ζήλεια και αντιμετώπιση...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 108
  1. #1
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47

    ζήλεια και αντιμετώπιση...

    Αγαπητοί φίλοι,

    Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε αυτό το forum. Μου συμβαίνει κάτι πρωτόγνωρο για εμένα. Ήμουν σε μια μεγάλη σχέση 8 ετών, αρραβωνιασμένος και χώρισα 3 μήνες πριν τον γάμο γιατί ένοιωσα οτι ο γάμος που είχαμε σχεδιάσει θα γινόταν ως φυσική συνέχεια της σχέσης και όχι επειδή νιώθαμε ή ένιωθα κάτι περισσότερο.

    Χωρίσαμε σχετικά εύκολα και ο καθένας πείρε τον δρόμο του. Γενικά είμαι άνθρωπος χαμηλών τόνων και είμαι υπέρ των "σοβαρών σχέσεων" και πάντα με ενοχλούσαν οι σχέσεις μιας βραδιάς κτλ κτλ.

    Τα γράφω όλα αυτά για να καταλάβετε καλύτερα ίσως το πρόβλημα που θα περιγράψω αμέσως.

    Γνώρισα μια κοπέλα που με έκανε να ερωτευτώ και να θυμηθώ πως είναι να νιώθεις ότι ενδιαφέρεσαι και να χαίρεσαι όταν δίνεις στην σχέση. Μέχρι τώρα όλα καλά μέχρι που από μόνη της άρχισε να μου μιλάει για το παρελθόν της παρουσιάζοντας μου τον χαρακτήρα της γυναίκας που δεν ταιριάζει καθόλου με τις δικές μου αρχές (πολλές σχέσεις... ανούσιες επαφές με αγνώστους κτλ..). Μου είπε ότι έχει αλλάξει από την ημέρα που με γνώρισε και ότι είμαι πραγματικά ότι θέλει στην ζωή της. Μου είπε ότι στο παρελθόν δεν ήθελε να κάνει σχέση με κανέναν και οι λίγες σχέσεις που έκανε ήταν εξαποστάσεως για να μπορεί να βγαίνει και με άλλους αν το θέλει.

    Με λίγα λόγια είχε ελεύθερες σχέσεις μέχρι την ημέρα που με γνώρισε.

    Σκέφτηκα σοβαρά ότι μου είπε και αποφάσισα να συνεχίσω να είμαι μαζί της. Από εκείνη την ημέρα όμως έχω αλλάξει σαν άνθρωπος... ζηλεύω πολύ... πλάθω σενάρια για κάθε λεπτό που περνάμε χώρια ή δεν απαντά στο τηλέφωνο της. Με αποτέλεσμα να γίνομαι τσιμπούρι και να την πιέζω γενικότερα.

    Το χειρότερο το ένοιωσα χθες το βράδυ που συζητούσαμε για το καλοκαίρι και μου ανακοίνωσε ότι θέλει να κάνει διακοπές μόνη με κάποια φίλη της και αργότερα με εμένα. Φυσικά και δεν περιμένει την άδεια μου για κάτι τέτοιο αλλά ούτε και θα με ρωτούσε αν θέλω να γίνει κάτι τέτοιο. Εγώ πάλι νιώθω ότι δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να κάνω διακοπές μακριά της και με κάνει να αισθάνομαι αδικημένος και ότι δεν αισθάνεται τα ίδια για εμένα.

    Φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσω να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο ειδικά τις ημέρες που θα λείπει. Είμαι πολύ φορτισμένος σε σημείο που δεν μπορώ ούτε να δουλέψω.

    Δεν ξέρω τι είναι το σωστό να κάνω. Να την αφήσω ελεύθερη να κάνει ότι θέλει; Να φύγω από αυτή την σχέση για να νιώσω καλύτερα; θα είναι καλύτερα αν απλά την χωρίσω;

    please help me.

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    γεια σου kill bill ,
    Ποσο χαιρομαι να βλεπω ερωτευμενους ανθρωπους

    Καταρχην ποσο καιρο εισαι με αυτην την κοπελα???

    Να θυμασαι οτι ολες οι σχεσεις δεν ειναι ιδιες. Επομενως μην συγκρινεις με την προηγουμενη την τωρινη...
    Πραγματα που συνηθιζες να κανεις στην προηγουμενη σχεση πχ διακοπες με την κοπελα σου, δεν ειναι απαραιτητο να τα κανεις και σε αυτην....

    Να εισαι ανοιχτος στις ιδιαιτεροτητες του καθε ανθρωπου... Και αν δεν μπορεις να τις δεχτεις αυτο σημαινει οτι δεν κανεις γιαυτον και αυτος δεν κανει για σενα.....

    Οι σοβαρες σχεσεις γινονται για να βλεπουμε αν μπορουμε να ειμαστε με εναν ανθρωπο ή οχι...

    Και να θυμασε παντα οτι ο ανθρωπος που ειναι μαζι μας πρεπει να περναει καλα μαζι μας, χωρις καταπιεση.....

    Οπως και εμεις θελουμε να περναμε καλα μαζι του......

    Και κατι τελευταιο, το οτι σου ειπε για τις προυγουμενες σχεσεις της ειναι και αυτο μια καλη αρχη για την δικη σας σχεση. Σημαινει οτι σε εμπιστευεται........

    φιλικα

  3. #3
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Originally posted by Tzeni
    γεια σου kill bill ,
    Ποσο χαιρομαι να βλεπω ερωτευμενους ανθρωπους

    Καταρχην ποσο καιρο εισαι με αυτην την κοπελα???

    Να θυμασαι οτι ολες οι σχεσεις δεν ειναι ιδιες. Επομενως μην συγκρινεις με την προηγουμενη την τωρινη...
    Πραγματα που συνηθιζες να κανεις στην προηγουμενη σχεση πχ διακοπες με την κοπελα σου, δεν ειναι απαραιτητο να τα κανεις και σε αυτην....

    Να εισαι ανοιχτος στις ιδιαιτεροτητες του καθε ανθρωπου... Και αν δεν μπορεις να τις δεχτεις αυτο σημαινει οτι δεν κανεις γιαυτον και αυτος δεν κανει για σενα.....

    Οι σοβαρες σχεσεις γινονται για να βλεπουμε αν μπορουμε να ειμαστε με εναν ανθρωπο ή οχι...

    Και να θυμασε παντα οτι ο ανθρωπος που ειναι μαζι μας πρεπει να περναει καλα μαζι μας, χωρις καταπιεση.....

    Οπως και εμεις θελουμε να περναμε καλα μαζι του......

    Και κατι τελευταιο, το οτι σου ειπε για τις προυγουμενες σχεσεις της ειναι και αυτο μια καλη αρχη για την δικη σας σχεση. Σημαινει οτι σε εμπιστευεται........

    φιλικα
    Είμαστε μαζί 4 μήνες και βλεπόμαστε περίπου 4 μέρες την εβδομάδα απο τις οποίες τις 2 μένουμε μαζί στο σπίτι μου. Καταλαβαίνω ότι δεν είναι ωραίο να πιέζουμε τους ανθρώπους που αγαπάμε αλλά πραγματικά αυτό δεν ξέρω αν μπορώ να το αντιμετωπίσω. Δεν ξέρω γιατί το βλέπω τόσο παράλογο (τις διακοπές ξεχωριστά) και νομίζω ότι κάποιος ειδικός ίσως με βοηθούσε γιατί πραγματικά δεν θέλω να χαθεί αυτό που έχουμε. Όταν είμαστε μαζί περνάμε υπέροχα... όταν δεν είμαστε ομως... :(. Θέλω να ξέρω αν το πρόβλημμα είμαι εγώ και πως να το αντιμετωπίσω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Τα ίδια όπως περνούσα εγώ....συνέχεια ανακρίσεις γιατι δεν απαντούσα το τηλ κλπ. και τώρα έχει πααααρα πολύ καιρό που δεν του έχω δείξει κάτι για να μην με εμπιστεύεται και μου λέει ότι τώρα μου έχει εμπιστοσύνη αλλά πάλι κάνει ερωτήσεις ζήλειας και που δείχνει ότι δεν με εμπιστεύεται.......που σημαίνει ότι απο την αρχή αν δεν την εμπιστεύεσε τότε θα είσαι πάντα ανασφαλείς κοντά της και θα την πιστεύεις αλλά πάλι δεν θα την πιστεύεις.....Καλύτερα να αρχίζεις με ένα άτομο με φουλ αυτοπεποίθηση για να είσαι ήσυχος!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Η ζηλεια ειναι ενα απο τα πραγματα που μπορει να καταστρεψει μια σχεση. Απο την αλλη σε καταλαβαινω, οπως επισης και εκεινη εφοσον ειναι προφανως ενας χαρακτηρας διαφορετικος απο σενα. Το ερωτημα ειναι τι ειδους σχεση θελεις εσυ. Αυτο νομιζω που πρεπει να συζητησεις με τον εαυτο σου ειναι αν αυτη η σχεση σου κανει. Αν σου κανει ταυτοχρονα αποφασιζεις οτι θα ζησεις με εναν ανθρωπο που ειναι διαφορετικος απο εσενα και στην πορεια θα δειτε αν οι διαφορες σας σας αλληλοσυμπληρωνουν η σας χωριζουν.
    Απο την αλλη οφειλω να σου πω οτι συνηθως η σχεση που κανει κανεις μετα απο μια τοσο μακροχρονη σχεση οπως η δικια σου συνηθως δεν λειτουργουν. Συνηθως διαλεγουμε σε αυτες τις περιπτωσεις απλα το αντιθετο απο αυτο που ειχαμε, το οποιο ομως, δεν ειναι και αυτο που στην ουσια θελουμε.

  6. #6
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Ειστε πολυ μαζι.
    Σου εχει δωσει δικαιωματα να σκεφτεις κατι αλλο???

    Τι σε ενοχλει πιο πολυ? οτι θα παει διακοπες και δεν θα την βλεπεις τοτε? Ή οτι δεν θα μπορεις να την ελεγχεις???


    Σκεψου λιγο......
    Οταν δεν την βλεπεις σου λειπει???
    ή απλα σε τρελαινει η ιδεα οτι δεν μπορεις να δεις τι κανει???

    Αν τα σκεφτεις ολα αυτα μονος σου θα δωσεις την απαντηση

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Συμφωνω με bonnie 1
    \"\"\"Συνηθως διαλεγουμε σε αυτες τις περιπτωσεις απλα το αντιθετο απο αυτο που ειχαμε, το οποιο ομως, δεν ειναι και αυτο που στην ουσια θελουμε.\"\"\"

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Originally posted by Tzeni
    Ειστε πολυ μαζι.
    Σου εχει δωσει δικαιωματα να σκεφτεις κατι αλλο???

    Τι σε ενοχλει πιο πολυ? οτι θα παει διακοπες και δεν θα την βλεπεις τοτε? Ή οτι δεν θα μπορεις να την ελεγχεις???


    Σκεψου λιγο......
    Οταν δεν την βλεπεις σου λειπει???
    ή απλα σε τρελαινει η ιδεα οτι δεν μπορεις να δεις τι κανει???

    Αν τα σκεφτεις ολα αυτα μονος σου θα δωσεις την απαντηση
    Με ενοχλεί το ότι δεν θέλει να κάνει διακοπές μόνο μαζί μου (όπως θέλω κι εγώ) και φυσικά το ότι δεν μπορώ να την ελέγξω. Σκέφτομαι οτι θέλει να πάει διακοπές μόνη της για να έχει την ελευθερία να φλερτάρει με άλλους. Ακούγετε λίγο άρρωστο εκ μέρους μου ή νομίζω; Απλά δεν το βρίσκω φυσιολογικό να θέλει να πάει μόνη της διακοπές... δεν καταλαβαίνω τον λόγο...

  9. #9
    Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    74
    Nα γεμισει τις μπαταριες της???


    λεω εγω τωρα

    Ναι φυσιολογικο ειναι δεν ειστε παντρεμενοι....
    Αλλα βρε παιδι μου περιμενε να ερθει το καλοκαιρι μπορει να σε ερωτευτει τοσο πολυ που να μην μπορει να κανει μακρια σου.....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Νομιζω οτι μονος; σου εχεις δωσει ηδη την απαντηση απλα δεν το συνειδητοποιεις. Εκεινη θελει να παει μονη της διακοπες γιατι ειναια πο τους ανθρωπους που μπορει να χαιρεται στις διακοπες της χωρις εσενα. Ισως να ειναι και απο τους ανθρωπους που δεν θελουν να ειναι κολλημενοι στη σχεση και να θελει να κανει πραγματα χωρις εσενα. Εσυ ξερεις καλυτερα. Το θεμα ειναι αγαητε μου οτι μου φαινεται οτι εσενα δεν σου αρεσει τιποτα απο αυτα. Δεν εισαι ετσι απλα. Θελεις την κοπελα αλλα οχι τον χαρακτηρα της κοπελας. Μηπως τελικα θελεις απλα το συναισθημα που σου γεννησε και οχι αυτη την ιδια?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Originally posted by Bonnie1
    Νομιζω οτι μονος; σου εχεις δωσει ηδη την απαντηση απλα δεν το συνειδητοποιεις. Εκεινη θελει να παει μονη της διακοπες γιατι ειναια πο τους ανθρωπους που μπορει να χαιρεται στις διακοπες της χωρις εσενα. Ισως να ειναι και απο τους ανθρωπους που δεν θελουν να ειναι κολλημενοι στη σχεση και να θελει να κανει πραγματα χωρις εσενα. Εσυ ξερεις καλυτερα. Το θεμα ειναι αγαητε μου οτι μου φαινεται οτι εσενα δεν σου αρεσει τιποτα απο αυτα. Δεν εισαι ετσι απλα. Θελεις την κοπελα αλλα οχι τον χαρακτηρα της κοπελας. Μηπως τελικα θελεις απλα το συναισθημα που σου γεννησε και οχι αυτη την ιδια?
    Πάντα ήμουν υπερ της ιδέας να κάνει ο καθένας και διαφορετικά πράγματα...όπως και να μπορεί να περνάει και λίγο χρόνο μόνος αν τον χρειάζεται. Πιστεύω επίσης ότι όταν υποστήριζα αυτές τις απόψεις δεν ήμουν ερωτευμένος και έβλεπα πιο ψυχρά τα πράγματα. Μάλον αυτό με χαλάει περισσότερο... οτι επειδή θέλει πράγματα που εγώ δεν έχω νιώσει ακόμα, νιώθω ότι δεν ενδιαφέρετε για εμένα όσο εγώ γι αυτή.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    147
    Aρχισε να το βλεπεις πιο ελαφρια γιατι ετσι που το πας θα την φρικαρεις και θα φυγει. Tετοιοι ανθρωποι γοητευονται περισσοτερο απο ανεξαρτητους ανθρωπους που δεν τους κυνηγανε και εχουν δεδομενο τον προσωπικο χωρο. Aσε την να νιωσει ελευθερη αν παλι δεν το αντεχεις τι να πω? Σκεψου αν αντεχεις να χωρισετε πραγμα που δεν πιστευω συμφωνα με οτι διαβασα.. O μονος τροπος να την κερδισεις παντως για μενα ειναι να την κανεις να θελει εκεινη αυτα που θελεις εσυ. Kαι αυτο γινεται μονο αν δεν την πιεζεις με το ζορι τιποτα δεν γινεται. Aν την αφησεις χαλαρη και απλα φουντωνεις τον ερωτα με ομορφες εκδηλωσεις εκπληξουλες και τετοια, ισως το καλοκαιρι να θελει να ειναι μονο μαζι σου. Aν παντως δεν υπαρχει εμπιστοσυνη δεν θα βρειτε γαληνη πουθενα.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Ίσως έχεις δίκιο margo44. Δεν νιώθω έτοιμος για χωρισμό στην φάση που βρίσκομαι. Είμαι πολύ ερωτευμένος και προσπαθώ με δυσκολία να σκέφτομαι λογικά. Γι αυτό και σας έγραψα... Με βοηθήσατε πολύ και σας ευχαριστώ όλους.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    εδώ μάλλον
    Posts
    137
    Στην προηγούμενη σχέση σου δεν ένοιωθες ποτέ έτσι;
    Δεν ζήλευες όταν ήσασταν χώρια;

  15. #15
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    47
    Originally posted by TC
    Στην προηγούμενη σχέση σου δεν ένοιωθες ποτέ έτσι;
    Δεν ζήλευες όταν ήσασταν χώρια;
    καθόλου... ίσα ίσα που όταν μου τύχαινε επαγγελματικό ταξίδι στο εξωτερικό χαιρόμουν πολύ. Σε αυτή την περίπτωση δεν θέλω να φύγω απο Ελλάδα.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •