περι γουστου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112

    περι γουστου

    Παρατηρω τωρα τελευταια πως κυριως γυναικες οταν κρινουν εναν αντρα το αν ειναι ωραιος η οχι πως βλεπουν ασχημους αντρες κ τους θεωρουν ωραιους.Εγω ηξερα πβς ωραιος θεωρειται ενας ψηλος με κανονικη μυτη κ ισως γυμνασμενος .Κ βλεπω μερικες που βλεπουν κοντους μ μεγαλες μυτες κ πολλα κιλα κ τους θεωρουν θεους..τι παιζει;μηπως δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα σε αυτο τ θεμα κ ολα ειναι θεμα γουστου τελικα;Γιατι δεν λεω να μην κανουν μ αυτους σχεση αν ειναι πχ καλα παιδια,αλλα μ φαινεται παραξενο ενας που ειναι αντικειμενικα ασχημος καποιες ν τν βλεπουν σαν μοντελο,ενω δεν ειναι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Αν δε μπαζωσεισ δε θα χτίσει απλά από το πολύ μπάζωμα μας βλέπουν ωραίους αυτή είναι η αλήθεια
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    758
    Βλέπουμε ωραίους τους ανθρώπους που είμαστε δεμένοι μαζί τους και είναι κομμάτι μας, γιατί τους ξέρουμε και μας γεμίζουν ασχέτως με το πως είναι εμφανισιακά. Επίσης, η ομορφία είναι ανάλογο του τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε είτε γύρω μας, είτε στον ίδιο μας τον καθρέφτη. Τώρα όσον αφορά, ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε, όλα κρίνονται από τα μάτια και την αισθητική του καθενός, κοινώς το γούστο είναι υποκειμενικό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Η ομορφιά,η εξυπνάδα,η αισθητική είναι πράγματα με ευρύ φάσμα εννοιών. Δεν μπορείς να είσαι αντικειμενικός. Πολλές φορές έχει να κάνει με τα κοινωνικά πρότυπα,τον πολιτισμό και άλλους παράγοντες. Σίγουρα μπορούμε να βρούμε κοινά στοιχεία σε όλους τους πολιτισμούς και τις κοινωνίες αλλά το θέμα γούστου θα διαφέρει και θα είναι υποκειμενικό.

    Τώρα σ'αυτό το παράδειγμα που είπες ίσως είναι τρόπος άμυνας πχ εκλογίκευση ή άρνηση. Πχ προσπαθούν να το παρουσιάσουν σαν κάτι διαφορετικό γιατί τους δημιουργεί σύγκρουση στα πραγματικά τους θέλω και αξίες. Ποοοο έπρεπε να πάω ψυχολογία χαχαχ
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Αυτό θα το καταλάβεις αν τους αρέσουν γενικά οι άσχημοι, δηλαδή αν έχουν ένα συγκεκριμένο γούστο ή απλά αλλάζει η τοποθέτηση τους με την περίσταση κ αυτό που τους συμφέρει.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Αν δε μπαζωσεισ δε θα χτίσει απλά από το πολύ μπάζωμα μας βλέπουν ωραίους αυτή είναι η αλήθεια
    Τι εννοεις;Κ συγκεκριμενα οι κοπελες που τ λενε ειναι ωραιες γυναικες .

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Άμα είναι ωραίες αλλάζει γιατί οι γυναίκες είστε πιο όμορφες από εμάς οπότε μάλλον συνιθησαν τους άσχημους
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Οντως ξερω κοπελες κουκλες ή περιποιημενες εμφανισιακα που ειναι με συντροφους με προγουλι ως το στηθος και μπυροκοιλιες...
    Μηπως για να μην ειναι μονες?? να εχουν ενα ταιρι?
    Μηπως επειδη οι ωραιοι αντρες συνηθως ειναι αλαζονες και δεν στεριωνουν ευκολα σε σχεση?
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Κάποτε είχα γνωρίσει μία όμορφη μοντέλο που μου είπε εγώ θέλω άσχημο για να του επιβαλλομαι από εκεί κ πέρα τα συμπεράσματα δικά σας αλήθεια μου είπε δεν το συζητάμε αυτό
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    Quote Originally Posted by elis View Post
    Κάποτε είχα γνωρίσει μία όμορφη μοντέλο που μου είπε εγώ θέλω άσχημο για να του επιβαλλομαι από εκεί κ πέρα τα συμπεράσματα δικά σας αλήθεια μου είπε δεν το συζητάμε αυτό

    Δε νομιζω οτι οι ασχημοι αντρες εχουν συνειδηση της ασχημιας τους...
    Αυτη που λες εννοουσε κακομοιρη, γιατι ακομη και ασχημος να ειναι ο αλλος, αν ειναι τσαμπουκας, σιγα μην μασαει απο μια μοντελα...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,678
    Μαρα δυστυχώς εκμεταλλεύονται την αγάπη που τους έχουν κ τους επιβάλλονται
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Μηπως επειδη οι ωραιοι αντρες συνηθως ειναι αλαζονες και δεν στεριωνουν ευκολα σε σχεση?
    Οχι , ξερω δυο πολυ ωραιους αντρες ( παντρεμενοι , αστους ) , πολυ αξιολογους , δεν εχουν ιχνος αλαζονειας , αυτο ειναι θεμα χαρακτηρος , ουτε ισχυει ουτε δεν στεριωνουν ευκολα σε μια σχεση ,αφου ειναι παντρεμενοι ? απλα , ενας ελκυστικος αντρας , ξερει οτι ειναι ελκυστικος , και εχει πλειαδα επιλογων , προφανως θα διαλεξει την καλυτερη , κατ αυτον παντα , διοτι ο εις εκ των δυο αντρων , και ωραιος ,και σεμνος , εξυπνος , και πολλα χρηματα , και ' ονομα ' , παλια οικογενεια , παντρευτηκε την καλυτερη μου φιλη , εξυπνη πολυ , αλλα ποτε δεν μου κινησε σεξουαλικα το ενδιαφερον , αρα υποκειμενικα τα γουστα .....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2016
    Posts
    112
    Quote Originally Posted by Mara.Z View Post
    Οντως ξερω κοπελες κουκλες ή περιποιημενες εμφανισιακα που ειναι με συντροφους με προγουλι ως το στηθος και μπυροκοιλιες...
    Μηπως για να μην ειναι μονες?? να εχουν ενα ταιρι?
    Μηπως επειδη οι ωραιοι αντρες συνηθως ειναι αλαζονες και δεν στεριωνουν ευκολα σε σχεση?
    οκ αυτο που λες εχει μια λογικη αλλα να μην τον ξερουν τον αλλον καν και να λενε πως ειναι κουκλος ενω δεν ειναι?δεν ειναι να απορεις?αν και περι ορεξεως..!

  14. #14
    Quote Originally Posted by lena86 View Post
    Παρατηρω τωρα τελευταια πως κυριως γυναικες οταν κρινουν εναν αντρα το αν ειναι ωραιος η οχι πως βλεπουν ασχημους αντρες κ τους θεωρουν ωραιους.Εγω ηξερα πβς ωραιος θεωρειται ενας ψηλος με κανονικη μυτη κ ισως γυμνασμενος .Κ βλεπω μερικες που βλεπουν κοντους μ μεγαλες μυτες κ πολλα κιλα κ τους θεωρουν θεους..τι παιζει;μηπως δεν υπαρχει αντικειμενικοτητα σε αυτο τ θεμα κ ολα ειναι θεμα γουστου τελικα;Γιατι δεν λεω να μην κανουν μ αυτους σχεση αν ειναι πχ καλα παιδια,αλλα μ φαινεται παραξενο ενας που ειναι αντικειμενικα ασχημος καποιες ν τν βλεπουν σαν μοντελο,ενω δεν ειναι
    Νομιζουν οτι δεν μπορουν να βρουν κατι καλυτερο,και ωραιοποιουν τον συμβιβασμο που εκαναν.
    Αν τους την πεσει καποιος πιο ωραιος,θα του κατσουν.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Στο ταξίδι προσδιορισμού μου..
    Posts
    1,930
    Δηλαδή όποιος ειναι καλο παιδι και δεν το παιζει ιστορια τον θεωρειτε κακομοιρη; Ελεος

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περι ψυχολογιας
    By BlueHawaii in forum Αυτοεκτίμηση - Αυτοπεποίθηση
    Replies: 0
    Last Post: 11-07-2014, 03:07
  2. περι φαρμακων
    By Venus in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 19-10-2011, 02:23
  3. ερωτησεις περι ΙΨΔ
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 26-09-2011, 11:10
  4. Περι προφυλακτικών
    By Minas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 30-05-2011, 16:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •