σχεση -ζευγαρι- χημεια -συναισθηματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    15

    σχεση -ζευγαρι- χημεια -συναισθηματα

    εχω ανακαλυψει απ τις σχεσεις μου, πως πολλες κοπελες εχουν μια επιπλεον αναγκη να εισπρατουν χαλαροτητα , καθολου πιεση, και φυσικα οσο περισσοτερη χαρα μεσα απο μια σχεση.
    Δεν το θεωρω παραξενο και κακό.
    Πιστευω όμως ,πως περα απ το αρχικο διαστημα που και οι 2 ειναι σε μια κατασταση ενθουσιασμου , μια σοβαρη σχεση (μιλαω περαν της ουσιας του τι ειναι σοβαροτητα και το χρονικο διαστημα (δηλ μιλαμε να εχει περασει κανας χρονος ,2 η σχεση)
    ενα ζευγαρι ( και διευκρινιζω παλι για ηλικιες και των 2 ανω των 30-32),
    με τις δουλειες και οσα κανουμε και αγωνιζομαστε σημαινει πολλα ομορφα πραγματα αλλα και αλληλοστηριξη, επιτευξη καποιοων κοινων στοχων, λογικα τη δημιουργια οικογενειας (που επισης δεν ειναι κατι ευκολο),
    οπότε ενω πιστευω οτι σαν ανδρας η ωριμοτητα και η αποτελεσματικοτητα στη καθημερινη ζωη ενος ανδρα θα επρεπε να επιβραβευετε ιδαιτερως ,ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ , ενας τετοιος μπορει να χαρακτηριστει αγχωδης , και συγχρόνως να επιβραβευεται ενας χαλαρος που ειναι μονιμα χαμογελαστος , που κατα την ταπεινη μου γνωμη...ΠΟΤΕ δεν ηταν το χαμογελο σε ενα ανδρα ζητουμενο σαν ανδρικο χαρακτηριστικο για να μην πω το αντιθετο...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Εκεινη?ειναι συνεχεια χαμογελαστη? φανταζομαι πωσ οχι..πεσ τησ το και αυτο..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    15
    το Προβλημα ηταν πως ανεξαρτητα απο την καθημερινοτητα , ανεξαρτητα απο την πορεια της δουλειας μου, ηθελε μονιμα χαλαροτητα και χαμογελο..κι εγω ενοιωθα πως επρεπε να γινω κλοουν για να ειμαι ετσι συνεχεια..

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    52
    ε βέβαια! Δεν γινεται αυτο! Τι είσαι ? Ρομπότ?
    Αλήθεια, εκείνη χαμογελάει διαρκώς? Κι αν ναι, θεωρεί οτι αυτό είναι ελκυστικό προσόν της? Εμένα προσωπικά, κάποιος που θα περίμενε απο εμένα να είμαι συνεχως χαλαρός και ευδιαθετος και ανάλαφρος θα με πίεζε τόσο πολύ που στο τέλος δεν θα μου σηκωνόταν....!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Αστεροειδής Β162
    Posts
    109
    Αυτο με το \'ανδρικο χαρακτηριστικο\' ηταν τελειως ακυρο. Εχεις πολλα στερεοτυπα νομιζω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Κι εγώ θέλω να είναι ο άλλος χαμογελαστός, ευδιάθετος και χαλαρός, ειδικά όσο μεγαλώνω, μικρότερη δε με πείραζε, δε μπορούσα να καταλάβω την επίπτωση που έχει στη σχέση και στη ζωή μου. Όταν σκέφτομαι το μέλλον μου με κάποιον μας βλέπω μαζί, αγκαλιασμένους και χαμογελαστούς, μπροστά στη σκηνή που το παιδί μας κάνει το πρώτο του βήμα, όταν θα αντιμετωπίζουμε μαζί οποιαδήποτε δυσκολία, όταν θα έχουμε γεράσει και θα κάνουμε τις βόλτες μας στην παραλία.
    Έχει τύχει να σκεφτώ το μέλλον μου πως θα ήταν με ανθρώπους που βλέπω ήδη πόσο αγχώδεις είναι και μας βλέπω κατηφείς, σκυθρωπούς, να μας έχει λυγίσει η καθημερινότητα, να υπάρχει γκρίνια. Γιατί λοιπόν να θέλω ένα τέτοιο μέλλον;
    Φυσικά δε μπορώ να είμαι παράλογη να περιμένω ότι ο άλλος θα είναι μόνιμα χαρούμενος (ούτε εγώ είμαι) αλλά να έχει τη διάθεση να ξεπεράσει τις δυσάρεστες καταστάσεις.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Λένε οτι την δουλειά πρέπει να την αφήνεις στην δουλειά , οταν μπαίνεις στο σπίτι . Εκει σε περιμένουν άλλα !!!
    Ισως να φαίνεται λίγο θεωρητικό αυτό .

    Πάντως οταν είσαι με την σχέση σου πρέπει να δουλέψεις και για την σχέση σου . Το να φροντίσεις να δώσεις αγάπη , ζεστασιά , συντροφικότητα κ.α. είναι κομμάτι της δουλειάς σου . Δεν είναι καθόλου ασόβαρα αυτά και ούτε είναι μικρότερης σημασίας απο τα προβλήματα στην δουλειά ή άλλου είδους προβλήματα και δουλειές .
    Και για να μην τα διαβάζεις και κουράζεσαι , σκέψου οτι και εσένα θα σου έκανε καλό να χαλαρώσεις και να απολαυσεις τα παραπάνω . Να διώξεις με άλλα λόγια απο το μυαλό σου αυτά που αφορούν άλλους χώρους και να εγκλιματιστείς στον χώρο \'\'σχέση\'\' .

    Παραμένω λίγο θεωρητική , οπότε ας περάσω σε κάτι πιο εμπειρικό .

    Στην δική μου σχέση , αποδέχομαι την κακή διάθεση που έχει ο φίλος μου κάποιες φορές , αλλά δεν μου αρέσει να είναι ο κανόνας .
    Επειδή όμως του είναι δύσκολο όπως λές να είναι μες στο χαμόγελο συνέχεια και να τα ξεχνάει όλα οταν είμαστε μαζί , κάνουμε κάτι άλλο . Οταν τον βλέπω κακόκεφο , τον ρωτάω τι συμβαίνει . Εισπράττω το οτι δεν έχει σχέση η κακή του διάθεση με εμάς και του δίνω χώρο και χρόνο (δεν περιμένω με άλλα λόγια πολλά εκείνη την ημέρα. υπάρχουν και άλλες μέρες .) Δεν θα μου άρεσε όμως να ήταν καθημερινή η κακοκεφιά του !!!!!!!

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    15
    εννοιτε πως ολοι μας θελουμε να ειμαστε χαρουμενοι στη ζωη μας.Και κανεις δε θελει..κακοκεφους...αλλα μεσα απ αυτο το διαλογο...θελω να δωσουμε εμφαση σ αυτο το κοματι των σχεσεων..που ισως προσπερνιεται συχνα.
    Και ποιος δεν θα θελε να προσφερει στον ανθρωπο του τη χαρα?
    Απλα..ειδικα στον ανδρα..εχω καταλαβει..πως η χαρα και η ευτυχια ειναι συνηθως αναλογη με τα κατορθωματα του , να το πω καπως απλα.
    Δηλαδη= τα καταφερνω? στη δουλεια , η σε διαφορους τομεις? ναι! τοτε βγαινει η χαρα ευκολα..
    αγωνιζομαι και κυνηγαω στοχους? χμ...μεχρι να τους πετυχω..ειμαι πολλες φορες συγκεντρωμενος εκει...
    Πιστευω βεβαια πως αν εισε αληθινα ερωτευμενος.. η χαρα και το χαμογελο σου βγαινει πιο ευκολα και πιο συχνα.
    Ομως απευθυνομενος προς τους ανδρες λεω= μακαρι να ξερατε οσοι δεν γελατε και δεν ειστε ευχαριστοι ποσο χανετε στα ματια των γυναικων οσα κι αν εχετε καταφερει σε αλλους τομεις.
    Και απευθυνομενος στις γυναικες= μακαρι να ξερατε ποσο χαμηλα εχουν οι ανδρες...τους αλλους χαμογελαστους ανδρες...χωρις καμια διαθεση αντιδικιας.
    Ετσι απλα..στα συνηθισμενα ανδρικα προτυπα..το χαμογελο ειναι απο τα τελευταια ζητουμενα που θα ηθελε να εχει στο χαρακτηρα του καποιος..αν το εχει καλως αλλα δε τρεχει και τιποτε..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    128
    το χαμόγελο δεν είναι στο χαρακτήρα κάποιου...βγαίνει φυσικά σε όλους όταν είναι αλήθινο και όταν συμβαίνει αυτό σημαίνει οτί η σχέση πάει καλά!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    15
    εγω ειχα παντως μια κοπελα που κυνηγουσε οτιδηποτε θα εκανε χαρουμενη με καθε κοστος.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •