Ο "τρόπος " των θεραπευτων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 15 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 217
  1. #1
    Nefeli28
    Guest

    Ο "τρόπος " των θεραπευτων

    Καλησπέρα με καινούριο θεμα

  2. #2
    Nefeli28
    Guest
    Καλησπέρα με καινούριο θεμα������
    Αναρωτιέμαι πώς πρέπει να αντιμετωπιζει ένας θεραπευτής τον ασθενή του.
    Έχω ακούσει και εν μέρει βιώσει 2 αντίθετες καταστάσεις :
    Έναν θεραπευτή που δεν έκανε όλα τα συναισθήματά μου αποδεκτά. Που εναντιωνοταν σε ο,τι δεν ήταν καλό, αντιδρούσε με έντονο τρόπο και πολλές φορές ήταν σαν να με έκρινε για κάτι κακώς βαλμενο μέσα μου.
    Κι έχω ζήσει και θεραπευτή όπου όλα τα συναισθήματα ήταν αποδεκτά. Τίποτα δεν ήταν παραξενο ή απαγορευτικό σαν συναίσθημα καο η όλη στάση του ήταν να στέκεται με το μέρος μου και να προσπαθεί να να πείσει ότι δεν είναι λάθος να αισθάνομαι ο,τι αισθάνομαι.
    Τελικά πως πρέπει να είναι ένας σωστός ψυχοθεραπευτης;
    Έχω την αίσθηση ότι ο πρώτος με την επικριτική του στάση σε χώνει σε βαθιά νερά να κολυμπήσεις μπας και κάτι καταλάβεις /ανακαλύψεις για τον εαυτό σου (αν καταφέρεις να μην πνιγείς από την απογοήτευση και την τρομακτικη ένταση που τα ζεις όλα) , ενώ ο δεύτερος προσπαθεί να σου αφαιρεσει με κάθε τρόπο τα ενοχικα και να σε κάνει να νιώσεις καλά για τον εαυτό σου χωρίς όμως να έχεις την παραμικρή ιδέα για το τι γίνεται εκεί μέσα σου βαθιά....
    Τι λετε; Έχει βιώσει κανεις κάτι αντίστοιχο;
    Τι πιστευετε για τους δύο αυτούς τρόπους; Τελικά ποιος βοηθάει καλύτερα τον ασθενή;

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Χωρίς να έχω ιδέα, θα πω ότι δεν υπάρχει κακό συναίσθημα, λάθος απαγορευτικό κλπ...θεωρώ ότι είναι λάθος τρόπος να προσεγγίζει κανείς έτσι τα θέματα για τους φίλους του, για τους ασθενείς του, για τον εαυτό του........Για το δεύτερο επίσης είναι λάθος αν σου χαιδεύει τα αυτιά και σε κάνει να νιώθεις καλά χωρίς ενοχές κλπ με κάτι που δεν είσαι.....άμα δεν γνωρίσεις και τον εαυτό σου πως θα τον βοηθήσεις ? .......αν είναι να πληρώνουμε για να μας χαϊδεύουν τα αυτιά, τα χαιδεύουμε και μόνοι μας, που είμαστε και εξπέρ σε αυτό......δηλαδη έτσι όπως το θέτεις σου παίρνει τα ενοχικά, σε κάνει να νιώσεις καλά, φαίνεται παραμύθιασμα, εσύ θα έπρεπε να τα βλέπεις και να τα πετάς, όχι να στα παίρνει κάποιος γιατί αν 'ξαναγεννήσεις ' θα πρέπει να πας εκεί να στα πάρει πάλι γιατί δεν έμαθες να τα πετάς από μόνος σου.....

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    41
    Πιστεύω ότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Αλλοι ίσως να χρειάζονται να τους ταρακουνήσεις λίγο μιλώντας τους πιο έντονα ενώ άλλους αυτό μπορεί να τους κάνει χειρότερα και να πρέπει να τους πάρεις με το μαλακό για να τους βοηθήσεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Για μενα ,, σωστος ψυχοτετοιος , ειναι αυτος που σου λεει την σκληρη συνηθως αληθεια , με κινδυνο να μην ξαναπας , με σκοπο να σε σοκαρει , και να παρεις μπρος ,........................................... ο δικος μου ψυχιατρος εχει μονιμη εντολη να μου λεει τα στραβα μου, τα καλα μου τα ξερω κι ο ιδιος , και τουχω υποσχεθει οτι δενμε χανει απο πελατη , και το κανει , και μευχαριστει νακουω τα στραβα μου , και τις δικαιολογιες , πα να πει οτι ειμαι σε καλο δρομο , αμα δεν μενοχλουν τα στραβα μου .....δεν αρχιζω τα ,' ξερεις ομως ...μπλα , μπλα ', τον ακουω προσεκτικα , και μετα τα επεξεργαζομαι σπιτι , και δεν εχω κανει ψυχοθεραπεια ποτε .....ουτε προκειται .....

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    [QUOTE=Macgyver;646690]Για μενα ,, σωστος ψυχοτετοιος , ειναι αυτος που σου λεει την σκληρη συνηθως αληθεια , με κινδυνο να μην ξαναπας , με σκοπο να σε σοκαρει , και να παρεις μπρος ,........................................... ο δικος μου ψυχιατρος εχει μονιμη εντολη να μου λεει τα στραβα μου, τα καλα μου τα ξερω κι ο ιδιος , και τουχω υποσχεθει οτι δενμε χανει απο πελατη , και το κανει , και μευχαριστει νακουω τα στραβα μου , και τις δικαιολογιες , πα να πει οτι ειμαι σε καλο δρομο , αμα δεν μενοχλουν τα στραβα μου .....δεν αρχιζω τα ,' ξερεις ομως ...μπλα , μπλα ', τον ακουω προσεκτικα , και μετα τα επεξεργαζομαι σπιτι , και δεν εχω κανει ψυχοθεραπεια πότε. ...Ούτε πρόκειται. ...

    Δεν διαφωνώ να σου πει τα στραβά.
    Άλλωστε χρειάζεται με κάποιο τρόπο να τα δεις και αυτά, για να μην πω κυρίως αυτά.
    Υπάρχει τρόπος όμως να σου περάσει αυτά που χρειάζεται να μάθεις.
    Η ερώτηση εδώ είναι κατά πόσο "μαθαίνει " ένας άνθρωπος από τα στραβά του, έχοντας απέναντί του έναν θεραπευτή που δεν αποδέχεται τα συναισθήματά του ή τα αποδέχεται ολοκληρωτικά.
    Τι τελικά βοηθάει;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=Nefeli28;646696]
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...

    Δεν διαφωνώ να σου πει τα στραβά.
    Άλλωστε χρειάζεται με κάποιο τρόπο να τα δεις και αυτά, για να μην πω κυρίως αυτά.
    Υπάρχει τρόπος όμως να σου περάσει αυτά που χρειάζεται να μάθεις.
    Η ερώτηση εδώ είναι κατά πόσο "μαθαίνει " ένας άνθρωπος από τα στραβά του, έχοντας απέναντί του έναν θεραπευτή που δεν αποδέχεται τα συναισθήματά του ή τα αποδέχεται ολοκληρωτικά.
    Τι τελικά βοηθάει;
    Αμα ζητας νασου πουν τα στραβα σου , και χαιρεσαι γι αυτο , προφανως εισαι ετοιμος να τα διαχειριστεις με τον δικο σου τροπο .........δεν χρειαζεσαι ' δασκαλο ' για να σου πει τι ακριβως να κανεις , θα κανεις αυο που νομιζεις , και καποια στιγμη , θα βρεις την λυση , δεν υπαρχουν ' ετοιμες ' λυσεις ................αμα εισαι σε αρνηση , τσαμπα πας σε ψυχοτετοιο ...........

  8. #8
    Nefeli28
    Guest
    [QUOTE=Macgyver;646698]
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post

    Αμα ζητας νασου πουν τα στραβα σου , και χαιρεσαι γι αυτο , προφανως εισαι ετοιμος να τα διαχειριστεις με τον δικο σου τροπο .........δεν χρειαζεσαι ' δασκαλο ' για να σου πει τι ακριβως να κανεις , θα κανεις αυο που νομιζεις , και καποια στιγμη , θα βρεις την λυση , δεν υπαρχουν ' ετοιμες ' λυσεις ................αμα εισαι σε αρνηση , τσαμπα πας σε ψυχοτετοιο ...........
    Δυστυχώς ξεκίνησα ψυχοθεραπεία με το αντίθετο από αυτό που λες. Όχι άρνηση αλλά είχα μεγάλη θέληση να φτιάξω πράγματα στον εαυτό μου.
    Το δυστυχώς πάει στο γεγονός ότι κατέληξα με άρνηση γιατί το θέμα δεν ήταν ο τονισμός των στραβων (δεν είχα πρόβλημα με αυτο) αλλά το ότι δεν υπήρχε αποδοχή σε αυτά που ένιωθα.
    Δεν γίνονταν αποδεκτά τα συναισθήματα της απογοήτευσης και της ματαιοτητας που κατά καιρούς ένιωθα.
    Η ένταση που είχε δημιουργηθεί κατέληγε σε καυγάδες.
    Καυγά με τον θεραπευτή σου;;
    Μου είχε πει σχετικά με αυτο: "τι το πέρασες εδω; Εκκλησία; οι ψυχοθεραπείες είναι πεδίο μάχης "

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νεφελη, απο το ελαχιστο που εχω κανει, νομιζω αν εχω καταλαβει καλα, οτι ο στοχος της ψυχοθεραπειας δεν ειναι να σε διορθωσει αλλα εσυ, υπο την καθοδηγηση του ψυχοθερ, μιλωντας για σενα, να αποκτησεις επιγνωση για στοιχεια του χαρακτηρα σου και της συμπεριφορας σου που δεν αντιλαμβανοσουν μεχρι προτινος.
    Ποιος ειναι ο ψυχοθεραπευτης να σε διορθωσει? ουτε δασκαλος ειναι ουτε παπας ουτε μπατσος! Ειναι εκει, υποτιθεται, με ανοιχτα αυτια, να σε κατανοησει! να νιωσεις οτι εχεις εναν ανθρωπο απεναντι σου, με αυτια ανοιχτα, και οποια βλακεια να του πεις, οσο ακραια κι αν ειναι, αυτος να την αντιμετωπισει σοβαρα και να σε βοηθησει.
    Οχι να σε κρινει, κατακρινει, σου κουνησει το δαχτυλο σαν κριτης. Ουτε να σου διδαξει πως πρεπει να ζεις. Ουσιαστικα εσυ ανακαλυπτεις τον εαυτο σου .
    Το ξαναλεω, νομιζω εχεις δει την ψυχοθεραπεια πολυ <<φιλολογικα>>, με μπολικη ποιηση/φιλοσοφια μεσα, και εχεις μπερδευτει. Η ψυχοθεραπεια/το να πας σε ψυχιατρο να παρεις αγωγη και να πεις 5 πραγματα για σενα ειναι πιο τεχνοκρατικη διαδικασια.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Μου είχε πει σχετικά με αυτο: "τι το πέρασες εδω; Εκκλησία; οι ψυχοθεραπείες είναι πεδίο μάχης "
    αυτο που σου ειπε, ιδεολογικα, ειναι αντιγραφη. Αλλα αντι για ψυχοθεραπεια βαλε τον ορο φιλοσοφια.
    Ο Καζαντζακης ειχε πει κατι παρομοιο στον Ελ Γκρεκο για το Νιτσε, θα ψαξω να το εντοπισω...

    ρε συ αυτος προσπαθουσε δηλαδη με τη λογοτεχνια/φιλοσοφια να σε ψυχαναλυσει...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    νομιζω οτι το μπερδεμα σου προερχεται απο το γεγονος οτι εκανες "ψυχοθεραπεια" (οπως νομιζες) με εναν ανθρωπο που ΔΕΝ ειναι ψυχοθεραπευτης, αλλα αυτοχριστηκε. ποιος ξερει τι πραγματικα ειναι ο ανθρωπος αυτος?
    μην κρινεις απο αυτα που εκανε και σου ελεγε.
    ο ανθρωπος ειναι απατεωνας!

  12. #12
    Nefeli28
    Guest
    Όπως το είπες Remedy ....νόμιζα ότι έκανα ψυχοθεραπεία. Αυτός ο οποίος δεν είναι ειδικός τι σόι ψυχοθεραπεία να κανει;
    Πνίγηκα στη φιλοσοφία,τον ψευτουπαρξισμο και τη σκάρτη υποτιθέμενη ψυχανάλυση.
    Είναι δύσκολο όμως να διακρίνω τι είναι τελικά ψυχοθεραπεία και τι δεν είναι.
    Δεν είμαι σίγουρη και ξεκάθαρη μέσα μου για το τι βοηθάει και τι όχι. Έχω ακούσει ανθρώπους να έχουν αλλάξει ένα σωρό ψυχοτετοιους μέχρι να βρουν τον κατάλληλο.
    Έχω υποστεί αρκετή ζημιά στο θέμα αυτό για να μπορέσω εύκολα να εμπιστευτώ διαδικασίες τέτοιες.
    Και το ότι θέλω να συνεχίσω τη θεραπεία μου μετά από όλα αυτά είναι ευτύχημα. Κανονικά θα έπρεπε να έχω βάλει χ. Αλλά δεν θα το κάνω. Γιατί είχα και έχω τη θέληση να κάνω τη ζωή μου καλύτερη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Νεφελη, για αρχη βρες εναν καλο!! ψυχιατρο, και σε δημοσιο νοσοκομειο ακομα, να σε ρυθμισει φαρμακευτικα, να σταθεις στα ποδια σου, και μετα εχεις ολο το χρονο να ψαξεις για ψυχοθεραπεια...
    Η ψυχοθεραπεια δεν ειναι ουτε λογοτεχνια ουτε φιλοσοφια. Μηπως σε βοηθουσε να διαβασεις κανενα σχετικο βιβλιο? να παρεις μια ιδεα?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,598
    Quote Originally Posted by Nefeli28 View Post
    Όπως το είπες Remedy ....νόμιζα ότι έκανα ψυχοθεραπεία. Αυτός ο οποίος δεν είναι ειδικός τι σόι ψυχοθεραπεία να κανει;
    Πνίγηκα στη φιλοσοφία,τον ψευτουπαρξισμο και τη σκάρτη υποτιθέμενη ψυχανάλυση.
    Είναι δύσκολο όμως να διακρίνω τι είναι τελικά ψυχοθεραπεία και τι δεν είναι.
    Δεν είμαι σίγουρη και ξεκάθαρη μέσα μου για το τι βοηθάει και τι όχι. Έχω ακούσει ανθρώπους να έχουν αλλάξει ένα σωρό ψυχοτετοιους μέχρι να βρουν τον κατάλληλο.
    Έχω υποστεί αρκετή ζημιά στο θέμα αυτό για να μπορέσω εύκολα να εμπιστευτώ διαδικασίες τέτοιες.
    Και το ότι θέλω να συνεχίσω τη θεραπεία μου μετά από όλα αυτά είναι ευτύχημα. Κανονικά θα έπρεπε να έχω βάλει χ. Αλλά δεν θα το κάνω. Γιατί είχα και έχω τη θέληση να κάνω τη ζωή μου καλύτερη.
    εμπειρια δεν εχω,
    θεωρητικα μονο ξερω οτι η ψυχοθεραπεια γινεται σε περιβαλλον εμπιστοσυνης και πληρους αποδοχης, οχι σε "πεδιο μαχης". χαρακτηριστικοτατη η μαλακια που ειπε.

    οπως το περιγραφει και η μαρα παρπαανω, το ξερω κι εγω.
    τα συναισθηματα σου ειναι πληρως αποδεκτα και δεν αμφισβητουνται, ουτε σου λέει κανεις τι να κανεις.
    πρεπει να σε καθοδηγησει με ευγενεια και αποδοχη να βρεις μονη σου τι θελεις να κανεις.

    εσυ τον πληρωνες για να αγορευει ρε συ.
    κριμα να μην υπαρχει τροπος καταγγελιας για τετοιους σκιτζηδες.

  15. #15
    Nefeli28
    Guest
    Διαβάζω πολλά βιβλία τέτοιου τύπου.
    Πάντα διάβαζα αλλά από όταν μπήκα σε όλα αυτά διαβάζω συνέχεια.
    Με βοηθούν τα περισσότερα.
    Απλά δεν ξέρω πού θα πέσω. ..
    Έχω κάνει κάποιες συναντήσεις με μια γνωστή μας γνωσιακη -συμπεριφοριστικη ψυχολόγο και γι αυτό έγραψα αυτό το θέμα.
    Αυτή είναι το άλλο άκρο. Πλήρης κατανόηση, αποδοχή συναισθηματων και τελείως διαφορετική από αυτόν. Είναι επαγγελματίας το βλέπω αυτό. Απλά είναι το άλλο άκρο από όσα εζησα

Page 1 of 15 12311 ... LastLast

Similar Threads

  1. "απιστία" και "απάτη": βρείτε τις κρυμμένες διαφορές
    By mama in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 04-08-2021, 19:17
  2. \"ΚΡΙΣΕΙΣ ΠΑΝΙΚΟΥ\" & \"ΑΓΧΟΣ\".ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΘΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΟΥΣ!!!
    By beba in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 07-03-2018, 21:01
  3. Si Puo Fare Μπορεί να γίνει σκηνοθεσία Giulio Manfredonia (2008)
    By Delmem080319a in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 0
    Last Post: 16-12-2014, 00:20
  4. Οι "ξυλιές" ως τρόπος διαπαιδαγώγησης
    By dreamer in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 76
    Last Post: 18-05-2011, 00:46
  5. \"Έρωτας\" με προβλήματα υγείας!, ...τότε χωρισμός \"κάνει καλό\", όχι σε μένα πάντως...
    By BlueNote in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 14-08-2006, 11:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •