ιδεοληψια....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    ιδεοληψια....

    κ αρχισαν τα οργανα...κ δεν μου εφτανε αυτο που εχω με το στρες...κολλησε κ ο εγκεφαλος μου ..οτι ο συντροφος μου κανει ναρκωτικα! ντρεπομαι που το λεω..
    επειδη εχω παρελθον με τον πρωην που τον επιασα να κανει πρεζα στο μπανιο καποτε...
    παει ο ερμος να πιει την μπυρα του κ σκαει σπιτι χαλαρουητα κ μενα το μυαλο μου παει στο κακο!!! κ οτι κατι παιρνει....κ εννοειται πως ντρεπομαι γι αυτο που λεω...κ εννοειται πως νιωθω παραλογη..μια φορα τον ρωτησα μαλιστα κ μου ειπε "δεν πας καλα παιδακι μου"//
    εγω ομως εφαγα κολλημα...κ λεω νταξ..εχω παρανοια...ομως το ειπα στην ψυχολογο κ μου λεει δεν ειναι παρανοια..ειναι φοβια...
    οκ το δεχομαι ειναι φοβια..αλλα γιατι μου κολλησε?? με εχει μουρλανει αυτο το πραμα..με τον ανθρωπο μου ειμαι 7 χρονια!! δεν ειναι τωρινη η σχεση..κ ποτε δεν εχει δωσει δικαιωματα..οτι πινει αλκοολ πολυ οταν βγει , ναι το κανει..
    εγω με το που τον βλεπω χαλαρο απο το αλκοολ παει ο νους μου στο κακο..
    τι ειναι αυτο ρε παιδια? με βασανιζει...
    κ τωρα με το λαντοζ εχει γινει χειροτερη η σκεψη κ κανω στρες...κ φυσικα δεν το εχω πει σε κανεναν φιλο, να μην εκθεσω τον ανθρωπο μου...
    εμμονη ειναι αυτο το πραμα?η παρανοια???
    τρελλαινομαι τελικα?? τι γινεται?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αnxious αυτο το πραγμα που ζεις ειναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ!!!!

    εγω παλι σκεφτομουν σημερα οσα λεγαμε σε αλλο ποστ για τα αντικαταθλιπτικα και ηθελα να σου πω οτι yeeees νιωθω το κεφαλι μου σα να αδειασε ενα πραγμα... σα να εφυγε ενα τεραστιο βαρος απο μεσα....

    Αγχος ελεγχου των παντων εχεις!
    Ο διαλογισμος/γιογκα με δασκαλο μπορει να σε βοηθησει να πειθαρχει ο αλητης νους...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΑΚΡΙΒΩΣ! μου σκανε φοβιες ...σκεψεις..βομβαρδιζομαι....� �πο εμμονες ...πιθανον τα εχει γιγαντωσει κ το αντικαταθλιπτικο αυτη τη στιγμη γιατι στην ουσια το αντικαταθλιπτικο αυτο κανει..γιγαντωνει τις σκεψεις κ σε κανει χειροτερα..
    σε αλλη περιπτωση δεν θα σκεφτομουν ετσι..παντα ημουν χαλαρη με τον ανθρωπο μου.
    τωρα η τρελλαινομαι...κατα καποιον τροπο, η φταιει το απιστευτο στρες!
    ελεγχο σε ολα νιωθω οτι κανω.
    η ψυχολογος μου ειπε οτι εχω κλονιστει πολυ σχετικα με την ασφαλεια της οικογενειας μου, δλδ θελω να ειναι ολα under control κ φοβαμαι μη διαλυθει ολο αυτο που εχω φτιαξει , ανδρας, σπιτι κλπ...κ φυσικα λογω στρες εχουν ολα γιγαντωθει..
    θελω να χαλαρωσω...αφου οταν παιρνω ζαναξ λεω απο μεσα μου "χεστηκα δε πα να παιρνει ο.τι θελει.."
    ευχομαι το λαντοζ να δουλεψει κ να με βοηθησει ..κ γενικα να απαλλαχτω απο ολο αυτο!
    το δουλευω κ με την ψυχολογο εννοειται...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αnxious αυτο το πραγμα που ζεις ειναι ΜΑΡΤΥΡΙΟ!!!!

    εγω παλι σκεφτομουν σημερα οσα λεγαμε σε αλλο ποστ για τα αντικαταθλιπτικα και ηθελα να σου πω οτι yeeees νιωθω το κεφαλι μου σα να αδειασε ενα πραγμα... σα να εφυγε ενα τεραστιο βαρος απο μεσα....

    Αγχος ελεγχου των παντων εχεις!
    Ο διαλογισμος/γιογκα με δασκαλο μπορει να σε βοηθησει να πειθαρχει ο αλητης νους...
    ναι ρε εννοειται οτι εχω αγχος ελεγχου...αυτο κανει η ΓΑΔ..γιγαντωνει το καθε τι!
    κ γω αυτη την αναγκη νιωθω ..να αδειασει το κεφαλι μου θελω κ να απαλλαχτω απο ολα αυτα..
    ειμαι τρομερα στρεσσαρισμενη κ σημερα ειμαι στην 16ημερα αντικαταθλιπτικου κ το στρες μου εχει γινει ακομα χειροτερο παρατηρω.!! αντε να πιασει κ αυτο το λαντοζ...με εχει κανει κουρελι..
    ασε ποσα κιλα εχω χασει...! σαν στεκα του μπιλιαρδου εχω γινει..
    το δουλευω μαρα μου κ με την ψυχολογο πολυ παντως.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Δεν ξερω αλλα μηπως η γιογκα με καθοδηγητη σε βοηθησει πιο αποτελεσματικα?
    γιατι ψυχοθεραπεια κανεις τοσα χρονια...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ασε ποσα κιλα εχω χασει...! σαν στεκα του μπιλιαρδου εχω γινει..
    το δουλευω μαρα μου κ με την ψυχολογο πολυ παντως.
    εγω παλι απο την υπερβολικη χαλαρωση εχω χασει το κινητρο για γυμναστηριο...και το εχω ψιλοπαρατησει...
    Που ειναι η ενεργεια που ειχα για 2 ωρες αεροβιο και πιλατες συν διαδρομο? συν χορο συν αθλημα?
    τα σκεφτομαι και γελαωωωωω...
    αμα παω 2 φορες τη βδομαδα γυμναστηριο συν 2 το αθλημα, ειμαι happy.
    Oποτε πως να μην μεινω στα 3 παραπανισια κιλακια που πηρα το καλοκαιρι?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ρε συ εγω οταν παιρνω αντικαταθλιπτικο γεμιζω ενεργεια κ κανω τα παντα..οταν εχω στρες οπως τωρα...πεφτω κρεβατι.
    μπορει να μη φταιει το φαρμακο που παιρνεις αλλα να φταιει η εποχη..η απλα κουραστηκες κ θελεις λιγο να απολαυσεις την ηρεμια σου..
    οκ..δεν χρειαζεται να τρεχεις κ συ 2 ωρες σε αεροβια.ειναι πολλες ωρες οι δυο ωρες....κουλ.
    κανε λιγο διαδρομο κ 1 ωριτσα αεροβια..η περπατημα..
    ρε μαρα πες μου....λες να εχω παρανοια???? ανησυχω..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Δεν ξερω αλλα μηπως η γιογκα με καθοδηγητη σε βοηθησει πιο αποτελεσματικα?
    γιατι ψυχοθεραπεια κανεις τοσα χρονια...
    μωρε δεν εκανα ψυχοθεραπεια γνωσιακη...τωρα ξεκινησα σοβαρα..
    πηγαινα που κ που πυροσβεστικα στην αρχη του λαντοζ κ εφευγα στον 1μιση μηνα περιπου...τωρα ομως το πηρα πολυ σοβαρα κ θελω να κατσω να δουλεψω..γιατι δεν παει αλλο.
    διαβαζα γαι την παρανοια..εγω δεν εχω τετοια συμπτωματα...ενα κολλημα εχω φαει...
    η παρανοια ειναι αλλο πραμα απ οτι καταλαβα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    αυτοι που εχουν παρανοια δεν το καταλαβαινουν, νομιζω. Τουλαχιστον η μανα μου δεν το συνειδητοποιουσε οτι παει στραβα...νομιζε οτι αυτη ειναι η σωστη και οι αλλοι λαθος.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Κ ΚΑΤΙ αλλο ρε Μαρα..εσυ στην αρχη του αντικαταθλιπτικου δεν ειχες γινει λιγο χειροτερα???

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    αυτοι που εχουν παρανοια δεν το καταλαβαινουν, νομιζω. Τουλαχιστον η μανα μου δεν το συνειδητοποιουσε οτι παει στραβα...νομιζε οτι αυτη ειναι η σωστη και οι αλλοι λαθος.
    οχι..εγω καταλαβαινω οτι δεν παω καλα!! χααχαχ! εδω ντρεπομαι κιολας για το κολλημα μου.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    Κ ΚΑΤΙ αλλο ρε Μαρα..εσυ στην αρχη του αντικαταθλιπτικου δεν ειχες γινει λιγο χειροτερα???
    ειχα εντονοτατο πονοκεφαλο, μεχρι και εμετο ειχα κανει μια φορα, αλλα την 1η εβδομαδα. Μετα το συνηθισα.
    Καλοκαιρι ηταν, καλος καιρος, ειχα παει και λιγες μερες διακοπες, οποτε δεν πολυφανηκε... Ειχα αδυνατισει και πολυ τοτε οποτε το χαιρομουν...
    Τωρα εκτος απο το αδειασμα στο μυαλο, στη διαθεση δε νιωθω κατι αλλο... ισα ισα τη διαθεση μου τη νιωθω πεσμενη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εμενα παντα το λαντοζ με κανει χειροτερα..με ριχνει πολυ στο στρες,δλδ το στρες μου γινεται 3πλασιο κ γνεικως το κεφαλι αχταρμας...ταραχες , αγωνιες κλπ...αδυνατισμα στανταρ..εχω χασει 5 κιλα..καλο αυτο μ αρεσει, οπως κ ιο σκεψεις αγχους μεγαλωνουν...σαν να τα κοσκινιζω ολα ενα πραμα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Στη ζωη σου εισαι λειτουργικη? γενικα δηλαδη τα βγαζεις περα??
    εγω αν ημουν στη θεση σου θα ειχα βαρεσει διαλυση ...
    και μονο που τα διαβαζω Anxious ζαλιζομαι σορρυ κιολας...
    Αλλα αυτο που περιγραφεις ειναι το μαρτυριο του Σισσυφου...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ειμαι λειτουργικη..δουλευω κανονικα αλλα με λιγο ελλειψη συγκεντρωσης, κανω τα παντα...ομως μεσα μου τρεμω, απλα εχω κοψει τις προβες κ τα κρουστα...εχω κανει λιγο αποχη γιατι θελω ηρεμια.
    κανω δουλειες στο σπιτι..ολα τα κανω...μαρα..ειμαι παθουσα 20 χρονια..εχω μαθει πλεον να λειτουργω κ μετα σκατα μου, να τα κουβαλαω παντου...μεριεκς φορες τρεμω τοσο πολυ κ αντι να κλαιω γελαω..το ριζχνω στο χιουμορ..εχω γινει πολυ δυνατη μαλλον, δεν χαμπαριαζω..παλαιοτερα δεν ερχομουν ουτε στη δουλεια...πλεον..κ οδηγαω κ ολα τα κανω.το φαγητο μου ειναι ο.τι να ναι ομως τελικα, γιατι δεν εχω μυαλο να φαω...το μυαλο μου ειναι συνεχως απασχολημενο.
    γιατι ζαλιζεσαι οταν τα διαβαζεις?δεν εχεις κανει ποτε στη ζωη σου περιεργες κ φοβιστικες σκεψεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ιδεοληψία η ψύχωση?
    By Castiel in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 22-02-2021, 10:00
  2. ιδεοληψία ή πραγματκότητα;
    By μανώλης in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 01-07-2013, 22:54
  3. Ιδεοληψια μου
    By μυσπ in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-04-2013, 01:15
  4. ιδεοληψια
    By MARIMARIANNA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 27-05-2009, 17:01
  5. Ιδεοληψια
    By mixalakis in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 26-06-2008, 18:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •