32 μερες με ladose.. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 130
  1. #16
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση. Απαγορεύονται οι προτροπές για λήψη/διακοπή φαρμακευτικής αγωγής, αύξηση/μείωση δόσης.
    Last edited by Aeon; 19-12-2016 at 19:37.

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Παιανία (Αττική)
    Posts
    1,057
    O μηχανισμός μέσω του οποίου κάποιοι άνθρωποι μπορεί να χάνουν κιλά με το Ladose είναι λόγω του ότι επιφέρει καταστολή της όρεξης.Εσύ λες πως ενώ τρως σαν βόδι …αδυνατίζεις!Ίσως να μην έχει σχέση με το φάρμακο αυτό,ίσως ο μεταβολισμός λόγω του άγχους σου,να δουλεύει στα κόκκινα.Ποιος ξέρει….Ενδιαφέρον πάντως αυτό που λες.

    Σχετικά με την έναρξη δράσης της Φλουοξετίνης έκανα ένα ψάξιμο στο Internet και βρήκα πως αν στις 42 μέρες δεν έχει αρχίσει να λειτουργεί(Onset),οι πιθανότητες να σε <πιάσει> στις 56 μέρες(8 εβδομάδες)είναι μικρές(20%).Αλλά υπαρκτές.Αν πάντως στις 56 μέρες δεν έχεις δει σημαντική βελτίωση,τότε ενδεχομένως να πρέπει να αναζητήσεις άλλο φαρμακευτικό σκεύασμα σε συνεργασία φυσικά με τον γιατρό σου.Μια άλλη λύση θα ήταν ως <Add-On> το Remeron.Αν και η Μιρταζαπίνη συνδυάζεται καλύτερα με την Βενλαφαξίνη.

    <<Because of the long time it takes for fluoxetine to reach a steady state (4-5 weeks), full therapeutic effect may be delayed until 4 or 6 weeks of treatment. The lack of onset of response at 4-6 weeks is associated with about a 73%-88% chance that patient would not have an onset of response by 8 weeks.>>

    http://www.emedexpert.com/facts/fluoxetine-facts.shtml

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ωραιο το σχολιο σου, φαινεται οτι το εψαξες σε αγγλο-γραμεννα sites...μπραβο σου για τον κοπο!!! η αληθεια ειναι πως και εγω με το ladose βλεπω πως παει να μου καταστειλει την ορεξη....αν και το remeron κανει το ακριβως αντιθετο!!!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    γεια σας μπηκα στην 6η βδομαδα ..κ νιωθω πιο καλα..πιο ηρεμη κ πιο κουλ.
    εκει που ηθελα να παιρνω συνεχεια ζαναξ , τωρα παιρνω ενα μικρουλι το πρωι 0.25 κ μου φερνει κ πολλη καταστολη μαλιστα..ξυπναω ακομα με λιγο στρες αλλα πολυ λιγο κραταει..γενικα παρατηρω οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες που σημαινει οτι το φαρμακο δουλευει.
    ακομα βεβαια δεν νιωθω 100% κανονικα..αλλα μου φαινεται ειναι νωρις ακομα....
    οποτε αναμενω.παντως εχω τεραστια διαφορα με το πως ημουν 2 βδομαδες πριν.
    καταρχην μεσα στην ημερα δεν κανω καθολου στρες...
    μονο το πρωι που ξυπναω κ αυτο λιγο...οποτε ολα καλα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    μπραβο!

    παρακολουθησα την αγωνια στα γραφομενα σου ,να αισθανθεις καποια στιγμη καλυτερα.

    χαιρομαι για σενα και καλη συνεχεια .

  6. #21
    WhyAlwaysMe?
    Guest
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    γεια σας μπηκα στην 6η βδομαδα ..κ νιωθω πιο καλα..πιο ηρεμη κ πιο κουλ.
    εκει που ηθελα να παιρνω συνεχεια ζαναξ , τωρα παιρνω ενα μικρουλι το πρωι 0.25 κ μου φερνει κ πολλη καταστολη μαλιστα..ξυπναω ακομα με λιγο στρες αλλα πολυ λιγο κραταει..γενικα παρατηρω οτι υπαρχουν μεγαλες διαφορες που σημαινει οτι το φαρμακο δουλευει.
    ακομα βεβαια δεν νιωθω 100% κανονικα..αλλα μου φαινεται ειναι νωρις ακομα....
    οποτε αναμενω.παντως εχω τεραστια διαφορα με το πως ημουν 2 βδομαδες πριν.
    καταρχην μεσα στην ημερα δεν κανω καθολου στρες...
    μονο το πρωι που ξυπναω κ αυτο λιγο...οποτε ολα καλα.
    Τέλεια,συνέχισε έτσι!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Μπραβο Anxious4ever όλα θα πάνε καλα
    παντα μετα την βροχη βγαινει το ουρανιο τοξο!

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    για να μην ανοιξω αλλο θεμα επειδη αφορα το ιδιο φαρμακο, θα ηθελα να μου πειτε αν καποιος απο εσας εχει δοκιμασει το ladose εμβομαδιαις χρησης....Δηλαδη αντι να το παιρνεις καθημερινα, παιρνεις ενα χαπι μια φορα την εβδομαδα... ο λογος που θελω να το κανω αυτο, ειναι γιατι ετσι απελευθερονομαι απο το να κουβαλαω μαζι μου τα φαρμακα... Γνωριζεται κατι? Θα το προτιμουσατε εσεις? Ειναι το ιδιο αποτελεσματικο οπως το να παιρνεις καθημερινα 2*20μγ? Αναμενω απαντησεις σας!!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΕΥΧΑΡΣΙΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!
    να μαστε ολοι καλα θελω!!
    37η μερα σημερα με λαντοζ κ ξυπνησα λες κ ειχα αγγιξει το ΖΕΝ.
    μετα ομως ενιωσα ενα μικρο κομφουζιο κ καπως ελλειψη συγκεντωσης...δεν εχω παραπονο..καλα παει.
    δοξα τω θεω!
    κ ουτε κ προσδοκια να νιωσω τελεια απο τωρα..

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    για το Ladose weekly το εχω ακουσει κ γω...αλλα δεν το χω δοκιμασει ποτε..θα το συζητησω με τον γιατρο μου....ομως λογικα δεν θα ειναι μεγαλη δοση μεσα στον οργανισμο για μια μερα?
    μηπως ξερω γω φερει ταραχη?
    δεν θα το ρισκαρα ιδιαιτερα θα φοβομουν...

  11. #26
    Banned
    Join Date
    Jun 2012
    Location
    greece
    Posts
    1,555
    ναι αν δε κανω λαθος η συσκευασια εχει 4 χαπια των 90mg το καθενα, για να βγαλεις τις 4 βδομαδες του μηνα... ειναι σιγουρα υψηλη δοση, με την διαφορα ομως πως λεει πως ειναι σκληρο, αρα δεν διαλυεται απευθειας στον οργανισμο.... Βεβαια, αν πεις οτι παιρνεις καθημερινα 1*20, τοτε στην εβδομαδιαια δοση θα επρεπε ηταν 1*140Mg........

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    A διαλυεται αργοτερα...μαλιστα...τοτε γιατι δεν μας το χουν δωσει οι γιατροι?
    θα ενημερωθω απο τον γιατρο μου κ βλεπουμε..αν κ να συο πω δεν με πειραζει να το παιρνω κ καθε μερα...εγω παιρνω κ το δαισπειρομενο κ το διαλυω σε νερο κ μυριζει μεντα κ μαρεσει.
    καψουλα κανονικη δεν εχω παρει ποτε.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by menis_64 View Post
    . ο λογος που θελω να το κανω αυτο, ειναι γιατι ετσι απελευθερονομαι απο το να κουβαλαω μαζι μου τα φαρμακα... Γνωριζεται κατι? Θα το προτιμουσατε εσεις? Ειναι το ιδιο αποτελεσματικο οπως το να παιρνεις καθημερινα 2*20μγ? Αναμενω απαντησεις σας!!
    Στα αντικαταθλιπτικα ισχυει ' ουκ εν τω πολλω το ευ ' , και δεν εχω ακουσει ποτε για εβδομαδιαια δοση .........

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by anxious4ever View Post
    ΕΥΧΑΡΣΙΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ!
    να μαστε ολοι καλα θελω!!
    37η μερα σημερα με λαντοζ κ ξυπνησα λες κ ειχα αγγιξει το ΖΕΝ.
    μετα ομως ενιωσα ενα μικρο κομφουζιο κ καπως ελλειψη συγκεντωσης...δεν εχω παραπονο..καλα παει.
    δοξα τω θεω!
    κ ουτε κ προσδοκια να νιωσω τελεια απο τωρα..
    Τυχερη εισαι που σεπιασε το λαντοζ , δεν τους πιανει ολους ...........

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    είπα να κάνω αλλαγές... μετά από 5 χρονια cipralex είπα να πάρω το ladose.. μου αρέσει περισσότερο.. επειδή είναι η νέα γενιά του prozac.. ένα αντικαταθλιπτικό που άφησε ιστορία...

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. valdoxan ladose....ladose valdoxan....αμπε μπα μπλομ!!!
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 14-06-2012, 14:06
  2. Γόνιμες μέρες
    By elena6 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 03-05-2011, 12:02
  3. 20 ΜΕΡΕΣ ΖΩ ΜΙΑ ΚΟΛΑΣΗ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 13-04-2011, 16:41
  4. 36 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 67
    Last Post: 18-04-2010, 18:50
  5. 16 ΜΕΡΕΣ
    By bell in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 55
    Last Post: 01-03-2010, 19:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •