Οδηγός επιβίωσης για άτομα με σχιζοφρένεια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 49
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Ναι μαρα το ίδιο κάνω κι εγώ ή μάνα σου ήταν καταπληκτική γυναίκα όσο και να σου φαίνεται παράλογο
    καταπληκτικη ηταν και ικανοτατη... αλλα πως τα καταφερε και τα εκανε μανταρα?? ρητορικο το ερωτημα
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    μα αυτο που λεει ο ψυχωσικος το επιβαλλει. Στο επιβαλλλει μαλλον, σου ριχνει ευθυνες και προθεσεις. Δεν ειναι ευκολο να σου λεει οτι ο γειτονας κανει νοηματα με το παραθυρο ανοιχτο και αν εσυ δεν το δεχεσαι, εισαι και εσυ μερος της σπειρας γιατι σου εχει δωσει ναρκωτικα και δεν καταλαβαινεις ποιος ειναι ο φιλος και ποιος ο εχθρος...
    Και εσυ μετα να εισαι χαλαρος, κουλ και αραχτος, και να του πεις για την κριση ή την πολιτκη κατασταση, πχ.

    Στο τελευταιο που λες, οταν το ελεγα στη μανα μου σε φαση κρισης ξερεις τι μου απαντουσε?
    δεν ξερεις τι σου γινεται. Σου δινουν ναρκωτικα και λες ό,τι λενε αυτοι.
    Της ειχα πει μια φορα να με παει σε νοσοκομειο για εξεταση αιματος, το αρνηθηκε γιατι λεει θα την ξεφτιλιζα στους γιατρους και ολοι θα γελουσαν μαζι μας...
    Mara καταλαβαίνω οτι πρέπει να πέρασες πολύ δύσκολα και σίγουρα στην περίπτωση σου (που αφορά στη μητέρα σου εννοώ) δεν μπορεί να εφαρμοστεί αυτό. Εγώ ας πούμε στον πρώην μου, με συμβουλή του ψυχολόγου του απαγόρευσα να μου ξαναπεί οτιδήποτε από τα σενάρια του μιας και αυτά αφορούσαν μόνο σε μένα. Είχα την άνεση να το κάνω αυτό αν και δύσκολα, αλλά στη μάνα σου δεν μπορείς να το κάνεις έτσι απλά όταν τα σενάρια είναι για τα πάντα, έχεις δίκιο. Θα μπορούσες ίσως να της πεις κάτι σαν "καταλαβαίνω τις υποψίες σου, αλλά ίσως να μην είναι κι έτσι, ίσως απλά να έχει καλό καιρό και άνοιξαν τα παράθυρα" με όμορφο τρόπο ή κάτι τέτοιο ώστε να μην νιώσει οτι απειλείται από σένα.
    Αν κατάλαβα καλά όμως ήσουν μικρό παιδί... είναι φυσικό να μην ήξερες πως να φερθείς, μην κατηγορείς τον εαυτό σου. Και σκέψου οτι και η ίδια βασανιζόταν πολύ από αυτές τις σκέψεις. Δεν μπορώ να φανταστώ καν πόσο τρομακτικό είναι να νιώθεις συνέχεια οτι οι άλλοι θέλουν το κακό σου, σε παρακολουθούν κτλ!

    Στο άλλο που λες για τα ναρκωτικά πιστεύεις οτι δεν ήθελε να πας για εξέταση όντως για να μην γίνει ρεζίλι ή μέσα της υπήρχε ένα κομμάτι που ήξερε την αλήθεια αλλά δεν ήθελε να διαψευστεί γιατί προσπαθούσε να κρατηθεί από αυτή την ερμηνεία (ότι εσύ έπαιρνες ναρκωτικά) ;

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Και μια ερώτηση προς όσους έχουν περάσει κάποιου είδους ψύχωση με παρανοϊκές σκέψεις του τύπου με παρακολουθούν, θέλουν το κακό μου κτλ, αυτές οι σκέψεις σε περίοδο όχι κρίσης, υπάρχουν μέσα σας ως υποψίες; Τις λέτε μόνο σε όποιον εμπιστεύεστε; Υπάρχει μέσα σας η αμφιβολία ή φόβος ότι μπορεί να κάνετε λάθος άρα οτι οι άλλοι θα σας περάσουν για τρελούς αμα τις πείτε;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το λες σε δικά σου άτομα κι ο θεός βοηθός γιατί δεν μπορεί να καταλάβει κανεισ οι ψυχωτικοι είναι έξυπνοι και μόλις καταλάβουν τον κόσμο παθαίνουν ψύχωση εσεισ οι υπόλοιποι κοιμαστε όρθιοι οι περισσότεροι μόλις καταλάβουν τον κόσμο κατι παθαίνουν άλλοι το παθαίνουν στα γεράματα κ το διαχειρίζονται κάπως και άλλοι πιο νέοι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Να πω και τι με βοηθαει εμενα που τα παιρνω τα φαρμακα εδω και καμια 25αρια χρονια...

    Αυτο που βοηθαει πολυ ειναι :
    1. Γυμναστικη αεροβια περπατημα, ποδηλατο κλπ.
    2. Να μη κοβεις τα φαρμακα, μονο να τα ελαττωνεις λιγο και μετα να τσεκαρεις αμα αρχιζεις και εχεις συμπτωματα οποτε να τα αυξησεις παλι. Καθε διακοπη ειναι πολυ οδυνηρη και μπορει να χειροτερεψεις και μετα να μην επανελθεις.. Καθε διακοπη σε κουραζει και αρχιζεις παλι απο τη μεγιστη δοσολογια ή και παραπανω απο την αρχικη που επαιρνες πριν.
    3. Γυρη μελισσων, λενε κανει καλο στα ψυχωτικα και τονωνει τον οργανισμο.
    4. Να καθεσαι εξω για κανενα μισαωρο με σαρανταλεπτο στο μπαλκονι καθε μερα. Βοηθαει να προσγειωνεσαι στην πραγματικοτητα και να αεριζεται το μυαλο σου και να εχεις ερεθισματα απο το εξωτερικο περιβαλλον.
    5. Να εισαι οσο το δυνατον εξω. Η κλεισουρα δε κανει καλο.
    6. Να αδυνατισεις οσο μπορεις.
    7. Η καθαριοτητα. Δεν ειναι τυχαιο οτι ολες οι θρησκειες τονιζαν τη σημασια της καθαριοτητας. Με καθε ιδρωτα κλπ. μενει μια αναμνηση του συμβαντος.
    8. Το διαβασμα. Κανει πολυ καλο.
    9. Να τους γραφεις ολους στα @@ σου. Αυτο και αν ειναι σημαντικο. Ζουμε σε μια κοινωνια που οι περισσοτεροι ειναι ψυχοπαθεις (οχι ψυχωτικοι) με ηλιθιες απαιτησεις ο καθενας τους. Πρεπει να τους κοψεις το βηχα.
    10. Να εισαι συνδεμενος με τη φυση και το συμπαν
    11.Ο Ηλιος
    12.Η θαλασσα. Να κολυμπας ή να βλεπεις θαλασσα.
    13.Να ρεμβαζεις
    14.Το χαμομηλι
    15.Το τιλιο.
    16. Να εχεις επιγνωση των νομων και πως σε προστατευουν σε διαφορες καταστασεις. Δε χρειαζεται να σου πουλαει ο αλλος μαγκιες και να τσαντιζεσαι υπαρχουν και νομοι που σε προστατευουν και υπαρχουν για να αποφευγονται δυσαρεστες καταστασεις.
    Last edited by maus; 30-11-2016 at 20:38.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Στο άλλο που λες για τα ναρκωτικά πιστεύεις οτι δεν ήθελε να πας για εξέταση όντως για να μην γίνει ρεζίλι ή μέσα της υπήρχε ένα κομμάτι που ήξερε την αλήθεια αλλά δεν ήθελε να διαψευστεί γιατί προσπαθούσε να κρατηθεί από αυτή την ερμηνεία (ότι εσύ έπαιρνες ναρκωτικά) ;
    τωρα πια δεν πιστευω, το ξερω οτι δεν ηθελε να διαψευστει! γιατι προσπαθουσε με νυχια και με δοντια να κρατηθει απο αυτη την ερμηνεια...Και ο θεος ο ιδιος να κατεβαινε να της το πει δεν θα το πιστευε με την καμια.
    Μετα απο πολλα χρονια.... μπορει και 25, ενω ειχε αρρωστησει βαρια κλπ, ειχαμε τσακωθει μια φορα και της εριξα ενα γερο μπινελικι για τα περασμενα, που λεω πιο πανω... Και τι μου ειπε?
    <<μια κουβεντα ειπα, μανα ημουν και φοβομουν, εσυ γιατι με ακουγες? τι ηθελες να παραστησεις? το καλο κορίτσι? να μην με ακουγες!>>
    Δηλαδη, μου την ειπε κι απο πανω.........! και σε κατασταση να ειναι τεζα στο κρεβατι, παραλυτη, να μην μπορει να κουνηθεί, και στα τελευταια της...
    Υπαρχει αυτη η ατακα? οχι πειτε μου....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    τωρα πια δεν πιστευω, το ξερω οτι δεν ηθελε να διαψευστει! γιατι προσπαθουσε με νυχια και με δοντια να κρατηθει απο αυτη την ερμηνεια...Και ο θεος ο ιδιος να κατεβαινε να της το πει δεν θα το πιστευε με την καμια.
    Μετα απο πολλα χρονια.... μπορει και 25, ενω ειχε αρρωστησει βαρια κλπ, ειχαμε τσακωθει μια φορα και της εριξα ενα γερο μπινελικι για τα περασμενα, που λεω πιο πανω... Και τι μου ειπε?
    <<μια κουβεντα ειπα, μανα ημουν και φοβομουν, εσυ γιατι με ακουγες? τι ηθελες να παραστησεις? το καλο κορίτσι? να μην με ακουγες!>>
    Δηλαδη, μου την ειπε κι απο πανω.........! και σε κατασταση να ειναι τεζα στο κρεβατι, παραλυτη, να μην μπορει να κουνηθεί, και στα τελευταια της...
    Υπαρχει αυτη η ατακα? οχι πειτε μου....
    Ναι για αυτό σε ρώτησα μιας και έχεις τόση εμπειρία με το θέμα, επειδή στο ίδιο συμπέρασμα έχω καταλήξει και εγώ για τα άτομα που δεν βρίσκονται σε φαρμ αγωγή ή δεν τους έχει γίνει κάποια διάγνωση. Νομίζω οτι ένα κομμάτι τους ξέρει οτι δεν είναι καλά και προσπαθούν μανιωδώς να κρατηθούν από αυτές τις ερμηνείες. Δεν είναι και μικρό πράγμα να παραδεχτείς στον εαυτό σου οτι οι σκέψεις που κάνεις για χρόνια είναι μόνο στο μυαλό σου.

    Δεν νομίζω οτι προσπαθούσε να σου τη πει, να δικαιολογήσει τον εαυτό της ήθελε κυρίως στην ίδια και προσπαθούσε να βρει μια εξήγηση. Πιστεύεις οτι δεν σε αγαπούσε; Εγώ το αποκλείω... άρα είχε ανάγκη να βρει μια δικαιολογία για την συμπεριφορά της που να μην περιλαμβάνει οτι είναι άρρωστη.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Υπάρχει μαρα μου όταν δεις τόσους κινδύνους και τι γίνεται τα παίζεις επιμενω ήταν καταπληκτική γυναίκα θα το καταλάβεις κι εσύ μεγαλονωντασ στα εξήντα ξυπνάνε όλοι θα καταλάβεις κι εσύ οπωσ κατάλαβα κι εγώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το χαμομήλι και ή γύρη βοηθάνε το κατάλαβα κι εγώ όλα που ειπεσ βασικά
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Νομίζω οτι ένα κομμάτι τους ξέρει οτι δεν είναι καλά και προσπαθούν μανιωδώς να κρατηθούν από αυτές τις ερμηνείες. Δεν είναι και μικρό πράγμα να παραδεχτείς στον εαυτό σου οτι οι σκέψεις που κάνεις για χρόνια είναι μόνο στο μυαλό σου.

    Δεν νομίζω οτι προσπαθούσε να σου τη πει, να δικαιολογήσει τον εαυτό της ήθελε κυρίως στην ίδια και προσπαθούσε να βρει μια εξήγηση. Πιστεύεις οτι δεν σε αγαπούσε; Εγώ το αποκλείω... άρα είχε ανάγκη να βρει μια δικαιολογία για την συμπεριφορά της που να μην περιλαμβάνει οτι είναι άρρωστη.

    νομιζω αυτο ειναι η σχιζοφρενεια... ενα κομματι σου ξερει οτι δεν ειναι αληθεια και ενα αλλο κομματι που κυριαρχει επιμενει οτι ειναι αληθεια. Και μαινεται συγκρουση αναμεσα σε αυτα τα 2 κομματια. Το [κομματι που ξερει] υποτασσεται στο [κυριαρχο κομματι που αυταπαταται] σαν αμυνα σε εναν τρομο που σε καταλαμβανει...

    μωρε με αγαπουσε, δεν λεω... αλλα μου εβγαλε το λαδι. Και προσπαθω μια ζωη να βγαλω το καστανο απο τη φωτια και να ξαναστησω τα σπασμενα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Και μια ερώτηση προς όσους έχουν περάσει κάποιου είδους ψύχωση με παρανοϊκές σκέψεις του τύπου με παρακολουθούν, θέλουν το κακό μου κτλ, αυτές οι σκέψεις σε περίοδο όχι κρίσης, υπάρχουν μέσα σας ως υποψίες; Τις λέτε μόνο σε όποιον εμπιστεύεστε; Υπάρχει μέσα σας η αμφιβολία ή φόβος ότι μπορεί να κάνετε λάθος άρα οτι οι άλλοι θα σας περάσουν για τρελούς αμα τις πείτε;
    να σου απαντησω σαν παρατηρητης... υπαρχουν, αλλα χωρις την ενταση που εχουν οταν ειναι σε κριση. Η ενταση ειναι που κανει τη διαφορα. Μανία? δεν ξερω....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εξαρτάται πόσο σε πιάνουν τα φάρμακα. Στιγμές παρανοιας έχει ο κάθε άνθρωπος. Εγώ εδώ και 2 χρόνια δεν έχω τέτοιες σκέψεις αλλά πάντα διερωτώμαι για τις σκέψεις που κάνω όταν μου μπαίνουν υποψίες για κάτι πόσο ορθές είναι.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Το λες σε δικά σου άτομα κι ο θεός βοηθός γιατί δεν μπορεί να καταλάβει κανεισ οι ψυχωτικοι είναι έξυπνοι και μόλις καταλάβουν τον κόσμο παθαίνουν ψύχωση εσεισ οι υπόλοιποι κοιμαστε όρθιοι οι περισσότεροι μόλις καταλάβουν τον κόσμο κατι παθαίνουν άλλοι το παθαίνουν στα γεράματα κ το διαχειρίζονται κάπως και άλλοι πιο νέοι
    Νομίζω οτι υπάρχει κάποια σύνδεση ανάμεσα στον δείκτη ευφυίας και τις ψυχώσεις, έχεις δίκιο. Έχει βρεθεί ότι συνήθως πρόκειται για ιδιαίτερα έξυπνα άτομα. Πολλές μεγάλες προσωπικότητες κυρίως από τον χώρο της τέχνης και των επιστημών είχαν ανάλογες εμπειρίες.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εξαρτάται πόσο σε πιάνουν τα φάρμακα. Στιγμές παρανοιας έχει ο κάθε άνθρωπος. Εγώ εδώ και 2 χρόνια δεν έχω τέτοιες σκέψεις αλλά πάντα διερωτώμαι για τις σκέψεις που κάνω όταν μου μπαίνουν υποψίες για κάτι πόσο ορθές είναι.
    Άρα το αποδίδεις μόνο στην αποτελεσματικότητα των φαρμάκων; Αυτή η αμφιβολία για την ορθότητα των σκέψεων πάλι έχει να κάνει με τα φάρμακα ή και με τον χαρακτήρα του καθενός ή με το είδος της πάθησης;
    Το λέω αυτό γιατί εγώ παρατήρησα οτι υπήρχε επίγνωση για το ποιες ακριβώς σκέψεις θα φανούν στους άλλους "παράξενες" και επομένως αυτολογοκρισία. Δηλαδή επιλέγω να πω στους άλλους αυτά που ξέρω οτι δεν θα ακουστούν παρανοϊκά και τα υπόλοιπα τα κρατάω αυστηρά για τον εαυτό μου... για όσο αντέχω βέβαια. Σημείωση : ο άνθρωπος δεν βρισκόταν σε φαρμακευτική αγωγή

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    νομιζω αυτο ειναι η σχιζοφρενεια... ενα κομματι σου ξερει οτι δεν ειναι αληθεια και ενα αλλο κομματι που κυριαρχει επιμενει οτι ειναι αληθεια. Και μαινεται συγκρουση αναμεσα σε αυτα τα 2 κομματια. Το [κομματι που ξερει] υποτασσεται στο [κυριαρχο κομματι που αυταπαταται] σαν αμυνα σε εναν τρομο που σε καταλαμβανει...

    μωρε με αγαπουσε, δεν λεω... αλλα μου εβγαλε το λαδι. Και προσπαθω μια ζωη να βγαλω το καστανο απο τη φωτια και να ξαναστησω τα σπασμενα...
    Ναι συμφωνώ με την ερμηνεία σου για την σχιζοφρένεια και για να το επεκτείνω λίγο νομίζω οτι όλες λίγο πολύ οι ασθένειες αυτού του τύπου, της "ψυχής", από τις πιο σοβαρές μέχρι τις πιο απλές που περνάμε όλοι, έχουν να κάνουν με εσωτερικές συγκρούσεις.

    Πάντως αν μου επιτρέπεις, αλλιώς αγνόησε το σχόλιο μου, από τον τρόπο που γράφεις καταλαβαίνω οτι ενώ έχεις καταλήξει πια οτι η μητέρα σου ήταν άρρωστη, έχεις ακόμα ανάγκη την επιβεβαίωση οτι το τάδε που έκανε δεν ήταν σωστό προφανώς επειδή οι πληγές που σου άφησε ήταν μεγάλες. Ϊσως κάνω λαθος βέβαια...

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 31-07-2012, 14:15
  2. Σύντομος οδηγός e-mail λογαριασμών του e-psychology.gr
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 18:26
  3. έχω προβλήματα επιβίωσης
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-10-2010, 15:56
  4. προβληματα επιβίωσης
    By Σakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2010, 18:06
  5. Replies: 22
    Last Post: 31-01-2009, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •