Ποτε κινδυνευω με εθισμο απο το xanax?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 130
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537

    Ποτε κινδυνευω με εθισμο απο το xanax?

    ηθελα να ρωτησω οσους γνωριζουν...εχω περιπου 1 μιση μηνα που παιρνω xanax καθημερινα , αλλες φορες μεχρι 0,75mg κ αλλες μερες μεχρι 1mg..κ επειδη ξεκινησα λαντοζ πριν 17 μερες σιγουρα θα χρειαστει να το παρω κ για αλλο 1 μηνα..συνολο 2μιση μηνες περιπου..
    διατρεχω κινδυνο εθισμου?
    ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εγω το παιρνω γυρω στους 4 μηνες καθε χρονο απο το 2012 με δοσολογια
    για αρχη 0.25 πρωι μεσημερι βραδυ
    μετα πρωι βραδυ
    και μετα μονο βραδυ...

    Το επαιρνα Φλεβαρη-Μαη που ημουν αρκετα πιεσμενη, φετος ομως δεν βοηθησε ιδιαιτερα.
    Νομιζω η σωστη δοσολογια εχει να κανει με τη σταδιακη μειωση.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οχι , ειναι πολυ μικρη η δοση , και λιγος ο χρονος,......................για παραπανω ειναι θεμα αντοχων /θελησης , που πιστευω οτι εχεις .........ποσο ζορι αντεχεις , εγω αντεχω πολυ......απο τα 9 τα πηγα σε 7 , στρειτ , ζοριστηκα λιγο αλλα τα καταφερα ,10 χρονια επαιρνα 9 .......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γινετε λιγο πιο σαφεις... αλλο εννοω..παιρνω εδω κ 1 μιση μηνα ζαναξ μεχρι 1mg καθημερινα σε δοσεις πρωι +προς βραδακι..
    θα το παρω για αλλον 1 μηνα αναγκαστικα λογω του λαντοζ..συνολο θα παω στους 2μιση μηνες με ζαναξ.ΘΑ ΕΧΩ ΕΘΙΣΤΕΙ? θα εχω προβλημα μετα με την σταδιακη διακοπη??

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    + δεν εχω παρει ποτε ζαναξ μολις με πιανει το λαντοζ...δεν το ζηταει ο οργανισμος μου, μολις δρασει το λαντοζ..δεν νιωθω αναγκη για ζαναξ κ το κοβω παντα σταδιακα..απλα αυτη τη φορα το εχω παρει πιο πολυ καιρο κ εχω φοβηθει οταν θα χρειαστει να το κοψω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    E , θα σου λειψει λιγακι , λιγο , αλλ δεν υπαρχει λογος ανησυχιας , εκτος κι αν εισαι πολυ αδυναμη ....εχεις ψυχικο σθενος ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    μιλήσα με τον γιατρο μου πριν λιγο κ μου ειπε να συνεχισω ετσι, δλδ καθημερινα μεχρι 1mg την μερα κ για 2μιση μηνες , δεν θα εχω προβλημα κ να μη φοβαμαι..μετα το κοβω σταδιακα.
    μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλη η δοση κ να μη πτοουμαι.
    γενικα οταν με πιανει το λαντοζ εγω το κοβω σταδιακα το ζαναξ κ μετα δνε το εχω αναγκη..ουτε στη τσαντα μου δεν το βαζω..οποτε νιωθω πιο ασφαλης τωρα μου μιλησα μαζι του.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2015
    Posts
    234
    O γιατρός, με ένα των 0.25 καθημερινά για τρεις μήνες, είπε δεν θα έχω πρόβλημα εθισμού.
    Οντως δεν είχα και δεν χρειάστηκε καν να το ελαττώσω σταδιακά. Μόλις πέρασε το χρονικό διάστημα, το έκοψα μαχαίρι κι όλα καλά.
    Bobby Fischer
    1. ε4 γ5

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    μιλήσα με τον γιατρο μου πριν λιγο κ μου ειπε να συνεχισω ετσι, δλδ καθημερινα μεχρι 1mg την μερα κ για 2μιση μηνες , δεν θα εχω προβλημα κ να μη φοβαμαι..μετα το κοβω σταδιακα.
    μου ειπε οτι ειναι πολυ χαμηλη η δοση κ να μη πτοουμαι.
    γενικα οταν με πιανει το λαντοζ εγω το κοβω σταδιακα το ζαναξ κ μετα δνε το εχω αναγκη..ουτε στη τσαντα μου δεν το βαζω..οποτε νιωθω πιο ασφαλης τωρα μου μιλησα μαζι του.
    Τοπε για να σε καθησυχασει ...................σθενος εχεις τσπαντων ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Παιδια να ρωτησω κατι
    το μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο τι συμπτωματα ειχε σε εσας??
    Οταν το περνουσατε, το καταλαβατε οτι εχετε μειζονα καταθλιψη ή σας το ειπΑν μετά?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Τι ειναι το μειζον καταθλιπτικο επεισοδιο ? πες , να σου πουμε ...................

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    κατι διαβαζα σημερα σχετικα με τη μειζονα καταθλιψη και σκεφτομουν καποια-ες φαση-εις που ειχα περασει παλιοτερα και αναρωτιεμαι μηπως ηταν μειζονα καταθλιπτικα επεισοδια αλλα εγω λογω αγνοιας το απεδιδα σε παραξενια του χαρακτηρα, τεμπελια ή βαρεμαρα...

    πχ φαση (2-3 χρονια περίπου +) που ειχα περασει προ πανελληνιων/ προ πτυχιου/μετα απο παραιτηση απο δουλεια
    να νιωθω μια φοβερη ματαιοτητα και να πιεζομαι παρα πολυ να αποδωσω
    ενθουσιασμος γιοκ
    υπνος πολυ νευρικος, γενικα πολλα νευρα, θυμος, υπερενταση
    γινομουν αργη και πιεζομουν να γινω πιο γρηγορη
    μονιμα κουρασμενη
    το κλασικο προβλημα με τη συγκεντρωση που λεω και σε αλλα ποστ αλλα οχι τοοοοοοσο εντονο οσο προσφατα...
    στανταρ το κολλημα με την παπαγαλια και οτι μετρουσα φορες
    συν καποιες επιμονες επαναλμβανομενες σκεψεις που χτυπουσαν σαν σφυρι το μυαλο μου

    μπορει να σκεφτω κι αλλα....αλλα αυτα ειναι τα πιο σημαντικα.
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Και τι σε νοιαζει η ονομασια της κτθλψης σου ? τοσο σημασια εχει ? μειζον κτθλψη , αποσο ξερω , ειναι αυτη που χρηζει ιατρικης βοηθειας , δλδ τριχες κατσαρες , ανθρωπινες επινοησεις ..................το θεμα ειναι εσυ αισθανεσαι οτι χρειαζεσαι βοηθεια , η τα καταφερνεις μονη σου ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Και τι σε νοιαζει η ονομασια της κτθλψης σου ? τοσο σημασια εχει ? μειζον κτθλψη , αποσο ξερω , ειναι αυτη που χρηζει ιατρικης βοηθειας , δλδ τριχες κατσαρες , ανθρωπινες επινοησεις ..................το θεμα ειναι εσυ αισθανεσαι οτι χρειαζεσαι βοηθεια , η τα καταφερνεις μονη σου ?
    σωστο αυτο που ρωτας!
    κοιτα, σε αυτες τις περιπτωσεις που αναφερω, υποτιθεται νομιζω οτι τα καταφερα/εβγαλα περα μονη μου με την εννοια οτι παρα το λουκι, οσο κι αν κρατησε, τελικα καποια στιγμη με οποιο κοστος προχωρησα...

    Ενιωσα οτι δεν τα καταφερνω και δεν παλευεται φετος, πριν το καλοκαιρι, που λεω και σε αλλα ποστς μου, που ενιωθα το μυαλο μου τελειως διαλυμενο...Και χωρις φαρμακα δεν θα το παλευα με την καμια. Αυτη τη φορα με τιποτα.

    Αλλα και παλι τωρα 5 μηνες με το σερτραλιν και 2 μηνες με το webutrin, οκ απο μυαλο ειμαι καλα, μπηκε στη θεση του, αλλα δεν ξερω, νιωθω τη διαθεση μου πεσμενη..., βαριεμαι..., δεν εχω κεφια..., σα να εγινα πολυυυυυυ ευαισθητη..., σα να ειμαι μονιμως λυπημενη... Σα να νιωθω οτι το αγχος που ειχα με βοηθουσε να ανταποκρινομαι καλυτερα στις προκλησεις...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    8
    Μην αγχώνεσαι για το αν θα εξαρτηθείς απο τα ζανεξ, ειναι πολυ ευκολο ακομα και αν υπαρχει σωματικη εξαρτηση να τα κοψεις σταδιακά χωρις να ζοριστεις ιδιαιτερα.με τη προϋπόθεση οτι λειτουργει το αντικαταθλιπτικό,και μειώνοντας το σταδιακα βδομαδα ,βδομαδα ο οργανισμος καθαριζει.το προβλημα ειναι η ψυχολογικη εξαρτηση αλλα απο τη στιγμη που θα εισαι καλα με την παράλληλη θεραπεια με αντικαταθλιπτικα δεν θα εχεις θεμα :)

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. xanax
    By pokemongo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 69
    Last Post: 28-10-2019, 09:01
  2. ΠΟΤΕ χρειαζεται εμπιστοσυνη κ ΠΟΤΕ στατηγικη?
    By αλεξανδρος_77 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 0
    Last Post: 23-02-2016, 17:38
  3. Ποτε, ποτε, ποτε μην το βαζετε κατω
    By Madlylove in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 52
    Last Post: 05-12-2012, 19:29
  4. κινδυνευω απο καταθλιψη..
    By πίστη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 27-11-2012, 16:23
  5. Ποτε το εγω γινεται μοναξια;και ποτε το σημπαν ολοκληρο
    By pikos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-08-2008, 02:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •