οριακή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: οριακή?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    14

    οριακή?

    πρίν απο μια εβδομάδα περίπου πήγα σε μια ψυχολόγο, βασικά κ εδω είναι για γέλια, για να ρωτήσω σχετική με την διπολική διαταραχή που εχει ο φίλος μου, και η γιάτρος μου έκαν διαγνωση οριακής προσωπικότητας...
    Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, είχα πάντα πρόβλημα στις ερωτικές μου σχέσεις, οι άντρες ποτέ δεν με εμπιστευονταν, με έβελεπαν πολυ επιφανεικά κ πάντα έπλαθα τα σενάρια μου..
    Η γιατρός το αποκάλεσε αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
    Στις φιλικές μου σχέσεις δεν είχα ποτε ιδιαιίτερα προβληματα.
    Ποτέ δεν είχα τάση αυτοκτονίας ή καταθλιψης.. Ποτέ, αλλα πάντα ήμουν κυκλοθυμική, δηλαδή τώρα μπορεί να είμαι ντάουν και μετά απο 30 λεπτά να σκέφτω τα πρόσωπα που αγαπώ τα πράγματα που κάνω και να αιστανθώ τέλεια κ το νταουνιλίκι εξαφανίζεται..
    Χωρίς θεραπέια λέτε να την βγάλω καθαρή?

    Μια καλησπέρα σε όλους και δύναμη..
    όλα ξεπερνιούνται αρκεί να δούμε την θετική πλευρά!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Καλησπέρα Fortuna...Καλό θα ήταν να ρωτήσεις την γιατρό σου επ\'αυτού...Εγώ να σε ενημερώσω πως η οριακή διαταραχή δεν ανήκει στις ευκαταφρόνητες διαταραχές προσωπικότητας...Κάθε επιτυχία εύχομαι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    fortuna, μήπως να επισκεφτείς και κάποιον άλλο γιατρό; Εδώ άλλοι πάνε μήνες σε ψυχολόγους και δε τους καθορίζουν ακριβώς τι έχουν, μου κάνει εντύπωση με μία επίσκεψη κάποιος να βγάλει άμεσα συμπέρασμα, εκτός φαντάζομαι αν τα συμπτώματα είναι υπερβολικά έντονα και εμφανή (αλλά και πάλι επιφυλάσσομαι και για αυτές τις περιπτώσεις). Αλλά τα συμπτώματα που ανέφερες τουλάχιστον δε μπορεί να τα χαρακτηρίσει κάποιος έντονα, περισσότερο μοιάζουν φυσιολογικές αντιδράσεις και συμπεριφορές.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    μηπως να ξεκινησεις απο το αν πραγματικα συμβαινει να δυσφορεις για κατι που εσυ περνας και πιθανοτατα να θελεις να το συζητησεις παραπανω πανω στο θεμα σου με καποιον ειδικο ;
    εμενα προσωπικα θα με ενοχλουσε καθε ανθρωπος που θα εσπευδε να μου βαλει ταμπελα του τυπου ...εισαι οριακη ... ακομα κι αν αυτος ειναι ειδικος...αλλα θα γουσταρα τρομερα να μπορω να συζητησω και να βγαλω απο μεσα μου με τη βοηθεια καποιου ειδικου που σεβεται και εμενα και το επαγγελμα του η της και δειχνει πραγματικο ενδιαφερον , ενα προβλημα η κατι στην συμπεριφορα μου η στο συναισθημα μου που να με προβληματιζει βαθεια...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    κοιτα ψυχολογοι ειναι για ψυχοθεραπεια οταν μιλας για διπολικοτητα η οριακη διαταραχη επειδη συνηθως χρειαζονται πολλα φαρμακακια καλυτερα ειναι επισκεψη σε ψυχιατρο!οι οσο κ οι δυο ειδικοτητες κ να θεωρουνται ιδιες απο τον πολυ λαο
    ενας διπολικος κ ενας οριακος ειναι θεμα ψυχιατρου
    ασε που τη διαγνωση με τη μια κ χωρις να τη διασταυρωσεις...για να βγει διαγνωση πρεπει να εχεις καποια χαρακτηριστικα 9 στο συνολο κ απορω με ολουσ οσους βγαζουν διαγνωση χωρις να ξερουν καλα τα σωψυχα του αλλου
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    14
    σας ευχαριστώ πολυ καταρχάς για τις απαντήσεις σας!!

    τι να πω βρε παιδιά, μακάι να ήξερα και εγώ τι συμβαίνει.

    Είμαι δυσκολη γενικά με τις σχέσεις μου αλλα όχι σε φιλικό επίπεδο όσο σε ερωτικό..

    Μάλλον πρεπει να το ψάξω περισσότερο.
    Πάντως η σχ΄ση με διπολικό είναι πολύ πολύ δύσκολή, δεν ξέρω εαν κανείς σας έχει ανάλογη εμπειρία και πως μπορείς να την κρατήσεις αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι..

    Δεν ξέρω εαν κανείς στις μέρες μας είναι αυτό που λέμε νορμάλ, δύσκολα μπορώ να το πιστέψω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    με θεα την τραμπαλα
    Posts
    2,503
    normal????στις μερες μας γιοκ
    να μη σε πω οτι αυτοι που δεν τυγχανουν ψυχοθεραπειας κ φαρμακοθεραπειας ειναι πολυ πιο διαταραγμενοι απλα λογω το το δεν εχουν παει σε ειδικους δεν το ξερουν
    well keep on tryin
    Tread that fine line
    till the end of time..

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    14
    μήπως όμως τελικά είναι καλύτερα να μην το ξέρεις?
    Η ζωή μας ειναι τόσο μικρή για τόσο έντονους προβληματισμόυς...
    και δεν μιλάω για σχιζοφρένεια η διπολικότητα που χρειάζεται ψυχιατρική βοήθεια.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    πιστευω οτι ετσι κι αλλιως ποβληματιζεσαι.
    ειτε ξερεις ειτε οχι.
    ακομα κι οταν αναβαλλεις αυτο τον προβληματισμο γι αργοτερα.
    πιστευω οτι αν δεν ξερεις πονας περισσοτερο.
    οι γυναικες που εχουν αγνοια του τι συμβαινει στο σωμα τους κατα τον τοκετο ουρλιαζουν πολυ περισσοτερο απο τον πονο απο αυτες που το εχουν μελετησει λιγακι.

    πιστευω επισης οτι δεν ειναι βοηθητικο να ανα λαβει κανεις αλλοςυη ζωη σου εκτος απο σενα.
    ο ειδικος βοηθα.

    απλα δικες μου σκεψεις.........

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Καλύτερα να ξέρεις τι σου συμβαίνει.Αν ξέρεις μπορείς να το αντιμετωπίσεις και καλύτερα.
    Ασε που αν το αφήσεις έτσι μπορεί να μεγαλώσει το πρόβλημα και μετά να είναι πιο δύσκολο να αντιμετωπιστεί.Οσο νωρίτερα τόσο καλύτερα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by interappted
    κοιτα ψυχολογοι ειναι για ψυχοθεραπεια οταν μιλας για διπολικοτητα η οριακη διαταραχη επειδη συνηθως χρειαζονται πολλα φαρμακακια καλυτερα ειναι επισκεψη σε ψυχιατρο!οι οσο κ οι δυο ειδικοτητες κ να θεωρουνται ιδιες απο τον πολυ λαο
    ενας διπολικος κ ενας οριακος ειναι θεμα ψυχιατρου
    ασε που τη διαγνωση με τη μια κ χωρις να τη διασταυρωσεις...για να βγει διαγνωση πρεπει να εχεις καποια χαρακτηριστικα 9 στο συνολο κ απορω με ολουσ οσους βγαζουν διαγνωση χωρις να ξερουν καλα τα σωψυχα του αλλου
    Συγνώμη αλλά την μεταιχμιακή πού στηρίχτηκε η άλλη και της την έβγαλε;;Στο ότι αλλάζει παρτενέρ;;;Αν είναι έτσι τότε ο μισός και πληθυσμός είναι οριακός....Δεν χρειάζεται καλά λέει η Ίντερ μόνο ένα διαγνωστικό κριτήριο...Για να πιάσεις διαταραχή χρειάζονται τουλάχιστον πέντε από τα αναφερθέντα......Να διασταυρώσεις καλύτερα την άποψη...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by researcher
    πιστευω οτι ετσι κι αλλιως ποβληματιζεσαι.
    ειτε ξερεις ειτε οχι.
    ακομα κι οταν αναβαλλεις αυτο τον προβληματισμο γι αργοτερα.
    πιστευω οτι αν δεν ξερεις πονας περισσοτερο.
    οι γυναικες που εχουν αγνοια του τι συμβαινει στο σωμα τους κατα τον τοκετο ουρλιαζουν πολυ περισσοτερο απο τον πονο απο αυτες που το εχουν μελετησει λιγακι.

    πιστευω επισης οτι δεν ειναι βοηθητικο να ανα λαβει κανεις αλλοςυη ζωη σου εκτος απο σενα.
    ο ειδικος βοηθα.

    απλα δικες μου σκεψεις.........

    πολυ μουαρεσαν οι σκεψεισ σου..μπραβο...:)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ευχαριστω Adzik :)

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Γιατί πήγες εσύ και όχι ο φίλος σου?

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    16
    Originally posted by fortuna
    πρίν απο μια εβδομάδα περίπου πήγα σε μια ψυχολόγο, βασικά κ εδω είναι για γέλια, για να ρωτήσω σχετική με την διπολική διαταραχή που εχει ο φίλος μου, και η γιάτρος μου έκαν διαγνωση οριακής προσωπικότητας...
    Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, είχα πάντα πρόβλημα στις ερωτικές μου σχέσεις, οι άντρες ποτέ δεν με εμπιστευονταν, με έβελεπαν πολυ επιφανεικά κ πάντα έπλαθα τα σενάρια μου..
    Η γιατρός το αποκάλεσε αυτοεκπληρούμενη προφητεία.
    Στις φιλικές μου σχέσεις δεν είχα ποτε ιδιαιίτερα προβληματα.
    Ποτέ δεν είχα τάση αυτοκτονίας ή καταθλιψης.. Ποτέ, αλλα πάντα ήμουν κυκλοθυμική, δηλαδή τώρα μπορεί να είμαι ντάουν και μετά απο 30 λεπτά να σκέφτω τα πρόσωπα που αγαπώ τα πράγματα που κάνω και να αιστανθώ τέλεια κ το νταουνιλίκι εξαφανίζεται..
    Χωρίς θεραπέια λέτε να την βγάλω καθαρή?

    Μια καλησπέρα σε όλους και δύναμη..
    όλα ξεπερνιούνται αρκεί να δούμε την θετική πλευρά!!!!
    Δεν είμαι ειδίκός φίλη και το τονίζω αυτό, αλλά κατ\' εμέ ψυχολόγος που κάνει διάγνωση μόνο με μία επίσκεψη, και μ\'αλιστα με την πρώτη, δεν είναι επαγγελματίας (σωστός). Ψαξ\'το περισσότερο

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •