Οδηγός επιβίωσης για άτομα με σχιζοφρένεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 49
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649

    Οδηγός επιβίωσης για άτομα με σχιζοφρένεια

    Τρόπος αντιμετωπισεισ του θηρίου καταρχάς εγώ πιστεύω οτι είναι σωματικό οπότε μαζί με τα φάρμακα διατροφη κ άσκηση άσκηση όταν λέμε είκοσι λεπτά περπάτημα την ημέρα ή ενα τέταρτο ποδήλατο αλλά καθε μέρα διατροφή πάτε σε ένα διατροφολογο να σασ βγάλει εμένα με βοηθάει πολύ ή μουσική το διάβασμα το παρατησα επίσης ή δημιουργία μιας ρουτίνας βοηθάει τέλος από δουλειά προτείνω επίδομα από την πρόνοια κ φυλλάδια δηλαδή ένα 500αρικο το μήνα φτάνει
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Όποιος έχει λύσει το πρόβλημα της επιβίωσης να πάει κάπου εθελοντής όλα αυτά δίνουν ποιότητα ζωής
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Όποιος θέλει μπορεί να χτυπάει κ κανένα ρεντ μπουλ με τα φάρμακα νομίζω ειναι ασφαλές ρωτηστε γιατρό γι αυτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εμένα αυτά που με βοήθησαν μέχρι στιγμής τα 4 αυτά χρόνια που έκλεισα πριν λίγες μέρες είναι τα παρακάτω που θα τα χωρίσω σε 2 κατηγορίες.

    1)Πράγματα που μπορείς να διεκδικήσεις:
    Καλός γιατρός και φάρμακα στην σωστή δοσολογία
    Καλός ύπνος
    Διατροφή χαμηλή σε λιπαρά
    Γυμναστική όταν μπορείς να παλέψεις τα αρνητικά
    Διάβασμα
    Μουσική
    Ταινίες
    Ενημέρωση
    Χόμπυ
    Εργασία

    2)Πράγματα που δεν προσφέρονται σε όλους αλλά είναι θετικά όταν υπάρχουν.
    Υποστηρικτικό περιβάλλον από οικογένεια φίλους
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Elis απο τα ελάχιστα που ξέρω, νομιζω είναι καλες οι συμβουλες σου.
    Είχα γνωστό μου άτομο στο ευρύτερο οικογενειακο περιβαλλον που έπασχε απο σχιζοφρένεια. Απο όσο γνωρίζω εκδηλώθηκε γύρω στα 20 του. Χρειάστηκε να νοσηλευτεί καποιες φορες, όμως νομιζω οτι έζησε μια καλη ζωή. Δεν παρελειψε ποτε τα φάρμακα του, ασκούνταν και πρόσεχε πολύ τη διατροφή του. Κατάφερε και έκανε οικογενεια και οποίος δεν ήξερε το πρόβλημα του, δε μπορούσε καν να το φανταστεί γιατί ο άνθρωπος φερόταν φυσιολογικό τατα. Ισως είχε μια παραπανω δυσκολία να κρατήσει δουλεια αλλά οκ πολλοί άνθρωποι το χουν. Και έζησε μέχρι τα βαθιά του γεράματα.

    Ετσι, ήθελα να σας το πω γιατί βλέπω πολλοί αγχωνεστε για το μέλλον σας . νομιζω οτι με προσπαθεια όλοι μπορούν να ζήσουν μια " φυσιολογική" ζωή.( δε μ αρέσει ο όρος φυσιολογική αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Το ξέρω ότι είναι καλές οι συμβουλές μου γιατί εγώ τα κάνω αυτά κι έχω ποιότητα ζωής πρώτον και δεύτερον θέλω να παντρευτώ κάποτε δουλειά έχω αλλά όχι με πολλά λεφτά τα βασικά βγάζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Στο ευχομαι elis να παντρευτείς και να κάνεις οικογένεια κάποια στιγμή αφού αυτό θες!
    Για τα λεφτά δεν πειράζει, όλοι δύσκολα είμαστε, αφού έχεις δουλειά πάλι καλά είσαι.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    1,041
    Εγω χθες ειχα ραντεβου με την γιατρο μου και απο οσα ειπαμε συμφωνα με τις πολλες υποτροπες μου και την κληρονομικη προδιαθεση μου η ψυχωση μου οφειλεται σε σχιζοφρενεια αλλα ειναι δυσκολη η διαγνωση καθως δεν ημουν συνεπης με τα φαρμακα και εχω και συνοσηροτητα με χρηση ναρκωτικων επισης δεν βοηθαει και η προσωπικοτητα μου καθως καταληξαμε στο γεγονος οτι κινουμαι στα ακρα....
    Εγω δεν ειχα αποδιοργανωση κατα κυριο λογο ειχα παραληρημα αλλα ειχα γινει αρκετα δυσλειτουργικος καθως ειχα πολλαπλο παραληρημα καθε εξωτερικο ερεθισμα το παρερμηνευα και η συναναστροφη με ανθρωπους ηταν αποκλειστηκα με φοβο θυμο επιθετικοτητα και καμια φορα βιαιες εκρηξεις...η τελευταια υποτροπη ηταν φρικη καθως εκτος απο τα παραπανω ημουν και πολυ συναξσθηματικα φορτισμενος αλλα για να μαι ειλικρινης με την αγωγη ειμαι σχεδον φυσιολογικος απο πλευρας ψυχωσης αυτο που με δυσκολευει ειναι η προσωπικοτητα μου

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Elis απο τα ελάχιστα που ξέρω, νομιζω είναι καλες οι συμβουλες σου.
    Είχα γνωστό μου άτομο στο ευρύτερο οικογενειακο περιβαλλον που έπασχε απο σχιζοφρένεια. Απο όσο γνωρίζω εκδηλώθηκε γύρω στα 20 του. Χρειάστηκε να νοσηλευτεί καποιες φορες, όμως νομιζω οτι έζησε μια καλη ζωή. Δεν παρελειψε ποτε τα φάρμακα του, ασκούνταν και πρόσεχε πολύ τη διατροφή του. Κατάφερε και έκανε οικογενεια και οποίος δεν ήξερε το πρόβλημα του, δε μπορούσε καν να το φανταστεί γιατί ο άνθρωπος φερόταν φυσιολογικό τατα. Ισως είχε μια παραπανω δυσκολία να κρατήσει δουλεια αλλά οκ πολλοί άνθρωποι το χουν. Και έζησε μέχρι τα βαθιά του γεράματα.

    Ετσι, ήθελα να σας το πω γιατί βλέπω πολλοί αγχωνεστε για το μέλλον σας . νομιζω οτι με προσπαθεια όλοι μπορούν να ζήσουν μια " φυσιολογική" ζωή.( δε μ αρέσει ο όρος φυσιολογική αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ)
    Λειτουργικη εννοεις...

    παιδια να ρωτησω κατι, τη γνωμη σας θελω...
    εστω ενας ψυχωσικος επιμενει οτι το παραθυρο του γειτονα ειναι ανοιχτο επειδη παρακολουθει για να σχεδιασει την επομενη κινηση με τη σπειρα του και να κανει κακο. Απαντας κι εσυ οτι οχι δεν ειναι ετσι, ειναι καλη μερα σημερα εχει ηλιο και μαλλον για αυτο ειναι ανοιχτο το παραθυρο.
    Οποτε γυριζει ο ψυχωσικος και σου λεει, δηλαδη θελεις να λεω ό,τι λες εσυ??

    σε αυτο τι απανταμε?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Σ ευχαριστώ για την διόρθωση Mara.

    Στην ερώτηση σου τώρα, όταν είχα ρωτήσει τον ψυχολόγο για τον πρωην μου που έλεγε περίεργα, μου είχε πει να μην του απαντάω καθόλου και να προσπαθώ να αλλάξω θέμα. Δηλαδή στο παράδειγμα που αναφέρεις, λογικά δεν θα πρέπε καν να προσπαθήσεις με επιχειρήματα να αποδείξεις οτι ο γείτονας δεν παρακολουθεί, αλλά απλά να αλλάξεις θέμα προσπαθώντας να του αποσπάσεις την προσοχή με κάτι άλλο. Αυτό νομίζω το έλεγε γιατί όταν προσπαθείς με επιχειρήματα να αποδείξεις το λογικό ή θα τον κάνεις να σκεφτεί καινούργιο σενάριο ή να κατατάξει και εσένα στους "εχθρούς".

    Δεν ξέρω αν είναι σωστή η αντιμετώπιση αυτή παρόλα αυτά. Στη θέση σου θα του απαντούσα "όχι, θέλω να μου λες τι σκέφτεσαι, αλλά έχω και εγώ δικαίωμα να σκέφτομαι με τον δικό μου τρόπο και να στο λέω"

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elisabet View Post

    Στην ερώτηση σου τώρα, όταν είχα ρωτήσει τον ψυχολόγο για τον πρωην μου που έλεγε περίεργα, μου είχε πει να μην του απαντάω καθόλου και να προσπαθώ να αλλάξω θέμα. Δηλαδή στο παράδειγμα που αναφέρεις, λογικά δεν θα πρέπε καν να προσπαθήσεις με επιχειρήματα να αποδείξεις οτι ο γείτονας δεν παρακολουθεί, αλλά απλά να αλλάξεις θέμα προσπαθώντας να του αποσπάσεις την προσοχή με κάτι άλλο. Αυτό νομίζω το έλεγε γιατί όταν προσπαθείς με επιχειρήματα να αποδείξεις το λογικό ή θα τον κάνεις να σκεφτεί καινούργιο σενάριο ή να κατατάξει και εσένα στους "εχθρούς".

    Δεν ξέρω αν είναι σωστή η αντιμετώπιση αυτή παρόλα αυτά. Στη θέση σου θα του απαντούσα "όχι, θέλω να μου λες τι σκέφτεσαι, αλλά έχω και εγώ δικαίωμα να σκέφτομαι με τον δικό μου τρόπο και να στο λέω"
    μα αυτο που λεει ο ψυχωσικος το επιβαλλει. Στο επιβαλλλει μαλλον, σου ριχνει ευθυνες και προθεσεις. Δεν ειναι ευκολο να σου λεει οτι ο γειτονας κανει νοηματα με το παραθυρο ανοιχτο και αν εσυ δεν το δεχεσαι, εισαι και εσυ μερος της σπειρας γιατι σου εχει δωσει ναρκωτικα και δεν καταλαβαινεις ποιος ειναι ο φιλος και ποιος ο εχθρος...
    Και εσυ μετα να εισαι χαλαρος, κουλ και αραχτος, και να του πεις για την κριση ή την πολιτκη κατασταση, πχ.

    Στο τελευταιο που λες, οταν το ελεγα στη μανα μου σε φαση κρισης ξερεις τι μου απαντουσε?
    δεν ξερεις τι σου γινεται. Σου δινουν ναρκωτικα και λες ό,τι λενε αυτοι.
    Της ειχα πει μια φορα να με παει σε νοσοκομειο για εξεταση αιματος, το αρνηθηκε γιατι λεει θα την ξεφτιλιζα στους γιατρους και ολοι θα γελουσαν μαζι μας...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ρε συ μαρα εσένα στο επέβαλε γιατί ήσουν παιδί της εγώ είμαι εκπαιδευμένος κάπως και δεν προσπαθώ να επιβαλω τίποτα έχω και υγιή κομμάτια δηλαδή εσύ νομίζεις ότι η μάνα σου όταν πήγαινε να πληρώσει τους λογαριασμούς έλεγε αυτά ή έλεγε άλλα εσύ πως μεγαλωσεσ νομίζεις κι εγώ σαν τη μάνα σου είμαι μπορώ μέχρι ένα σημείο να ζήσω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    εσύ νομίζεις ότι η μάνα σου όταν πήγαινε να πληρώσει τους λογαριασμούς έλεγε αυτά ή έλεγε άλλα
    ελεγε αλλα....
    αλλα ελεγε σε μενα, αλλα στους δικους της, αλλα στους γειτονες και αλλα σε ασχετους...
    στη ζωη της, στη δουλεια της λειτουργικοτατη ηταν και ικανοτατη! το μυαλο ξεφυγε τελειως...
    και μαλιστα οταν τυχαινε να μαθω τι ειχε πει σε καποιον τριτο για ενα θεμα που σε μενα ειχε πει αλλα, ελεγε οτι λεω ψεμματα...

    Elis μην το παιρνεις προσωπικα... συζητηση κανουμε, να καταλαβω προσπαθω... τοσα χρονια ειχα ενοχες που απετυχα να την κανω να καταλαβει, τωρα εχω ενοχες που δεν μου εκοψε το ακατοικητο να την παω σε εναν ψυχιατρο...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Καβ φίλε φάρμακα κ διατροφή αυτά ξέρω να σου πω και μην ξεχνάς ότι είσαι νέος πολύ ακόμα οπότε κανόνισε τι θα κανεισ με τις ουσίες ή ζωή αρχίζει στα τριάντα τα προβλήματα δηλαδή κι έτσι μαθαίνεις κι όλα πολλά πράγματα μέχρι τα εξήντα τα βλέπεις όλα οπότε κανόνισε τι θα κανεισ
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Ναι μαρα το ίδιο κάνω κι εγώ ή μάνα σου ήταν καταπληκτική γυναίκα όσο και να σου φαίνεται παράλογο
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 33
    Last Post: 31-07-2012, 14:15
  2. Σύντομος οδηγός e-mail λογαριασμών του e-psychology.gr
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 1
    Last Post: 15-01-2011, 18:26
  3. έχω προβλήματα επιβίωσης
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 17-10-2010, 15:56
  4. προβληματα επιβίωσης
    By Σakis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2010, 18:06
  5. Replies: 22
    Last Post: 31-01-2009, 00:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •