Επίμονες σκέψεις ανγχος καταθλιψη τρελα. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 129
  1. #16
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ακουσε με...αυτο που περιγραφεις με το θεμα γκευ...ειναι μια ιδεοληψια..ενα κολλημα, το ειχα περασει κ εγω παλαιοτερα κ ενω δεν ενιωθα ελξη για το ιδιο φυλο (ειμαι γυναικα), παραυτα εγω ειχα φαει κολλημα κ ελεγα συνεχεια μεσα μου "ρε μηπως ειμαι λεσβια?" κ το μονο που καταφερνε αυτη η σκεψη ηταν μονο να με βασανιζει..ο ψυχολογος τοτε μου ειχε πει οτι ειχα κανει ΙΨΔ..κ σιγα σιγα με δουλεια εξαφανιστηκε..αλλα αργησε πολυ.
    ομως ειχα επιμονη κ θεληση.
    μη φοβασαι αυτα τα εχουν περασει πολλοι ανθρωποι κ θα παιρνανε κ τωρα που μιλαμε αλλοι τοσοι , δεν εισαι μονος κ ουτε ο μονος.
    επιπλεον παρατηρησα απο τα φαρμακα που εχεις παρει, δνε πηρες ποτε ενα απλο ladose το οποιο εχει μεγαλη αποτελεσματικοτητα στην ΙΨΔ. το δινουν σε μεγαλες δοσεις τυπου 40 mg για ΙΔΨ κ εχει τρομερη αποτελεσματικοτητα.
    πιθανον να χρειαστει να αλλαξεις κ γιατρο..σεκψου το.
    θεωρω οτι η ομοιοπαθητικη ειναι αρκετα ασθενης σε τετοια προβληματα..δλδ ειναι για πιο απλα πραγματα..
    οταν καποιος εχει τοσο μεγαλο στρες δεν μπορει να ανακουφιστει ευκολα με ομοιοπαθητικη.
    μπορεις να συνδυασεις ενα καλο φαρμακο, με μια καλη ψυχοθεραπεια + ασκησεις κ εκπαιδευση σκεψεων. δλδ γνωσιακη ψυχοθεραπεια + διαλογισμο ή ασκησεις αναπνοων.
    ολ αυτα μαζι πισετυω θα φερουν πολυ καλο αποτελεσμα.
    μην απογοητευεσαι επειδη 3 φαρμακα που πηρες δεν βοηθησαν.μερικες φορες δεν φταιμε εμεις αλλα κ οι γιατροι...κανουν λαθη, δινουν φαρμακα πυο δνε μας ταιριαζουν.
    προσπαθησε να βρεις τον καλυτερο γαιτρο που υπαρχει.μη σε παιρνει απο κατω..για ονομα! ολοι υποφερουμε δεν εισαι ο μονος.
    Σευχαριστω για τα λόγια σου! Επειδή ειχα άσχημες εμπειρίες και κουράστηκα απτά φαρμακα δεν θελω και δεν πιστευω πλέον σαυτά, με το θέμα του γκει εχω τρελαθεί, δεν ξερω ποιος ειμαι αμφιβάλλω κοιτάω τον εαυτο μου στον καθρέφτη παρατηρώ γενικά τον εαυτο μου, τρελές σκέψεις με βασανίζουν παρατηρώ άλλους άντρες για να τεσταρω τον εαυτο μου, βλεπω πορνό για επιβεβαίωση, ολα αυτά συν την καταθλιψη το ανγχος ιδέες για μένα οτι ποιος ειμαι τι θελω δε ξερω τίποτα δεν νοιθω συναισθήματα δεν υπαρχει στίγμα ελπίδας και ανακούφισης δεν μπορώ αλλο φοβαμαι για το μέλλον και τη ζωη μου, περπατάω στο δρόμο σαν τον τρελλο τεσπα θα το παλέψουμε...εσυ τι ακριβώς εχεις, πόσο καιρό και πως τη παλεύεις; Καλη δύναμη κορίτσι μου.

  2. #17
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    πως θα πανε ολα καλα βρε Οδυσσεα που εχεις κλειστει κ δε μιλας κ βασανιζεσαι?μαγικα θα γινει?
    πρεπει να προσπαθησεις να κανεις το παν για να γινεις καλα.
    Ειμαι ολλανδια, δεν ξερω πολυ κόσμο και εχω κλειστεί στον εαυτο μου, πάω λιγο γυμναστήριο, παίζω μπάσκετ μένα φιλαράκι μια φορά τη βδομάδα λίγα πράγματα η κοπέλα μου δουλεύει και κάνει ιππασία όλη μέρα περνάει μονος και όταν έρχεται σπιτι ειμαι σκατα ολο κλαίγομαι λέω τρέλες εχει κουραστεί και αυτή και απελπιζεται και μπερδεύεται.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Οδυσσεα αν ησουν γκει θα το ξερες χρονια τωρα δεν φτανεις στα 35 να το ανακαλυψεις ξαφνικα
    Ναι απο μικρός ειχα σχέσεις κτλ αυτές οι ιδέες ξεκίνησαν στο Ναυτικο που ήμουν μόνιμος κάπνισα χασις σκεφτόμουν μια πράξη που ειχα κάνει ανά διαστήματα δλδ ειχα αυτοικανοποιηθεί παλιότερα απο πίσω και αμφέβαλα μετα για μένα, ήμουν και ευαίσθητος σαν τύπος αργότερα μου φεύγανε αυτά απο μόνα τους και ήμουνα κομπλέ, αλλα επιστρεφανε όταν κάποιος με έθιγε πάνω σαυτο το θέμα ή οταν ειχα επεισόδια. Τωρα επειδή δεν εχω αυτοπεποίθηση τσαμπουκά ολο κλαίω και φοβαμαι νιωθω ανασφαλής μου βγαίνουν ολα αυτά έντονα και ειναι στιγμές που τα πιστευω και αμφιβάλλω για μένα αλλα δεν μαρεσουν οι άντρες και τρελαινομαι.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Αν τωρα θα εψαχνες για ανδρες δε θα μπορουσες να κανεις αλλιως!

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Οδυσσεας34 View Post
    Σευχαριστω για τα λόγια σου! Επειδή ειχα άσχημες εμπειρίες και κουράστηκα απτά φαρμακα δεν θελω και δεν πιστευω πλέον σαυτά, με το θέμα του γκει εχω τρελαθεί, δεν ξερω ποιος ειμαι αμφιβάλλω κοιτάω τον εαυτο μου στον καθρέφτη παρατηρώ γενικά τον εαυτο μου, τρελές σκέψεις με βασανίζουν παρατηρώ άλλους άντρες για να τεσταρω τον εαυτο μου, βλεπω πορνό για επιβεβαίωση, ολα αυτά συν την καταθλιψη το ανγχος ιδέες για μένα οτι ποιος ειμαι τι θελω δε ξερω τίποτα δεν νοιθω συναισθήματα δεν υπαρχει στίγμα ελπίδας και ανακούφισης δεν μπορώ αλλο φοβαμαι για το μέλλον και τη ζωη μου, περπατάω στο δρόμο σαν τον τρελλο τεσπα θα το παλέψουμε...εσυ τι ακριβώς εχεις, πόσο καιρό και πως τη παλεύεις; Καλη δύναμη κορίτσι μου.
    ολο αυτο που περιγραφεις, αυτο το μειγμα ακριβως ειχα κ γω στα 17 μου..πωπω ηταν πολυ ασχημο...ειχα την ιδεοληψια οτι ειμαι λεσβια κ τσεκαρα αντιδρασεις αλλων γυναικων, προσπαθουσα να τις φαντασιωθω για να καταλαβω αν ειμαι γκευ ή οχι..κ ακρη δεν εβγαζα, ισα ισα μπερδευομουν πιο πολυ..
    κ το αστειο ειναι οτι ειχα κ σχεση με αντρα κ γουσταρα το σεξ μαζι του.
    εκει λοιπον καταλαβα μαζι με τον ψυχολογο, οτι ολο αυτο ηταν μια εμμονη κ ειχε κ ψυχαναγκασμο μεσα, δλδ ζητουσα την επιβεβαιωση οτι ειμαι στρειτ..οπως κανεις κ εσυ.
    ολο αυτο προηλθε απο καποια πιεση που βιωνεις.
    μεσα σου εχει συγκεντρωθει υπερβολικη αδρεναλινη, λογω στρες κ βρισκει διεξοδο με αυτη τη σκεψη.
    οταν λοιπον το δουλεψα πολυ με τον ψυχολογο , μου πηρε καιρο αλλα τελικα απαλλαχτηκα απο αυτην την ιδεα...σιγα σιγα κ αργα αργα..
    πλεον δεν πασχω απο ιψδ...ειμαι 37 κ η φαση μυο τωρα ειναι γενικευμενη αγχωδης διαταραχη κ καποιες φορες μειζον καταθλιψη..εκανα υποτροπη τελος σεπτεμβρη κ ημουν ενα χαος μεσα στο κεφαλι μου.
    ξεκινησα ladose με τον γιατρο μου κ σημερα ειναι 29η μερα κ ηδη νιωθω τα οφελη.
    εγωπ λεον πιστευω πολυ στο φαρμακο κ στον συνδυασμο με ψυχοθεραπεια μαζι.
    εχω επισης καταλαβει οτι παιζει κ λιγο ψιλοοργανικο θεμα..δλδ οι ανθρωποι που υποφερουν απο αγχωδεις διαταραχες εχει αποδειχτει οτι εχουν μικροτερη αμυγδαλη εγκεφαλου, που ειναι κατι που κληρονομειται συνηθως.
    οπως κ να χει ..εχω την αισθηση οτι εχεις παραιτηθει κ η καταθλιψη καραδοκει.
    κ ειναι πολυ χειροτερη η καταθλιψη απο την εμμονη.
    θα σου ελεγα να μην το βαλεις κατω κ να δοκιμασεις κ αλλα σκευασματα..
    οπως επισης να βρεις εναν κεντρο διαλογισμου για να αδειαζεις το κεφαλι σου.
    ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ!! κανε τα παντα..να κινησεις γη κ ουρανο να βρεις θεραπεια.
    μπορει να σε εχει πιεσει το οτι εισαι μακρια απο την πατριδα σου..το οτι δεν εχεις πολυ ηλιο εκει περα..ισως αν επιστρεψεις ελλαδα νιωσεις πολυ καλυτερα.
    προεχει η υγεια κ τιποτ αλλο!!

  6. #21
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Αν τωρα θα εψαχνες για ανδρες δε θα μπορουσες να κανεις αλλιως!
    Τι εννοείς; Δε κατάλαβα συγνώμη.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Θα ειχες κανει σχεση με ανδρα τωρα δεν θα το σκεφτοσουν απλα ειμαι δεν ειμαι , αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον.

  8. #23
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ολο αυτο που περιγραφεις, αυτο το μειγμα ακριβως ειχα κ γω στα 17 μου..πωπω ηταν πολυ ασχημο...ειχα την ιδεοληψια οτι ειμαι λεσβια κ τσεκαρα αντιδρασεις αλλων γυναικων, προσπαθουσα να τις φαντασιωθω για να καταλαβω αν ειμαι γκευ ή οχι..κ ακρη δεν εβγαζα, ισα ισα μπερδευομουν πιο πολυ..
    κ το αστειο ειναι οτι ειχα κ σχεση με αντρα κ γουσταρα το σεξ μαζι του.
    εκει λοιπον καταλαβα μαζι με τον ψυχολογο, οτι ολο αυτο ηταν μια εμμονη κ ειχε κ ψυχαναγκασμο μεσα, δλδ ζητουσα την επιβεβαιωση οτι ειμαι στρειτ..οπως κανεις κ εσυ.
    ολο αυτο προηλθε απο καποια πιεση που βιωνεις.
    μεσα σου εχει συγκεντρωθει υπερβολικη αδρεναλινη, λογω στρες κ βρισκει διεξοδο με αυτη τη σκεψη.
    οταν λοιπον το δουλεψα πολυ με τον ψυχολογο , μου πηρε καιρο αλλα τελικα απαλλαχτηκα απο αυτην την ιδεα...σιγα σιγα κ αργα αργα..
    πλεον δεν πασχω απο ιψδ...ειμαι 37 κ η φαση μυο τωρα ειναι γενικευμενη αγχωδης διαταραχη κ καποιες φορες μειζον καταθλιψη..εκανα υποτροπη τελος σεπτεμβρη κ ημουν ενα χαος μεσα στο κεφαλι μου.
    ξεκινησα ladose με τον γιατρο μου κ σημερα ειναι 29η μερα κ ηδη νιωθω τα οφελη.
    εγωπ λεον πιστευω πολυ στο φαρμακο κ στον συνδυασμο με ψυχοθεραπεια μαζι.
    εχω επισης καταλαβει οτι παιζει κ λιγο ψιλοοργανικο θεμα..δλδ οι ανθρωποι που υποφερουν απο αγχωδεις διαταραχες εχει αποδειχτει οτι εχουν μικροτερη αμυγδαλη εγκεφαλου, που ειναι κατι που κληρονομειται συνηθως.
    οπως κ να χει ..εχω την αισθηση οτι εχεις παραιτηθει κ η καταθλιψη καραδοκει.
    κ ειναι πολυ χειροτερη η καταθλιψη απο την εμμονη.
    θα σου ελεγα να μην το βαλεις κατω κ να δοκιμασεις κ αλλα σκευασματα..
    οπως επισης να βρεις εναν κεντρο διαλογισμου για να αδειαζεις το κεφαλι σου.
    ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ!! κανε τα παντα..να κινησεις γη κ ουρανο να βρεις θεραπεια.
    μπορει να σε εχει πιεσει το οτι εισαι μακρια απο την πατριδα σου..το οτι δεν εχεις πολυ ηλιο εκει περα..ισως αν επιστρεψεις ελλαδα νιωσεις πολυ καλυτερα.
    προεχει η υγεια κ τιποτ αλλο!!
    Το τελευταίο επεισόδιο ξεκίνησε στην ελλαδα, πριν εμενα ολλανδια με τη κοπέλα μου είμαστε μαζι 14 χρονια, αναγκάστηκα να φυγω για πρώτη φορά χωρίσαμε έκανα χασις πάλι σταμάτησα το ζολοφτ απο μονος μου και έπεσα στη λουμπα ετσι έφυγα γύρισα ελλαδα ήμουν καλύτερα ξανά έκανα τα ίδια χασις και σταμάτημα φαρμάκου και τότε ξεκίνησε η ιστορία που κρατάει ακόμα 3 χρονια τωρα, σταματάω δουλειά γυρίζω στο πατρικό μου άνεργος και με προβλήματα στο σπιτι ειχα επικοινωνία πάλι με τη κοπέλα μου, μου έλεγε να ξαναγυρίσω και οτι ολα θα πανε καλα την αγαπούσα και μου έλειπε, αλλα ήμουν και μπερδεμένος με την κατάσταση στην ελλαδα δεν μπορούσα καθόλου ετσι είπα να επιστρέψω ολλανδια, οταν ήρθα ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία με τις αλλαγές στα φαρμακα, έκανα και ενα γκρουπ θεραπι αλλα δεν με πολυ βοήθησε λόγο οτι δεν καταλαβαίνω καλα ολλανδικα, προσπάθησα να δουλέψω 2 φορές να κανω καινούργια αρχή τη μια έκατσα ενα μήνα την άλλη 2 μέρες, ολο λέμε παμε καινούργια αρχή και ολα θα πανε καλα. Τωρα η κοπέλα μου κουράστηκε και μπερδεύεται άλλαξαν ολα και εγω δεν ξερω τι να κανω στον κόσμο μου καταθλιψη ανγχος εγκεφαλικά μπλοκαρισμενος με τρελές σκέψεις. Καλη δύναμη σου ευχομαι και να πανε ολα καλα!!

  9. #24
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by take a break View Post
    Θα ειχες κανει σχεση με ανδρα τωρα δεν θα το σκεφτοσουν απλα ειμαι δεν ειμαι , αυτο πιστευω εγω τουλαχιστον.
    Εχεις δικιο ανασφάλεια ειναι και αυτοεκτίμηση μηδέν.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Οδυσσεας34 View Post
    Το τελευταίο επεισόδιο ξεκίνησε στην ελλαδα, πριν εμενα ολλανδια με τη κοπέλα μου είμαστε μαζι 14 χρονια, αναγκάστηκα να φυγω για πρώτη φορά χωρίσαμε έκανα χασις πάλι σταμάτησα το ζολοφτ απο μονος μου και έπεσα στη λουμπα ετσι έφυγα γύρισα ελλαδα ήμουν καλύτερα ξανά έκανα τα ίδια χασις και σταμάτημα φαρμάκου και τότε ξεκίνησε η ιστορία που κρατάει ακόμα 3 χρονια τωρα, σταματάω δουλειά γυρίζω στο πατρικό μου άνεργος και με προβλήματα στο σπιτι ειχα επικοινωνία πάλι με τη κοπέλα μου, μου έλεγε να ξαναγυρίσω και οτι ολα θα πανε καλα την αγαπούσα και μου έλειπε, αλλα ήμουν και μπερδεμένος με την κατάσταση στην ελλαδα δεν μπορούσα καθόλου ετσι είπα να επιστρέψω ολλανδια, οταν ήρθα ξεκίνησε όλη αυτή η ιστορία με τις αλλαγές στα φαρμακα, έκανα και ενα γκρουπ θεραπι αλλα δεν με πολυ βοήθησε λόγο οτι δεν καταλαβαίνω καλα ολλανδικα, προσπάθησα να δουλέψω 2 φορές να κανω καινούργια αρχή τη μια έκατσα ενα μήνα την άλλη 2 μέρες, ολο λέμε παμε καινούργια αρχή και ολα θα πανε καλα. Τωρα η κοπέλα μου κουράστηκε και μπερδεύεται άλλαξαν ολα και εγω δεν ξερω τι να κανω στον κόσμο μου καταθλιψη ανγχος εγκεφαλικά μπλοκαρισμενος με τρελές σκέψεις. Καλη δύναμη σου ευχομαι και να πανε ολα καλα!!
    δεν νομιζω οτι μπορεις να γινεις καλα..παιρνοντας SSRI Κ χασις μαζι..κ σταματωντας μαλιστα μονος σου το καθε φαρμακο..αρα δε φταινε τα φαρμακα που δεν σε βοηθανε..αλλα εσυ ο ιδιος που δεν επιτρεπεις σε κανενα φαρμακο να δρασει με τον τροπο του κ το επηρρεαζεις με την χρηση χασις..
    ετσι δεν γινεται σοβαρη θεραπεια..αρα θεωρω οτι εχεις κανει εντελως μισοδουλειες με τα σταματα, ξεκινα + χασις..
    το θεμα σου θελει τυπικοτητα κ υπευθυνοτητα κ σορρυ αλλα με ολα αυτα που μου λες δεν βλεπω καποια υπευθυνοτητα αντιμετωπισης της ασθενειας σου...σορρυ ετσι?χωρις παρεξηγηση.
    τα φαρμακα δεν ειναι μαγικα.θελουν κ την βοηθεια μας, να πιστευουμε σε αυτα..να εχουμε επιμονη κ εννοειται να μην κανουμε καμια αλλη ουσια μεσα μας που επηρρεαζει το θεραπευτικο αποτελεσμα.
    εφοσον γκρινιαζεις κ λες οτι δεν την παλευεις ..νομιζω οτι πρεπει να σοβαρευτεις κ να παρεις αποφασεις.
    κοψε χασισια κ δες κανα σοβαρο γιατρο να σου δωσει κανα σωστο SSRI το οποιο δεν θα διακοψεις δυσικα μονος σου..θα το παρεις πανω απο 1 χρονο..κ θα εισαι τυπικος σε ολα.μονο ετσι θα γινεις καλα.

  11. #26
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    δεν νομιζω οτι μπορεις να γινεις καλα..παιρνοντας SSRI Κ χασις μαζι..κ σταματωντας μαλιστα μονος σου το καθε φαρμακο..αρα δε φταινε τα φαρμακα που δεν σε βοηθανε..αλλα εσυ ο ιδιος που δεν επιτρεπεις σε κανενα φαρμακο να δρασει με τον τροπο του κ το επηρρεαζεις με την χρηση χασις..
    ετσι δεν γινεται σοβαρη θεραπεια..αρα θεωρω οτι εχεις κανει εντελως μισοδουλειες με τα σταματα, ξεκινα + χασις..
    το θεμα σου θελει τυπικοτητα κ υπευθυνοτητα κ σορρυ αλλα με ολα αυτα που μου λες δεν βλεπω καποια υπευθυνοτητα αντιμετωπισης της ασθενειας σου...σορρυ ετσι?χωρις παρεξηγηση.
    τα φαρμακα δεν ειναι μαγικα.θελουν κ την βοηθεια μας, να πιστευουμε σε αυτα..να εχουμε επιμονη κ εννοειται να μην κανουμε καμια αλλη ουσια μεσα μας που επηρρεαζει το θεραπευτικο αποτελεσμα.
    εφοσον γκρινιαζεις κ λες οτι δεν την παλευεις ..νομιζω οτι πρεπει να σοβαρευτεις κ να παρεις αποφασεις.
    κοψε χασισια κ δες κανα σοβαρο γιατρο να σου δωσει κανα σωστο SSRI το οποιο δεν θα διακοψεις δυσικα μονος σου..θα το παρεις πανω απο 1 χρονο..κ θα εισαι τυπικος σε ολα.μονο ετσι θα γινεις καλα.
    Κοιτα μετα το χασις τη τελευταία φορά οταν ξεκίνησε το επεισόδιο το πήρα πολυ σοβαρά δεν πίνω καφέδες αλκοόλ έπαιρνα τα φαρμακα μου κανονικά έκανα ψυχοθεραπεία πήγαινα σε μια ομάδα αυτοβοηθειας ζωγράφιζα έκανα περιπάτους γενικά έκανα οτι μπορούσα, ξεκίνησα δουλειά ηθελα να προχωρήσω, τα φαρμακα χειρότερα με κάνανε με τις παρενέργειες ξεκίνα-κόψε, και περνώντας αυτά σε μια ξένη χώρα ειναι πίστεψε με δύσκολο και η ολλανδια ειναι λιγο καταθλιπτική αλλα θα το παλέψω, ελπίζω η ομοιοπαθητική να βοηθήσει, πίνω και βαλσαμοχορτο τωρα στις 15 εχω ραντεβού με τον ομοιοπαθητικο και την ίδια μέρα θα μιλήσω με ενα τύπο για ενα κέντρο που βοηθαει άτομα οπως εγω να ξανά βγουν στην εργασία, σιγά σιγα θα βγούμε ελπίζω. Ευτυχώς υπάρχουν και 2 φιλαράκια που έχουν περάσει παρόμοια ελληνες και ακουμπάω κάπου.

  12. #27
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ολο αυτο που περιγραφεις, αυτο το μειγμα ακριβως ειχα κ γω στα 17 μου..πωπω ηταν πολυ ασχημο...ειχα την ιδεοληψια οτι ειμαι λεσβια κ τσεκαρα αντιδρασεις αλλων γυναικων, προσπαθουσα να τις φαντασιωθω για να καταλαβω αν ειμαι γκευ ή οχι..κ ακρη δεν εβγαζα, ισα ισα μπερδευομουν πιο πολυ..
    κ το αστειο ειναι οτι ειχα κ σχεση με αντρα κ γουσταρα το σεξ μαζι του.
    εκει λοιπον καταλαβα μαζι με τον ψυχολογο, οτι ολο αυτο ηταν μια εμμονη κ ειχε κ ψυχαναγκασμο μεσα, δλδ ζητουσα την επιβεβαιωση οτι ειμαι στρειτ..οπως κανεις κ εσυ.
    ολο αυτο προηλθε απο καποια πιεση που βιωνεις.
    μεσα σου εχει συγκεντρωθει υπερβολικη αδρεναλινη, λογω στρες κ βρισκει διεξοδο με αυτη τη σκεψη.
    οταν λοιπον το δουλεψα πολυ με τον ψυχολογο , μου πηρε καιρο αλλα τελικα απαλλαχτηκα απο αυτην την ιδεα...σιγα σιγα κ αργα αργα..
    πλεον δεν πασχω απο ιψδ...ειμαι 37 κ η φαση μυο τωρα ειναι γενικευμενη αγχωδης διαταραχη κ καποιες φορες μειζον καταθλιψη..εκανα υποτροπη τελος σεπτεμβρη κ ημουν ενα χαος μεσα στο κεφαλι μου.
    ξεκινησα ladose με τον γιατρο μου κ σημερα ειναι 29η μερα κ ηδη νιωθω τα οφελη.
    εγωπ λεον πιστευω πολυ στο φαρμακο κ στον συνδυασμο με ψυχοθεραπεια μαζι.
    εχω επισης καταλαβει οτι παιζει κ λιγο ψιλοοργανικο θεμα..δλδ οι ανθρωποι που υποφερουν απο αγχωδεις διαταραχες εχει αποδειχτει οτι εχουν μικροτερη αμυγδαλη εγκεφαλου, που ειναι κατι που κληρονομειται συνηθως.
    οπως κ να χει ..εχω την αισθηση οτι εχεις παραιτηθει κ η καταθλιψη καραδοκει.
    κ ειναι πολυ χειροτερη η καταθλιψη απο την εμμονη.
    θα σου ελεγα να μην το βαλεις κατω κ να δοκιμασεις κ αλλα σκευασματα..
    οπως επισης να βρεις εναν κεντρο διαλογισμου για να αδειαζεις το κεφαλι σου.
    ΜΗ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ!! κανε τα παντα..να κινησεις γη κ ουρανο να βρεις θεραπεια.
    μπορει να σε εχει πιεσει το οτι εισαι μακρια απο την πατριδα σου..το οτι δεν εχεις πολυ ηλιο εκει περα..ισως αν επιστρεψεις ελλαδα νιωσεις πολυ καλυτερα.
    προεχει η υγεια κ τιποτ αλλο!!
    Μπορείς να μου περιγράψεις περίπου τι κάνατε με τον ψυχολόγο; Πως το βλέπεις αυτό το γκει θέμα τωρα; Εγω πιστευω αυτό που λες οτι ειναι συσσωρευμενο στρες ανγχος ανασφάλεια χαμηλή αυτοπεποίθηση και βγαίνει ετσι, παλιά που ήμουν πιο σίγουρος και ήρεμος δεν το ειχα δεν υπήρχε ισως πολυ λιγο αλλα δεν με επηρέαζε, φλερταρα ένιωθα ωραίος άντρας επιθυμητος ευχαριστιομουν το σεξ τωρα αυτά δεν υπάρχουν, οταν κανω σεξ δεν εχω οργασμό και το κανω μηχανικά δεν εχω και όρεξη με έχουν επηρεάσει ολα αυτά δεν κοιτάω γυναίκες ουτε φλερταρω ξερεις οχι πολλά κανα χαμόγελο καμια ματιά. Νιωθω μικρός και χαμηλώνω βλέμμα ειμαι στον κόσμο μου.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ολο αυτο που εχεις ειναι απο το απειρο στρες..
    δεν μπορεις να βιωσεις κ ποσο μαλλον να καταλαβεις αυτη τη στιγμη τι νιωθεις...
    πρεπει να κανεις θεραπεια οπωσδηποτε κ να μη ξανακοψεις μονος σου κ εννοειται κοβεις χασισια.
    με τον ψυχολογο αναλυσαμε πολυ την σκεψη αυτη....κ με βοηθησε σταδιακα να εκλογικευσω τον φοβο αυτον.
    θελει πολλη δουλεια κ επιμονη....εννοειται πως εφευγα πολλες φορες κ εξακολουθουσα να ειμαι κολλημενη.
    ενιωθα οτι μου αρεσουν γυναικες..ενω ουτε καν με ελκυουν...
    ποτε δεν ημουν γκευ...απλα νομιζα οτι ειμαι.εχει διαφορα αυτο που σου λεω.
    αλλο το "νομιζω" κ αλλο το "ειμαι"...
    ενας φοβος ειναι....τιποτ αλλο.αλλα θελει επεξεργασια για να σταματησεις να τον φοβασαι.
    κ εννοειται πως θελει κ φαρμακο πλεον με τοσο στρες μεσα στο κεφαλι σου αυτη τη στιγμη, επικρατει χαος.
    ξεκινα ! βρες βοηθεια! σοβαρα ομως αυτη τη φορα.

  14. #29
    Nefeli28
    Guest
    Είναι ένα κόλλημα του μυαλού σου. Μια εμμονη ιδέα την οποία αναπαραγεις για να νιώθεις σκατα. Δεν το θέλεις φυσικά, εννοείται ότι βασανιζεσαι αλλά τίποτα δεν φαίνεται να λειτουργεί.
    Αυτός είναι ο κόσμος της ΙΔΨ.
    Σε πρώτη φάση καλό είναι να μιλάς και να έχεις υποστηρικτικους ανθρώπους δίπλα σου.
    Στη συνέχεια, όλες οι έρευνες και οι πρακτικές εστιάζουν σε ένα συνδυασμό φαρμάκων και ψυχοθεραπειας (γνωσιακη-συμπεριφοριστικη ).
    Με τη σωστή αγωγή και καθοδήγηση θα έχεις αποτελέσματα.
    Έχω περάσει περιόδους στη ζωή μου που δεν την πάλευα κι όταν έφτασε η κατάσταση στο απροχώρητο ξεκίνησα ψυχοθεραπεια.
    Οι σκέψεις σου δεν είναι αληθινές. Μέσα σου το ξέρεις αυτό. Απλά η ΙΔΨ εκεί μας παίζει : στην αμφιβολία.
    Όλα τα δημιουργεί το μυαλό σου και υπάρχει μια υπερδραστηριοτητα σε κάποια σημεία του εγκεφάλου για τα οποία φυσικά δεν φταις. (Οι ενοχές είναι το άλλο ποδαρι της ΙΔΨ )
    Μην απογοητευεσαι, το ξέρω ότι νιώθεις στο βούρκο των ιδεοληψιων σου, αλλά υπάρχει τρόπος.
    Με θέληση θα βοηθήσεις τον εαυτό σου να γίνει λειτουργικός.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Aug 2015
    Location
    Αλκμάαρ
    Posts
    82
    Σας ευχαριστω πολυ για τα λόγια σας! Ευχομαι σε όλους μας να ζήσουμε πάλι όμορφα και αληθινά!

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
    By spr1980 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 23-11-2018, 11:30
  2. Ερώτηση για επίμονες σκεψεις
    By me lene popi in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 09-10-2015, 08:11
  3. ανγχος
    By lindsay in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 22-11-2011, 05:09
  4. Σκέψεις θανάτου-Εφηβική κατάθλιψη;;
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2011, 04:31
  5. ΈΝΤΑΣΉ ΆΠΩ ΤΟ ΑΝΓΧΟΣ
    By Βαλεντίνη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-10-2010, 16:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •