Σχεση-εκβιασμος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    8

    Σχεση-εκβιασμος

    Βρισκομαι σε μια σχεση 3 μηνων και εχω θεμα...πριν απο 6 μηνες ειχα χωρισει απο μια μεγαλη σχεση και περασα πολλα σχετικα με τη ψυχικη μου υγεια.Ομως αποφασισα να μη τα παρατησω ευκολα και αφου ηρεμησω λιγο να ξεκινησω μια καινουρια(γιατι δεν αντεχω και τη μοναξια).Ομως παρατηρησα πως ο ανθρωπος αυτος εχει θεμα με το αλκοολ,φαινεται οτι εχει περασει πολλες δυσκολιες στη ζωη του και ξεσπα εκει.Θελω να σημειωσω οτι ειναι παρα πολυ ζηλιαρης και εχει φτασει στο σημειο να ειναι καχυποπτος μεχρι αηδιας φτιαχνοντας ιστοριες και κατηγορωντας με οτι τον απατω,εαν υποψιαστει κατι τετοιο βγαινει εξω αμεσως και πινει υπερβολικα,ειναι σα να του αρεσει να στεναχωριεται για να πινει,εκει που ειναι καλα πεφτει σε μια περιεργη φαση,εχω σκεφτει οτι περα απο τα συναισθηματα που εχω για εκεινον δε μπορω να ζησω με εναν τετοιον ανθρωπο και να φανταστειτε οτι ειναι το μονο του ελλατωμα,τη ζηλια μπορω να την ψιλοανεχτω(ακομα)αλλα το οτι πινει για να πνιξει τον πονο του αντι να καθισει να το συζητησει μαζι μου δεν ξερω αν θα μπορεσω να το ανεχτω,γιατι γινεται αλλος ανθρωπος.Ηδη παρακολουθειται απο καποιον ειδικο αλλα δε βλεπω αποτελεσμα.Σκεφτηκα να τον αφησω οριστικα αυτη τη φορα( γιατι εχω προσπαθησει κι αλλες)αλλα ετυχε να πεθανει η μητερα του και επρεπε να του συμπαρασταθω(γιατι δεν εχει κανεναν αλλον στη ζωη μονο συγγενεις που βρισκονται μακρια)του ειπα να χωρισουμε και μου ειπε πως εαν χωρισουμε θα αυτοκτονησει με χαπια, γιατι θα μεινει ολομοναχος και οτι θελει να φτιαξει τη δικη του οικογενεια μαζι μου αλλιως ποιος ο λογος να ζει και τωρα που πεθανε η μητερα του η ψυχολογια του ειναι ακομα χειροτερη,εχω προσπαθησει να τον βοηθησω πολλες φορες να ανεβει ψυχολογικα αλλα δε γινεται τιποτα.

  2. #2
    :(
    Μπορει οικονομικα να ξεκινησει συνεδριες ή ειναι διαθετειμενος να απευθυνθει σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας ;

    Χωρις να τονισεις το αυτονοητο, οτι δηλαδη "εκτονωνει οτι νιωθει" στο αλκοολ ( το καταλαβαινει αλλά μαλλον δεν ξερει τί αλλο να κανει ) θα μπορουσες απλα να το προτεινεις. Ηδη ειχε καποια θεματα που τον στεναχωρουσαν, απεβιωσε και η μητερα του και σε βλεπει ως μοναδικο λογο υπαρξης.

    Αυτο δεν σημαινει πως εχεις την ευθυνη της υπαρξης και της διαχειρισης των θεματων του. Μπορεις μονον υποθετω να τον ρωτησεις εαν θελει να αλλαξει την διαθεση του, να πεις την αληθεια οτι δεν γνωριζεις και η ιδια ποση ψυχικη αντοχη εχεις να δωσεις και εαν θελει βοηθεια να ξεκινησει συνεδριες.

    Το πενθος απο μονο του ειναι κομβικο σταδιο στην ψυχολογια του ανθρωπου. Μονο απο εκει εαν ξεκινησεις να συζητας μαζι του πως χρειαζεται εναν ανθρωπο με γνωσεις για να το διαχειριστει - ισως - να ταρακουνηθει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μακρια απο αλκοολικους ................................δεν εισαι φιλανθρωπικο ιδρυμα , κοιτα τον εαυτο σου ......

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πώς γνωριστήκατε;

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    8
    Ηδη επισκεπτεται ειδικο αλλα αν δε προσπαθει και με το παραμικρο τρεχει να πιει, ουτε εγω,ουτε και ο ειδικος δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και δε ξερω πως θα καταληξει αυτος ο ανθρωπος γιατι ειναι και νεος,εχω φτασει στο σημειο να ευχομαι να με αφησει για μια αλλη,απλα πιστευω οτι πρεπει να περιμενω λιγο ακομα,να σταθει λιγο στα ποδια του(λογω πενθους)και θα κανω αυτο που επρεπε να ειχα κανει,δυστυχως

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    8
    Απο τον εργασιακο χωρο.

  7. #7
    Quote Originally Posted by galini31 View Post
    Ηδη επισκεπτεται ειδικο αλλα αν δε προσπαθει και με το παραμικρο τρεχει να πιει, ουτε εγω,ουτε και ο ειδικος δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα και δε ξερω πως θα καταληξει αυτος ο ανθρωπος γιατι ειναι και νεος,εχω φτασει στο σημειο να ευχομαι να με αφησει για μια αλλη,απλα πιστευω οτι πρεπει να περιμενω λιγο ακομα,να σταθει λιγο στα ποδια του(λογω πενθους)και θα κανω αυτο που επρεπε να ειχα κανει,δυστυχως
    Εαν ειναι σε αρνηση "δεν εχω κατι, πινω λιγο, εχω λογους που πινω, η κοπελα μου επιμενει να ερχομαι εγω δεν εχω προβλημα " λογικο να μην αλλάζει. Απο την αλλη η διακοπη της εξαρτησης εχει πισω γυρισματα, το θεμα ειναι ο βαθμος. Εαν καθε μερα για παραδειγμα πινει αρα δεν πιστευει σε ενα καλυτερο μελλον, νιωθει αβοηθητος. Η δικη σου θεση ειναι ιδιαιτερα δυσκολη αλλά η απουσια σου ισως ειναι και ενας τροπος να το δει αλλιως. Δεν προτεινω να εξαφανιστεις απο τον χαρτη αλλά να αισθανθει οτι δεν μπορει να κρεμεται μονον απο εσενα.

    Σκληρη και πικρη αληθεια ειναι πως δεν μπορουμε να σωσουμε κανεναν εαν πραγματι δεν το επιθυμει. Στη περιπτωση που σε φορτωνει ενοχες και ευθυνες ειναι αμυνα αλλά οταν εχεις εξηγησει την θεση σου τουλαχιστον εσυ γνωριζεις μεχρι που αντεξες. Βασανιζεται αλλά και εσυ βγηκες απο σχεση που σε βασανισε. Γενικοτερα οι σχεσεις δεν ειναι ευκολες και οπως γραφεις ειναι παντελως μονος. Καμια ελπιδα για προηγουμενες φιλικες του σχεσεις ; κατι ;

    Εαν θελει να επιβιωσει θα το κανει. Σε περιπτωση που εχει καποια μορφη καταθλιψης εαν μπει σε αγωγη αργα και μεθοδικα θα μπει σε αλλο δρομο σκεψης. Δεν εχω καταλαβει εαν ειναι απλα αποτελεσμα του πενθους ή εαν σε ολη την πορεια του ειχε ευαισθησια και δυσκολια να εκφραστει.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν λες είναι ζηλιάρης και τσακώνεστε γι αυτο για πες ένα παράδειγμα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Εαν ειναι σε αρνηση "δεν εχω κατι, πινω λιγο, εχω λογους που πινω, η κοπελα μου επιμενει να ερχομαι εγω δεν εχω προβλημα " λογικο να μην αλλάζει. Απο την αλλη η διακοπη της εξαρτησης εχει πισω γυρισματα, το θεμα ειναι ο βαθμος. Εαν καθε μερα για παραδειγμα πινει αρα δεν πιστευει σε ενα καλυτερο μελλον, νιωθει αβοηθητος. Η δικη σου θεση ειναι ιδιαιτερα δυσκολη αλλά η απουσια σου ισως ειναι και ενας τροπος να το δει αλλιως. Δεν προτεινω να εξαφανιστεις απο τον χαρτη αλλά να αισθανθει οτι δεν μπορει να κρεμεται μονον απο εσενα.

    Σκληρη και πικρη αληθεια ειναι πως δεν μπορουμε να σωσουμε κανεναν εαν πραγματι δεν το επιθυμει. Στη περιπτωση που σε φορτωνει ενοχες και ευθυνες ειναι αμυνα αλλά οταν εχεις εξηγησει την θεση σου τουλαχιστον εσυ γνωριζεις μεχρι που αντεξες. Βασανιζεται αλλά και εσυ βγηκες απο σχεση που σε βασανισε. Γενικοτερα οι σχεσεις δεν ειναι ευκολες και οπως γραφεις ειναι παντελως μονος. Καμια ελπιδα για προηγουμενες φιλικες του σχεσεις ; κατι ;

    Εαν θελει να επιβιωσει θα το κανει. Σε περιπτωση που εχει καποια μορφη καταθλιψης εαν μπει σε αγωγη αργα και μεθοδικα θα μπει σε αλλο δρομο σκεψης. Δεν εχω καταλαβει εαν ειναι απλα αποτελεσμα του πενθους ή εαν σε ολη την πορεια του ειχε ευαισθησια και δυσκολια να εκφραστει.

    Απλα θελει μεγαλη βοηθεια απο εναν ανθρωπο ο οποιος θα τον αντεξει γιατι το ποτο του δημιουργησε σοβαρα προβληματα υγειας,ηταν συνεχεια νοσηλευομενος και να φανταστεις ειναι μονο 34 χρονων εχει ολη τη ζωη μπροστα του αλλα εκει αυτος...δεν ανεφερα προηγουμενως οτι εχουμε σχεση απο αποσταση και εχει φροντισει ηδη(χωρις να με ρωτησει) απο απο τον δευτερο μηνα της σχεσης να ερθει στη πολη μου να μεινει μονιμα αλλα δεν ξερω εαν το θελω πραγματικα,φοβαμαι οτι θα μου δημιουργει προβληματα αντι να ζω φυσιολογικα οπως ολες οι γυναικες της ηλικιας μου.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Οταν λες είναι ζηλιάρης και τσακώνεστε γι αυτο για πες ένα παράδειγμα.

    Εχω μονο να σου πω πως στους 3 μηνες που ειμαστε μαζι εχω βγει για καφε με φιλη μονο 6 φορες και αυτες μου τις εβγαλε ξινες,με επαιρνε τηλ συνεχεια και με ρωτουσε που ειμαι και γιατι αργω και οτι ειμαι με αντρα και οχι με φιλη.Επισης οπως ανεφερα παραπανω εχει τυχει πολλες φορες να βρισκομαι στο σπιτι και να νομιζει οτι ειμαι εξω.Μια φορα του ειχα πει πως ημουν σπιτι και μιλουσα με την αδερφη μου μεχρι της 4 το πρωι χωρις να το καταλαβω οτι περασε η ωρα και αυτος για 3 μερες φεροταν περιεργα χωρις να καταλαβω το γιατι και μετα μου ειπε οτι νομιζε οτι ειχα βγει για ποτο.

  11. #11
    Δηλαδη γνωριστηκατε σε εργασιακο χωρο, συναψατε σχεση, υπηρχε αποσταση αλλά μεσα σε 2 μηνες ηρθε να μεινει στον τοπο οπου ζεις ; ηρθε και ξεκινησε αμεσα ψυχοθεραπεια ή αγωγη ψυχιατρου ; εισαι ο μοναδικος ανθρωπος που ξερει εκει ; εαν εχει επενδυσει ολη του τη ζωη στην δικη σου υπαρξη λογικο να ζηλευει, σε ψαχνει, κτλ κτλ.
    Δεν εφερες αντιρρηση για την μετακομιση ;
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by Constantly curious View Post
    Δηλαδη γνωριστηκατε σε εργασιακο χωρο, συναψατε σχεση, υπηρχε αποσταση αλλά μεσα σε 2 μηνες ηρθε να μεινει στον τοπο οπου ζεις ; ηρθε και ξεκινησε αμεσα ψυχοθεραπεια ή αγωγη ψυχιατρου ; εισαι ο μοναδικος ανθρωπος που ξερει εκει ; εαν εχει επενδυσει ολη του τη ζωη στην δικη σου υπαρξη λογικο να ζηλευει, σε ψαχνει, κτλ κτλ.
    Δεν εφερες αντιρρηση για την μετακομιση ;

    Ναι εγιναν ολα γρηγορα,εγω ημουν εκει για μερικες μερες γνωριστηκαμε και επεστρεψα στη πολη μου,μετα εξελιχθηκε η σχεση αυτη,τον βλεπω καθε βδομαδα,ερχεται αυτος πιο συχνα,δεν εχει ερθει ακομα,απλα εχει φροντισει να ερθει σε 3 μηνες μονιμα για να δουλεψει εδω και εχει βρει σπιτι,εγω επειδη δεν ηθελα να τον κανω να αισθανθει ασχημα και επειδη με ενοχλει η αποσταση,το θεωρησα λυση και μου το ειπε αρχες του δευτερου μηνα της σχεσης που δεν ειχα καταλαβει καλα καλα οτι εχει προβλημα,βεβαια τον ειχα ακουσει 2-3 φορες μεθυσμενο αλλα ειπα πως δε θα το συνεχισει και ειναι επειδη βρισκεται σε δυσκολη φαση,ασε που δεν εδειχνε τοση ζηλια και τωρα που βλεπω οτι πλαθει ιστοριες με το μυαλο του οτι τον απαταω και παει στα καπακια να μεθυσει τοτε καταλαβα οτι εχει χοντρο προβλημα.Σε εναν τσακωμο(μου ειχε κανει κατι χοντρο για μενα)του εθεσα τον ορο οτι εαν δε παει σε ειδικο θα χωρισουμε και τοτε το εκανε.Εγω πιστευω οτι το καθυστερησε πολυ,οτι επρεπε αμεσα να απευθυνθει σε καποιον ειδικο,το εχει ξεκινησει εδω και 1,5 χρονο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Κοπελια πρεπει να μας διευκρινισεις κατι....καθε ποτε πινει....οσον αφορα τις εξαρτησεις θα σου πω κατι...υπαρχουν 2 ειδων ποτες....υπαρχουν αυτοι που κανουν για ενα διαστημα καταχρηση και μετα σταματανε μονοι τους και δευτερον υπαρχουν αυτοι που πινουν καθε μερα για χρονια και η ζωη τους γινεται μπαχαλο σε οποιοδηποτε τομεα οι συγκεκριμενοι εψουν την ασθενεια του εθισμου και χωρις βοηθεια δεν σταματανε να πινουν ποτε ....το ιδιο ισχυει και για τις ουσιες υπαρχουν παιδια που πινουν κανα τσιγαρο στο παρκο και καμια κοκα υο εξαμηνο και μολις γινει κατι τα σταματανε αλλα υπαρχουν και οι κανονικοι κοκαινομανεις και ηρωινομανεις....πρεπει να καταλαβεις οτι αλλο αυτος που κανει απλα καταχρηση και αλλο ο πληρως εθισμενος με εμμονη και καταναγκασμο που πινει χωρις να το θελει....και οσον αφορα τις εξαρτησεις καλο θα ειναι να περνρις γνωμη απο ανθρωπους που υο χουν περασει οι υπολοιποι δεν ξερουν για τι πραγμα μιλαμε....

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    8
    Quote Originally Posted by kavkaz View Post
    Κοπελια πρεπει να μας διευκρινισεις κατι....καθε ποτε πινει....οσον αφορα τις εξαρτησεις θα σου πω κατι...υπαρχουν 2 ειδων ποτες....υπαρχουν αυτοι που κανουν για ενα διαστημα καταχρηση και μετα σταματανε μονοι τους και δευτερον υπαρχουν αυτοι που πινουν καθε μερα για χρονια και η ζωη τους γινεται μπαχαλο σε οποιοδηποτε τομεα οι συγκεκριμενοι εψουν την ασθενεια του εθισμου και χωρις βοηθεια δεν σταματανε να πινουν ποτε ....το ιδιο ισχυει και για τις ουσιες υπαρχουν παιδια που πινουν κανα τσιγαρο στο παρκο και καμια κοκα υο εξαμηνο και μολις γινει κατι τα σταματανε αλλα υπαρχουν και οι κανονικοι κοκαινομανεις και ηρωινομανεις....πρεπει να καταλαβεις οτι αλλο αυτος που κανει απλα καταχρηση και αλλο ο πληρως εθισμενος με εμμονη και καταναγκασμο που πινει χωρις να το θελει....και οσον αφορα τις εξαρτησεις καλο θα ειναι να περνρις γνωμη απο ανθρωπους που υο χουν περασει οι υπολοιποι δεν ξερουν για τι πραγμα μιλαμε....

    1 φορα τη βδομαδα σιγουρα αλλα μπορει και αλλες μεσα στη βδομαδα αναλογα με τη διαθεση(εαν ειναι στις κακες του).Οταν ειχαμε βγει μαζι ειχε πιει 10 σφινακια και 8 ποτα και μετα τον μαζευα μονη μου στους δρομους,τωρα αυτος δε θα συνηθιζει σε ολη του τη ζωη να κανει ετσι?εδω και 1,5 χρονο κανει ετσι(απο οτι μου εχει πει)δε θα επρεπε να ειχε σταματησει;τουλαχιστον για λιγο εστω οταν με γνωρισε που ολος ο κοσμος στην αρχη μιας σχεσης ειναι ενθουσιασμενος και περναει καλα;γιατι τοση μαυριλα δε μπορω να καταλαβω και πως θα βρω τετοιους ανθρωπους για να το συζητησω?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εγω ειμαι εθισμενη προσωπικοτητα επερνα ναρκωτικα...
    Οσον αφορα τον δικο σου προσεξε καλα τι θα πω....ετσι οπως το λες ειναι απλα προβληματικος ποτης και κανει καταχρηση η το αλλο ενδεχομενο ειναι να ναι στην αρχη του αλκοολισμου αλλα αφου λες οτι το κανει 1.5 χρονο τον κοβω για καταχρηση οχι εξαρτηση ετσι κι αλλιως οι εθισμενοι ειτε σε αλκοολ ειτε σε ουσιες κανουν μπαμ γτ πολυ απλα ολη η ζωη τους περιστρεφεται γυρω απο την εξαρτηση.. αυτος μπορει καποια στιγμη να σταματησει απο μονος του αλλα αμα δεν το αντεχεις φυγε

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ψυχολογικος εκβιασμος!
    By kopelitsa in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 68
    Last Post: 06-03-2015, 02:55
  2. Ψυχολογικός εκβιασμός
    By missy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 29-03-2013, 18:47
  3. Replies: 5
    Last Post: 19-12-2012, 21:42
  4. Ψυχολογικός εκβιασμός "παιδιών" (μετά την ενηλικίωση) από γονείς
    By akritziab in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-2008, 14:19
  5. ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΕΚΒΙΑΣΜΟς
    By mariza in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 23-06-2006, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •