Τρωει κανεις τα νυχια του
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041

    Τρωει κανεις τα νυχια του

    Δεν ηξερα που να ανοιξω το θεμα αλλα με απασχολει το τελευταιο διαστημα καθως εχω να κοψω τα νυχια μου 14 χρονια γιατι πολυ απλα δεν τα αφηνω να μεγαλωσουν εγω προσωπικα το χω σε υπερβολικο βαθμο τα ακρωτηριαζω κανονικα τα ματωνω...συο νετ διαβασα οτι συνδεετε με το αγχος και με τραυμαυτικα γεγονοτα εμενα μου εχουν συμβει και τα 2 επισης παρολο που εχω τοσο αγχος η διαγνωση μου ειναι στο φασμα των ψυχωσεων οχι στις νευρωσεις και τελος ακομη και δαν ενηλικας δεβ εχω μαθει να εκφραζω τα συναισθηματα μου παλιοτερα σκεπαζα τα συναισθηματα με το να τρυπιεμαι με ναρκωτικα αργοτερα οταν καθαρισα εκφραζα μονο την οργη κακοποιοντας καποιον.....ως εκει.....τωρα μιλαω για τα συναισθηματα μου σε ομαδες αυτοβοηθειας αλλα εχω 2 προβληματα...1ον δεν μπορω να σταματησω να τρωω τα νυχια μου και 2ον συσωρευεται πολυ γρηγορα θυμος μεσα μου και δεν ξερω τι να τον κανω ωσπου οπως εχει γινει πολλες φορες εξωτερικευται με οχι και τοσο ωραιο τροπο

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Σε περιόδους έντονου άγχους τα τρώω και εγώ.Οχι σε σημείο να ματώσουν αλλά τόσο όσο ώστε να εξαφανίζεται εντελώς το κομμάτι που μεγαλώνει.Επίσης παλιότερα πάλι λόγω άγχους και γενικά επειδή γενικά ήθελα να κάνω κάτι ώστε να απασχολώ τα χέρια μου,έτρωγα-δάγκωνα στυλούς,μολύβια,κουβέρτες, μανίκια απο μπλούζες..

  3. #3
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    όχι.......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    δεν τρωω νυχι..τρωω τις πετσες μανιωδως! ειμαι δεν ειμαι αγχωμενη.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Εγώ όταν ήμουν μικρός και έτρωγα τα νύχια μου και τα στυλό κτλ οι γονείς μου με βλέπανε και μου φωνάζανε,έτρωγα μέχρι και σφαλιάρα που το έκανα αυτό,αντι να αναρωτηθούν γιατί αυτό το παιδί το κάνει αυτό και να με πάνε σε κάποιο ειδικό.Αλλά αυτή η συμπεριφορά αντί να με οδηγήσει στο να σταματήσω να το κάνω αυτό,με οδηγούσε στο να κάνω περισσότερο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Quote Originally Posted by admforall View Post
    Εγώ όταν ήμουν μικρός και έτρωγα τα νύχια μου και τα στυλό κτλ οι γονείς μου με βλέπανε και μου φωνάζανε,έτρωγα μέχρι και σφαλιάρα που το έκανα αυτό,αντι να αναρωτηθούν γιατί αυτό το παιδί το κάνει αυτό και να με πάνε σε κάποιο ειδικό.Αλλά αυτή η συμπεριφορά αντί να με οδηγήσει στο να σταματήσω να το κάνω αυτό,με οδηγούσε στο να κάνω περισσότερο
    Συμφωνω μαζι σου....γενικα οι γονεις κανουν πολλα λαθη και ολα αυτα τα στερεοτυπα της κοινωνιας μας εχουν φτασει στο σημειο φυσιολογικοι να ναι λιγοι οι περισσοτεροι ανθρωποι χρηζουν αν οχι ψυχιατρικη ψυχολογικη βοηθεια σιγουρα και το κακο ειναι οτι δεν αναλαμβανουν τις ευθυνες των πραξεων τους....οπως εχω ξαναπει εγω ειμαι υπευθυνος για την αναρρωση των διαταραχων μου δεν ειμαι υπευθυνος για οτι μου συνεβει

Similar Threads

  1. Τι κάνεις όταν βλέπεις οτι δεν κάνεις
    By Νεραιδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 14-02-2016, 01:55
  2. φιλοι-πως να τους κρατησω με νυχια και με δοντια?
    By adriana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-07-2013, 03:48
  3. νυχια..
    By ΠΕΤΡΑΝ in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 29-01-2012, 03:09
  4. Κανεις εδω???
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 01-01-2011, 12:18
  5. Μανία με τα νύχια
    By Mike in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 01-11-2005, 00:37

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •