Pramital/lexotanil
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 64
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163

    Pramital/lexotanil

    Καλησπέρα πήγα σήμερα σε έναν γιατρό μου διέγνωσε γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και μου έδώσε pramital και lexotanil για πείτε εμπειρίες
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Macgyver εσύ που ξέρεις από αυτά?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    πιστεύεις ότι έχεις την ανάγκη να πάρεις αντικαταθλιπτικά? έχεις τόσο έντονο άγχος που σε βασανίζει καθημερινά? τότε είναι ένα αρκετά αποτελεσματικό αντικαταθλιπτικό, το pramital είναι της κατηγοριας SSRI το οποιο η δραστική του ουσία είναι η σιταλοπράμη είναι τις ίδιας κατηγοριας με το seropram.. είναι ένα πολύ καλο φάρμακο που διώχνει τους πανικούς.. :)

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Καλημέρα ευχαριστώ Άκη για την απάντηση έχει γίνει ανυπόφορο πια το άγχος και δεν ήθελα να πάρω φάρμακα ακόμα τα φοβάμαι αλλά επειδη σωματοποιειται το άγχος δεν μπορώ να λειτουργήσως οπως θελω κάνω και ψυχοθεραπεία βεβαια
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by a+b View Post
    Macgyver εσύ που ξέρεις από αυτά?
    Ταχω παρει και τα δυο φαρμακα , το ενα ειναι το κλασικο seropram , ssri , εμενα δενμουκανε δουλεια , το lexotanil , πολυ ηπιο για ΓΑΔ κατ εμε ...........πιστευω οτι αν η διαγνωση ειναι οντως ΓΑΔ , ειναι αναποτελεσματικη η αγωγη .........δεν μπορω να συστησω φαρμακα , αλλα ξερω οτι για ΓΑΔ , αυταδεν κανουν κατι ............εκτος κι αν παιρνεις μεγαλες δοσεις λεξο , που δεν το πιστευω , δλδ 6 mg ........

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Μου είπε ότι αυτά που μου δίνει είναι ελαφριά δεν ξέρω θα δούμε τι παρενέργειες έχουν αυτά?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    βρε άσε τις παρενέργειες... και εγώ έτρεμα να τα πάρω όταν διάβασα όλα αυτά που λέει το χαρτάκι.. το αστείο είναι ότι δεν είχα καμια.. παρενέργεια...

    εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις την αγωγή και να μην φοβάσαι.. όσο το αφήνεις θα γίνετε χειρότερο το άγχος..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Είμαι πολύ φοβίτσιάρα τόσο καιρό γιαυτό τα αποφεύγω πφφφ Άκη και εσύ για το αγχος τα πηρες?
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ολα ταντικαταθλιπτικα ειναι βαρια φαρμακα , σε αντιθεση με τις βενζο .........................

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    βρε άσε τις παρενέργειες... και εγώ έτρεμα να τα πάρω όταν διάβασα όλα αυτά που λέει το χαρτάκι.. το αστείο είναι ότι δεν είχα καμια.. παρενέργεια...
    ..
    Δεν ειχες καμμια παρενεγεια τωρα , μακροπροθεσμα κανεις δεν ξερει τις συνεπειες ......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Ολα ταντικαταθλιπτικα ειναι βαρια φαρμακα , σε αντιθεση με τις βενζο .........................
    συγγνώμη τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα είναι βαριά φάρμακα? νομίζω κανεις μεγάλο λάθος... καταρχήν είναι ακίνδυνα σε σχέση με τις benzodiazepines.. εσύ μπορεί να μην θέλεις να πάρεις φάρμακα μπορεί να σου αρέσει να υποφέρεις με άγχος.. συγγνώμη αλλα δεν μπορώ να ακούω τέτοια πράγματα... ειλικρινά έχεις ιδέα ποσα εκατομμύρια παίρνουνε αντικαταθλιπτικά?

    δεν έχεις ιδέα ποσα άτομα βοηθήσανε... άλλαξε η ζωή τους αποτελεσματικά...

    εγώ αν δεν έπαιρνα αντικαταθλιπτικά αυτή την στιγμή θα ήμουνα σε ψυχιατρική κλινική με την κατάσταση που ήμουνα πριν...

    και αυτο επειδή έλεγα δεν θα πάρω ποτε φάρμακα είμαι δυνατός θα το ξεπεράσω μονος μου... όσο το άφηνα έγινε χειρότερη η κατάσταση...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by a+b View Post
    Είμαι πολύ φοβίτσιάρα τόσο καιρό γιαυτό τα αποφεύγω πφφφ Άκη και εσύ για το αγχος τα πηρες?
    δεν έχεις ιδέα ποσο άγχος είχα... είχα φτάσει στο σημείο να πάθω μέχρι και επιληπτική κρίση επειδή το άγχος είχε χτυπήσει κόκκινα... και ναι δεν είχα ιστορικό με επιληψίες ποτε μου...! ήμουνα 10μέρες μέσα στο νοσοκομείο και η γιατροί δεν γνωρίζανε τι μου συμβαίνει.. ένιωθα ότι όλα είχανε τελειώσει...

    τα αντικαταθλιπτικά μου σώσανε την ζωή και πλέον νιώθω ευτυχισμένος και δεν αγχώνομαι για τίποτα...

    να μην φοβάσαι καθόλου κανε ότι σου είπε ο γιατρός είναι κρίμα να υποφέρεις..

    ξεκινα από αύριο το πρωί με τα αντικαταθλιπτικά.. σε 1μηνα θα δεις διαφορα.. :)

    μην φοβάσαι τις παρενέργειες γιατί τίποτα απόλυτος δεν θα σου συμβεί..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by akis1 View Post
    συγγνώμη τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα είναι βαριά φάρμακα? νομίζω κανεις μεγάλο λάθος... καταρχήν είναι ακίνδυνα σε σχέση με τις benzodiazepines.. εσύ μπορεί να μην θέλεις να πάρεις φάρμακα μπορεί να σου αρέσει να υποφέρεις με άγχος.. συγγνώμη αλλα δεν μπορώ να ακούω τέτοια πράγματα... ειλικρινά έχεις ιδέα ποσα εκατομμύρια παίρνουνε αντικατααθλιπτικα ...
    Αποκλειεται να κανεις εσυ λαθος ? επειδη τα παιρνουν εκατομμυρια , πα να πει οτι ειναι καλα ? αν ηταν τοσο καλα , γιατι ο ΠΟΥ , προβλεπει οτι το 2020 η κτθλψη θα ειναι η Νο 1 ασθενεια παγκοσμιως , και τωρα ειναι η μαστιγα της εποχης ? ποσο χρονων εισαι?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αποκλειεται να κανεις εσυ λαθος ? επειδη τα παιρνουν εκατομμυρια , πα να πει οτι ειναι καλα ? αν ηταν τοσο καλα , γιατι ο ΠΟΥ , προβλεπει οτι το 2020 η κτθλψη θα ειναι η Νο 1 ασθενεια παγκοσμιως , και τωρα ειναι η μαστιγα της εποχης ? ποσο χρονων εισαι?
    αν και δεν έχει σημασία η ηλικία... είμαι 23 αλλα πρέπει να σου αναφέρω πως στο internet ο κάθε ηλίθιος κάνει μια ερευνα και μετά όλοι το κάνουνε θέμα...

    το ότι θα είναι η N1 ασθένεια δεν σημαίνει ότι αυτο θα είναι από τα αντικαταθλιπτικά χάπια...

    με αυτά που λες κανεις τους ανθρώπους να αποφύγουνε τα φάρμακα λες και είναι κάτι το τρομερό... να μου έλεγες για αντιψυχωσικά να πω μακριά... αλλα για αντικαταθλιπτικά? ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ??

    αν δεν πάρει θεραπεία ξέρεις μετά από χρονια ότι δεν θα μπορεί να βγει ούτε από το σπίτι από της κρίσης πανικού? δηλαδή είσαι της άποψης ότι με ψυχοθεραπεία θα δει τον κόσμο διαφορετικά? φυσικά και όχι...!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Επειδη ειμαι 55 , και εχω 15 χρονια εμπειρια με αντικαταθλιπτικα, επετρεψε μου ναχω μια πιο βαρυνουσα γνωμη , εχεις πολαααα να μαθεις ακομα ..............

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Minitram+pramital
    By Nikolaoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 22
    Last Post: 04-12-2015, 13:06
  2. Pramital 20mg αποψεις
    By Nikolaoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 9
    Last Post: 12-08-2015, 19:15
  3. lexotanil??
    By kaity in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2012, 22:35
  4. lexotanil k provlimata sto sex
    By ernesto_che in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 08-09-2010, 14:42
  5. lexotanil
    By gamder11 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 19-01-2009, 15:15

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •