Ο "τρόπος " των θεραπευτων - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 211 to 217 of 217
  1. #211
    Banned
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    446
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Με εκρινε δεν λες τιποτα....
    Στο τελος αυτοακυρωθηκε σε ολα. Ευτυχως βεβαια που εγινε αυτο, για να μου ανοιξουν τα ματια....
    Αλλιως θα ημουν ακομα εκει να βασανιζομαι και να εξαρτωμαι απο το γελοιο αυτο υποκειμενο που το παιζει θεραπευτης.
    Δυστυχως υπαρχουν πολλοι απο οτι διαβαζω και ακουω. Ελπιζω να τους ερθει καποια μερα πισω, η απατη και η αδικια που διαπράττουν εις βαρος ολων των ταλαιπωρημενων ψυχων.
    Αυτά θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να γνωστοποιούνται, έστω στους ανθρώπους που τον συστήνουν. Βέβαια αυτά είναι λεπτά ζητήματα, αλλά κάτι πρέπει να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Φυσικά ένας τρόπος είναι και η ενημέρωση πάνω σε τέτοια ζητήματα, έστω και από το διαδίκτυο.

  2. #212
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Αυτά θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να γνωστοποιούνται, έστω στους ανθρώπους που τον συστήνουν. Βέβαια αυτά είναι λεπτά ζητήματα, αλλά κάτι πρέπει να γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Φυσικά ένας τρόπος είναι και η ενημέρωση πάνω σε τέτοια ζητήματα, έστω και από το διαδίκτυο.
    Μετα απο ολα αυτα πηγα και βρηκα αυτον που μου τον συστησε και ειπα ολη την ιστορια. Εμεινε με το στομα ανοιχτο και δεν πιστευε στα αυτια του.
    Στην αρχη προσπαθησε καπως να ισορροπησει τα πραγματα και να μην εκφραστεί κατα αυτου που ειχε συστησει. Σε νεα συνάντηση ομως που ειχαμε λιγο καιρο αργοτερα, μου ειπε οτι αυτο που συνεβη ηταν σοβαρο, οτι φερει και ο ιδιος ευθύνη για ολο αυτο και οτι φυσικα δεν θα ξανασυστησει κανεναν σε αυτο τον απατεωνα. Με παροτρυνε να τον κυνηγησω και δικαστικά.
    Η ζημια ομως εγινε. Και αυτος θα συνεχιζει να πληρωνεται για να καταστρεφει κοσμο. Αδικία.

  3. #213
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Νεφελη ολο αυτον τον ερωτσ εξαρτηση οπως τον περιγραφεις τον εχω βιωσει οχι ομως με ψυχοτετοιο αλλα γνωριζω τι εννοεις! Το δικο σου φυσικα ειναι χειροτερο γιατι αυτος ηταν που του εμπιστευοσουν πραγματα και επαιξε μαζι σου ! Εμενα αλλη περιπτωση σιγουρα αλλα καταλαβαινω τι εννοεις σιγουρα! Τα χω περασει τωρα και μενα τι με τραβηξε σε κεινον τον ανθρωπο δεν ξερω ασχημος ηταν, αρκετα μεγαλυτερος , αλλα ειχε μια δυναμη που σε επειθε! Δεν εκανα σχεση μαζι του μιας και ηταν πολυ εγωιστης δεν ξερω αν σε βοηθω καθολου και δεν τον ξεπερασα ποτε , παντα τον σκεφτομαι.

  4. #214
    Nefeli28
    Guest
    Νομιζω οτι αυτοι οι τυποι ειναι χειριστικοι. Ξερουν πολυ καλα να παιζουν αυτο το παιχνιδι της εξαρτησης. Βεβαια βρισκουν και τα κανουν. Δεν πιανουν αυτα σε ολες. Λιγο ευαλωτη, λιγο ψυχικα ασταθής,λιγο μειωμενη αυτοεκτιμηση και την πατησες.
    Ενδεχεται να ειναι και ναρκισιστες.Να αποζητουν και να επιδιωκουν το θαυμασμό και την αποθεωση με καθε τροπο. Κι αυτο γιατι στην ουσια ειναι τρομερά ανασφαλεις σαν ανθρωποι.
    Το θεμα ειναι οτι εχουν τον τροπο. Και στη δικη σου και στη δικη μου περίπτωση μας χειριστηκαν μια χαρα.Τοσο που να γινουν αξεχαστοι, αναγκαιοι, αυθεντίες, αναντικαταστατοι....
    Στην πραγματικοτητα δεν τους ξεχναμε για να τιμωρουμε τους εαυτους μας. Ενα κομματι μας τους κραταει για να μας θυμιζει τις αδυναμιες μας.
    Νομιζω ο μονος τροπος να παψει αυτο ειναι να τιμωρησουμε λιγοτερο τον εαυτο μας. Να τον αγαπησουμε και να τον συγχωρησουμε.
    Ειμαστε απλως ανθρωποι.

  5. #215
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Οπως τα λες οι άνθρωποι αυτοί έμαθαν πάντα να παίρνουν και ξέρουν να κεντρίζουν το κομμάτι της σεξουαλικότητας μιας γυναίκας "πολύ σημαντικό αυτό"! Και πιάνουν σε ανθρώπους σαν και μας που ψάχνουμε στήριγμα. Βασικά ποτέ δεν είχα έναν καλό πατέρα και την πάτησα εκείνο φταίει πιο πολύ. Αν είχα ταυτιστεί με ένα ωραίο ανδρικο πατρικό πρότυπο δεν θα πεφτα σε τέτοια παγιδα.

  6. #216
    Nefeli28
    Guest
    Quote Originally Posted by SB_ View Post
    Σίγουρα σε μεγάλο βαθμό παίζει κι αυτό. Η γνώση είναι δύναμη και μπορεί πιστεύω να βοηθήσει σε αυτές τις περιπτώσεις. Σμφωνώ με τη Mara.Z που λέει πως θα πρέπει να δίνουμε ένα συγκεκριμένο περιθώριο στον ψυχοθεραπευτή. Επίσης, η αντιμετώπιση που αναφέρει ότι έχει από αυτόν, μου φαίνεται φυσιολογική.
    Τι χρονικο περιθώριο πιστευετε οτι πρεπει να δινουμε στον θεραπευτη γθα να διαπιστώσουμε οτι μας κανει;

  7. #217
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Nefelh πηγα σε αλλον γιατρο οχι αιγηνητιο αλλα αθηναιο γιατρο, τεσπα, μου εδωσε χαπακια αλλα μου αλλαξε και το ζαναξ και το εφεξο, εγω δε , δεν μπορουσα να τα παρω τον πηρα τηλ. πως δεν μπορω να πάρω τα νέα χαπάκια γιατι ειμαι εξαρτημένη από εφεξορ και ζαναξ και δεν ειναι τοσο εύκολο μεσα σε μια μερα να κανω αλλαγη και μου μιλησε ασχημα, απότομα, τι να σας πω παιδια, ουτε θελησε καν να ακουσει το πρόβλημα μου, παιδια εχω απογοητευτει πια μου φαινεται πως δεν υπαρχει σοι ειδικος πια

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Si Puo Fare Μπορεί να γίνει σκηνοθεσία Giulio Manfredonia (2008)
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2014, 00:20
  4. Οι "ξυλιές" ως τρόπος διαπαιδαγώγησης
    By dreamer in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 76
    Last Post: 18-05-2011, 00:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •