τελειομανια - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 30 of 30
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Μόλις καταλάβεις γιατί είσαι τελειομανής,τότε θα το ξεπεράσεις....

    Να υποθέσω ότι τώρα μένεις με τους γονείς σου.....
    Τί λένε οι γονείς σου για την κατάσταση σου;

    Είναι νέοι άνθρωποι;
    Τα αδερφια σου σε στηρίζουν;

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δε ξερω γιατι ειμαι τελειομανης εκτος κι αν ευθυνεται αυτο που ειπαν τα παιδια παραπανω για τους γονεις.

    ειμαι 29 και μενω εδω και 1.5-2 χρονια με τους γονεις ναι. ειναι γυρω στα 60 σε ηλικια.

    οι γονεις με πιεζουν στην παρουσα φαση να διαβαζω πιο πολυ για τις πανελληνιες γιατι λενε αν συνεχισω ετσι θα απογοητευτω με τα αποτελεσματα των γραπτων μου.

    με τον αδερφο μου δε μιλαμε ποτε δεν τα πηγαιναμε καλα.η αδερφη μου μου λεει καμια κουβεντα καλη αλλα ειναι 19 δε μπορει να καταλαβει καποια πραγματα και να μου δωσει απαντησεις
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Αυτο το πραγμα να νιωθεις οτι σε παρακολουθουν ειναι τρομακτικο...
    Δεν ξερω αν θα επιβιωνα αν το ενιωθα εγω... παντα παριστανω την κουλ και υπερανω :)

    Σε ποια σχολη θελεις να περασεις??
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    στα 29 δινεις για πανελληνιες και ο αδερφος σου ειναι 19 ? Κατι εκανες λαθος ή προσπαθεις τοσα χρονια να τα καταφερεις ?>

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δε ξερω γιατι ειμαι τελειομανης εκτος κι αν ευθυνεται αυτο που ειπαν τα παιδια παραπανω για τους γονεις.

    ειμαι 29 και μενω εδω και 1.5-2 χρονια με τους γονεις ναι. ειναι γυρω στα 60 σε ηλικια.

    οι γονεις με πιεζουν στην παρουσα φαση να διαβαζω πιο πολυ για τις πανελληνιες γιατι λενε αν συνεχισω ετσι θα απογοητευτω με τα αποτελεσματα των γραπτων μου.

    με τον αδερφο μου δε μιλαμε ποτε δεν τα πηγαιναμε καλα.η αδερφη μου μου λεει καμια κουβεντα καλη αλλα ειναι 19 δε μπορει να καταλαβει καποια πραγματα και να μου δωσει απαντησεις
    Βοο και μόνο αυτό που κάνεις να ξαναδίνεις πανελλαδικές σε αυτή την ηλικία είναι καταπληκτικό!!! Νομίζεις ότι είναι πολλοί που θα είχαν αυτή την όρεξη στα 29 τους;;; Απαιτεί τεράστιο κουράγιο και δύναμη και αυτό από μόνο του λέει κάτι για τον χαρακτήρα σου, ασχέτως του αποτελέσματος! Θα έπρεπε να νιώθεις περήφανη για τον εαυτό σου που πήρες αυτή την απόφαση δεδομένων και των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις και να του λες που και που κανένα μπράβο!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αυτο το πραγμα να νιωθεις οτι σε παρακολουθουν ειναι τρομακτικο...
    Δεν ξερω αν θα επιβιωνα αν το ενιωθα εγω
    ... παντα παριστανω την κουλ και υπερανω :)

    Σε ποια σχολη θελεις να περασεις??
    Αυτό είναι κάτι που το σκέφτομαι συχνά και εγώ! Υπήρχε ένα διάστημα παλιότερα που ένας με παρακολουθούσε όντως και στηνόνταν έξω από το σπίτι μου μέρα νύχτα και ενώ ήξερα οτι είναι ακίνδυνος, είχα φρικάρει! Πόσο μάλλον όταν νιώθεις οτι αυτό συμβαίνει συνέχεια και δεν έχεις εμπιστοσύνη σε κανέναν ούτε καν δικό σου για να πιαστείς από κάπου. Περνάνε μεγάλο λούκι αυτοί οι άνθρωποι που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε... πολύ γ@μημενη ασθένεια!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Αυτο το πραγμα να νιωθεις οτι σε παρακολουθουν ειναι τρομακτικο...
    Δεν ξερω αν θα επιβιωνα αν το ενιωθα εγω... παντα παριστανω την κουλ και υπερανω :)

    Σε ποια σχολη θελεις να περασεις??
    εχω διαφορα ψυχωτικα.βλεπω πραγματα που δε ξερω αν υπαρχουν, ακουω φωνες που δε ξερω αν υπαρχουν, πιστευω οτι με παρακολουθουν και μου διαβαζουν τη σκεψη , οτι οι γονεις μου και ολοι με παρακολουθουν και οτι αυτοι δεν ειναι οι πραγματικοι μου γονεις αλλα καποιος τους εχει βαλει..γενικα δυσκολη φαση.

    ξεκινησα να θελω για ιατρικη αλλα μετα εκρινα πως εχει περασει ο καιρος για να σπουδασω κατι τετοιο και με τοσες απαιτησεις ενω εγω μπορει να κανω υποτροπες και να μενω πισω και δε ξερω αν θα μπορουσα να γραψω 18.5 πανελληνιες για να περασω εκει.
    γι αυτο στοχευω για λογοθεραπεια.δε ξερω αν θα πιασω το 16 που θελει..

    Quote Originally Posted by dalai View Post
    στα 29 δινεις για πανελληνιες και ο αδερφος σου ειναι 19 ? Κατι εκανες λαθος ή προσπαθεις τοσα χρονια να τα καταφερεις ?>
    ναι ειμαι 29.εχω τελειωσει μια σχολη αλλα δεν εμαθα τιποτα δεν ασχοληθηκα ποτε και δε μ αρεσε και καθολου το αντικειμενο.γι αυτο και το εχω παρατησει τελειως αυτον τον κλαδο και ψαχνω για κατι αλλο που να μ αρεσει περισσοτερο.
    η αδερφη μου ειναι 19. εγω 29 και ο αδερφος μου 33
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Βοο και μόνο αυτό που κάνεις να ξαναδίνεις πανελλαδικές σε αυτή την ηλικία είναι καταπληκτικό!!! Νομίζεις ότι είναι πολλοί που θα είχαν αυτή την όρεξη στα 29 τους;;; Απαιτεί τεράστιο κουράγιο και δύναμη και αυτό από μόνο του λέει κάτι για τον χαρακτήρα σου, ασχέτως του αποτελέσματος! Θα έπρεπε να νιώθεις περήφανη για τον εαυτό σου που πήρες αυτή την απόφαση δεδομένων και των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις και να του λες που και που κανένα μπράβο!
    δεν το βλεπω σαν κατορθωμα το οτι ξαναδινω πανελληνιες.το αντιθετο.το βρισκω σαν την τελευταια μου προσπαθεια να διορθωσω τις προηγουμενες αποτυχημενες μου σπουδες.ολοι πανε σε μια σχολη παιρνουν το χαρτι τους και ψαχνουν κατι σχετικο εγω απετυχα σε αυτο.ειναι η εσχατη λυση αυτο που παω να κανω..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by boo View Post
    γι αυτο στοχευω για λογοθεραπεια.δε ξερω αν θα πιασω το 16 που θελει..
    Στο ευχομαι να περασεις!!!! Προγραμμα θελει και λιγο καθε-μερα!
    ευκολο να το λεω, το ξερω... και εγω που ειμαι 36 δυσκολευομαι να στρωθω να διαβασω και να γραψω...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δεν το βλεπω σαν κατορθωμα το οτι ξαναδινω πανελληνιες.το αντιθετο.το βρισκω σαν την τελευταια μου προσπαθεια να διορθωσω τις προηγουμενες αποτυχημενες μου σπουδες.ολοι πανε σε μια σχολη παιρνουν το χαρτι τους και ψαχνουν κατι σχετικο εγω απετυχα σε αυτο.ειναι η εσχατη λυση αυτο που παω να κανω..
    Το 70% και βάλε, σπουδάζουν κάτι που δεν τους αρέσει και ασχολούνται όλη τους τη ζωή - αν είναι τυχεροί και βρουν δουλειά- με κάτι που δεν τους αρέσει! Δεν απέτυχες εσύ, το σύστημα των πανελλαδικών είναι αποτυχημένο και έχει αυτά τα αποτελέσματα!
    Εσύ ανήκεις στη μειοψηφία που βρίσκει το κουράγιο να ξαναπροσπαθήσει με ένα ηλίθιο σύστημα, παλεύοντας για κάτι που πραγματικά θέλει. Οι περισσότεροι στην θέση σου, παραιτούνται, απογοητεύονται και συμβιβάζονται. Το οτι εσύ επέλεξες τον δύσκολο δρόμο είναι προς τιμήν σου. Θα μπορούσες τώρα να κάθεσαι, να λες έχω ένα πτυχίο και να κλαίγεσαι που δεν βρίσκεις δουλειά.
    Εγώ που έχω τελειώσει μια σχολή, όχι την πρώτη επιλογή μου, αν μου έλεγες τώρα να ξαναδώσω εξετάσεις, δεν θα τολμούσα μάλλον. Έχεις πολλή θάρρος και δύναμη! Αναγνώρισε το αυτό στον εαυτό σου, πέστου ένα μπράβο που δεν το βάζει κάτω!

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Quote Originally Posted by boo View Post
    δε ξερω γιατι ειμαι τελειομανης εκτος κι αν ευθυνεται αυτο που ειπαν τα παιδια παραπανω για τους γονεις.

    ειμαι 29 και μενω εδω και 1.5-2 χρονια με τους γονεις ναι. ειναι γυρω στα 60 σε ηλικια.

    οι γονεις με πιεζουν στην παρουσα φαση να διαβαζω πιο πολυ για τις πανελληνιες γιατι λενε αν συνεχισω ετσι θα απογοητευτω με τα αποτελεσματα των γραπτων μου.

    με τον αδερφο μου δε μιλαμε ποτε δεν τα πηγαιναμε καλα.η αδερφη μου μου λεει καμια κουβεντα καλη αλλα ειναι 19 δε μπορει να καταλαβει καποια πραγματα και να μου δωσει απαντησεις

    Συγνώμη,πιστεύεις ότι με ένα τόσο σοβαρό θέμα χρειάζεται να σπουδάζεις και να πιέζεσαι;
    Σχιζοφρένεια έχεις ή κάποια μορφή ψύχωσης;
    Σου έχει ονοματίσει ο γιατρός τι σου συμβαίνει;

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    261
    boo καλησπερα..δε ξερω αν με θυμαστε καθολου,αλλα θα σας πω συνοπτικα οτι ειμαι 16 χρονων.. εχω κι εγω απιστευτη τελειομανια σε επιπεδα υπερβολης..δε ξερω ουτε εγω απο που προερχεται..το μοναδικο που γνωριζω ειναι πως οι γονεις μου δεν μου το εχουν προκαλεσει αφου παντα μου λενε το ιδιο πραγμα "και να κανεις λαθος δεν εγινε τιποτα..απο τα λαθη σου θα μαθεις"..εγω ομως δεν μπορω να το αποδεχτω..δε θελω να κανω λαθη..θελω να ειμαι τελεια σε ο,τι κανω..και εκει ειναι που ξεκιναει το προβλημα...καθε φορα που κανω λαθος σε ενα διαγωνισμα,τα παραταω..λεω απο μεσα μου "εκανα λαθος εκει,αρα ειμαι αχρηστη κτλ"..ολη αυτη η αντιδραση μετα απο ενα λαθος με εχει αφησει πισω σε πολλα..πισω στην κοινωνικοποιηση,πισω στο να μαθω καποια τεχνη κτλ(πηγαινα χορο μικρη και επειδη καποιες φορες εκανα λαθος στις κινησεις νευριαζα,στεναχωριομουν κτλ και τα παρατησα με τη πρωτη)..ολο αυτο λοιπον πιστευω οτι ειναι αποτελεσμα χαμηλης αυτοεκτιμησης..και για να λεμε την αληθεια εχω μπολικη...σκοπος μου ομως και σκοπος δικος σας ειναι επιτελους να νιωσουμε καλυτερα με τον εαυτο μας..και να αποδεχτουμε ορισμενα πραγματα...ζουμε μια φορα,πρεπει να προσπαθουμε για το καλυτερο,και αν δε το καταφερουμε δε πειραζει,τουλαχιστον προσπαθησαμε!καλο σας βραδυ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Στο ευχομαι να περασεις!!!! Προγραμμα θελει και λιγο καθε-μερα!
    ευκολο να το λεω, το ξερω... και εγω που ειμαι 36 δυσκολευομαι να στρωθω να διαβασω και να γραψω...
    ευχαριστω πολυ!μακαρι! κι εγω δε μπορω να διαβασω καθε μερα και διαβαζω 2 ωρες το περισσοτερο αντε τρεις στο τσακιρ κεφι..

    Quote Originally Posted by elisabet View Post
    Το 70% και βάλε, σπουδάζουν κάτι που δεν τους αρέσει και ασχολούνται όλη τους τη ζωή - αν είναι τυχεροί και βρουν δουλειά- με κάτι που δεν τους αρέσει! Δεν απέτυχες εσύ, το σύστημα των πανελλαδικών είναι αποτυχημένο και έχει αυτά τα αποτελέσματα!
    Εσύ ανήκεις στη μειοψηφία που βρίσκει το κουράγιο να ξαναπροσπαθήσει με ένα ηλίθιο σύστημα, παλεύοντας για κάτι που πραγματικά θέλει. Οι περισσότεροι στην θέση σου, παραιτούνται, απογοητεύονται και συμβιβάζονται. Το οτι εσύ επέλεξες τον δύσκολο δρόμο είναι προς τιμήν σου. Θα μπορούσες τώρα να κάθεσαι, να λες έχω ένα πτυχίο και να κλαίγεσαι που δεν βρίσκεις δουλειά.
    Εγώ που έχω τελειώσει μια σχολή, όχι την πρώτη επιλογή μου, αν μου έλεγες τώρα να ξαναδώσω εξετάσεις, δεν θα τολμούσα μάλλον. Έχεις πολλή θάρρος και δύναμη! Αναγνώρισε το αυτό στον εαυτό σου, πέστου ένα μπράβο που δεν το βάζει κάτω!
    δε το θεωρω κατορθωμα γιατι νιωθω οτι η ευκολη λυση ειναι οι πανελληνιες ενω ο δυσκολος δρομος ειναι να βγεις εξω και να παλεψεις να βρεις δουλεια..οι σπουδες ειναι πολυτελεια στις μερες μας
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Δεν ειναι κακο να δινεις ξανα πανελληνιες ,ουτε η ηλικια σου ειναι προβλημα να ξερεις .Απλα μπερδευτικα λιγο
    Αλλωστε και εγω ξαναεδωσα (κατατακτηριες) και πηρα το δευτερο πτυχιο μου στα 29 εκει που πραγματικα μου αρεσει.Ποτε δεν ειναι αργα
    Κοιταξε να μην τα ισοπεδωνουμε και ολα. Η τελειομανεια εχει πολλα αρνητικα αλλα εχει και τα θετικα της. Οσο νανε αν εισαι (λιγο ή περισσοτερο) τελειομανης τα καταφερνεις στον επαγκελματικο τομεα. Τους τελειομανεις ολοι τους θελουν στην δουλεψη τους.Ειμαστε κελεπουρια. Απο ψυχολογικης αποψεως δεν τους ενδιαφερει αλλωστε . Οποτε απο επαγκελματικης αποψεως ,τουλαχιστον,να μην φοβασε.Αυτο που νομιζεις ,οτι ολοι το ιδιο αποδιδουν και ολοι θα το καναν οπως εσυ ,να ξερεις οτι δεν ισχυει.Και οι εργοδοτες το "πιανουν" αμεσως αυτο.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Κοζανη
    Posts
    160
    καλησπερα κι απο μενα. διαβαζοντας για αρκετες μερες το ενδιαφερον forum ηρθε η ωρα να γραψω κ εγω το πρωτο μου σχολιο. και βρηκα το συγκεκριμενο θεμα πολυ κοντα και σε μενα... Ειμαι 40χρ και ζω καπου στην επαρχια, εχω μια μονιμη δουλεια το χομπυ μου ειναι το τενις και τη γιογκα, Η ιστορια μου ξεκιναει οταν αρχισα να παιζω τενις. ειχα ελευθερο χρονο τα απογευματα και ασχοληθηκα απο μονος μου να παιζω με καποια ατομα αυτοδιδαχτοι και αυτοι .. ηταν πιο παλιοι και συνηθως εχανα, ωσπου πηρα την αποφαση να παω σε δασκαλο να μαθω σωστα,, απο κει ξεκινανε τα παρατραγουδα,,
    θελοντας να κανω αυτα που εμαθα εχανα ακομα πιο ευκολα οποτε τσατιζομουνα εσπαγα ρακετες μαλωνα με τους αλλους που παιζουν αυτοδιδακτα γυρναγα στο σπιτι κουρελι δε μπορουσα να κοιμηθω το βραδι, αλλα εγω εκει επεμενα,,3 χρονια καθε φορα που γυρναγα απο μαθημα και πηγαινα να παιξω αγωνα αλλο τοσο σφιγκομουνα και εχανα πανηγυρικα.. ολο αυτα με οδηγησε σε ενα ψυχολογο, διαγνωσε ηπια καταθληψη, δεν ξαναπηγα αφου μου εδωσε να καταλαβω οτι ο κοσμος δεν ειναι τελεια φτιαγμενος και εγω ειμαι υποχοδριος,, απλα πλεον προσπαθω να ειμαι οσο γινεται πιο αναισθητος.. διαβασα καπου οτι φταινε και οι γονεις που θελουν τα παιδια τους αριστα σε ολα και εφερα στο μυαλο μου μια φορα μικρος που εφαγα ξυλο απο τον πατερα επειδη δεν ειχα φερει καλους βαθμους,,, αυτα τα ολιγα για αρχη ευχαριστω

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. τελειομανια.....
    By menis_64 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2016, 22:27
  2. τελειομανία ή κάτι άλλο;
    By lepetit in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 31-03-2016, 02:47
  3. τελειομανια η εγωισμος?
    By Βερονικα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2014, 13:07
  4. ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 23
    Last Post: 11-02-2011, 11:49
  5. τελειομανια
    By stefanos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 22-02-2008, 13:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •