Πως να ξεπερασεις τη ΓΑΔ μεσα στη μοναξια; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 39
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καταρχην εισαι πολυ νεα κοπελα για νεες αρχες, για χομπου κ νεες γνωριμιες...στην ηλικια σου ουτε καν σκεφτομουν γαμους κ παιδια..+ ο ψυχιατρος δεν ειναι μονο για την καταθλιψη αλλα για χιλια δυο+ για την ΓΑΔ.
    να ξερεις οτι ο υπερθυρεοειδισμος θελει ασκηση κ καλα κανεις κ περπατας, ηρεμια κ οχι αγχος.
    γιατι ξερυθμιζεται κ τα ξερεις τι επακολουθει..φανταζομαι παιρνεις unimazole κ τ4 ετσι δεν ειναι?ή σκετο unimazole..αν ναι σε τι δοση εισαι?δοση συντηρησης ας πουμε?
    εγω παιρνω κ τ4 των 25 κ Unimazole των 5..ειμαι δλδ σε δοση συντηρησης.
    επισης το πρωτο που πρεπει να κοιτας οταν κανεις στρες ,αμεσα, ειναι η εξεταση των ορμονων του θυρεοειδη σου.
    κ επισης δεν γκρεμιστηκε η ζωη σου επειδη δεν εχεις παρεες αυτο το διαστημα..η ζωη μεταβαλλεται διαρκως..ανθρωποι ερχονται, μας προσπερνουν, φευγουν, αλλοι μενουν κλπ..αν κ εσυ δεν ξεκινησεις καποια δραστηριοτητα τοτε πως θα γνωρισεις κοσμο?πιστευεις οτι θα ρθει καποιος στο σπιτι σου ετσι να σε κανει παρεα?αρα η λυση ειναι μια...ξεκινας κατι..ενα χομπυ.
    εγω δεν θα μπορουσα να φανταστω ποτε τη ζωη μου χωρις χομπυ, ή μενοντας σπιτι μετα τη δουλεια κ να κανω μονο αυτο..δλδ σπιτι δουλεια, δουλεια σπιτι...
    χρειαζεται να κανεις κατι που να εκτονωνεσαι κ να ξεσκας...κοινωνικοτητα κ παρεα...μην το καθυστερεις εφοσον εχεις ορεξη, ξεκινησε το.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Αχ..αυτο κανω εδω και χρονια.Μολις δε νιωθω καλα κανω εξετασεις θυροειδη χωρις να περιμενω να μου το πει γιατρος.Τωρα κανω συντηρηση.unimazole 5 και t4 25 ακριβως τα ιδια με σενα.Απολυθηκα απο τη δουλεια μου εδω και μηνες.Οποτε σκεψου δεν κανω τιποτα..Θα ψαχτω για καποιο χομπυ που να μη χρειαζεται να πληρωνω ή να μην πληρωνω πολλα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    239
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    συμφωνω με μαρα...δεν ειναι παντα θεμα προσπαθειας κ προσωπικης δουλειας...οχι παντα..ενα μερος ναι, ομως αν η κατασταση εμμενει για παραπανω απο 3 μηνες οπωδδηποτε πρεπει να παει καποιος σε ψυχιατρο..γιατι οκ..κανει καλο η ψυχοθεραπεια αλλα αργει κ ο οργανισμος εξαντλειται.
    εγω παλια το περναγα χωρις μηδεν φαρμακο...πλεον εχω εξαντληθει..δεν αρκουμαι μονο στην ψυχοθεραπεαι οπως αρκετοι ξερετε...το φαρμακο θεωρω οτι στο παραλυτικο αγχος μου ειναι πλεον ακρως απαραιτητο...
    kai ego to idio alla polu den me pistevoun...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Αχ..αυτο κανω εδω και χρονια.Μολις δε νιωθω καλα κανω εξετασεις θυροειδη χωρις να περιμενω να μου το πει γιατρος.Τωρα κανω συντηρηση.unimazole 5 και t4 25 ακριβως τα ιδια με σενα.Απολυθηκα απο τη δουλεια μου εδω και μηνες.Οποτε σκεψου δεν κανω τιποτα..Θα ψαχτω για καποιο χομπυ που να μη χρειαζεται να πληρωνω ή να μην πληρωνω πολλα.
    α παιρνουμε κ την ιδια δοση επισης ...χεχε..
    σπανιο να βρω ατομο με graves..επιτελους να ενα!!! τα ματια σου πως ειναι?σου χουν βγει οξω?εμενα οχι ευτυχως..τα προλαβαμε με φουλ κορτιζονη στην αρχη.
    παντως το graves να ξερεις κανει ΓΑΔ κ ας ειναι ρυθμισμενο...εχω αλλα 3-4 ξαδερφια που εχουν graves κ ολοι παιρνουν αντικαταθλιπτικα..τυχαιο?δ� �ν νομιζω.......

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    anxious4ever Νομιζω σε εχω συναντησει ξανα σε αλλο ποστ και θυμηθηκα οτι εχεις graves.Ναι κανει ΓΑΔ και με εκνευριζει που ακουω απο αλλους που εχουν εναν υπο πχ και οκ παιρνουν ενα χαπι "κι εγω θυροειδη,σιγα. "

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    καλα το GRAVES δεν υπαρχει !!! σου αλλαζει τη ζωη..σου ξεσκιζει τη ζωη κ τον εγκεφαλο!ειναι πολυ ζορικο κ γενικως σπανιο...μακαρι να ειχα υποθυρεοειδισμο..αλλα τελικως ημουν ατυχη.
    ποσα χρονια παιρνεις το unimazole?ποτε διαγνωσθηκες?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    anxious4ever Νομιζω σε εχω συναντησει ξανα σε αλλο ποστ και θυμηθηκα οτι εχεις graves.Ναι κανει ΓΑΔ και με εκνευριζει που ακουω απο αλλους που εχουν εναν υπο πχ και οκ παιρνουν ενα χαπι "κι εγω θυροειδη,σιγα. "
    το λενε αυτο γιατι δεν εχουν το αυτοανοσο...εχουν απλα προβληματικο θυρεοειδη...
    ενω εσυ (οπως και εγω που εχω χασιμοτο) εχεις ενα ανιατο αυτοανοσο με το οποιο πρεπει να ζησεις μαζι ολη σου τη ζωη!!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εχεις hashimoto μαρα, που πραγματικα ειναι πολυ πιο ευκολο απο το graves..το graves κανει συχνες υποτροπες...κανει βλαβες στα ματια..ηδη δεν βλεπω καλα την νυχτα...+ το ψυχολογικο κ την σκεψη τα κανει χειροτερα.
    τα φαρμακα του graves δεν πρεπει να τα παρουμε πολλα χρονια..σου τα κοβουν κ το 99% κανει υποτροπη, μετα παει για βγαλσιμο με ραδιενεργο ιωδιο...οταν τον βγαλεις τα αντισωματα επιτιθονται στα ματια κ κανεις εξωφθαλμο..ειναι πραγματικα μεγαλο πακετο..μακαρι να ειχα hashimoto..το graves ειναι μπρος γκρεμος κ πισω ρεμα.
    το unimazole που παιρνουμε ειναι τοξικο φαρμακο κ γινονται εξετασεις στις τρανσαμινασες καθε 6 μηνες..
    η εξεταση του graves γινεται καθε 4 μηνες...τον εχουν παντα απο κοντα σε στενη παρακολουθηση.
    οταν κανει υποτροπη σαλταρεις κανονικα....ειναι η χειροτερη μορφη του θυρεοειδη βασικα...
    εισαι τυχερη που εχεις hashimoto πραγματικα..

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ναι εχεις δικιο anxious..Εγω παιρνω unimazole στις υποτροπες απο τα 20 και ειμαι 30..Η τελευταια υποτροπη με εκανε να ξυπναω και να τρεμω σαν ψαρι χωρις να ξερω τι εχω..Και πολλα αλλα που δε μπορω να γραφω.Εβαλα και γυαλια γιατι απεκτησα προβλημα στα ματια..Ειναι πακετο..Μου ειπαν να κανω ιωδιο αλλα δε θελω..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κ μενα μου παν..αλλα δεν θελω ουτε κ γω...κ μαλιστα επειδη το εψαξα..
    αν καταστραφει ο θυρ.με ιωδιο ή με χειρουργικη αφαιρεση..τα αντισωματα πλεον δεν βρισκουν να χτυπησουν θυρ. οποτε γυρνανε ολα κ πανε ολα στα ματια..κ το εξωφθαλμο γινεται χειροτερο ...
    ενω τωρα μοιραζονται σε θυρ κ ματια.
    αραξε...μη κανεις τιποτα.παιρνε unimazole κ κατσε ετσι με τις υποτροπες του κ τις υφεσεις του.
    κ γω επειδη εχω κανει 3 υποτροπες μου ειπαν βγαλσιμο ..αλλα δεν θελω φοβαμαι πολυ για τα ματια μου.
    εγω εκανα graves πριν 5 χρονια.
    εσυ το εχεις απο τα 20? ελα ρε!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Ναι..Να σε ρωτησω;Δουλευεις;Εγω παλια δουλευα ωρες,σηκωνα βαρη κτλ και πλεον δε μπορω να δουλεψω.Παω για ψωνια πχ και κουραζομαι.Κουραζομαι πολυ ευκολα..Και με εχει χτυπησει στα ανω ακρα και τρεμουν τα χερια μολις σηκωσω βαρος.

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Νομιζα οτι μπορω και μονη μου,οτι θα κανω νεες παρεες(εκανα καποιες αλλα δεν ειναι το ιδιο),και τελικα μετα και απο οσα περασα με τη ΓΑΔ και την υγεια μου,καταλαβαινω οτι οσο και να προσπαθει κανεις δε μπορει μονος του.
    Νομίζω ότι είναι έτσι. Δεν γίνεται να είναι κάποιος καλά χωρίς να έχει σωστές σχέσεις.
    Αν και παραητρώ ότι ο περισσότερος κόσμος καταφεύγει στην προσπάθεια για να βρει τρόπο να είναι καλύτερα (έξω από ανθρώπους), εγώ νομίζω ότι μόνο μέσω όσο καλύτερων σχέσεων γίνεται, μπορεί να είναι κανείς σε "ισορροπία". Νομίζω ότι η προσπάθειά μας είναι καλύτερα να επικεντρωθεί στην κατανόηση της παρούσας κατάστασης.
    Last edited by John11; 26-11-2016 at 07:35.
    It's hard to speak the truth, in a world full of people that don't realize they 're living a lie.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by its_me View Post
    Ναι..Να σε ρωτησω;Δουλευεις;Εγω παλια δουλευα ωρες,σηκωνα βαρη κτλ και πλεον δε μπορω να δουλεψω.Παω για ψωνια πχ και κουραζομαι.Κουραζομαι πολυ ευκολα..Και με εχει χτυπησει στα ανω ακρα και τρεμουν τα χερια μολις σηκωσω βαρος.
    Ναι δουλεύω σε γραφείο κ κανω χορό κ μουσική κ πολλά λαιβ..αλλά ναι κουραζομαι πιο εύκολα κ πιο γρήγορα από τους άλλους που δεν έχουν graves. Το graves βαραει κ τους τένοντες..έκανα εγχείρηση στον τενοντα μου,στο χέρι,λογω αυτού..ποτέ έκανες τελευταία εξέταση;ήταν κ είναι καλά ρυθμισμένος;

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Λες αν τον βγάλουμε να σωθούμε;;;από την γαδ; Αλλά τα μάτια;τι γίνεται με τα μάτια;

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    225
    Εγω επειδη μιλησα και με ατομα που εχουν κανει ιωδιο και τον εχουν βγαλει μου ειπαν οτι δε φευγει ο graves.Ουτε οι ταχυκαρδιες και ολα αυτα.Δεν ξερω ειλικρινα..Σε καταλαβαινω με τους τενοντες.Μου εχει διαλυσει τα ανω ακρα.Για τη ΓΑΔ φταινε οι υποτροπες.Γι αυτο θελει παρακολουθηση καθε 2 μηνες.Γιατι εμενα ηταν ολα καλα Μαρτιο και Ιουλιο ηταν απορρυθμισμενος στο φουλ.Και τοτε εμαθα οτι εχω πια graves.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. πότε δε μπορεις να ξεπερασεις καποιον?
    By Efi25 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 55
    Last Post: 26-10-2016, 14:23
  2. Πως να ξεπεράσεις τις φοβίες σου! ( ΒΙΝΤΕΟ )
    By Terry in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 30-08-2016, 21:15
  3. Πόση μοναξιά μέσα την πόλη?
    By andy87 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 35
    Last Post: 01-12-2013, 18:49
  4. Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ-Ο ΦΟΒΟΣ ΠΟΥ ΤΡΩΩ-ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΟΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ
    By BrokeN_DoLL in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 16
    Last Post: 25-11-2010, 16:30
  5. Η φωνη μεσα μου
    By Bibo in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 24-06-2010, 14:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •