Φόβος για αντικαταθλιπτικα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163

    Φόβος για αντικαταθλιπτικα

    Καλησπέρα αυτές τις μέρες θα πάω στο γιατρο και σίγουρα θα μου γράψει αντικαταθλιπτικα ο θεμα είναι ότι φοβάμαι να τα πάρω εδώ και μια αντιβίωση να πάρω διαβάζω συνέχεια τις παρενέργειες και με πιάνει πανικός πόσο μάλλον για τα αντικαταθλιπτικα έχω ακούσει ότι προκαλεί διάφορα μέχρι και τάσεις αυτοκτονίας τρέμω να τα ξεκινήσω θέλω τις εμπείριες σας ☺
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  2. #2
    Είναι και θέμα δοσολογίας, να μην σε φορτώσει δλδ με φάρμακα. Τα φαρμακα αυτα έχουν σταδιακή επίδραση, θέλουν χρόνο για να ενεργήσουν, αλλά τότε σταθεροποιούν την κατασταση. Συνηθως χορηγειται και μαι μικρη δόση ηρεμιστικού για τις παρενέργειες που αφορούν σε νευρικότητα, ένταση κλπ συναφη με αυτα, οι οποίες είναι παρενέργειες που παρατηρούνται στα αντικαταθλιπτικα. Εάν ακολουθεις και καποιες άλλες θεραπείες, πχ αντιβίοση τότε θα πρεπει να το αναφέρνεις στο γιατρο σου πριν τα ξεκινήσεις. Το αν τα αντικαταθλιπτικα έχουν παρενέργειες δεν νομίζω να δυσκολευτεις να το ανακαλύψεις, συνηθως αφορουν νευρικότητα όπως προείπα, όρεξη για περισσότερο φαί , υπνηλία κλπ. Κι αυτα πρεπει να τα δεις με το γιατρο σου. Βρες καποιον καλό που (σημαντικο αυτο) να σε εμπνέει σαν χαρακτηρας και να μην ειναι ο αυτοσκοπος του να σε φορτωσει φαρμακα.
    γιάννης

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση είμαι πολύ μπρερ δεμένη με όλο αυτο
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    υπαρχουν αντικαταθλιπτικα πολλα, το καθενα με τις δικες του παρενεργιες...θα πρεπει να συζητησεις με τον γιατρο σου τι ακριβως θα σου φερει το καθενα...δηλαδη αν εχεις θεμα με την δυσκοιλιοτητα, θα πρεπει να μην χρησιμοποιησεις καποιο που φερνει δυσκοιλιοτητα!!! Αν εχεις θεμα και δεν τρως καθολου, θα ηταν βοηθητικο να χρησιμοποιησεις καποιο που ανοιγει λιγακι την ορεξη!! Με λιγαλογια θα πρεπει να αλλαξεις αν απο καποιο δεν μεινεις ικανοποιημενος/η......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Ετσι ήμουν και γω αλλά δεν γινότανε και αλλιώς

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    να μην φοβάσαι καθόλου... ήμουνα στην ίδια θέση με εσένα πριν 4χρονια.. από τότε που τα πήρα μονο βελτίωση είδα.. η μονη παρενέργεια που μου προκάλεσε μετά από χρονια είναι η αμνησία και η θολούρα στο μυαλό... γενικά είναι μια περιέργεια αίσθηση μη πραγματικότητας... αλλα όχι κάτι το τόσο τραγικό.. :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας θα πάω στον γιατρο και θα δω να είστε καλά παιδια
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    να παρεις το φαρμακο για να γινεις καλα..ειναι νεας γενιας κ δεν προκαλουν αμνησιες κ θολουρες..χρησιμοποιω λαντοζ εδω κ 5 χρονια κ δεν εχω παθει ποτε αμνησια..ισα ισα το αντικαταθλίπτικο με κανει να εχω πληρη διαυγεια κ πληρη ισορροπια στα συναισθηματα μου..να χαιρομαι την καθε στιγμη κ να αισθανομαι νορμαλ ανθρωπος.
    πασχω απο γενικευμενη αγχωδη...πολυ στρες δλδ κ καταθλιψεις.
    ο καθε οργανισμος θελει το δικο του αντικαταθλιπτικο..αν σε καποιους δημιουργει αμνησιες πρωτη φορα το ακουω κ εξαρταται κ απο την παθηση του καθενα..
    πχ αν καποιος παιρνει αντιψυχωτικα μαζι με αντικατθαλιπτικα γιατι πχ εχει ψυχωσεις, τοτε ειναι λογικο να εχει διαφορες παρενεργειες αλλα πιο πιθανον απο το αντιψυχωτικο κ οχι απο το αντικαταθλιπτικο.
    αν θυμαμαι καλα η παθηση σου ακη δεν ειναι απλο στρες, νομιζω παιρνεις κ αλλα φαρμακα.οποτε καλο ειανι οταν καποιος μιλαει για αγχος, πανικο κ γαδ , να του απαντουν ατομα που εχουν ακριβως το ιδιο με το ατομο που πασχει απο αγχος κ οχι απο αλλα διαφορα..γιατι παιρνετε κ διαφορα αλλα φαρμακα, εκτος απο αντικαταθλιπτικο κ μπερδευετε τον αλλον..
    αν εμενα προσωπικα καποιος μου ελεγε οτι παθαινω αμνησια λογω αντικαταθλιπτικου...θα ειχα φοβηθει τοσο πολυ που ουτε καν θα το αγγιζα..
    κοριτσι μου! εχεις πανικο κ αγχωδη διαταραχη..το αντικαταθλιπτικο θα σε ηρεμησει αλλα μετα απο 40 μερες..δεν θα παθεις αμνησια κ θολουρα, ισα ισα το αντιθετο..
    θα εχεις μια νορμαλ ζωη σαν να μην παιρνεις τιποτα.
    το λαντοζ κ το weelbutrin δεν παχαινουν..κ ισα ισια σε αδυνατιζουν κ γινεσαι στυλακι..
    καποια αλλα παχαινουν.θα αναφερεις στον γιατρο σου οτι δεν θελεις να παχυνεις.
    ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα...εμενα ολοι μου οι φιλοι παιρνουν αντικταθλιπτικα κ ειναι ανθρωποι ζωντανοι, ευχαριστοι κ εχουν εξαιρετικη ποιοτητα ζωης.
    οταν σε πιασει το αντικαταθλιπτικο θα νιωθεις σαν να μην παιρνεις κανενα φαρμακο..
    οκ?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    επισης αν θυμαμαι καλα κ ο menis παιρνει κ αντιψυχωτικο...οποτε ....ας μη μπερδευουμε τον κοσμο παιδια..
    αν κανω λαθος διορθωστε με σχετικα με τα φαρμακα σας.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    το λαντοζ κ το weelbutrin δεν παχαινουν..κ ισα ισια σε αδυνατιζουν κ γινεσαι στυλακι..καποια αλλα παχαινουν.θα αναφερεις στον γιατρο σου οτι δεν θελεις να παχυνεις.
    αμαν κόλλημα και αυτό με το πάχος και το αδυνάτισμα... με σωστή διατροφή και περπάτημα δεν παθαίνεις τίποτε.
    όλα τα φάρμακα έχουν παρενεργειες ακόμα και οι ασπιρίνες. Αν φοβόμασταν οτι διαβαζαμε στις οδηγίες χρήσης τοτε δεν θα παιρναμε ουτε ασπιρίνη ουτε αντιβιωτικά
    Γενικά στα φυλλάδια οδηγιών αναφέρουν τις παρενεργειες για να είναι καλυμένες οι φαρμακοβιομηχανίες από πιθανές μηνύσεις από τις παρενεργεις που παρουσιαστηκαν σε κόσμο που επαιρνε τα φάρμακα τους.
    Σε καμιά περίπτωση ομως δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλους ότι γράφει το φύλλο οδηγιών.
    Συνήθως τις παρενέργειες τις χωρίζουν σε πολύ συχνές,οχι συχνες, πολύ σπάνιες κ.ο.κ. Οποιος αρχίζει και παίρνει τέτοια φάρμακα το σίγουρο είναι ότι καποια παρενεργεια από τις πολύ συχνές(δεν σημαινει οτι θα τις πάθει όλες) θα πάθει. Οταν ξεκίνησα να παίρνω ladose από τις 20 συχνές παρενεργειες επαθα μόνο 2. Απίστευτη υπνηλία και ζαλάδες. Ακόμα ομως και αυτά φεύγουν μετα από μερικες μέρες ή τις πρωτες 2 εβδομάδες. Τεσπα δεν χρειαζεται αγχος γι αυτα τα πράγματα. Καλό ομως ειναι να το συζητήσεις και με το γιατρό αφού το σκέφτεσαι τόσο πολύ. Είναι πολύ σημαντικό να φροντίζουμε την υγεία μας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    αμαν κόλλημα και αυτό με το πάχος και το αδυνάτισμα... με σωστή διατροφή και περπάτημα δεν παθαίνεις τίποτε.
    όλα τα φάρμακα έχουν παρενεργειες ακόμα και οι ασπιρίνες. Αν φοβόμασταν οτι διαβαζαμε στις οδηγίες χρήσης τοτε δεν θα παιρναμε ουτε ασπιρίνη ουτε αντιβιωτικά
    Γενικά στα φυλλάδια οδηγιών αναφέρουν τις παρενεργειες για να είναι καλυμένες οι φαρμακοβιομηχανίες από πιθανές μηνύσεις από τις παρενεργεις που παρουσιαστηκαν σε κόσμο που επαιρνε τα φάρμακα τους.
    Σε καμιά περίπτωση ομως δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλους ότι γράφει το φύλλο οδηγιών.
    Συνήθως τις παρενέργειες τις χωρίζουν σε πολύ συχνές,οχι συχνες, πολύ σπάνιες κ.ο.κ. Οποιος αρχίζει και παίρνει τέτοια φάρμακα το σίγουρο είναι ότι καποια παρενεργεια από τις πολύ συχνές(δεν σημαινει οτι θα τις πάθει όλες) θα πάθει. Οταν ξεκίνησα να παίρνω ladose από τις 20 συχνές παρενεργειες επαθα μόνο 2. Απίστευτη υπνηλία και ζαλάδες. Ακόμα ομως και αυτά φεύγουν μετα από μερικες μέρες ή τις πρωτες 2 εβδομάδες. Τεσπα δεν χρειαζεται αγχος γι αυτα τα πράγματα. Καλό ομως ειναι να το συζητήσεις και με το γιατρό αφού το σκέφτεσαι τόσο πολύ. Είναι πολύ σημαντικό να φροντίζουμε την υγεία μας.
    ΣΥΜΦΩΝΩ..μαζι σου.. επισης, εγω απο τις 500 παρενεργειες που γραφει μεσα , παθαινω εκνευρισμο, περισσοτερο στρες κ ταραχη..αλλα μετα οταν δρασει περνανε αυτα.υπνηλια δεν μου φερνει.
    οποιαδηποτε παρενεργεια παντως ειναι παροδικη κ δεν ακολουθει ολη την διαρκεια της θεραπειας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    εγω παλι απο το σερτραλιν αρχικα τις πρωτες 2-3 μερες ειχα εντονοτατο πονοκεφαλο και ναυτιες. Ενα απογευμα εκανα και εμετο. Απο εκει και περα ειναι σα να μην πινω τιποτα... μια απλη καραμελα. Αλλα το κεφαλι μου, απο βομβαρδισμενο τοπιο εχει γινει καθαρος ουρανος ! Εχει ηρεμησει απιστευτα!!!
    με το wellbutrin τις πρωτες μερες ενιωθα ενα τσιτωμα, εναν εκνευρισμο, μια ανησυχια...αλλα το πιο βασανιστικο για μενα ηταν οτι μυριζε ο ιδρωτας μου πολυ ασχημα. Τοσο ασχημα δεν μου ειχε ξανατυχει. Να εχω κανει μπανιο πριν το γυμναστηριο, με φρεσκοπλυμενα ρουχα, και αποσμητικο.... και να βρωμαω...Αλλα γυρω στις 15 μερες μετα εφυγε εντελως αυτη η αηδια.

    Παντως το μυαλο μου, η σκεψη μου ειναι καλυτερα απ'οτι ημουν χρονια πριν...και ειμαι ακομα σε εισαγωγικη δοση. Ειμαι πραγματικα περιεργη να δω πως θα ειμαι οταν ολοκληρωθει η αγωγη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by black_adder View Post
    αμαν κόλλημα και αυτό με το πάχος και το αδυνάτισμα... με σωστή διατροφή και περπάτημα δεν παθαίνεις τίποτε.
    όλα τα φάρμακα έχουν παρενεργειες ακόμα και οι ασπιρίνες. Αν φοβόμασταν οτι διαβαζαμε στις οδηγίες χρήσης τοτε δεν θα παιρναμε ουτε ασπιρίνη ουτε αντιβιωτικά
    Γενικά στα φυλλάδια οδηγιών αναφέρουν τις παρενεργειες για να είναι καλυμένες οι φαρμακοβιομηχανίες από πιθανές μηνύσεις από τις παρενεργεις που παρουσιαστηκαν σε κόσμο που επαιρνε τα φάρμακα τους.
    Σε καμιά περίπτωση ομως δεν σημαίνει ότι συμβαίνει σε όλους ότι γράφει το φύλλο οδηγιών.
    Συνήθως τις παρενέργειες τις χωρίζουν σε πολύ συχνές,οχι συχνες, πολύ σπάνιες κ.ο.κ. Οποιος αρχίζει και παίρνει τέτοια φάρμακα το σίγουρο είναι ότι καποια παρενεργεια από τις πολύ συχνές(δεν σημαινει οτι θα τις πάθει όλες) θα πάθει. Οταν ξεκίνησα να παίρνω ladose από τις 20 συχνές παρενεργειες επαθα μόνο 2. Απίστευτη υπνηλία και ζαλάδες. Ακόμα ομως και αυτά φεύγουν μετα από μερικες μέρες ή τις πρωτες 2 εβδομάδες. Τεσπα δεν χρειαζεται αγχος γι αυτα τα πράγματα. Καλό ομως ειναι να το συζητήσεις και με το γιατρό αφού το σκέφτεσαι τόσο πολύ. Είναι πολύ σημαντικό να φροντίζουμε την υγεία μας.
    Όλα τα φάρμακα τα φοβάμαι παθαίνω πανικό όταν διαβάζω τις παρενέργειες με πιάνει τρομερό αγχος
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    να παρεις το φαρμακο για να γινεις καλα..ειναι νεας γενιας κ δεν προκαλουν αμνησιες κ θολουρες..χρησιμοποιω λαντοζ εδω κ 5 χρονια κ δεν εχω παθει ποτε αμνησια..ισα ισα το αντικαταθλίπτικο με κανει να εχω πληρη διαυγεια κ πληρη ισορροπια στα συναισθηματα μου..να χαιρομαι την καθε στιγμη κ να αισθανομαι νορμαλ ανθρωπος.
    πασχω απο γενικευμενη αγχωδη...πολυ στρες δλδ κ καταθλιψεις.
    ο καθε οργανισμος θελει το δικο του αντικαταθλιπτικο..αν σε καποιους δημιουργει αμνησιες πρωτη φορα το ακουω κ εξαρταται κ απο την παθηση του καθενα..
    πχ αν καποιος παιρνει αντιψυχωτικα μαζι με αντικατθαλιπτικα γιατι πχ εχει ψυχωσεις, τοτε ειναι λογικο να εχει διαφορες παρενεργειες αλλα πιο πιθανον απο το αντιψυχωτικο κ οχι απο το αντικαταθλιπτικο.
    αν θυμαμαι καλα η παθηση σου ακη δεν ειναι απλο στρες, νομιζω παιρνεις κ αλλα φαρμακα.οποτε καλο ειανι οταν καποιος μιλαει για αγχος, πανικο κ γαδ , να του απαντουν ατομα που εχουν ακριβως το ιδιο με το ατομο που πασχει απο αγχος κ οχι απο αλλα διαφορα..γιατι παιρνετε κ διαφορα αλλα φαρμακα, εκτος απο αντικαταθλιπτικο κ μπερδευετε τον αλλον..
    αν εμενα προσωπικα καποιος μου ελεγε οτι παθαινω αμνησια λογω αντικαταθλιπτικου...θα ειχα φοβηθει τοσο πολυ που ουτε καν θα το αγγιζα..
    κοριτσι μου! εχεις πανικο κ αγχωδη διαταραχη..το αντικαταθλιπτικο θα σε ηρεμησει αλλα μετα απο 40 μερες..δεν θα παθεις αμνησια κ θολουρα, ισα ισα το αντιθετο..
    θα εχεις μια νορμαλ ζωη σαν να μην παιρνεις τιποτα.
    το λαντοζ κ το weelbutrin δεν παχαινουν..κ ισα ισια σε αδυνατιζουν κ γινεσαι στυλακι..
    καποια αλλα παχαινουν.θα αναφερεις στον γιατρο σου οτι δεν θελεις να παχυνεις.
    ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα...εμενα ολοι μου οι φιλοι παιρνουν αντικταθλιπτικα κ ειναι ανθρωποι ζωντανοι, ευχαριστοι κ εχουν εξαιρετικη ποιοτητα ζωης.
    οταν σε πιασει το αντικαταθλιπτικο θα νιωθεις σαν να μην παιρνεις κανενα φαρμακο..
    οκ?
    Ναι έχω τρομερό στρες anxious και η αλήθεια είναι ότι τρέμώ κυριολεκτικά να ξεκινήσω θεραπεία με αντικαταθλιπτικα
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    κακως φοβασαι...πολυς κοσμος πλεον τα παιρνει..εχει γινει η ζωη μας ετσι δεν ξερω..που πολλοι ανθρωποι κανουν τρομερο στρες κ τρεμουν.
    δεν ειναι κατι φοβαρο.ειναι λογικο να φοβασαι επειδη ειναι η πρωτη σου φορα.ομως πρεπει να κανεις αυτο που ειπε ο γιατρος.
    δεν προκειται να παθεις κατι παραπανω απο αυτο που εχεις. το αντικαταθλιπτικο απλα θα σου φερει το ιδιο στρες που εχεις.δλδ τις πρωτες 30 μερες δεν θα παρατηρησεις καμια διαφορα.
    επισης πρεπει να θεραπευσεις το στρες σου γιατι οσο το αφηνεις , επιβαρυνεται το νευρικο σου συστημα κ μετα κανεις καταθλιψαρες.
    γενικα μη το αφηνεις.ποιο αντικαταθλιπτικο σου εδωσε καταρχην?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 21:15
  2. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 18:18
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 14:34
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 17:58
  5. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 02:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •