λεκτικη βια απο τον συντροφο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1

    λεκτικη βια απο τον συντροφο

    Καλησπερα παιδια!
    ειμαι σε σχεση με ενα παιδι 21 χρονων τους τελευταιους 2 μηνες..στην αρχη της σχεσης μας ολα κυλουσαν ομαλα μεχρι που τον τελευταιο καιρο εχει βγαλει ενα εντελως διαφορετικο προσωπο! Καταρχας κανει σκηνες ζηλιας , δλδ μπορει ο οποιοσδηποτε να μου στειλει καποιο μυνημα στο Facebook και να αρχισει να φωναζει και τελικα να το παει στα ακρα! Πριν λιγο καιρο εβλεπα στον υπνο μου ενα ονειρο οτι εκανα κατι με καποιον αλλον και παραμιλουσα με αποτελεσμα να γινεται στο σπιτι το ''ελα να δεις!'' μου φωναζε , με εβριζε, μου ειπε οτι ειμαι μια που**να που πηδ**ται κτλ!...στο μεταξυ εγω ειχα το παιδι του μεσα μου και εκεινος δεν το γνωριζε προς το παρον και με ολη αυτην την κατασταση με εκανε να αποβαλλω...του μιλησα για την εγκυμοσυνη και για την αποβολη κι δεν το πηρε οτι εφταιγε εκεινος αλλα οτι ολο αυτο ξεκινησε απο εμενα κι οτι το ονειρο που εβλεπα ηταν η αιτια που απεβαλα! επιπλεον , προχθες ειχα βγει μια βολτα με τις φιλες μου κι στην καφετερια συναντησα εναν φιλο με τον οποιον πιασαμε κουβεντα , το εμαθε κι εγινε τουρμπο! με φωναζε παλι που**ανα , οτι το παιδι μου δεν με ηθελε και για αυτο απεβαλλα , οτι δεν ειμαι αξια να γινω μανα κι οτι το παιδι μου δεν θα μεγαλωσει σωστα και οτι ειμαι ενα σκουπιδι κι οτι δεν αξιζω τιποτα .. ολα αυτα τα ελεγε συνεχως! σημερα το πρωι δεν αντεξα αλλο , ηθελα να μιλησω σε καποιον κι ετσι μιλησα σε εναν φιλο του με τον οποιον διατηρουμε πολυ καλες σχεσεις! του εξηγησα κι μου ειπε οτι δεν το περιμενε , κι οταν τον ρωτησα γτ τα κανει ολα αυτα μου απαντησε οτι προφανως ενδιαφερεται για μενα και δεν θελει να με χασει και το δειχνει με λαθος τροπο! με εχει κλειδωσει στο σπιτι , δεν με αφηνει να βγω με παρεες , ουτε με τις φιλες μου κι οποτε βγαινω ερχεται κι αυτος ! στο μεταξυ αν κανω κατι λαθος συνεχεια με μειωνει :( η κατασταση εχει καταντησει απελπισιτικη , τον αγαπαω , δεν εχει απλωσει ποτε χερι πανω μου , τι να κανω ? :(

  2. #2
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Και είσαι ακόμη μαζί του?
    Καλύτερα να τον χωρίσεις,έτσι όπως φέρεται τον τελευταίο καιρό.

  3. #3
    whyalwaysme προσπαθω μηπως αλλαξει η κατασταση αλλα δεν τον βλεπω κι διατεθειμενο :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Τι αγαπησες απο ολο αυτο το πακετο? Νομιζεις οτι θα τον αλλαξεις?
    Επισης ειναι εντυπωσιακο στα 21 σου να εχεις τετοια υστερικη συμπεριφορα οπως επισης και να την δεχεσαι.

  5. #5
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    whyalwaysme προσπαθω μηπως αλλαξει η κατασταση αλλα δεν τον βλεπω κι διατεθειμενο :(
    Αφού δεν τον βλέπεις διατεθειμένο,χώρισε τον!
    Χάνεις τον χρόνο σου και γίνεσαι και εσύ ακόμη πιο χάλια,ελέω λεκτικής βίας.
    Υ.Γ.:Καλησπέρες mnimonio.

  6. #6
    αχχχ ρε παιδια ποσο δικιο εχετε , mnimonio ελα ντε ? απλα στην αρχη δεν ηταν ετσι , βγαιναμε πολυ καιρο πριν κανουμε σχεση κι οταν την καναμε αυτην την ρημαδα την σχεση συνεχιζε να ειναι ενταξει απεναντι μου , αλλα τις τελευταιες 3 βδομαδες τα κανει ολα αυτα

  7. #7
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    αχχχ ρε παιδια ποσο δικιο εχετε , mnimonio ελα ντε ? απλα στην αρχη δεν ηταν ετσι , βγαιναμε πολυ καιρο πριν κανουμε σχεση κι οταν την καναμε αυτην την ρημαδα την σχεση συνεχιζε να ειναι ενταξει απεναντι μου , αλλα τις τελευταιες 3 βδομαδες τα κανει ολα αυτα
    Να ξαναεπαναλάβω ότι έγραψα?:p

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Ενταξει , συνηθως στην πορεια αποκαλυπτεται ο πραγματικος χαρακτηρας του ανθρωπου . Μην περιμενεις να σε ριξει σε κανενα χαντακι για να βγαλεις καποιο "τρανταχτο" πορισμα της βιαιοτητας του . Αυτο στο λεω επειδη ειπες "δεν εχει σηκωσει χερι πανω μου" . Δεν θα αργησει να ερθει και αυτο.
    Καλησπερα Why.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Συμφωνω με μνιμονο 100% ............αυτος που σηκωνει χερι σε αλλους , ειναι βεβαιον οτι αυριο θα το κανει σεσενα , μην εχεις αυταπατες , μακρια απο τετοιους ανθρωπους , εχεις βαλει γερα θεμελια για την δυστυχια σου .........δεν προκειται ναλλαξει , προς το χειροτερο , ναι ..............

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορείς να καταλάβεις τι τον ενοχλεί και να μην το κάνεις. Και επίσης να τον καλείς κι εκείνον να ναι μπροστά πχ να βλέπει στο φβ τις συνομιλίες σου οτι δεν είναι πονηρές, να έρχεται μαζι αν βγεις με παρέες κλπ. Εφόσον λες οτι στα αλλα είναι μια χαρά, μπορείς να το παλέψεις το θεμα. Και εννοείται μπορείς να ζητας τα ιδια και απο κεινον πχ με ποιες μίλησε, τι γράφει στο φβ κλπ. Ετσι σιγα σιγα θα το δει και ο ιδιος.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    ζουγκλοathens
    Posts
    789
    Μονο τοτε δεν θα εισαι ******* και θα σε βγαζει και μια βολτα στο παρκο για πιπι ! Ακου τον kerasi να σωθεις :P

  12. #12
    Miliva21
    Guest
    Quote Originally Posted by maria pap View Post
    Καλησπερα παιδια!
    ειμαι σε σχεση με ενα παιδι 21 χρονων τους τελευταιους 2 μηνες..στην αρχη της σχεσης μας ολα κυλουσαν ομαλα μεχρι που τον τελευταιο καιρο εχει βγαλει ενα εντελως διαφορετικο προσωπο! Καταρχας κανει σκηνες ζηλιας , δλδ μπορει ο οποιοσδηποτε να μου στειλει καποιο μυνημα στο Facebook και να αρχισει να φωναζει και τελικα να το παει στα ακρα! Πριν λιγο καιρο εβλεπα στον υπνο μου ενα ονειρο οτι εκανα κατι με καποιον αλλον και παραμιλουσα με αποτελεσμα να γινεται στο σπιτι το ''ελα να δεις!'' μου φωναζε , με εβριζε, μου ειπε οτι ειμαι μια που**να που πηδ**ται κτλ!...στο μεταξυ εγω ειχα το παιδι του μεσα μου και εκεινος δεν το γνωριζε προς το παρον και με ολη αυτην την κατασταση με εκανε να αποβαλλω...του μιλησα για την εγκυμοσυνη και για την αποβολη κι δεν το πηρε οτι εφταιγε εκεινος αλλα οτι ολο αυτο ξεκινησε απο εμενα κι οτι το ονειρο που εβλεπα ηταν η αιτια που απεβαλα! επιπλεον , προχθες ειχα βγει μια βολτα με τις φιλες μου κι στην καφετερια συναντησα εναν φιλο με τον οποιον πιασαμε κουβεντα , το εμαθε κι εγινε τουρμπο! με φωναζε παλι που**ανα , οτι το παιδι μου δεν με ηθελε και για αυτο απεβαλλα , οτι δεν ειμαι αξια να γινω μανα κι οτι το παιδι μου δεν θα μεγαλωσει σωστα και οτι ειμαι ενα σκουπιδι κι οτι δεν αξιζω τιποτα .. ολα αυτα τα ελεγε συνεχως! σημερα το πρωι δεν αντεξα αλλο , ηθελα να μιλησω σε καποιον κι ετσι μιλησα σε εναν φιλο του με τον οποιον διατηρουμε πολυ καλες σχεσεις! του εξηγησα κι μου ειπε οτι δεν το περιμενε , κι οταν τον ρωτησα γτ τα κανει ολα αυτα μου απαντησε οτι προφανως ενδιαφερεται για μενα και δεν θελει να με χασει και το δειχνει με λαθος τροπο! με εχει κλειδωσει στο σπιτι , δεν με αφηνει να βγω με παρεες , ουτε με τις φιλες μου κι οποτε βγαινω ερχεται κι αυτος ! στο μεταξυ αν κανω κατι λαθος συνεχεια με μειωνει :( η κατασταση εχει καταντησει απελπισιτικη , τον αγαπαω , δεν εχει απλωσει ποτε χερι πανω μου , τι να κανω ? :(
    Απαράδεκτη συμπεριφορά.....σε λίγο θα σε δέσει και θα σου βάλει κ ένα χαρτί στο κούτελο με το ονομα του για να σε κατοχυρώσει κ επίσημα ως ιδιοκτησία του....πως μπορείς να το ανέχεσαι;...και αυτός από την άλλη ..πως του έστριψε ρε παιδί μου έτσι ξαφνικά....γντ να του έστριψε έτσι στο άκυρο.....?
    Πριν από αυτό το όνειρο π ειδες λες ότι ήδη του είχε στρίψει..γτ;;; Μήπως κτ του έκανες έστω κ αθελα σου και το παρεξήγησε κ στραβωσε;....θυμήσου κ αν όντως ισχύει μήπως να το συζητουσατε πρώτα ....αλλά καλύτερα να προσπαθήσεις να διακοψεις φαίνεται να εχει βίαιες και κτητικές τάσεις....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Posts
    118
    Ενταξυ ρε παιδια ,παθολογικη ζηλια ειναι .Δεν τις εκανε και φαλαγγα.
    Αυτα τα κοβεις με διαλογο μια και καλη.Τον βαζεις κατο να μιλησετε σοβαρα ,χωρις υστεριες. Αν το αποφυγει ,τελειωνει η ιστορια.
    Αλλιως ξεκινας το διαλογο και καταληγεις ειτε στον αλληλοσεβασμο ,ειτε στον χωρισμο

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nightcrawler View Post
    Αυτα τα κοβεις με διαλογο μια και καλη.Τον βαζεις κατο να μιλησετε σοβαρα ,χωρις υστεριες. Αν το αποφυγει ,τελειωνει η ιστορια.
    ο
    Δεν αλλαζει ο ανθρωπος , παρα προσωρινα , οποτε ποιο το νοηματου διαλογου ? να τον συνετισεις? ΔΕΝ αλλαζει .........πλανωνται οσες πιστευουν οτι θαλλαξουν τον ανθρωπο τους , μιλαει η πειρα των 55 ετων ...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    3,876
    Είστε μαζί μόνο δύο μήνες, κατάλαβα καλά; Και πότε πρόλαβαν και έγιναν όλα αυτά; Εσύ έμεινες έγκυος, περάσατε από τη φάση στα μέλια, σε αυτή τη συμπεριφορά.... πολύ γρήγορα τα κάνατε όλα βρε παιδί μου!
    Δικαίωμα να ζηλεύει έχει όσο θέλει! Δικαίωμα να σε αποκαλεί πουτ@να , να σου απαγορεύει να βγεις κι άλλα τέτοια ωραία...δεν έχει! Και δεν θα έπρεπε σε καμία περίπτωση να του το έχεις δώσει εσύ αυτό το δικαίωμα.

    Συμφωνώ με τον Macgyver o άνθρωπος δεν αλλάζει αν δεν το θέλει ο ίδιος, όσο κι αν χτυπιόμαστε εμείς! Φύγε όσο είναι νωρίς, ο άνθρωπος δείχνει οτι δεν σε σέβεται καθόλου, δεν χρειάζεται να σε σαπίσει στο ξύλο για να το επιβεβαιώσεις. Εσύ πρέπει να βάλεις τα όρια για τον εαυτό σου και να μην επιτρέπεις σε κανέναν να σου φέρεται και να σου μιλά με αυτό τον τρόπο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 202
    Last Post: 02-08-2022, 12:43
  2. ψυχολογικη-λεκτικη βια
    By anemosp in forum Κακοποίηση
    Replies: 44
    Last Post: 09-06-2015, 03:17
  3. Δέχθηκα λεκτική κακοποίηση
    By Deleted20082014 in forum Κακοποίηση
    Replies: 40
    Last Post: 01-05-2013, 18:25
  4. Λεκτικη μνημη
    By katerinaki in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 38
    Last Post: 12-07-2011, 07:17
  5. λεκτική βία
    By Helena in forum Κακοποίηση
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2007, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •