ψυχοπαθεια+ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    29

    ψυχοπαθεια+ψυχωση

    Καλησπέρα. Εχω μπερδευτεί λιγο από το ιντερνετ.. υπαρχει σταληθεια διακριση μεταξυ αυτων των 2 ορων? Υπαρχει καποιος να είναι ψυχοπαθης (βιαιοτητα από παιδικη ηλικια) και συγχρόνως να αναπτυξει και καποια ψυχωση όπως πχ σχιζοφρενεια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν το γνωρίζω αυτό.Δηλαδή για το αν μπορεί να αναπτύξει κ ψύχωση. Το να είσαι σχιζοφρενής δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι ψυχοπαθής.Είναι διαφορετικό. Πχ εγώ δεν έχω καμιά σχέση με τα χαρακτηριστικά ενός ψυχοπαθή. Θέλω να δώσω στοργή και αγάπη στους γύρω μου και έχω ηθικούς κανόνες και αξίες. Υπάρχουν βέβαια κάποια πράγματα που στα κλέβει η πάθηση όχι όμως ότι δεν τα είχες ποτέ.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ειναι κατι εντελως διαφορετικα αυτα τα δυο. Αυτο ομως δεν συνεπαγεται οτι αναιρει οτι καποιος μπορει να ειναι και τα δυο ή μονο το ενα απο αυτα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    απο οσο γνωριζω η ψυχοπαθεια αναφερεται σε διαταραχες προσωπικοτητας και συγκεκριμενα στην αντικοινωνικη διαταραχη προσωπικοτητας.
    η ψυχωση αναφερεται σε παθσησεις στο φασμα της σχιζοφρενειας οπως ειναι η σχιζοσυναισθηματικη διαταραχη και αλλοι υποτυποι της σχιζοφρενειας, οξειες και παρωδικες ψυχωσικες διαταραχες, διπολικη διαταραχη με ψυχωσικα στοιχεια, ψυχωτικη καταθλιψη κλπ
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Η ψυχοπαθεια η αλλιως αντικοινωνικη διαταραχη προσωπικοτητας εχει και αυτη κατα καποιο τροπο υποτυπους οπως υο να ναι καποιος η θερμοκεφαλος η να χει ψυχρη καρδια επισης για να μην μπερδευτεις συο ιδιο φασμα ειναι και οι κοινωνιοπαθεις με την εξαιρεση πως αυτοι ειν πιο ηπιοι απο τους ψυχοπαθεις και δεν αναπτυσουν τοσο βια πιο πολυ ειναι χειριστικοι δεν ξερω αν μπορει να υπαρξει συνοσηροτητα με την ψυχωση αλλα ειναι συχνη συνοσηροτητα αντικοινωνικης με οριακη διαταραχη προσωπικοτητας...
    Η μονη ομοιοτητα που μπορει να χει η ψυχοπαθεια με την ψυχωση ειναι οτι και οι δυο μπορουν να γινουν βιαιοι με την διαφορα ομως οτι ο ψυχωσικος δεν εχει συνειδηση των πραξεων του οπως καλη ωρα εγω στην τελευταια μου υποτροπη....και τελος η ψυχωση αντιμετωπιζεται η ψυχοπαθεια οπως και οι αλλες διαταραχες λροσωπικοτητας διαρκουν μια ζωη με την διαφορα οτι οι ψυχοπαθεις σπανια ζητανε βοηθεια συνηθως θα τους βρεις η στην φυλακη η σε κανενα γραφειο πολυεθνικης

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    938
    δεν το εχω ψαξει ποτε... αλλα αν αναλυσουμε την λεξη ψυχοπαθεια τοτε ολοι οσοι εχουν καποιο πρόβλημα ψυχολογικο η ψυχιατρικο είναι παθων οποτε περιλαμβναει ολο το φασμα των εν λογω παθήσεων...

    από την άλλη η ψυχωση είναι μια συγκεκριμενη μορφη ''παθησης''

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2016
    Posts
    29
    ..ξερω ότι είναι διαφορετικα...γιαυτο μπηκα σε σκεψεις ότι μπορει να συνηπαρχουν... γνωριζα μια περιπτωση που νομιζα ότι είχαμε να κανουμε με καποιου είδους ψυχωσικη διαταραχη... αλλα συγχρόνως συνυπηρχαν...βια από παιδικη ηλικια...ασύστολα ψεμματα...παραβασεις νομου συνεχεια....εμμονη με εγκληματολογικούς ορους.....κακια για ολες τις πρωην ...κτλ κτλ...όλα τα χαρακτηριστικα που εχει ενας ψυχοπαθης. όμως οι ψυχοπαθης δεν φαινονται ότι εχουν κατι ετσι δεν είναι? όπως και οι ψυχωσικοι δεν κρυβουν τοση κακια αναισθησια βια και ψεμμα...οποτε αυτος ο συνδιασμος με εβαλε σε σκεψεις...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Μπορει και να μην ηταν ψυχοπαθης εγω ας πουμε εχω συμμετασχει σε σκηνικα μεχρι και ακραιας βιας καμια 10αρια φορες στη ζωη μου ειμαι παθολογικος ψευτης χειριστικος ημουν χρηστης ναρκωτικων εχω προσαγωγες συληψεις ειμαι παρορμητικος κλπ αλλα δεν ειμαι ψυχοπαθης γιατι νιωθω συναισθηματα για αλλους απλως ολα τα παραπανω ειναι αποτελεσμα συνοσηροτητας ψυχωσικου συνδρομου με διαταραχη εθισμου σε ναρκωτικα

Similar Threads

  1. ψυχοπαθεια
    By dimitra91 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 23-12-2015, 22:53
  2. Ψύχωση;
    By nikiii in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-04-2015, 09:52
  3. Ψύχωση
    By ElChar in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-12-2013, 09:51
  4. ΔΕΝ έχω ψύχωση
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 57
    Last Post: 22-11-2013, 08:40
  5. Ψύχωση
    By marspy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-2011, 21:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •