Οδηγός επιβίωσης για άτομα με σχιζοφρένεια - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 46 to 49 of 49
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by cube View Post
    Πιστεύω ότι είναι λάθος αυτό που λες ότι το ένα συνεπάγεται το άλλο....δηλαδη είναι σωστό να μην επιβραβεύεσαι από το γονιό σου? Η μάρα μπορεί να είναι σωστή για άλλους λόγους ας πούμε , γενικά οι δυσκολίες της ζωής της πχ και όχι αυτό με τους στόχους που δεν σε επιβραβεύουν ποτέ........αν δεν ακούς ''μπράβο'', γεμίζεις ανασφάλειες και αν ακούς πολλά ''μπράβο'' θα βγεις ένας μαλ@κας......

    Βέβαια μάρα αυτό που λες με το είσαι ικανή δεν ξέρω αν το λες τυχαία ή αν όντως έτσι έκανε, αλλά είναι καλό αν συνέβαινε διότι πίστευε σε σένα με το να σου έλεγε είσαι ικανή, οπότε το λάμβανες το σήμα........εγώ πρέπει να βαράω παλαμάκια για να με ακούσει η μάνα μου, που στόμα έχω και μιλιά δν έχω.....μέσα σε μια τρίωρη συζήτηση άντε να πω μια πρόταση , πέρα βρέχει, τα ντουβάρια περισσότερο σημασία μου δίνουν με αποτέλεσμα πάντα οι άλλοι να της ξαναλένε αυτό που αυτή δεν έκανε τον κόπο να ακούσει για 3 sec και εγώ να νιώθω άσχημα εκείνη την ώρα ......μόνο αν πάω με καμιά ντουντούκα και της φωνάζω στο αυτί .............ή ρίξω κάνα πυροτέχνημα.............μπας και με προσέξει ..........
    Cube, απλα εχε υποψιν οτι μιλαμε για ψυχωσικους. Η σκεψη τους ειναι καπως διαφορετικη απο των αλλων ατομων...
    Τωρα γενικα ο γονιος ειναι καλο να αποδεχεται απεριοριστα το παιδι, δεν ειναι μπατσος ή προπονητης ή δασκαλος. Συμμαχος ειναι.
    Απο οσα εχω δει, αν δεν ακους μπραβο καθολου, κουραζεσαι απο την προσπαθεια... 1-2-3-10 εε στο τελος λες ασταδιαλα και στοπ. Αν ακους συνεχως μπραβο και το αξιζεις, εχεις προσπαθησει, παιρνεις αερα στα πανια σου και απογειωνεσαι.
    Το θεμα ειναι να ακους μπραβο μετα την προσπαθεια, οχι τυπικα.


    Αυτο με το ικανη το εκανε, αλλα για να φτασω σε αυτο το σημειο μου ειχε παρει χρονια ατελειωτα και παρα πολλη προσπαθεια, απο το ενα ακρο να παω στο αλλο ακρο το καλο. Η δικη μου μονο αδιαφορη δεν ηταν... ενδιαφεροταν παρα πολυ για μενα, ακραια θα ελεγα, με εναν τροπο φευγατο...
    Σε αυτο που λες για τη μαμα σου, νομιζω οτι στη σχεση μανας-κορης βγαινουν ολα τα ψυχολογικα της μανας...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Γι αυτό έγινες υπέροχη επειδή ενδιαφέρθηκε η μάνα σου θα το καταλάβεις στα πενήντα σου πρώτον και δεύτερον κάτι έβλεπε αυτή επιμένω ήταν καταπληκτική γυναίκα και θα το καταλάβεις στα πενήντα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    ασχετο οπως εξελιχθηκε το θεμα, αλλα ξεχασα να γραψω οτι με βοηθαει και ο χυμος πορτοκαλιου.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Χυμό πορτοκάλι χαμομήλι και γύρη παίρνω εγώ και συμφωνώ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 4 of 4 FirstFirst ... 234

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 31-07-2012, 14:15
  2. Σύντομος οδηγός e-mail λογαριασμών του e-psychology.gr
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 18:26
  3. έχω προβλήματα επιβίωσης
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-10-2010, 15:56
  4. προβληματα επιβίωσης
    By Σakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2010, 18:06
  5. Replies: 22
    Last Post: 31-01-2009, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •