσσεα εσυ τουλαχιστον πηγες σε σχολή, εβγαλες διπλωμα, τι να πω εγω που δεν μπορω ουτε σε σχολή να πατησω...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Επιμένω στην αλάνα και όχι στις μικρές διαδρομές γιατί στην αλάνα τα χαρτόκουτα δεν ζητάν αποζημίωση.
    Φαντάζομαι ότι όλο και κάποιος φίλος σου θα μπορεί να \"σου υποχρεωθεί\" για λίγο διάστημα να σε πηγαινοφέρνει. Μη διστάζεις να το ζητήσεις.
    been good, been bad. WILL GO ON

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Γεια σου Οδυσσέα! Εγώ βρίσκομαι στο 5ο μάθημά μου! Δεύτερη φορά σήμερα βγήκα στο δρόμο! Στην αρχή πολύ άγχος! και ακόμη είμαι αγχωμένη. Πρωτάρα στην οδήγηση με μηδενικά εμπειρία ο δάσκαλος είχε την απαίτηση να βγούμε στο δρόμο από τη δεύτερη κιόλας μέρα. Εγώ ήδη πολύ πρεσαρισμένη, αφου μου ξεκαθάρισε ότι είχε πολλές προσδοκίες από μένα, μπλόκαρα συνέχεια με αποτέλεσμα να ξεχναω σημαντικά πράγματα πριν ξεκινησω...αστα!! Θελω να τα παω καλα... παρα πολύ...
    Και ξέρεις τι μου συμβαίνει εμένα? δεν είναι ότι θα εχω ανασφαλεια εαν δεν ειναι διπλα μου ο δασκαλος ή ο οποιοσδήποτε για να με διορθωνει...Σήμερα ειδικά αισθάνθηκα ότι δεν ήθελα καθόλου να παρεμβαίνει κατα την οδήγηση...ήθελα μόνη μου να διορθώνω καθε στραβοτιμονια. Ενταξει στις διασταυρώσεις με πολλή κίνηση τα παιζω! Χρειάζεται η βοήθειά του δασκάλου.
    Πρεπει να το αγαπήσουμε το αυτοκίνητο ρε συ Οδυσσέα! Τι να κανουμε??

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by οδυσσεας
    δυστυχως justme κανενας φιλος δεν οδηγει....
    ο πατερας σου? Η μανα σου?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Αθηνα
    Posts
    5
    Φίλε μου Οδυσσέα καλή σου μέρα.Διάβασα εδω στο φόρουμ το πρόβλημα σου σχετικά με τήν οδήγηση και φυσικά σε καταλαβαίνω αλλά θά σου γράψω εδώ το δικό μου τραγικό συμβάν και τότε θα καταλάβεις .Λοιπόν οδηγώ περίπου 20 χρόνια και πρίν 10 χρόνια επεσα σένα γκρεμό 30 μέτρα κάτω στό πουθενά γιατί ο δρόμος ηταν γεμάτος λάδια και σιγόβρεχε.Επαθα διάσιση για 30 λεπτα κι όταν μέβγαλαν απο κει κάτω διαπιστώθηκε οτι το τζίπ ειχε γίνει σάν τσαλακωμένη μπάλα κι εγω σαν απο θαύμα ειχα ζήσει κουβαλώντας μόνο 2 κατάγματα στόν αυχένα και μία κλίδα στο χέρι σπασμένη.Γιά να μήν σε κουράζω εμεινα σε ακινησία 3 μήνες.Μετά δέν μπορουσα ούτε να δώ αυτοκίνητο μου προκαλούσε εμετό όσο για τα τζίπ τάβλεπα σάν τον χάρο.Οχι μόνο οδήγησα οχι μόνο ξεπέρασα τις φοβίες μου αλλά και κάνω μεγάλα ταξίδια εξω απο Ελλάδα χωρις να σκέπτομαι τίποτα.Φαντάσου λοιπόν νάφηνα τις φοβίες να με καταλάβουν και να με κυριέψουν....δέν θά οδηγούσα ποτέ.Γιαυτό και σου γράφω αυτές
    μου τι εμπειρίες για να καταλάβεις οτι τίποτε δεν ειναι αδύνατο κι ότι στο χέρι σου ειναι να τις ξεπεράσεις αρκεί να το θέλεις πολυ.Νάσαι πάντα καλά.....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αθήνα
    Posts
    850
    Originally posted by οδυσσεας
    winstonman τι να κανω το διπλωμα αν δεν οδηγω...να το κρεμασω στον τοιχο?

    δεν με καταλαβες. Δε λεω οτι δεν εχεις προβλημα σαφως και εχεις και θες βοηθεια απλα σου λεω οτι υπάρχουν και χειροτερα απο σενα. Εγω δεν μπορω να παω ουτε σε σχολη και μονο η σκέψη με αγχώνει.

    βασικα αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι πρεπει να περάσω εξετασεις για να πάρω το δίπλωμα στο τελος. Εγω θα οδηγω και θα ναι στο αμαξι αλλοι 2. Με αγχωνει και μονο η σκέψη. Με αγχωνει γενικα η ιδεα του οτι θα οδηγω και θα ναι και αλλοι στο αμαξι και κατα καποιο τροπο θα με \"επιβλέπουν\" οσον αφορα τις οδηγικες μου ικανοτητες. Πιστευω αν υπήρχε τροπος να παρω το διπλωμα (λεμε τωρα) χωρις εξετασεις π.χ να μου το ... ταχυδρομήσουν σπίτι :P :P μετα με τον πατερα μου θα μαθαινα μετα σιγα σιγα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Θα επιμείνω σε αυτό που σου προτείνω (και ας γίνομαι κουραστικός) γιατί νομίζω ότι το πρόβλημά σου είναι ότι ΔΕΝ πιστεύεις ότι μπορείς να οδηγήσεις με ασφάλεια. Είτε αυτό είναι αλήθεια είτε όχι θέλεις να το ξεπεράσεις χωρίς να δώσεις ένα κάρο χρήματα σε σχολή οδήγησης.
    Εντάξει φίλους κανείς. Ούτε γείτονας?? ούτε κάποιος από το συνεργείο που πάς το αμάξι?? (ναι δυστυχώς κάπου πρέπει να υποχρεωθείς)

    Ε πάρε ένα ταξί και δώστου 30 ευρώ να σε πάει μέχρι μία αλάνα το Σάββατο και κάτσε 10 ώρες και πέστου να έρθει να σε ξαναπάρει.

    (ίσως άσκοπα να επιμένω και να λέω βλακείες απλά όταν θέλων εγώ να κάνω κάτι ψάχνω τρόπους να το κάνω και όχι δυσκολίες για να μη το κάνω)
    been good, been bad. WILL GO ON

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Πολυς κοσμος δεν οδηγει για τους χψζ λογους.
    Δυστυχως αν δεν οδηγησεις παντα θα αισθανεσαι καπως ασχημα...καθως χανεις κατι απο την ανεξαρτησια σου...ασε που πολλες φορες επιβαλλεται να πρεπει να οδηγησεις.
    Οχι δεν οδηγω γιατι...ισως απλα να φοβαμαι...σιγουρα φοβαμαι αλλα πιστευω οτι δεν μπορω και δεν θελω να παρω καποιον στον λαιμο μου συμπεριλαμβανομενου του εαυτου μου.Πολλοι σαν εμενα δεν οδηγουν και πιστευω οτι καλα κανω.
    Ναι νοιωθω ασχημα που και που για αυτο...καθως περιοριζομαι και αρκετα αλλα τι να κανουμε?
    Τα παιδια εχουν δικιο ολοι στην αρχη ετσι αισθανονται...φοβο,αγχος και το ξεπερνανε μετα απο καποιο χρονικο διαστημα...αλλα δεν ειναι και ολοι ιδιοι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by οδυσσεας
    εμενα με αγχωνει ιδιαιτερα οτι μπορει να συμβει κατι (οτιδηποτε π.χ. λαστιχο) κ οτι δεν θα υπαρχει καποιος να βοηθησει
    Σκεπτόμενος έτσι αφήνεις όλα τα ενδεχόμενα που θα μπορούσαν να σου συμβούν ανοιχτά να σου συμβούν κι όλας στην πραγματικότητα ....
    ... ο Νόμος του Μέρφυ ... αυτοπροσώπως !!!

    ... Οδυσσέα , χαλάρωσε .. σκέψου πως για οτιδήποτε σου συμβεί στο δρόμο .. ένα λάστιχο , ένα μηχανικό πρόβλημα, ... έχασες το δρόμο σου ..
    Για όλα υπάρχει λύση ...
    Αν έχεις μαζί σου ένα κινητό απλά καλείς την οδική βοήθεια ...
    ή κάνεις δεξιά, σταματάς και ζητάς βοήθεια από ένα αυτοκίνητο που περνάει ...
    Καλό είναι νάχεις και χάρτη/οδηγό πόλης μαζί σου ...

    Κι εμένα μου συνέβησαν διάφορα που δεν πίστευα οτι θα καταφέρω να τα χειριστώ μόνη μου ...
    Οδήγησα με χαλάζι, με χιόνι, με πάγο και μάλιστα χωρίς αλυσίδες και ζήτησα βοήθεια από άλλους οδηγούς να μου πάνε πιό κάτω το αυτοκίνητο γιατί δεν ήξερα από ...πατινάζ ..
    ʼλλη μια φορά είχα αλυσίδες αλλά δεν μπορούσα να τις βάλω ... (πάνω στο Δομοκό με χιονοθύελλα... ) Ε! κι εκεί με βοήθησαν άλλοι οδηγοί ...
    Το κορυφαίο μου ήταν .. (ούτε κι εγώ το πιστεύω ακόμα .. !) οτι οδήγησα σε χώρα που οδηγούν Δεξιά και μάλιστα με συνοδηγό άτομο που δεν ήξερε να οδηγάει καν ... !!
    Απογείωση ... Όλα πήγαν μια χαρά κι ας ανησυχούσα ένα μήνα πριν για το αν θα τα κατάφερνα ...

    Κι αν θες τη γνώμη μου , καλύτερα να μάθεις μόνος σου , χωρίς συνοδηγό γιατί μόνο έτσι θα μάθεις να εμπιστεύεσαι στον εαυτό σου χωρίς να χρειάζεσαι πάντα κάποιον δίπλα σου για να βασίζεσαι ...
    Κι αυτά στα λέει ένα άτομο που δε φημίζεται για την ...\"τόλμη και ... αφασία\" του στην οδήγηση..
    Κάθε άλλο ... Πάλεψα όμως κι εγώ πολύ με τις τόσες αναστολές μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα ...
    Αλλά απλά σου λέω ΤΟΛΜΑ !!
    Δεν έχεις ιδέα τι χάνεις από αυτή την αίσθηση ελευθερίας όταν οδηγάς ... Πόσο σε κάνει να νιώθεις ανεξάρτητος ...

    ΤΟΛΜΑ !!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Psychangel,
    Ετοιμη σε βρίσκω για την φόρμουλα.
    Ακους εκεί οδήγησε από δεξιά. Εδώ εγώ πεζός ήμουν και κάθε μέρα κινδύνευα.
    Αλλά πάντως το τολμούσα. Περνούσα απέναντι.......
    been good, been bad. WILL GO ON

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    391
    Originally posted by justme
    Psychangel,
    Ετοιμη σε βρίσκω για την φόρμουλα.
    .. ναι φορμουλα ... !
    Αλλά με τη ... \"φαρμακολογική\" έννοια του όρου ... !!! : :

    κι είναι όπως το είπα .. : \"ούτε κι εγώ το πιστεύω ακόμα αυτό που έκανα ... !!\" :lol: :lol: :lol:

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    να σου πω την δικη μου ιστορια με την οδηγηση.
    πηρα διπλωμα πριν 20 ΧΡΟΝΙΑ, ακριβως τον μηνα που εκλεισα τα 18...
    το πηρα κανονικα βεβαια, δεν λαδωσα.
    στην συνεχεια δεν οδηγησα ΠΟΤΕ γιατι δεν ειχα δικο μου αυτοκινητο στην αρχη κι ο μπαμπας δεν μου εδινε το δικο του η για να μη σκοτωθω η για να μη το χαλασω (δεν ειμαι πολυ σιγουρη), μετα απο 3-4 χρονια ξεκινησα μια σχεση που κρατησε 17.... ο φιλος μου δεινος οδηγος, εγω ενοιωθα ηδη ασχετη με τοσα χρονια που δεν ειχα οδηγησει.
    οδηγουσε παντα αυτος και με εξυπηρετουσε σε οτι χρειαζομουν.
    βολευτηκα στον ρολο του συνοδηγου (ηταν και ξεκουραστο) η δουλεια μου παντα βολευοταν με ταξι η λεωφορειο και η κοινη κοινωνικη μας ζωη, με το αυτοκινητο του φιλου μου....
    πλεοντας σε πελαγη βολεματος απο πολλες αποψεις, χωριζω πριν απο 3 χρονια.....πανικος....
    μετα το πρωτο ισχυρο σοκ αντιλαμβανομαι οτι μεγαλο κομματι της δυστυχιας μου οφειλοταν στην αδυναμια αυτονομης μετακινησης μου... το κερασακι ηταν μια δουλεια που χρειαοταν οπωσδηποτε αυτοκινητο γιατι η8ελα 20 ευρω ταξι τη μερα για να πηγαινοερχομαι.
    ενοιω8α ολο αυτο το διαστημα εντελως αχρηστη ως οδηγος και μου φαινοταν βουνο να παρω ενα αμαξι και να βγω στους δρομους.
    1-2 φορες που ειχα παρει του φιλου μου, σε αλανα, ενοιωθα οτι οδηγω δικηνητηριο αεροπλανο τουλαχιστον....
    εβλεπα την ζωη μου να βαλτωνει γιατι μετα τον χωρισμο δεν μπορυσα ουτε σουπερ μαρκετ να παω...ειχα απομονωθει απο φιλους \\γιατι δεν ειχα διαθεση για κοινωνικοτητες και δεν μπορουσα ουτε για μια βουτια να παω μονη μου το καλοκαιρι.
    με την ευκαιρια της δουλειας επρεπε να σκεφτω σοβαρα να παρω αυτοκινητο.
    ΦΟΒΟΜΟΥΝ
    εκανα μια απλη σκεψη
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟΣΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗ ΜΠΟΡΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ!
    αυτο ηταν.
    πηγα και παραγγειλα το αυτοκινητο που μου αρεσε.
    πηρα εναν δασκαλο και εκανα 4 μοναδικα μαθηματα (μετα απο 20 χρονια παρακαλω)
    η αντιπροσωπεια ηταν στα ορια της πολης και για να παρω το αυτοκινητο επρεπε να βγω στην εθνικη
    το σχεδιο ηταν να παμε με εναν φιλο να το παμε σπιτι μου (οδηγωντας το αυτος βεβαια) και ν αρχισω να το παιρνω σιγα σιγα.
    τη μερα που επρεπε να το απρω ο φιλος (ο πρωην συντροφος) ειχε ενα σοβαρο προβλημα κι επρεπε να παω μονη μου......
    πηγα, το πηγα με 10 κλμ διπλα στην εθνικη και ανοιξα το ραδιοφωνο0 για πρωτη φορα.
    κατα διαβολικη συμπτωση επαιζε το \"ακριβο μου διθεσιο\" με την πρωτοψαλτη.....
    απο τοτε δενε χει τυχει να ξαναπεσω σαυτο το τραγουδι...
    το ακουσα ολο σταματημενη και μολις τελειωσε βγηκα στην εθνικη και το πηγα σιγα σιγα σιγα απο την δεξια λωριδα μεχρι το σπιτι.
    απο εκεινη τη μερα οδηγω καθημερινα.
    δεν εχω παθει τπτ τραγικο, αν και τρεχω αρκετα πια (δυστυχως)
    Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑΞΕΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ και μονο λογω αμαξιου, και συνειδητοποιησα, ποση απ την ευδαιμονια μας, οφειλεται απλα σε αγαπημενες συνηεθεις κι οχι απαραιτητα στους αλλους.
    οδηγω τωρα 2 χρονια,δεν μπορω να φανταστω πια την ζωη μου χωρις αυτο.

    μεγαλο μερος του αρχικου αγχους μου, και στο προτεινω ανεπιφυλακτα, το εδιωξε μια καλη μικτη ασφαλεια.... ετσι δεν θα φοβασαι μη το χαλασεις η μη κανεις σε καποιον ζημια (εξαιρουνται οι τραυματισμοι :Ρ)
    μια καλη οδηγικη βοηθεια θα σε σωσει απο σκεψεις του τυπου \" τι θα γινει αν καει η φλαντζα\" η \"τι να ειναι η φλαντζα\"
    και ο καλος σου αγγελος θα αναλαβει τα υπολοιπα...

    κουραγιο, η ζωη ειναι πιο ωραια οταν εισαι ανεξαρτητος..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •