ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ-ΦΟΒΟΙ(PURE O OCD- HIT & RUN OCD)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10

    ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ-ΦΟΒΟΙ(PURE O OCD- HIT & RUN OCD)

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΛΙ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΤΗΝ ΙΔΕΟΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΨΑΞΑ ΠΟΛΥ ΣΤΟ ΔΙΑΔΥΚΤΙΟ ΓΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΑΣΘΕΝΕΙΑ. ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΙΣ ΑΓΧΩΔΕΙΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ ΛΕΓΕΤΑΙ PURE O OCD ΚΑΙ ΗΙΤ AND RUN OCD. ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΥΠΟΥ ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΦΕΥΓΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΤΕ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΥΝ.
    1)ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΑΝ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ? ΜΗΠΩΣ ΤΡΕΛΑΘΩ?
    2)ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΟΣ?
    3)ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΕΙΣ Η ΘΑ ΑΚΟΥΩ ΦΩΝΕΣ? ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ(ΣΑΡΔΑΜ)?
    4)ΜΗΠΩΣ ΠΕΡΑΣΩ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΡΕΥΜΑ?
    5)ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ?
    6)ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ ΛΕΞΕΩΝ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ ΠΧ. ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΠΧ ΑΝ ΜΕΤΡΗΣΩ ΩΣ ΣΤΟ ΔΕΚΑ ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΩ
    7)ΜΗΠΩΣ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΠΕΣΩ ΑΠ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ?
    8)ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΓΚΕΥ?
    9)ΜΗΠΩΣ ΠΑΡΩ ΜΑΧΑΙΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΕ ΕΜΕΝΑ Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ?
    10)ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΩ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ?
    11)ΥΠΑΡΞΙΑΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ(ΓΙΑΤΙ ΖΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ) ΚΑΙ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ ΣΟΥ ΟΠΩΣ ΑΝΑΠΝΟΗ,ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΜΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ,ΠΩΣ ΧΤΥΠΑΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ,ΚΑΤΑΠΟΣΗ ΣΑΛΙΟΥ
    12)ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΙΗΣΗ-ΑΠΟΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ
    13)ΜΗΠΩΣ ΠΑΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ?
    14)ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ Η ΜΟΤΙΒΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΩΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ
    15)ΙΔΕΟΛΗΠΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΧ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΑΣ ΣΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ Η ΟΤΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΤΙΡΙΟ
    16)ΠΕΡΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΠΧ ΑΝ ΠΑΩ ΜΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ Η ΑΝ ΑΥΤΟΙΚΑΝΟΠΟΙΘΩ ΕΙΜΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΣ
    ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΙΣ ΙΔΕΟΛΗΨΙΕΣ ΑΛΛΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥΣ. ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ PURE O OCD ΚΑΙ HIT AND RUN OCD.ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΝΕ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ. ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΕΝΕ.ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΧΑΠΙΑ ΙΣΩΣ ΜΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΣΗΣ. ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΥ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΑ ΠΩΣ ΛΕΣ ΠΑΕΙ ΤΑ ΕΧΑΣΑ ΕΝΤΕΛΩΣ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΜΕΡΙΚΑ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΑΥΤΗ. ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΟΤΑΝ ΞΕΧΝΙΕΜΑΙ ΜΕ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟ.ΔΛΔ ΑΠΟΣΠΑΣΗ ΠΡΟΣΟΧΗΣ. ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΞΕΝΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ 1,5 ΧΡΟΝΟ.ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟ.ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΑΚΟΜΗ.ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΝΤΡΕΠΟΜΑΣΤΕ ΓΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ. ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ!! ΜΗ ΝΤΡΕΠΕΣΤΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΤΕ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑΤΕ. ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΕ ΔΥΝΑΜΗ ΞΕΠΕΡΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ. ΚΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΨΑΞΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ PURE O OCD. ΕΓΩ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΡΗΚΑ

    ΚΑΛΟ ΑΓΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ολα αυτα περναω κ γω τωρα! κ κατα καιρους....δεν ηξερα οτι λεγεται ετσι...μου εχουν κανει διαγνωση για ΓΑΔ...δεν εχω ψυχαναγκασμους....
    οταν με πιανει το στρες μου κανω ολες αυτες τις σκεψεις..η μερικες απο αυτες..ηδη εχω ξεκινησει γνωσιακη κ αντικαταθλιπτικο..καθε πρωι νιωθω τρελλη, ειδικα τις πρωινες ωρες μουρλαινομαι....κ νιωθω οτι θα ακουσω ηχους ή θα δω εικονες, χωρις να ακουω η να βλεπω κατι..απλα το φοβαμαι οτι θα μου συμβει....εχω φοβο τρελλας απειρο σε σημειο να παραλυω..πχ σημερα οδηγουσα κ ενιωθα οτι θα φυγει το κεφαλι μου απο τη θεση του ή θα μου σαλταρει βιδα κ θα παθω τρελλα..κ με πιανει τοσο εντονος φοβος που οπωδηποτε πρεπει να παρω ζαναξ..μετα το ζαναξ ηρεμω κ φευγουν ολα αυτα..
    το αντικαταθλιπτικο ειναι μια καλη λυση κ βοηθαει παρα πολυ..φερνει ισορροπια κ διωχνει ολα αυτα τα συμπτωματα..αλλα θελει υπομονη μεχρι να δρασει...συνδυασμος κ των 2 ,δλδ φαρμακο κ συμπεριφοριστικη ειναι το καλυτερο πραμα εβερ.
    keep on... κ καλη δυναμη σε ολους μας!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΓΙΑ ΤΟ ΖΑΝΑΞ ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΛΥΣΗ. ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ Σ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ ΓΙ ΑΥΤΟ ΑΡΓΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΛΕΩ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΤΡΕΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ.ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΠΟΥ Η ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΚΟΜΑ. ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ OCD ΜΟΝΟ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ. ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΚΑΝ ΣΕ ΤΙ ΧΡΗΣΗΜΕΥΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ. ΑΠΛΑ ΤΑ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΓΙΑΤΙ ΟΛΟ ΛΕΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΑΠ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΠΑΡΟΞΕΤΙΝΗ(SOLBEN) ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΑΒΑΛΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    φιλε μου το ζαναξ ειναι απαραιτητο στην αρχη του αντικαταθλιπτικου, για 40 μερες μεχρι να δρασει.
    αν παρεις αντικταθλιπτικο SSRI δεν παλευεται χωρις ζαναξ στην αρχη γιατι φερνει 4πλασια ταραχη κ στρες..
    προσωρινο ειναι αλλωστε.οταν το αντικαταθλιπτικο αναλλαβει το ζαναξ κοβεται.
    το αντικαταθλιπτικο θελει χρονο κ υπομονη..πιανει περιπου στις 6 εβδομαδες.
    εμενα με βοηθαει απολυτα! οταν λεω απολυτα..απολυτα!
    τελεια διαθεση, καμια αρνητικοτητα, καμια σκεψη..κ με χαμηλη δοση των 20mg ladose..
    υπαρχουν φιλοι που υποφερουν απο πολυ βαρια OCD Κ δεν τους πιανει τιποτα..κ τωρα τους δινουν συνδυασμο αντικαταθλιπτικων..ή πολλη μεγαλες δοσεις κ αναμενουν αποτελεσματα..εχει να κανει με την βαρυτητα της καταστασης κ με τον εγκεφαλο του καθενος.
    εμενα ο γιατρος μου λεει πως ειμαι τυχερη που με μονο 20mg ladose επανερχομαι στην κανονικοτητα μου..κ ευχομαι ετσι να μεινει...αλλιως θα αυξηηθει η δοση στα 30 κ παει λεγοντας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    180
    ωραίο θρεντ! γιατί και εγώ νόμιζα ότι ιψδ υπάρχει μόνο αν υπάρχουν και καταναγκασμοί και έτσι, αν και είχα διάγνωση, έλεγα ότι μάλλον κάτι άλλο έχω.

  6. #6
    Nefeli28
    Guest
    Γειά σας και από μένα.
    Ομοιοπαθουσα 30 χρόνια τώρα. ....
    Εμφάνισα για πρώτη φορά ιδεοληψίες και τελετουργίες στα 6 μου. Φυσικά και δεν ασχολήθηκε κάνεις με το πρόβλημά μου.Υποθέτω πως έκλειναν τα μάτια και τα αυτιά ή απλώς πίστευαν πως δεν είναι τίποτα.
    Πέρασα ένα μεγάλο διάστημα χωρίς τίποτα. Περίπου 13-25 χρονών. Και μετά σταδιακά ξανάρχισε πάλι να φουντώνει η διαταραχή. Στις εγκυμοσύνες που είχα η ΙΔΨ αποθεώθηκε. Ήξερα ότι έπρεπε να πάω σε ειδικό αλλά φοβόμουν.
    Και ο καιρός περνούσε κι η ζωή μου γινόταν όλο και πιο δυσλειτουργικη.
    Κάποια στιγμή μετά από κάποια άσχημα γεγονότα στον εργασιακό μου χώρο, τα πράγματα χειροτέρεψαν δραματικά. Ήμουν σχεδόν ανίκανη να κάνω το οτιδήποτε.
    Τοτε ζήτησα βοήθεια και μου σύστησαν έναν ψυχολόγο.
    Έκανα 2 χρόνια περίπου ψυχοθεραπεία αλλά όπως έχω αναφέρει εκτενώς σε άλλο θέμα εδώ δυστυχώς ο εν λόγω ειδικός αντί να με βοηθήσει με χειροτέρεψε.
    Είμαι στη φάση που βλέπω έναν γνωστό ψυχολόγο (Σε αυτόν είχε πάει πριν χρόνια για το ίδιο πρόβλημα η αδερφή μου) ο οποίος κάνει γνωσιακη -συμπεριφοριστικη θεραπεία.
    Είμαι στην πολύ αρχή μαζί του αλλά ξέρω από την αδερφή μου ότι την είχε στείλει για φάρμακα σε ψυχίατρο ένα διάστημα. Είδε βοηθηθει πολύ και σχεδόν ζει πια χωρίς τις ενοχλήσεις της διαταραχής. Λέω σχεδόν γιατί σαφώς και έρχονται στο μυαλό της κάποιες ιδέες αλλά τώρα ξέρει να τος κουμαντάρει και να τις διαχειριστεί. Ουσιαστικά έκανε έναν συνδυασμό ψυχοθεραπείας και αντικαταθλιπτικων.
    Τώρα εδώ και 4 χρόνια είναι χωρίς φάρμακα και καλά.
    Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής μας και να γίνουμε πιο λειτουργικοι.
    Περνάω μεγάλο λούκι αυτή την περίοδο και παλεύω με πρόσθετα προβλήματα ( οι συνέπειες της ζημιάς από τον υποτιθέμενο ειδικό ) αλλά το μόνο που ξέρω και το είδα από κοντά στην αδερφή μου, είναι ότι χρειάζεται να έχουμε θέληση και κίνητρο για να τα καταφέρουμε.
    Μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς το τέρας που λέγεται ΊΔΨ. ....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1
    Καλησπέρα!!! Τεο διάβασα το μήνυμα σου και τα συμπτώματα έχω ακριβώς μα ακριβώς τα ίδια. Όταν ήμουν 18 είχα περάσει από ήπια μορφή . Τώρα είχα έντονο στρες λόγω σχολής και επανήλθαν. Δεν έχω κανένα ψυχαναγκασμο μονο ιδεοληψίες είναι όμως τόσο έντονες δεν αντέχω άλλο θέλω απλά να ειμαι όπως παλιά. Αστείο μεν αλλά μέσα σε όλα κάνω την πρακτική μου άσκηση σε ψυχιατρειο κάτι που με φοβίζει ακόμα πιο πολύ.. περνάει πότε ??

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    10
    Θεανώ δεν ξέρω αν περνάει η είναι για πάντα. Λογικά περνάει. Είναι μέρες που νιώθω οκ και άλλες μέρες μαύρο χάλι.Εμένα με ενοχλεί πάρα πολύ στην καθημερινότητα μου. Φάρμακα έχει δοκιμάσει? Εμένα προσωπικά μου πρότεινε ένα γιατρός αλλά δεν τα πήρα και είπα να προσπαθήσω μόνος.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Αθήνα
    Posts
    157
    Εγώ όταν ήμουν μικρός έκανα πολλούς καταναγκασμούς, τα τελευταία 20 χρόνια μόνο ιδεοληψίες, παίρνω και χάπια βέβαια. Το πρόβλημά μου είναι ότι κάτω από συνθήκες στρες μου φεύγει το πηδάλιο, το μυαλό μου πέφτει σε τέλμα και δεν μπορώ να είμαι λειτουργικός σε πνευματική εργασία. Το γεγονός ότι θα μεταναστεύσω το φθινόπωρο στο εξωτερικό για εργασία με έχει αγχώσει πολύ. Φοβάμαι ότι θα στρεσαριστώ και θα χαθεί πάλι ο έλεγχος. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία?

    Υ.Γ. Συμβουλή προς όσους λαμβάνουν φαρμακευτική υποστήριξη, μην πίνετε σταγόνα αλκοόλ γιατί τα χρόνια θα περνάνε και θα μένετε στάσιμοι ή ανάλογα με την ποσότητα θα κάνετε βαριά καταθλιπτικά επεισόδια

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2023
    Posts
    1
    Παιδιά καλησπέρα… Το 2019 περασα ακριβως τα ιδια … Τελείωσα με ολα το 2021… ημουν τυχερή γιατι βρήκα μια πολυ καλη εξεταστικη ψυχολόγο με μεταπτυχιακό στην βιοθυμικη θεραπεία , για όσους δεν γνωρίζουν υπνοθεραπεία!!! Συν συμπεριφορική γνωσιακή θεραπεία !!!Εχω νιώσει και παλι δυνατή και οπως ημουν πριν με χτυπήσει! Ο ψυχιατρος που με πρωτοείδε ποτε δεν μου ειπε τιποτα γι αυτο απλα να κανω ψυχοθεραπεία και να μην παρω αντικαταθλιπτικά !!! Πέτυχα στη πρωτη ψυχαναλυτρια ( λαθος μεγαλο εμεις να παμε σε ψυχαναλυτή ) με αποτέλεσμα βα γινομαι χειρότερα και να μου βάζει δυο ψυχοθεραπείας την εβδομαδα( παλι μεγαλο λαθος!!!) θελει μονο μια φορα την εβδομάδα! Ώσπου αποφάσισε να ξαναπαω ψυχίατρο για να παρω αντικαταθληκτικα! Επειδη πιστευω στη θρησκεία μας , παρακαλούσα την προστάτιδα μου Παναγίτσα να βρεθεί λύση για να μην παρω χάπια!

    Οποίος θελει βοήθεια μπορει να απευθυνθεί σε μενα και να τον βοηθήσω οσο μπορω!!!!

    Ειναι κριμα να ταλαιπωριέστε γιατι το εχω περασει και ξερω οι ψυχούλες μας τι τραβάνε .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    200
    Quote Originally Posted by Ism View Post
    Παιδιά καλησπέρα… Το 2019 περασα ακριβως τα ιδια … Τελείωσα με ολα το 2021… ημουν τυχερή γιατι βρήκα μια πολυ καλη εξεταστικη ψυχολόγο με μεταπτυχιακό στην βιοθυμικη θεραπεία , για όσους δεν γνωρίζουν υπνοθεραπεία!!! Συν συμπεριφορική γνωσιακή θεραπεία !!!Εχω νιώσει και παλι δυνατή και οπως ημουν πριν με χτυπήσει! Ο ψυχιατρος που με πρωτοείδε ποτε δεν μου ειπε τιποτα γι αυτο απλα να κανω ψυχοθεραπεία και να μην παρω αντικαταθλιπτικά !!! Πέτυχα στη πρωτη ψυχαναλυτρια ( λαθος μεγαλο εμεις να παμε σε ψυχαναλυτή ) με αποτέλεσμα βα γινομαι χειρότερα και να μου βάζει δυο ψυχοθεραπείας την εβδομαδα( παλι μεγαλο λαθος!!!) θελει μονο μια φορα την εβδομάδα! Ώσπου αποφάσισε να ξαναπαω ψυχίατρο για να παρω αντικαταθληκτικα! Επειδη πιστευω στη θρησκεία μας , παρακαλούσα την προστάτιδα μου Παναγίτσα να βρεθεί λύση για να μην παρω χάπια!

    Οποίος θελει βοήθεια μπορει να απευθυνθεί σε μενα και να τον βοηθήσω οσο μπορω!!!!

    Ειναι κριμα να ταλαιπωριέστε γιατι το εχω περασει και ξερω οι ψυχούλες μας τι τραβάνε .
    Άρα ξεπεράσες την ιψδ και πλέον δεν χρειάζεται να παίρνεις φαρμακευτική αγωγή;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2024
    Posts
    1
    Καλησπερα σας ομοιοπαθείς και εγώ …Ism θα μπορούσες να με βοηθήσεις ;

Similar Threads

  1. Άγχος , φόβοι και εσωστρέφεια .. ;
    By summer in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 23-02-2016, 15:42
  2. ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΡΕ ΠΟΥΣΤΗ ΜΟΥ- ΦΟΒΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ
    By hobinos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 28
    Last Post: 08-10-2012, 00:17
  3. οι φοβοι μου επιβεβαιωθηκαν
    By giannhs_001 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-08-2012, 00:24
  4. Φοβοι-κρισεις πανικου-αγχος
    By dazzle in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 07:21
  5. Φόβοι να πάρω ρίσκα
    By ioannis2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-09-2010, 08:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •