Νεολαία είναι άχρηστοι ή είναι ιδέα μου;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 111
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680

    Νεολαία είναι άχρηστοι ή είναι ιδέα μου;

    Τι σκατά κάνει ή νεολαία κι είναι τόσο άχρηστοι όλοι τους είναι ιδέα μου;
    Σε λίγα χρόνια δε θα υπάρχει μάστορας έλληνας δεν ασχολείται κανεισ αυτοί όλοι πως θα ζήσουν μπορεί να μου εξηγήσει κανεισ απορία το έχω εγώ νομίζω καταστραφηκαμε άμα είναι να βασιστούμε σε αυτούς καυκαμε ακούω γνώμες έχω μεγάλη απορία αν ισχύει ή εγώ το βλέπω έτσι
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2015
    Location
    Ακριβώς πίσω σου!!!
    Posts
    838
    Κατώτεροι και απο τους άχρηστους...Το μόνο που τους νοιάζει είναι η καλοπέραση και το να μαμησουν/-θουν...Άχρηστοι σε όλα τους....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Καθε γενια γκριναζει οτι η επομενη ειναι εντελως αχρηστη .Ρωτηστε τους παπουδες σας και τους πατεραδες σας....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ελατε ρε παιδια, γιατι να φταει η νεολαια? Απλα μας κανουν να σπουδαζουμε μεχρι τα 30, ωστε να παρουμε πτυχια, μεταπτυχιακα και διδακτωρικα ωστε οταν βγουμε στην αγορα εργασιας να ειμαστε ετοιμοι!! Τοτε μας κακοφαινεται μια ζωη στα θρανια και μετα χαμαλης? Εργατης σαν τσομπανος? ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΠΛΑ........ Καποιος αλλος μπορει να τα βλεπει αλλιως τα πραγματα, πολυ ευχαριστως να παραθεσει την γνωμη του!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Μενη φίλε ή ζωή είναι πολυ περισσότερα πράγματα από τα βιβλία και θα ξυπνήσεις ένα πρωί στα πενήντα σου κ δε θα έχεις κάνει τίποτα κ τότε να σε δω τώρα λέμε χαζα μετά να δούμε τι θα λέμε
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    δεν εχω καποιο λογο να αντιτιθεμαι, elis, ο καθενας τα βλεπει αλλιως τα πραγματα...Εξαλλου, και εγω θεωρω οπισθοδρομικους την τριτη γενεα, ξερεις αυτην απο 60 και πανω...αλλα τι να κανουμε...ειναι το χασμα γενεων που λεμε!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Θα σταθώ σε αυτό που ανέφερες περί "έλληνα μάστορα".
    Οι προηγούμενες γενιές ελλήνων έχτισαν την οικονομία τους στα παραγωγικά επαγγέλματα. Οι νεότερες γενιές έριξαν την βάση τους στους κλάδους που μας ήρθαν κάπως καθυστερημένα εδώ και πάνω στην φούρια μας, μας απορρόφησαν όλους.
    Κατ'επέκταση ότι έχτισαν οι παππούδες (γιατί αυτή ήταν τότε η πραγματικότητα τους) είναι άχρηστο στα εγγόνια. Όποια παραγωγική επιχείρηση είχαν χτίσει οι παππούδες, (γιατί αυτά είχαμε τότε), καλλιέργειες, ελαιοτριβεία, ζώα, και άλλα χειρωνακτικά παραγωγικά επαγγέλματα (σε αυτά στηριζόταν η οικονομία της ελλάδας) ή και οτιδήποτε άλλο σε παραγωγικό κλάδο δεν συνεχίστηκε απο τις επόμενες γενιές της οικογένειας.
    Οπότε οι επιχειρήσεις μαράζωσαν και ο εγγονός τώρα δεν βρίσκει δουλειά γιατί αυτά που μπορούσαν να του προσφέρουν οι παππούδες δεν τον συγκινούσαν αλλά παράλληλα τον απορρόφησαν κλάδοι στους οποίους βρήκαμε bottleneck σαν κοινωνία.
    Ο εγγονός έκανε ο ίδιος πλέον τον εαυτό του "άχρηστο" κατα κάποιο τρόπο. Δεν υπάρχει απόλυτο φταίξιμο βέβαια σε αυτό. Η αλήθεια βρίσκεται πάντα κάπου στη μέση.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    28
    Δεν γνωρίζω την ηλικία σου, elis, απλά από την εμπειρία μου ως αδιόριστος εκπαιδευτικός, διαπιστώνω ένα γενικότερο χάσιμο στη γενιά 15-25 ετών. Ούτε στο γνωστικό πεδίο θέλουν θα διευρύνουν τους ορίζοντές τους, αλλά ούτε και να κοπιάσουν είτε πρόκειται για κάποια εργασία ή για ελεύθερη δραστηριότητα. Έχουν απορροφηθεί κατά πολύ από το διαδίκτυο και ό,τι αυτό φέρνει από το εξωτερικό. Είμαι 33 και φυσικά αποδέχομαι ότι και η γενιά μου είχε στα νιάτα της μια τεμπελιά, όχι όμως αδιαφορία για όλα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Η αληθεια ειναι οτι κανεις δεν θελει να γινει μαστορας , ολοι θελουν να γινουν ' κατι ' σημαντικο , εχουμε γεμσει δικηγορους , που ειναι τοσοι πλοι που δεν μπορουν να βγαλουν ταπρος το ζην , πολιτικους μηχανικους , γιατρους , και αυτοι που βγαζουν χρηματα ειναι υδραυλικοι , ηλεκτρολογοι , μαραγκοι , δλδ τεχνιτες .......τις προαλλες για ενα πρωινο ολοκληρο , σκληρο μερεμετι , μου πηρε ο υδραυλικος 300 ευρω , αφορολογητα , δικαιως , αλλα ποιος βγαζει ενα μηνιατικο σε μια μερα ?
    οσο για τα νεα παιδια , εκος εξαιρεσεων , παρατηρω οτι δεν εχουν φιλοδοξιες για το μελλον , δεν ξερω τι φταιει .......

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Εντάξει κατάλαβα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  11. #11
    Η νοοτροπία του νεοέλληνα είναι να βολευτούμε κάπου, να χουμε ένα εισόδημα με τον λιγότερο κόπο, για να ζούμε στην καλοπέραση μας (γλέντι, τεμπελιό και χαβαλές περικλείουν την έννοια της καλοπέρασης).
    Το παράξενο είναι πως ο νους του σημερινού νέου κόβει ξουράφι που λένε, εύστροφος και ανοιχτόμυαλος, μεγαλωμένος σε περιβάλλον που του παρείχε προκλησεις και παραστάσεις, αλλά όταν είναι να αποκατασταθεί επαγγελματικά κυριαρχείται από τη νοοτροπία αυτη την οποία του έχει φυτέψει ως πρότυπο ζωής η κοινωνία, σαν μονόδρομο στη ζωη του.
    Θαυμάζω τους πολύ λίγους που παλεύουν να κτίσουν κάτι δικό τους επαγγελματικά.
    γιάννης

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2016
    Posts
    2,911
    [QUOTE=ioannis2;648012
    Θαυμάζω τους πολύ λίγους που παλεύουν να κτίσουν κάτι δικό τους επαγγελματικά.[/QUOTE]

    Και εγω.... αλλα στη σημερινη κριση ειναι τελειως αδυνατο...
    Προσπαθησα να το κανω και απετυχα παταγωδως, για αυτο το λεω.

    Γλεντι, τεμπελια και γκομενοχαβαλε ειχαν προ κρισης τα παιδια που ηταν βολεμενα απο τους γονεις τους, ισως και κομματικα προωθημενα. Τωρα? τρεχουν και δεν φτανουν με τα δανεια που τοτε ειχαν παρει...
    Dream bigger.Work harder.Complain less.Look for opportunities.Focus on effort.Be grateful!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Δυστυχως οπως εχουν γινει τα πραγματα δεν μπορεις να χτισεις κατι μονος σου . Πλεον ζουμε την περιοδο του μηδενος. Εχουν καταρρευσει τα παντα.
    Σιγουρα αυτο που μας εφτασε εδω ειναι λανθασμενες επιλογες και νοοτροπιες που αναφερθηκαν παραπανω. Το θεμα ειναι τωρα τι κανουμε? Πως το αλλαζουμε αυτο , μπορουμε να αλλαξουμε εμεις? Αντι να κλαιμε πανω απο το χυμενο γαλα και η μια γενια να κατηγορει την αλλη.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    .... και στο φιναλε ειναι πολυ αδικο και σχεδον παραλογο να κατηγορουμε την νεα γενια που ουσιαστικα εμεις οι μεγαλυτεροι την καταστρεψαμε με τις επιλογες μας . Ολοι εχουμε μεριδιο ευθυνης.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οτι ολοι εχουμε μεριδιο ευθυνης , αληθευει , ο ενας τα ριχνει στον αλλον , με αποτελεσμα 0 ..........αυτα τα καταναλωτικα/στεγαστικα και μη δανεια , μας κατεστρεψαν , που πηραν καποιοι που ηθελαν να ζησουν περα απο τις δυναμεις τους ........

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. είναι ιδέα μου ;
    By troxia in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 42
    Last Post: 19-12-2015, 08:55
  2. Οταν ολο το σωμα ουρλιαζει στο ειναι μας οτι ειναι λαθος οι επιλογες μας ...
    By viki38 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 41
    Last Post: 13-10-2015, 10:42
  3. αλυτα ψυχολογικα θεματα(παιδια ειναι μεγαλο διαβαστε το σας παρακαλω ειναι αναγκη)
    By the_definition_of_fear in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 30-03-2013, 01:07
  4. ΤΕΛΙΚΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΝΕΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΑΠΑΤΑ? ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ 'Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ?
    By VICKY88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 23-11-2012, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •