To μεγάλο δίλημμα της σχέσης με έναν ασεξουαλικό σύντροφο - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 55 of 55
  1. #46
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    8
    Βρε κοπελιά, ο τύπος είναι για το κρεβάτι του ψυχίατρου κι εσύ θέλεις να κάνεις μαζί του οικογένεια; Καταρχήν είναι ανεύθυνος και κατά δεύτερο λόγο όλα περιστρέφονται γύρω από τις δικές του επιθυμίες. Τι του αρέσει και τι τον βολεύει. Η δε πραότητά του είναι μασκαρισμένη παθητικότητα. Δεν μπορεί να εμπλακεί σε καυγάδες, δεν έχει το σθένος και το κουράγιο. Αλλά με πλάγιο τρόπο θα απαιτεί να γίνεται πάντα το δικό του. Από την σωματική κακοποίηση πήγες στη συναισθηματική; Τι να κάνεις τα λόγια αγάπης, όταν δεν τον ενδιαφέρουν οι ανάγκες σου; Κι όλα καλά να ήταν με τον χαρακτήρα του, ζητάτε διαφορετικά πράγματα από τη ζωή. Ασε πια αυτό το μακροχρόνια άνεργος. Ετσι θα κάνεις οικογένεια; Εχει κι άλλα καλά παιδιά έξω, που δεν είναι απαραίτητα ψυχωσικοί.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    πολλά τα αρνητικά, φύγε. είναι βέβαιο ότι άλλον τετοιον δεν θα βρεις. θα βρεις άλλον.
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    αλήθεια, πόσων ετών είσαι;
    η αιτία του φόβου είναι η άγνοια

  4. #49
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    το συμπερασμα ειναι οτι αμα καπιος δε θελει να κανει σεξ θα ακουσει τα χειροτερα επειδη ειναι διαφορετικος απ τους αλλους ρατσισμος στο φουλ.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by litsa1986 View Post
    Βρε κοπελιά, ο τύπος είναι για το κρεβάτι του ψυχίατρου κι εσύ θέλεις να κάνεις μαζί του οικογένεια; Καταρχήν είναι ανεύθυνος και κατά δεύτερο λόγο όλα περιστρέφονται γύρω από τις δικές του επιθυμίες. Τι του αρέσει και τι τον βολεύει. Η δε πραότητά του είναι μασκαρισμένη παθητικότητα. Δεν μπορεί να εμπλακεί σε καυγάδες, δεν έχει το σθένος και το κουράγιο. Αλλά με πλάγιο τρόπο θα απαιτεί να γίνεται πάντα το δικό του. Από την σωματική κακοποίηση πήγες στη συναισθηματική; Τι να κάνεις τα λόγια αγάπης, όταν δεν τον ενδιαφέρουν οι ανάγκες σου; Κι όλα καλά να ήταν με τον χαρακτήρα του, ζητάτε διαφορετικά πράγματα από τη ζωή. Ασε πια αυτό το μακροχρόνια άνεργος. Ετσι θα κάνεις οικογένεια; Εχει κι άλλα καλά παιδιά έξω, που δεν είναι απαραίτητα ψυχωσικοί.
    παραβλέπω ότι είναι θέμα που είναι ανενεργό εδώ και λίγους μήνες.και λέω...
    Όποιος διαβάσει το αρχικό ποστ μπορεί να υποψιαστεί λίγο τι μπορεί να συμβαίνει.
    Τέτοιες απόψεις ότι είναι για το κρεβάτι του ψυχιάτρου και υπάρχουν και άλλα παιδιά έξω που δεν είναι ψυχωσικα είναι ρατσιστικες και προσβλητικες. Δεν ξέρω αν έχεις καταλάβει που βρίσκεσαι litsa... Προφανώς ένας ψυχικά "ασθενής" δεν έχει δικαίωμα σε όλα αυτά...
    Και άλλο τραγικό λάθος που κάνει ο άνθρωπος είναι μακροχρόνια άνεργος.Αυτος φταίει για όλα και μου κατηγορείτε το κράτος και την οικονομική κρίση.Φυσικά το ίδιο ισχύει και για μία γυναίκα που είναι μακροχρόνια άνεργη...Έτσι δεν είναι;

  6. #51
    Συμφωνώ με black. Είχα διαβασει ένα ποστ που κάποιος ανέφερε ότι εδώ ειναι ωραιότατο μέρος για να βρει άντρας απελπισμένη δηλαδή εύκολη γκόμενα. Δεν αντιλέγω ναι έχω θέματα πχ μπορεί να είμαι λόγω θλίψης με χαμηλή αυτοπεποίθηση αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχω και κρίση. Αν είμαι άνεργη δε σημαινει οτι είμαι και τεμπέλα. Άν είμαι τεμπέλα ότι θα πεθάνω από ασιτία κτλ κάτι που ίσως να ενδιαφέρει ελάχιστα άτομα αλλά όχι αγνωστους ανθρώπους. Έχουμε ελευθερία λόγου αλλά που και που γράφονται μηδενιστικες απόψεις για τους παθουντες. Προκαταλήψεις δογματισμοι και όποιον πάρει ο χάρος. Τσουβαλιασμα. Δε τα βάζω μόνο με την litsa δυο χρόνια είμαι εδώ και πέφτει ρατσισμός αβέρτα. Όσοι πάσχουμε δεν σημαίνει ότι είμαστε τελειωμένοι και καμμένα χαρτιά για γέλωτα. Ο κάθε άνθρωπος πριν νοσησει έχει διαμορφωσει έναν χαρακτήρα. Μπορεί για ένα διάστημα να μην είναι λειτουργικος αυτό όμως δεν τον καθιστά υλικό προς εκμετάλλευσή.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    Τέτοιες απόψεις ότι είναι για το κρεβάτι του ψυχιάτρου και υπάρχουν και άλλα παιδιά έξω που δεν είναι ψυχωσικα είναι ρατσιστικες και προσβλητικες.
    Συμφωνώ είναι ρατσισμός. Και ο ρατσισμός που δεν συνειδητοποιείται είναι περισσότερο επικίνδυνος από αυτόν που είναι συνειδητός. Μου θυμίζει το αντίστοιχο ανέκδοτο/σύνθημα: "Δεν είμαι εγώ ρατσιστής, εσύ είσαι αράπης"...
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Παντως μην παραξενευτεις αν παρει φωτια το κρεβατι με αλλη γυναικα, και σαφως δεν εννοω οτι φταις εσυ. Προσωπικα μου εχει τυχει να ταιριαζω απιστευτα σεξουαλικα με καποια γυναικα και καθολου (μεχρι και να κομπλαρω) με καποια αλλη. Μιλαμε για δυο επιδοσεις στα αντιθετα ακρα του ιδιου ανθρωπου. Τωρα η περιπτωση σου ειναι λιγο περιεργη, παρθενος κτλ.
    Ηρεμος, καλο παιδι, ευγενικος, μμμμ κατι μου θυμιζουν αυτα, κοιταξε αν ενας αντρας δε νοιωσει οτι σε βαζει κατω και σου πεταει τα ματια, οτι εχει το πανω χερι στο κρεβατι, τοτε θα εχει γενικα μια παθητικη- αμυντικη- υποτακτικη σταση απεναντι σου. Με λιγα λογια δεν.μπορει να ειναι πουθενα αντρας, δε μπορει να σηκωσει κεφαλι.
    Για σκεψου το... το βραδυ να μην του σηκώνεται και την αλλη μερα να σου πει τι?? Φτιαξε να φαμε?
    Ξεχαστε το, το σεξ ειναι το Α και το Ω σε μια σχεση.

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Συμφωνώ κι εμένα, ως ψυχωσική, μου φανηκε ρατσιστικό το μήνυμα.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Sedna
    Posts
    1,105
    Επειδή γράφτηκαν ορισμένα λανθασμένα πράγματα για τα ασεξουαλικά άτομα, ας κάνω μια παρέμβαση για όσους τύχει να διαβάσουν αυτή τη συζήτηση. Η πηγή που χρησιμοποιώ είναι το AVEN. Παραθέτω ορισμένα αποσπάσματα.

    An asexual is someone who does not experience sexual attraction. Unlike celibacy, which people choose, asexuality is an intrinsic part of who we are.
    ...
    Asexual people have the same emotional needs as anyone else, and like in the sexual community we vary widely in how we fulfill those needs. Some asexual people are happier on their own, others are happiest with a group of close friends. Other asexual people have a desire to form more intimate romantic relationships, and will date and seek long-term partnerships. Asexual people are just as likely to date sexual people as we are to date each other.
    ...
    Many asexual people experience attraction, but we feel no need to act out that attraction sexually. Instead we feel a desire to get to know someone, to get close to them in whatever way works best for us.
    ...
    For some [asexual people] sexual arousal is a fairly regular occurrence, though it is not associated with a desire to find a sexual partner or partners. Some will occasionally masturbate, but feel no desire for partnered sexuality. Other asexual people experience little or no arousal.

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Έχω πρόβλημα με τον σύντροφο μου :(
    By sasukekun in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 1
    Last Post: 08-08-2015, 21:01
  2. μεγαλο διλημμα
    By μαρια1999 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 58
    Last Post: 08-02-2012, 21:24
  3. ΑΣΧΗΜΑ ΛΟΓΙΑ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ
    By void in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 43
    Last Post: 11-12-2011, 23:20
  4. Η κολλητή μου δε συμπαθεί το σύντροφό μου...
    By astimatnam in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 18-06-2010, 17:39
  5. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 19:57

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •