οριακή? - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 24 of 24

Thread: οριακή?

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δηλαδη πηγες να πληροφορηθεις για την αρωστια του φιλου σου και η ψυχολογος κατεληξε σε σενα?
    Πως εγινε αυτο?
    Αρχισες να της αναλυεις τα προβληματα που παρουσιαζονται στη σχεση σου?
    Απο εδω και περα αρχιζω και λεω βλακειες:
    Να κανω και μια υποθεση?
    Την τσαντισες που πηγες να μαθεις για μια συγκεκριμενη ταμπελλα ενω εχει μπροστα σου το ζωντανο δειγμα κατα καποιο τροπο και ειπε να σου κολλησει και σενα μια ταμπελλα.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    14
    Originally posted by sofiabi2
    Γιατί πήγες εσύ και όχι ο φίλος σου?

    ο φίλος μου πηγαίνει σε ψυχιατρο χρόνια,εγώ πήγα για δύο λόγους:
    1. για να πάρω συμβουλές απο ειδικό ωστε να μπορώ να αντιμετωπίσω τσ δυσκολες φάσεις που περνά κ
    2. για να δώ εγώ τι δυνάμεις έχω ώστε να μπορω να τον αντιμετωπίσω...

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    14
    Originally posted by keep_walking
    Δηλαδη πηγες να πληροφορηθεις για την αρωστια του φιλου σου και η ψυχολογος κατεληξε σε σενα?
    Πως εγινε αυτο?
    Αρχισες να της αναλυεις τα προβληματα που παρουσιαζονται στη σχεση σου?
    Απο εδω και περα αρχιζω και λεω βλακειες:
    Να κανω και μια υποθεση?
    Την τσαντισες που πηγες να μαθεις για μια συγκεκριμενη ταμπελλα ενω εχει μπροστα σου το ζωντανο δειγμα κατα καποιο τροπο και ειπε να σου κολλησει και σενα μια ταμπελλα.


    ειλικρινά δεν ξέρω τι να σου πώ...μπορέι όντως να είδε κάποια πράγματα σε μένα κ να έκανε αμέσως την διάγνωση.
    Μίλησα για πολλές μου σχέσεις, ίσως κατάλαβε οτι όλες έχουν την ίδια καταληξη και έβγαλε συμπέρασμα..
    Πρσπαθω και εγώ μέσω του φόρουμ να καταλάβώ την συγκεκριμένη ψυχική ασθένεια άλλα δυστυχώς δεν μπορώ να καταλάβω αν και εγώ είμαι οριακή όπως είπε η γιατρός.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Η ψυχολόγος δεν είναι γιατρός. Γιατρός είναι ο ψυχίατρος που δίνει και φάρμακα. Δηλαδή, απ\'όσα λες, ουσιαστικά στη ψυχολόγο πήγες για σένα.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Να ρωτησω κι εγω κατι. Γινεται να εισαι οριακος και ταυτοχρονως να εισαι τερας ψυχραιμιας? Γιατι απο οτι καταλαβα ενας οριακος δεν μπορει να μεινει με εναν διπολικο.
    Γινεται να εισαι οριακος και να εχεις εκπαιδευτει ασυνειδητα να κρατας νευρα σου ωστε να χαρακτηριστεις πολυ ψυχραιμος?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by Aphelia View Post
    fortuna, μήπως να επισκεφτείς και κάποιον άλλο γιατρό; Εδώ άλλοι πάνε μήνες σε ψυχολόγους και δε τους καθορίζουν ακριβώς τι έχουν, μου κάνει εντύπωση με μία επίσκεψη κάποιος να βγάλει άμεσα συμπέρασμα, εκτός φαντάζομαι αν τα συμπτώματα είναι υπερβολικά έντονα και εμφανή (αλλά και πάλι επιφυλάσσομαι και για αυτές τις περιπτώσεις). Αλλά τα συμπτώματα που ανέφερες τουλάχιστον δε μπορεί να τα χαρακτηρίσει κάποιος έντονα, περισσότερο μοιάζουν φυσιολογικές αντιδράσεις και συμπεριφορές.
    Συμφωνω. Η αληθεια ειναι οτι εαν μπλέξεις με διπολικο, οριακο κτλ και επιμεινεις λιγο να κρατησεις την σχεση, ειναι δεδομενο οτι καποια στιγμη θα εξωτερικευεσαι με παρομοια συμπεριφορα. Ποση σταθεροτητα, αγαπη και κατανοηση δηλαδη μπορεις να προσφερεις, οταν ο αλλος σου δειχνει οτι σε αγαπαει και σε απεχθανεται?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Ποση σταθεροτητα, αγαπη και κατανοηση δηλαδη μπορεις να προσφερεις, οταν ο αλλος σου δειχνει οτι σε αγαπαει και σε απεχθανεται?
    Αυτη η συμπεριφορα δεν εχει να κανει με οριακη. Κι εγω τον πρωην μου τον ηθελα γιατι ημουν ερωτευμενη και τον αγαπουσα γιατι ετσι ηθελα αλλα απο την αλλη τον απεχθανομουν γιατι ηταν κωλοχαρακτηρας. Τωρα δεν συμβαινει το ιδιο με τον νυν μου, τι παει να πει αυτο, οτι ημουν οριακη και ξαφνικα σταματησα να ειμαι; Μη βαζουμε τοσο ευκολα ταμπελες, παρολο οτι μια τετοια περιπτωση μπορει να ειναι πολυ συχνη! Της οριακης προσωπικοτητας εννοω!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Posts
    1,489
    Quote Originally Posted by απογοητευμένη View Post
    Αυτη η συμπεριφορα δεν εχει να κανει με οριακη. Κι εγω τον πρωην μου τον ηθελα γιατι ημουν ερωτευμενη και τον αγαπουσα γιατι ετσι ηθελα αλλα απο την αλλη τον απεχθανομουν γιατι ηταν κωλοχαρακτηρας. Τωρα δεν συμβαινει το ιδιο με τον νυν μου, τι παει να πει αυτο, οτι ημουν οριακη και ξαφνικα σταματησα να ειμαι; Μη βαζουμε τοσο ευκολα ταμπελες, παρολο οτι μια τετοια περιπτωση μπορει να ειναι πολυ συχνη! Της οριακης προσωπικοτητας εννοω!
    Το ιδιο πραγμα λεμε. Αν μπλεξεις με οριακο ακολουθεις το ιδιο μοτιβο. Ειναι καλα και κεφατος? Εισαι κι εσυ. Ειναι down? Θα εισαι κι εσυ. Νευριαζει φωναζει? Θα αντιδρασεις κι εσυ. Αυτος εχει το προβλημα και οι αντιδρασεις οι δικες σου ειναι φυσιολογικες και το βλεπεις τωρα που εχεις σχέση με εναν ισορροπημένο ανθρωπο.
    Ολα καλα για σενα μεχρι εδω. Το προβλημα το δικο σου ξεκινάει το οτι εισαι ακομη εδω μεσα, ποσο μαλιστα αν το "απογοητευμενη" σε αντιπροσωπευει ακομη και τωρα που ο νυν σου ειναι μια χαρα.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    May 2017
    Posts
    2,740
    Quote Originally Posted by GeorgeGr1 View Post
    Το ιδιο πραγμα λεμε. Αν μπλεξεις με οριακο ακολουθεις το ιδιο μοτιβο. Ειναι καλα και κεφατος? Εισαι κι εσυ. Ειναι down? Θα εισαι κι εσυ. Νευριαζει φωναζει? Θα αντιδρασεις κι εσυ. Αυτος εχει το προβλημα και οι αντιδρασεις οι δικες σου ειναι φυσιολογικες και το βλεπεις τωρα που εχεις σχέση με εναν ισορροπημένο ανθρωπο.
    Ολα καλα για σενα μεχρι εδω. Το προβλημα το δικο σου ξεκινάει το οτι εισαι ακομη εδω μεσα, ποσο μαλιστα αν το "απογοητευμενη" σε αντιπροσωπευει ακομη και τωρα που ο νυν σου ειναι μια χαρα.
    Κοιταξε εγω εδω μεσα ειμαι για αλλους λογους, οχι για την προσωπικη μου ζωη. Και το οριακη το ελεγα για μενα, οχι για τον πρωην η για τον νυν. Δεν ειμαι οριακη αν ειμαι διαφορετικη αναλογα με τον ανθρωπο που ειμαι, ειναι τι μου βγαζει ο καθενας.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •