εχω αρκετα νευρα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112

    εχω αρκετα νευρα

    εχω πολλα στο κεφαλι μου που με ενοχλουν.γιατι ειμαι 30 ετων και δεν μπορω να βρω εργασια..δεν μπορω να δουλεψω οπουδηποτε γιατι εχω θεμα με την μεση μου...αποφευγω δουλειες που ειναι μακρυα γιατι καποτε δουλευα μακρυα κ με τις συγκοινωνιες που εχουμε εδω που μενω ενω εφευγα κ πιο νωρις παντα κατεληγα να περνω ταξι κ να χαλαω λεφτα.Μετεπειτα εχω θεμα με τα χρηματα ,ενω δεν εχω χρεη απλα δεν θελω να χαλαω αρκετα χρηματα κ στο τελος να θελω να παω καπου κ ν μην εχω λεφτα η να μην μπορω να αγορασω τα καλλυντικα μου..θα μου πειτε δεν ειναι σοβαρα προβληματα αυτα ..αλλα με καποιον τροπο επηρεαζομαι...στελνω βιογραφικα κ οταν με περνουν τηλεφωνο αλλες φορες απανταω κ αλλες οχι σκεπτομενη οτι μπορει να ειναι καποια εργασια χωρις μισθο που μ τυχαινε παλια η να παω κ τελικα να μν με διαλεξουν .Και αμα καταληγω να παω σε συνεντευξη αν δεν μου κανει η θεση δεν απανταω καν στα τηλεφωνηματα να τους πω πως δεν θα συνεργαστω μαζι τους...πχ μου τυχε μια εργασια που δεν θα μπορουσα να αναλαβω λογω μεσης και λογω οτι θα επρεπε να σχολαω αργα κ να περνω αναγκαστικα ταξι,αν κ μ παν οι δικοι μ για τν πρωτο μηνα θα με βοηθησουν στο θεμα χρηματων για τ κοστος των ταξι..εγω δειλιασα κ απλα οταν μ καλεσαν δεν απαντησα καν..και ειμαι ηδη 2 χρονια ανεργη...φιλες δεν εχω ..ειχα μια κολλητη που καποιοσ/α με συκοφαντησε κ απο τοτε δεν μιλαμε...εχω γνωρισει ατομα που κοιτανε μονο την παρτυ τους κ ενω ειμαι παντα προθυμη να βοηθαω κ να σεβομαι τις επιλογες τους εκεινη να μην με βοηθουν κ να μην σεβονται τις δικες μ επιλογες..για παραδειγμα ηξερα μια κοπελα π εμενε σε αποσταση κ επρεπε για να παμε για καφε να παρω 2 συγκοινωνιες κ 2 να ερθω ,συνολο 4 συγκ κ εκεινη ειχε μεταφορικο μεσο κ δεν ερχοταν προς τα μενα .Της εκανα τ παραπονο μ κ το μονο π μ απαντησε ηταν να μην ερχομουν αμα δεν ηθελα.οπως καταλαβαινετε ολα αυτα με εχουν ριξει ψυχολογικα ..με κανουν να εχω υπερφαγια ειδικα σε γλυκα να εχω φτασει στα 80 κιλα..να ντρεπομαι να κυκλοφορησω γτ δεν αισθανομαι ανετα...να εχω αρκετα νευρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αυτο το θεμα με τα ταξι το εχω και εγω. Αδικο δεν εχεις, ισα ισα εννοειται πως το σκεφτομαστε... και αν οντως ειναι μακρια, ε ναι δεν αξιζει!!!
    Η μονη λυση ειναι δικο ΣΟΥ αυτοκινητο!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    H αν δεν είναι πολύ μακριά,πόδια ή ποδήλατο και κάνεις και γυμναστική ταυτόχρονα.Στην πόλη μου και όχι μόνο βλέπω αρκετούς/ες με ποδήλατο.Και εγώ το χρησιμοποιώ κάποιες φορές και το αυτοκίνητο το έχω για τις εκτός μετακινήσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    ε ναι Μαρα συμφωνω ..αλλα οταν το λες σε αλλους δεν σε καταλαβαινουν ..δεν εχεις χρεη λενε εσυ δεν εχεις να πληρωσεις λογαριασμους κ 100 ευρω να χαλασεις σε ταξι (λες κ τους τα χρωσταμε) λενε δεν πειραζει..Ναι αλλα με αυτον τον τροπο κ να παω σε αυτη τη δουλεια με τα χρηματα που δινουν δεν θα μπορεσω να φυγω απτο σπιτι των δικων μου γιατι θα μου μενουν λιγα .

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    οχι ειναι δυστυχως μακρυα ..τρεις συγκοινωνιες θες να πας κ με σχολασμα 11ωρα τη νυχτα .Δεν θα το συζητουσα αν ηταν κοντα και μπορουσα να παω με τα ποδια η με ποδηλατο ακομα

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    να ρωτησω κατι αλλο πιστευεται πως πρεπει να τους ενημερωσω οτι δεν μπορω να παω λογω προβλημα στην μεση μου (γτ μου το παν κ αυτο αν εχεις προβλημα στην μεση σου δεν μπορουμε να συνεργαστουμε) κ γιατι θα χαλαω χρηματα λογω αποστασης ή να μην ασχοληθω καν με την συγκεκριμενη εταιρεια κ να ψαξω κατι αλλο?φοβαμαι μηπως στο μελλον αλλαξει κατι στη ζωη μου πχ αποκτησω αμαξι η μετακομισω εκει κοντα λογω οτι μπορει να παντρευτω καποιον κ μπορεσω να παω κ με εχουν σε μαυρη λιστα γιατι δεν τους απαντησα...αν ξερει κανεις να απαντησει π χει εμπειρια σε αυτα με δουλειες..θα μουν ευγνωμων

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Dec 2015
    Posts
    1,022
    Αυτοί τώρα περιμένουν την απάντηση σου αν θα πας ή όχι? Αν ναι,πιστεύω ότι πρέπει να τους ενημερώσεις ότι τελικά δεν θα πας.Αν δεν θες να πεις για τη μέση σου,βρες μια άλλη δικαιολογία..Και ψάξε κάτι άλλο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Δεν ξερω καν αν περιμενουν απαντηση απλα μου χαν πει πως αν με διαλεξουν θα με καλεσουν στο τηλεφωνο και αν με απορριψουν θα μ στειλουν e-mail...δεδομενου πως βρηκα κληση και οχι καποιο e-mail σκεφτηκα οτι μπορει να με διαλεξαν

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by lena86 View Post
    οχι ειναι δυστυχως μακρυα ..τρεις συγκοινωνιες θες να πας κ με σχολασμα 11ωρα τη νυχτα .Δεν θα το συζητουσα αν ηταν κοντα και μπορουσα να παω με τα ποδια η με ποδηλατο ακομα
    ενα θα σου πω...
    επρεπε φετος να παω σε ενα συνεδριο ναι μεν στην πολη μου αλλα σε ενα ξενοδοχειο στου διαολου τη μανα...
    και βραδυνη χρεωση που σημαινει διπλη ταριφα
    πληρωσα 28 ευρω, και ακομα τα κλαιω! οχι για τα 28 αυτα καθαυτα...αλλα γιατι η διαδρομη δεν αξιζει τοσο...
    αλλα λεω ας παει στο διαολο, μια φορα ενα συνεδριο...

    αν παρεις ενα αυτοκινητο με ντιζελ ουτε 100 ευρω το μηνα δεν θα θελεις...
    τι να πω και εγω που το εχω και δεν οδηγω 3 χρονια τωρα γιατι ειχα ελλειψη συγκεντρωσης? και τωρα φοβαμαι και θελω να κανω μερικα μαθηματακια με δασκαλο να παρω λιγο αερα??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by lena86 View Post
    να ρωτησω κατι αλλο πιστευεται πως πρεπει να τους ενημερωσω οτι δεν μπορω να παω λογω προβλημα στην μεση μου (γτ μου το παν κ αυτο αν εχεις προβλημα στην μεση σου δεν μπορουμε να συνεργαστουμε) κ γιατι θα χαλαω χρηματα λογω αποστασης ή να μην ασχοληθω καν με την συγκεκριμενη εταιρεια κ να ψαξω κατι αλλο?φοβαμαι μηπως στο μελλον αλλαξει κατι στη ζωη μου πχ αποκτησω αμαξι η μετακομισω εκει κοντα λογω οτι μπορει να παντρευτω καποιον κ μπορεσω να παω κ με εχουν σε μαυρη λιστα γιατι δεν τους απαντησα...αν ξερει κανεις να απαντησει π χει εμπειρια σε αυτα με δουλειες..θα μουν ευγνωμων
    υπαρχει καποιος αλλος στην περιοχη σου με αυτοκινητο που κανει αυτη τη διαδρομη? ψαξτο...

    μετα μπορεις να βρεις καποιον οδηγο ταξι και να συνεννοηθεις μαζι του, να κανετε συμφωνια οτι θα σε παιρνω καθε βραδυ την ταδε ωρα, θα ερχεσαι στο ταδε σημειο να με πας σπιτι...θα προσυμφωνησετε την αμοιβη, αυτος θα βαζει ταξιμετρο ως ενα σημειο και μετα θα τοκλεινει. Οποτε και εσυ θα πληρωνεις λιγοτερα και αυτος θα εχει τα στανταρ λεφτα του το μηνα, σταθερα και σιγουρα. Ρωτα αυτο και ψαξτο, με γνωστους σας ταξιτζηδες...

    η εργασια σου ειναι χειρωνακτικη? δηλαδη σηκωνεις βαρη? αν πχ δεν μπορεις να διεκπεραιωσεις τα καθηκοντα που θα σου αναθεσουν, ε ναι δεν μπορεις να πας...

    τωρα για το μελλον σχετικα με αυτο που λες, πιστευω οτι ειναι σκοπιμο αν αποφασισεις να μην πας, να τους στειλεις ενα μειλ, ωραια διατυπωμενο, οπου θα λες οτι δυστυχως, αν και η εργασια ειναι μια εξαιρετικη ευκαιρια για την εργασιακη μου εμπειρια, δυστυχως προς το παρον ανειλημμενες υποχρεωσεις με εμποδιζουν να δεχθω την προσφορα σας, ομως παρακαλω το βιογραφικο και η αιτηση μου να παραμεινουν στο αρχειο σας σε περιπτωση μελλοντικης δυνατοτητας για συνεργασια.
    Καπως ετσι...
    Τυπικο θα μου πεις, αλλα τι αλλο μπορεις να πεις?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    ωραια αυτα που λες αλλα δεν παιζουν γνωριμιες προς τα εκει η γνωστο ταξιτζη...ναι πρεπει να σηκωνω βαρη γτ δεν υπαρχουν σε ολα μηχανηματα οποτε καταλαβαινεις..εδω τα ψωνια τ σπιτιου σηκωνω κ πεφτω κατω απτον πονο με την μια..που ενα ολοκληρο 8ωρο..οσον αφορα τ μαιλ καλη ιδεα μ δωσες..σε ευχαριστω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Μηπως χρειαζεται πρωτα να κανεις κατι με την μεση σου? Αμα εχεις τετοιο λροβλημα δεν χρειαζεται να σηκωνεις βαρη ακομα και η ορθοστασια θα σου προκαλει προβλημα κατα την αποψη μου επειδη λες οτι εισαι 80 κιλα κανε κατι με την διατροφη σου τα κιλα επιβαρυνουν πιο πολυ την μεση

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by lena86 View Post
    ωραια αυτα που λες αλλα δεν παιζουν γνωριμιες προς τα εκει η γνωστο ταξιτζη...ναι πρεπει να σηκωνω βαρη γτ δεν υπαρχουν σε ολα μηχανηματα οποτε καταλαβαινεις..εδω τα ψωνια τ σπιτιου σηκωνω κ πεφτω κατω απτον πονο με την μια..που ενα ολοκληρο 8ωρο..οσον αφορα τ μαιλ καλη ιδεα μ δωσες..σε ευχαριστω
    Ρωτα τοτε ταξιτζηδες! δηλαδη σε θελω την ταδε ωρα το βραδυ καθε βραδυ αυτες τις μερες το μηνα, για διαδρομη απο εκει ως εκει, ποσα? παρε προσφορες! ολοι το κανουν, δεν σου λεω κατι πρωτοτυπο!!
    Τι βαρη σηκωνεις? δηλαδη ποσα κιλα? σε μεταφορες δουλευεις? δεν μπορουν να σε βαλουν σε γραμματειακη θεση??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ρωτα τοτε ταξιτζηδες! δηλαδη σε θελω την ταδε ωρα το βραδυ καθε βραδυ αυτες τις μερες το μηνα, για διαδρομη απο εκει ως εκει, ποσα? παρε προσφορες! ολοι το κανουν, δεν σου λεω κατι πρωτοτυπο!!
    Τι βαρη σηκωνεις? δηλαδη ποσα κιλα? σε μεταφορες δουλευεις? δεν μπορουν να σε βαλουν σε γραμματειακη θεση??
    εργασια σε σουπερ μαρκετ ειναι ,που θα φερνω οπως μου ειπαν πραγματα απο την αποθηκη, προκειμενου να τα τοποθετω στα ραφια και αποτι μου ειπαν στη συνεντευξη αν εχεις προβλημα με την μεση σου δεν θα μπορεις να εργαστεις.

Similar Threads

  1. Αρκετά πια!!!
    By Κύκνος in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 141
    Last Post: 26-07-2016, 14:51
  2. Ειμαι αρκετα καλος ειμαι η μηπως δεν βλεπω αρκετα καλα
    By ImLost in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 20-08-2014, 14:56
  3. Αρκετα περι χωρισμο
    By Nomad in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 22-11-2012, 06:17
  4. Νεύρα νεύρα κι άλλα νεύρα....
    By LadyAngel in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 12-12-2011, 19:18
  5. ΑΡΚΕΤΑ...
    By m.monkey in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-07-2011, 19:50

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •