Οδηγός επιβίωσης για άτομα με σχιζοφρένεια - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 49
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    1.Να παραμενεις οσο το δυνατον δραστηριος.
    Για να επιτυχεις το πρωτο μπορεις να επιστρατεψεις οτιδηποτε , τα πραγματα που σου αρεσαν παντα να κανεις απο τοτε που ησουν παιδι για παραδειγμα.
    2.Δεν τα παρατας ποτε και συνεχιζεις να κυνηγας τα ονειρα σου με σθενος και επιμονη.
    3.Σοφια.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Και μια ερώτηση προς όσους έχουν περάσει κάποιου είδους ψύχωση με παρανοϊκές σκέψεις του τύπου με παρακολουθούν, θέλουν το κακό μου κτλ, αυτές οι σκέψεις σε περίοδο όχι κρίσης, υπάρχουν μέσα σας ως υποψίες; Τις λέτε μόνο σε όποιον εμπιστεύεστε; Υπάρχει μέσα σας η αμφιβολία ή φόβος ότι μπορεί να κάνετε λάθος άρα οτι οι άλλοι θα σας περάσουν για τρελούς αμα τις πείτε;
    σε εμενα δεν ειναι υποψιες οταν συμβαινουν τα ψυχωτικα.ειναι βεβαιοτητα.ακομα κι οταν ειμαι καλα καποιες φορες αναρωτριεμαι μηπως οντως ειναι αληθινα αυτα τα πραγματα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    από τον τρόπο που γράφεις καταλαβαίνω οτι ενώ έχεις καταλήξει πια οτι η μητέρα σου ήταν άρρωστη, έχεις ακόμα ανάγκη την επιβεβαίωση οτι το τάδε που έκανε δεν ήταν σωστό προφανώς επειδή οι πληγές που σου άφησε ήταν μεγάλες.
    Nαι! σαφως εχω αναγκη την επιβεβαιωση οτι οσα ελεγε ηταν λαθος, επειδη με εξεθεσε σε τριτους.
    Νιωθω οτι οποιος με γνωριζει βλεπει σε μενα αυτα που εκεινη εβλεπε σε μενα, και αυτο με ενοχλει παρα πολυ...
    Κανω αγωνα να το ξεπερασω αυτο...
    Και το χειροτερο ειναι οτι νιωθω, χωρις να το αντιλαμβανομαι με τη λογικη, οτι μερικες φορες φερομαι με τετοιο τροπο, πανω στο αγχος μου, που με τη συμπεριφορα μου καταληγω να επιβεβαιωνω αυτα που ελεγε για μενα πχ ειμαι αναποδος ανθρωπος ελεγε. Ενω δεν ειμαι. Και ενω μπορω να κανω κατι με τον Α τροπο, το κανω με τον Β δυσκολο τροπο και καταληγω να χαρακτηριστω αναποδη...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Nαι! σαφως εχω αναγκη την επιβεβαιωση οτι οσα ελεγε ηταν λαθος, επειδη με εξεθεσε σε τριτους.
    Νιωθω οτι οποιος με γνωριζει βλεπει σε μενα αυτα που εκεινη εβλεπε σε μενα, και αυτο με ενοχλει παρα πολυ...
    Κανω αγωνα να το ξεπερασω αυτο...
    Και το χειροτερο ειναι οτι νιωθω, χωρις να το αντιλαμβανομαι με τη λογικη, οτι μερικες φορες φερομαι με τετοιο τροπο, πανω στο αγχος μου, που με τη συμπεριφορα μου καταληγω να επιβεβαιωνω αυτα που ελεγε για μενα πχ ειμαι αναποδος ανθρωπος ελεγε. Ενω δεν ειμαι. Και ενω μπορω να κανω κατι με τον Α τροπο, το κανω με τον Β δυσκολο τροπο και καταληγω να χαρακτηριστω αναποδη...
    Σε καταλαβαίνω.... εδώ εγώ το έπαθα αυτό από μια σχέση, ποσο μάλλον αν είναι ο ίδιος σου ο γονιός αυτός που στα λέει! Τον πρώτο καιρό είχα τρομερή ανάγκη αυτή την επιβεβαίωση που λες και μάλιστα έπιασα τον εαυτό μου να κάνει παρέα με άτομα που δεν θα έκανα σε άλλη περίπτωση μόνο και μόνο επειδή δεν ανηκαν στους παλιούς φίλους/ες μου που με ξέρανε καλά και είχα ανάγκη την γνώμη κάποιου που μόλις με γνώριζε για να δω τι εικόνα θα σχημάτιζε αυτός για μένα. Βέβαια αυτό δείχνει έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό μου, κάτι που με ταρακούνησε πολύ γιατί μέχρι τότε δεν θεωρούσα οτι είχα τέτοιο θέμα!

    Και ναι...αν λες συνέχεια σε ένα παιδί πχ οτι είναι χαζό, μετά από λίγο θα αρχίσει να φέρεται σαν να είναι, είναι φυσιολογικό αυτό. Θέλει τρομερή δουλειά μετά από μέρους σου για να ανακαλύψεις μόνη τον εαυτό σου πετώντας τις ταμπέλες που σου βάλανε.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Nαι! σαφως εχω αναγκη την επιβεβαιωση οτι οσα ελεγε ηταν λαθος, επειδη με εξεθεσε σε τριτους.
    Νιωθω οτι οποιος με γνωριζει βλεπει σε μενα αυτα που εκεινη εβλεπε σε μενα, και αυτο με ενοχλει παρα πολυ...
    Κανω αγωνα να το ξεπερασω αυτο...
    Και το χειροτερο ειναι οτι νιωθω, χωρις να το αντιλαμβανομαι με τη λογικη, οτι μερικες φορες φερομαι με τετοιο τροπο, πανω στο αγχος μου, που με τη συμπεριφορα μου καταληγω να επιβεβαιωνω αυτα που ελεγε για μενα πχ ειμαι αναποδος ανθρωπος ελεγε. Ενω δεν ειμαι. Και ενω μπορω να κανω κατι με τον Α τροπο, το κανω με τον Β δυσκολο τροπο και καταληγω να χαρακτηριστω αναποδη...
    Το πιο πιθανό είναι οι άλλοι να μην βλέπουν σε σένα αυτό που έβλεπε εκείνη, αλλά εσύ να το βλέπεις. Η εικόνα που έχουμε για τον εαυτό μας, δημιουργείται αρχικά από τον τρόπο με τον οποίο μας βλέπουν οι γονείς μας και ειδικά η μητέρα. Στα δικά της μάτια καθρεφτιζόμαστε και αναζητάμε το είδωλο μας. Όταν αυτή η εικόνα για κάποιο λόγο είναι αλλοιωμένη, είναι λογικό μετά να υπάρχει σύγχυση για το ποιοι είμαστε.

    Οπότε νομίζω και να μην σε εξέθετε σε άλλους, πάλι θα είχες ανάγκη αυτή την επιβεβαίωση. Στην ουσία στον εαυτό σου σε εξέθεσε κατά μια έννοια.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Και ναι...αν λες συνέχεια σε ένα παιδί πχ οτι είναι χαζό, μετά από λίγο θα αρχίσει να φέρεται σαν να είναι, είναι φυσιολογικό αυτό. Θέλει τρομερή δουλειά μετά από μέρους σου για να ανακαλύψεις μόνη τον εαυτό σου πετώντας τις ταμπέλες που σου βάλανε.
    Ακριβως αυτο!!!

    συν το εξης...μου εθετε ενα στοχο, μου φουντωνε τη φαντασια και με επειθε να το παλαιψω και να κανω ό,τι ηθελε, και (μπορει να επαιρνε χρονια) μολις εφτανα λιγο πριν το πετυχω, απαξιωνε το στοχο πχ εισαι ικανη, αστο αυτο, πηγαινε για κατι αλλο καλυτερο, δεν σου αξιζει αυτο. Ειχε και επιχειρηματα - στην επιχειρηματολογια δεν την επιανες με την καμια!!
    Οποτε με γειωνε! εκει που ειχα προσπαθησει σκληρα να το πετυχω και ηθελα τηνεπιβεβαιωση οτι ναι το πετυχα, ημουν και παλι στο μηδεν... και φτου απο την αρχη!
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ακριβως αυτο!!!

    συν το εξης...μου εθετε ενα στοχο, μου φουντωνε τη φαντασια και με επειθε να το παλαιψω και να κανω ό,τι ηθελε, και (μπορει να επαιρνε χρονια) μολις εφτανα λιγο πριν το πετυχω, απαξιωνε το στοχο πχ εισαι ικανη, αστο αυτο, πηγαινε για κατι αλλο καλυτερο, δεν σου αξιζει αυτο. Ειχε και επιχειρηματα - στην επιχειρηματολογια δεν την επιανες με την καμια!!
    Οποτε με γειωνε! εκει που ειχα προσπαθησει σκληρα να το πετυχω και ηθελα τηνεπιβεβαιωση οτι ναι το πετυχα, ημουν και παλι στο μηδεν... και φτου απο την αρχη!
    Προφανώς για αυτό και συ τώρα λες οτι κουράζεσαι για κάτι και όταν φτάνεις στον στόχο αντι να χαρείς τους καρπούς των κόπων σου, εγκαταλείπεις για κάτι άλλο. Πιθανόν να φοβάσαι ακόμα οτι δεν θα πάρεις επιβεβαίωση ή ενδόμυχα να απαξιώνεις εσύ μόνη σου τον στόχο για να μην έχεις αναγκη επιβεβαίωσης

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Άρα το αποδίδεις μόνο στην αποτελεσματικότητα των φαρμάκων; Αυτή η αμφιβολία για την ορθότητα των σκέψεων πάλι έχει να κάνει με τα φάρμακα ή και με τον χαρακτήρα του καθενός ή με το είδος της πάθησης;
    Το λέω αυτό γιατί εγώ παρατήρησα οτι υπήρχε επίγνωση για το ποιες ακριβώς σκέψεις θα φανούν στους άλλους "παράξενες" και επομένως αυτολογοκρισία. Δηλαδή επιλέγω να πω στους άλλους αυτά που ξέρω οτι δεν θα ακουστούν παρανοϊκά και τα υπόλοιπα τα κρατάω αυστηρά για τον εαυτό μου... για όσο αντέχω βέβαια. Σημείωση : ο άνθρωπος δεν βρισκόταν σε φαρμακευτική αγωγή
    Το αν έχεις μικρή ή μεγάλη δόση παράνοιας όταν πάσχεις από σχιζοφρένεια το αποδίδω πόσο καλά σε πιάνουν τα φάρμακα και πόσο σοβαρή είναι η περίπτωση σου.

    Στο ότι κάποια πράγματα τα κρατάει κάποιος μέσα του μη ξεχνάς την καχυποψία που έχει όταν πάσχει από ψύχωση. Δεν θα βγει να πει σε όποιον βρει ξέρεις έχω αυτές τις ιδέες. Φυσικά υπάρχει κ παραλήρημα που εκδηλώνεται έντονα με παραμιλητό και καταλαβαίνει ο άλλος ότι κάτι δεν πάει καλά αλλά πολλές φορές είμαστε σιωπηλοί και εκδηλώνουμε τις ανησυχίες μας σε κοντινά πρόσωπα του κύκλου μας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Μαρα μη γελιεσαι και μην λες χαζα ή μητέρα σου ήταν καταπληκτική γυναίκα και αυτό φαίνεται σε σένα αν δεν ήταν άξια εσύ θα ήσουν στουρναρι ακούμε κ μένα κυκλοφοραω στην πιάτσα δεκαπέντε χρόνια κάτι ξέρω για να στο λέω κάτι ξερω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Ακριβως αυτο!!!

    συν το εξης...μου εθετε ενα στοχο, μου φουντωνε τη φαντασια και με επειθε να το παλαιψω και να κανω ό,τι ηθελε, και (μπορει να επαιρνε χρονια) μολις εφτανα λιγο πριν το πετυχω, απαξιωνε το στοχο πχ εισαι ικανη, αστο αυτο, πηγαινε για κατι αλλο καλυτερο, δεν σου αξιζει αυτο. Ειχε και επιχειρηματα - στην επιχειρηματολογια δεν την επιανες με την καμια!!
    Οποτε με γειωνε! εκει που ειχα προσπαθησει σκληρα να το πετυχω και ηθελα τηνεπιβεβαιωση οτι ναι το πετυχα, ημουν και παλι στο μηδεν... και φτου απο την αρχη!
    Απίθανο αυτό δε νομίζεις;εγώ το βρίσκω απίθανο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by boo View Post
    σε εμενα δεν ειναι υποψιες οταν συμβαινουν τα ψυχωτικα.ειναι βεβαιοτητα.ακομα κι οταν ειμαι καλα καποιες φορες αναρωτριεμαι μηπως οντως ειναι αληθινα αυτα τα πραγματα
    Με τα χρόνια μαθαίνεις
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Απίθανο αυτό δε νομίζεις;εγώ το βρίσκω απίθανο
    για καντο λιγο λιανα το απιθανο....
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Σου έθετε ένα στόχο και μόλις το πετυχαινεσ σου έλεγε πάνε για κάτι άλλο ποτέ δε παραδέχτηκε ότι το πετυχαινεσ εντάξει μπορεί εσύ να το βλέπεις ότι σε μείωνε αλλά μεγαλωσεσ σωστά κούκλα κι αυτό φαίνεται είσαι υπέροχη κι εσύ οπωσ ή μάνα σου απλά ή μάνα σου ήταν πιο μπασμενη στουσ κινδύνους
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #44
    Banned
    Join Date
    Nov 2015
    Posts
    3,250
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Σου έθετε ένα στόχο και μόλις το πετυχαινεσ σου έλεγε πάνε για κάτι άλλο ποτέ δε παραδέχτηκε ότι το πετυχαινεσ εντάξει μπορεί εσύ να το βλέπεις ότι σε μείωνε αλλά μεγαλωσεσ σωστά κούκλα κι αυτό φαίνεται είσαι υπέροχη κι εσύ οπωσ ή μάνα σου απλά ή μάνα σου ήταν πιο μπασμενη στουσ κινδύνους
    Πιστεύω ότι είναι λάθος αυτό που λες ότι το ένα συνεπάγεται το άλλο....δηλαδη είναι σωστό να μην επιβραβεύεσαι από το γονιό σου? Η μάρα μπορεί να είναι σωστή για άλλους λόγους ας πούμε , γενικά οι δυσκολίες της ζωής της πχ και όχι αυτό με τους στόχους που δεν σε επιβραβεύουν ποτέ........αν δεν ακούς ''μπράβο'', γεμίζεις ανασφάλειες και αν ακούς πολλά ''μπράβο'' θα βγεις ένας μαλ@κας......

    Βέβαια μάρα αυτό που λες με το είσαι ικανή δεν ξέρω αν το λες τυχαία ή αν όντως έτσι έκανε, αλλά είναι καλό αν συνέβαινε διότι πίστευε σε σένα με το να σου έλεγε είσαι ικανή, οπότε το λάμβανες το σήμα........εγώ πρέπει να βαράω παλαμάκια για να με ακούσει η μάνα μου, που στόμα έχω και μιλιά δν έχω.....μέσα σε μια τρίωρη συζήτηση άντε να πω μια πρόταση , πέρα βρέχει, τα ντουβάρια περισσότερο σημασία μου δίνουν με αποτέλεσμα πάντα οι άλλοι να της ξαναλένε αυτό που αυτή δεν έκανε τον κόπο να ακούσει για 3 sec και εγώ να νιώθω άσχημα εκείνη την ώρα ......μόνο αν πάω με καμιά ντουντούκα και της φωνάζω στο αυτί .............ή ρίξω κάνα πυροτέχνημα.............μπας και με προσέξει ..........

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Σου έθετε ένα στόχο και μόλις το πετυχαινεσ σου έλεγε πάνε για κάτι άλλο ποτέ δε παραδέχτηκε ότι το πετυχαινεσ εντάξει μπορεί εσύ να το βλέπεις ότι σε μείωνε αλλά μεγαλωσεσ σωστά κούκλα κι αυτό φαίνεται είσαι υπέροχη κι εσύ οπωσ ή μάνα σου απλά ή μάνα σου ήταν πιο μπασμενη στουσ κινδύνους
    χαχα μου αρεσεις εσυ, εχεις φευγατη σκεψη!!
    λες δηλαδη οτι υπογειως με παραδεχοταν, και ανεβαζε τον πηχυ γιατι πιστευε σε μενα?

    εγω βλεπω οτι με ακυρωνε, οχι οτι με μειωνε, πως να το πω? οτι με αποδομουσε...
    σα να προγραμματιζεις ενα σκυλακι για ενα σκοπο και μολις το πετυχαινει, οοοοοοοοχι δεν θα το παρεις το κοκκαλο, τρεξε και εκει, και τοοοτε θα το παρεις...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 31-07-2012, 14:15
  2. Σύντομος οδηγός e-mail λογαριασμών του e-psychology.gr
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 18:26
  3. έχω προβλήματα επιβίωσης
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-10-2010, 15:56
  4. προβληματα επιβίωσης
    By Σakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2010, 18:06
  5. Replies: 22
    Last Post: 31-01-2009, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •