σχιζοφρενεια vs σχιζοσυναισθηματικη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621

    σχιζοφρενεια vs σχιζοσυναισθηματικη

    μπορει καποιος να μου εξηγησει τις διαφορες στην πραξη αυτων των 2 παθησεων?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Μάλλον ή διάφορα είναι ή λειτουργικότητα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Και τα δύο είναι στην ομάδα των ψυχώσεων. Αυτό που τις διαφοροποιεί είναι ότι στην σχιζοσυναισθηματική σε φάση μανίας έχεις ψυχωσικά συμπτώματα και υπάρχει κ η φάση καταθλιπτικού επεισοδίου. Νομίζω είναι μιας μορφής διπολική στην ουσία χωρίς να είμαι 100% σίγουρος.

    Από άποψη πρόγνωσης νομίζω η σχιζοσυναισθηματική έχει καλύτερη πρόγνωση αλλά πιθανόν να παίζουν διάφοροι παράγοντες ρόλο.

    Όλες οι παθήσεις αυτές έχουν ένα ευρύ φάσμα προγνώσεων και σοβαρότητας όσες είναι και οι περιπτώσεις.

    Υποπτεύεσαι σχιζοσυναισθηματική;;
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    πολλες μηπως απο τις διαφορες ονομασιες που χρησιμοποιουν οι επιστημονες/γιατροι για την ιδια ψυχικη παθηση? Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, αλλοι την βαρεια καταθλιψη, την ονομαζουν κλινικη καταθλιψη, και αλλοι βαρυ καταθλιπτικο επισοδειο...Προφανως ειναι το ιδιο!!!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε ξερω τι να υποπτευθω.απλα επειδη εχω κανει καποιες καταθλιψεις πριν τα ψυχωτικα επεισοδια και μετα σκεφτομαι κι αυτο το ενδεχομενο.ο γιατρος μου ειπε οτι πριν τα ψυχωτικα και μετα ειναι αναμενομενο να περναει καποιος καταθλιψη.δεν την παθαινω ταυτοχρονα με τα ψυχωτικα.απλα δε μπορω να καταλαβω στη σχιζοσυναισθηματικη παθαινεις ταυτοχρονα με τα ψυχωτικα και και μεταβολες στο συναισθημα?γιατι ταυτοχρονα δεν εχω συμπτωματα.το ενα ακολουθει το αλλο κι οχι και παντα.απλα απο τα λιγα που διαβασα δεν καταλαβα τη διαφορα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,650
    Μετά την ψύχωση παθαινεισ κατάθλιψη
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δηλαδη οταν πριν ή μετα το ψυχωτικο επεισοδιο περνας καταθλιψη, τοτε ειναι σχιζοφρενεια.
    ενω οταν εχεις ταυτοχρονα καταθλιψη ή μανια και ψυχωτικα, ειναι σχιζοσυναισθηματικη.
    καταλαβα καλα?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν το γνωρίζω ακριβώς. Για την διπολική γνωρίζω ότι μετά το μανιακό επεισόδιο συνήθως ακολουθεί κατάθλιψη. Στην μανία όμως δεν έχεις κατάθλιψη.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    @μπου εμένα η επίσημη διάγνωση είναι σχιζοσυναισθηματικη είναι δηλαδή σχιζοφρενεια με διαταραχές διάθεσης. Έχω κάνει και ξεγυρισμενες μανιες και βαθιές καταθλιψεις. Όταν όμως αναφέρονται σε μένα λένε σχιζοφρενεια. Οπότε και οι ίδιοι ουσιαστικά δε βρίσκουν διαφορές πέρα από τις διαταραχές διαθεσης

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εσωτερικη οταν εσυ κανεις ψυχωτικο επεισοδιο εχεις ταυτοχρονα και καταθλιψη ή μανια?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    Ναι ως επί το πλειστον ναι.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    17
    kanis psixosi mono otan exis mania = dipoliki
    kanis psixosi opote nane = sxizofrenia
    kanis psixosi opote nane & mania i katathlipsi = sxizosinestimatiki

  13. #13
    Νομίζω vain σωστά τα λες. Έχω ζήσει άτομο με σχιζοσυναισθηματικη. Σίγουρα κάθε πάθηση ανά άνθρωπο έχει αποκλίσεις δε το συζητώ. Ένα παράδειγμα την απώλεια την βαφτίζει κέρδος αλλά περναει κατάθλιψη με Μορφη μανίας. Ναι το έχω δει και ζήσει. Δε βγάζω άκρη.
    "Make sure your worst enemy isn't you"

  14. #14
    Elenia781
    Guest
    Μπορουν τα σεναρια του μυαλου οι πλεκτανες να ειναι σχιζοσυναισθηματικη ψυχωση ή καθαρα φ20 ψυχωση?

Similar Threads

  1. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By sea00 in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 07-11-2021, 03:48
  2. σχιζοφρενεια
    By boo in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 96
    Last Post: 07-12-2016, 16:55
  3. Replies: 0
    Last Post: 28-02-2014, 12:41
  4. σχιζοφρενεια
    By sball in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 08-09-2012, 14:47
  5. Σχιζοσυναισθηματική διαταραχή
    By psilos in forum Σχιζοσυναισθηματική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 04-04-2009, 23:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •